Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Здравейте ! Търся малко помощ по хардуерен въпрос, по който съм доста бос. Имам компютър Леново 830 или 850, не мога да кажа. Има няколко USB порта, но 2.0.  Понеже често ми се налага да работя с външни хард дискове, напоследък скоростта на прехвърляне почва да ме дразни, а и  много време се губи.  Имам следния въпрос. Възможно ли е, поне единия порт, да се сложи да е USB 3.0 ?  Евентуално, колко сложно и скъпо ще е това ? Или ще трябва нов компютър ?

П.П. Ако темата ми е в грешен форум, моля да се коригира, за което се извинявам.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 19 минути, tulski написа:

Здравейте !

, не мога да кажа.

Здрасти,
а понапъни се малко и го снимай отвътре този компютър.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да започнем с точен модел на лаптопа. Точни модели на външните дискове в частност диска вътре. Вида на файловете който прехвърляш, тяхната структура - примерно 1000 *.docx файла със средна големина 50KB или големи *.mkv файлове. Постиганите скорости в момента?

Бързия отговор - не може да обърнеш USB 2.0 в 3.0, но ако лаптопа ти случайно има някакъв разширителен порт има някакъв шанс за това. Без конкретен модел толкова.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За това намирам някакъв таблет:

https://www.google.com/search?q=Леново+830&ie=utf-8&oe=utf-8

Общо-взето, забрави за тази идея.

Тези "хард" дискове колко са хард? Нещо марки/модели? Каква скорост поддържат?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всъщност той казва - компютър, два пъти. Може да е настолна машина - там е доста по-лесно, мо точния модел си остава задължителен.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, tulski написа:

Възможно ли е, поне единия порт, да се сложи да е USB 3.0 ?  

Дори да сложиш адаптер, то скоростта на предаване на данните ще зависи от 2.0 ... = Няма смисъл. 

За първо време, за да разбереш какво е 1.0, 2.0, 3.0, 3.1 виж какво представлява това съкращение USB

Успех! 

п.п. Без да се заглеждам в изделието, то помисли дали в него може да се монтира контролер за USB 3.0  който да е свързан с основната шина на компютъра. Прави разлика между: Да се свърже и монтира физически. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 часа, plamen_petrov_80 написа:

Всъщност той казва - компютър, два пъти.

Всъщност той се бъзика с нас.
Иска да види колко ни е наивността.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, dioib написа:

скоростта на предаване на данните ще зависи от 2.0

Да, ама не! Ще зависи от това дали pci-e е 1.0 2.0 3.0 (x1; x4; x8; x16)
Няма нищо общо с USB 2.0

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Абе кажете му как се работи с поялника да си присади това и готово:
USB_3.0_A_Buchse_13.jpg

Ще има синичко да се радва.
После продава боклукът който притежава на някой балък, който ще вярва че има и USB 3 изход. С получените пари си купува друга машина на старо, която вече е с USB 3 .
Те така е най-тарикатски.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 минути, Белгиеца написа:

Абе кажете му как се работи с поялника да си присади това и готово:

Ще има синичко да се радва.

Да боядиса двойките със синя боя ще е по-лесно.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 25 минути, Белгиеца написа:

После продава боклукът който притежава на някой балък, който ще вярва че има и USB 3 изход. С получените пари си купува друга машина на старо, която вече е с USB 3

А да си чувал, че това е измамаи че освен, че може да се наложи да спиш в агнешки кожи, може да лежиш и на топло...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Съжалявам, че отговарям късно. Нямаше ме вкъщи. Никой не се бъзика.  Компютъра е  Lenovo H430. Оказа се, че модела го пише на горния капак, но с много миниатюрни букви. Не знаех, че марката и модела са от такова решаващо значение. Що се отнася до външните хардове, то те са различни - Силикън Пауър, Тошиба, Seagate и други. Някои са лични, други служебни. Всички те са с интерфейс USB 3.0, но могат да работят и с портове USB 2.0, естествено по - бавно. Въпроса ми беше, ако го закарам на майстор, може ли поне един от портовете, да се подмени или направи за USB 3.0 ? Не знам, колко по - просто да го обясня. Сигурно не може, ама реших да питам.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, цър-вул написа:

pci-e

Е ... по написаното от автора с леново 830 или 850 как да се определи?! 

И си признавам = Не съм до толкова прозорлив. Гадая по "кристална топка", а там е мътно и не виждам pci-ят какъв е ... ;) = Това сигурно от възрастта ще да е ... :) 

п.п. И друго = не си отделих достатъчно време в гледане по "кристалното къбо" ... 

преди 23 минути, tulski написа:

Въпроса ми беше, ако го закарам на майстор, може ли поне един от портовете

През въпросните портове = Не. В тоя случай:

преди 2 часа, цър-вул написа:

Да, ама не! Ще зависи от това дали pci-e е 1.0 2.0 3.0 (x1; x4; x8; x16)
Няма нищо общо с USB 2.0

... само където на първо търсене по модел не намерих информация за дъното. 

Вероятно е, слагайки pci карта с USB 3.0 да стане. 

Успех!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Могат да ти сложат PCI-E to USB 3.0 - с два или повече порта - цената за самото желязо е около 30-35 лв. (все пак питай преди да го занесеш, ако няма да го правиш сам). Питай колко ще вземат за труд също и изрично поискай преди да платиш да тестваш скоростта. Наличните портове няма как да станат 3.0, просто няма контролер който да поеме истинската работа освен физическия порт.

За да няма изненади - нарочно те попитах за скоростите, често ползвам USB и знам къде какво да очаквам, но много зависи дали "сваляш" или "качваш" на USB, зависи какви са файловете като големина също. Да не се окаже, че ти не успяваш да запълниш дори USB 2.0 стандарта и проблема да е в нещо друго - дори AV.

Успех!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, tulski написа:

Не знаех, че марката и модела са от такова решаващо значение. 

За мен марката и моделът нямат никакво значение, интересуваме само снимка на дънната платка, да скивам дали има останал свободен един PCIe слот там.

преди 2 часа, plamen_petrov_80 написа:

Могат да ти сложат PCI-E to USB 3.0

Що да му го слага някой друг ?
Поръчва по Интернет от предпочетен от него магазин, пристига картата , мушка я там ако има сбободно място и затваря капака на кутията. Не ми изглежда по сложно от смяна на батерия на фенерче.
Или не е така ?
Аз страдам малко от ефекта на Дънинг-Крюгер, все не мога да повярвам, че другите не са чак толкова сръчни като мен. Все си мисля че им е лесно като на мен да разбират разни работи.
Наскоро обяснявах на една белгийка на един форум как да спести 440 €, а тя горката мило ми отговори, че няма да е способна да направи всичко това. Пък на мен ми е като детска игра.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз имам един компютър, много здрава машина след по-малко от месец става на 22 години, колко най-много мога да го напомпам - процесор, памет, колко диска и колко големи, видео карта, по-нова версия на USB, какъв монитор най-много може да сложа, може ли два ... рожденната му дата е 19.02.1999 г. друго мисля не трабва.

От 3 слота, все един свободен има!

Да, сваля капака, монтира платката, свързва захранващата букса (ако няма свободна такава ще трябва отново да отскочи до магазина) след това затваря капака и инсталира нужния драйвер за контролера - фасулска работа, обаче без боб не става! Аз боб имам, ама той дали има ...

Въпроса ми беше, ако го закарам на майстор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

...

Moже. За 15$купуваш един PCIe to USB3.1 адаптер. Например, този на Asmedia asm3142. Съвместим е х3.

spacer.png

Дървеното е, че китайците са спестили радиатора и ще трябва да импровизираш. Що се касае силата на тока и тук леко дървено. Обикновени диоди през самовъзстановяващи се предпазители. С думи прости придържай се до 1А консуматор.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 минути, plamen_petrov_80 написа:

Аз боб имам, ама той дали има ...

Все ще се намери някой гадняр като мене на този или друг форум да му даде няколко зърна сварен боб, с цел да прекара изкарващите пари благодарение на нямащите боб.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Белгиеца написа:

Все ще се намери някой гадняр като мене на този или друг форум да му даде няколко зърна сварен боб, с цел да прекара изкарващите пари благодарение на нямащите боб.

Има два типа хора:

- едните ще пробват сами, ако някой ги упътва

- другите изобщо няма да пипнат там, независимо колко елементарно нещо е

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 часа, plamen_petrov_80 написа:

Могат да ти сложат PCI-E to USB 3.0 - с два или повече порта - цената за самото желязо е около 30-35 лв. (все пак питай преди да го занесеш, ако няма да го правиш сам). Питай колко ще вземат за труд също и изрично поискай преди да платиш да тестваш скоростта. Наличните портове няма как да станат 3.0, просто няма контролер който да поеме истинската работа освен физическия порт.

За да няма изненади - нарочно те попитах за скоростите, често ползвам USB и знам къде какво да очаквам, но много зависи дали "сваляш" или "качваш" на USB, зависи какви са файловете като големина също. Да не се окаже, че ти не успяваш да запълниш дори USB 2.0 стандарта и проблема да е в нещо друго - дори AV.

Успех!

Не съм забелязал някакви особени разлики в сваляне и качване от външен или обратно. Абе средно прехвърлянето е за към 50 секунди на гигабайт. Е сега пробвах папка 1.57 ГБ с четири файла МР4 от компа към външен диск, към 75 сек.  Папка 20 ГБ, някъде към 16 - 17 мин. Не знам доколко е по стандарта. Предполагам, че с 3.0 ще е 2 - 3 пъти по - бързо. Сам не мога да свърша този " ремонт ". Аз съм с две леви ръце и не отбирам от техника. Компютъра ми трябва, не искам да рискувам да прецакам нещо. А да стои дълго време в неработно състояние, за да си правя упражнения по ремонт на хардуер, не е опция. Въпроса ми беше възможна ли е практически такава трансформация, че да си губя времето да мъкна компа до някой сервиз.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Виж къде ти е най-близкото място за сервиз, свържи се с тях и ги питай дали имат налично това което ти трабва и уточнете цената. Занесете го когато платката е при тях, монтажа е за 5 мин. с инсталация и тест - 15 мин, да са. Резервен вариант - ако нямат такава платка или цената й е твърде висока - помислете за някой приятел с поне една дясна ръка, заедно (ако трябва се допитайте отново тук за потвърждение на избора) поръчайте платка от интернет (от нашата държава) и после го почерпете каквото трябва за свършената работа. Според дисковете следващото ограничение на скоростта ще е от самите тях, а не от интерфейса. Средно очакваното подобрение би трябвало да е над 3 пъти, като тук вече може да усетите разлика в качване и сваляне - пак зависи от конкретни неща!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

plamen_petrov_80, благодаря ! Другата седмица ще се допитам до един сериозен сервиз. Не знаех, че скоростта зависи и от самите дискове. Това е ново за мен.  Ще информирам за резултата. То не е болка за умиране, просто рекох, да си подобря компа и работата ми с него.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Разбира се, че зависи и от тях самите, нали те предоставят информацията - в момента имаш около 20-25MB/s скорост - тя е постижима за всички дискове от последните 12+ години, но по-старите (22+) имах скорости около 10 MB/s.

Също така някой механични дискове работещи към днешна дата не могат да извадят 100MB/s (или поне не по цялата повърхност на диска).

Това е малко като скоростта на супер бързите SSD-та 3000+ MB/s обаче къде ща ги пращаш или от къде ще ги вземаш тези данни - трябва ти още една такава дестинация и магистрала до там - RAM - добре, но ако взаимодействаш с друг механичен диск ефекта се приравнява към най-бавното устройство или връзката между тях, примерно ако минаваш през мрежата и правиш трансвер между SSD.

Успех!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване