Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Интернет и телевизия от А1?

Виж решението Разрешен от NewRedDragon,

Препоръчан отговор

Досега съм към кабеларка. Не съм доволен.Искам да се включа към А1. Работата е че съм си изградил мрежа от кабели у дома и искам да си я ползвам. Искам и да си ползвям двата лични рутера в които да си влизам и настройвам палори и др. Може ли(ще се съгласят ли, има ли такива случай) - да се договоря с тях да имам порт на рутера им, или кабел който влиза у дома с реално IP, и евентуално да ми разрешат MAC-адреса (ите) на рутера (ите) за да си ги оставя( след лека пренастройка )?

Не искам WiFi от техния рутер, а от личните, но да им ползвам устройствата за два ТВ.

Как можа да се постигне това с този оператор, моля, споделете опит, мнения.... 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Зависи до някъде от инфрастуктурата на оператора в района. Ако става дума за FTTH/FTTB, просто ще ги помолиш да ти направят "бридж" на даден порт на тяхното устройство и там си свързваш твоя граничен рутър/стена. По принцип се дърпат, но не отказват

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 40 минути, aoxomoxoa написа:

Досега съм към кабеларка. Не съм доволен.Искам да се включа към А1. Работата е че съм си изградил мрежа от кабели у дома и искам да си я ползвам. Искам и да си ползвям двата лични рутера в които да си влизам и настройвам палори и др. Може ли(ще се съгласят ли, има ли такива случай) - да се договоря с тях да имам порт на рутера им, или кабел който влиза у дома с реално IP, и евентуално да ми разрешат MAC-адреса (ите) на рутера (ите) за да си ги оставя( след лека пренастройка )?

Не искам WiFi от техния рутер, а от личните, но да им ползвам устройствата за два ТВ.

Как можа да се постигне това с този оператор, моля, споделете опит, мнения.... 

Зависи каква топология използват А1 в района. Ако е оптика няма да има проблеми да си използваш твоята мрежа, но ако е DOCSYS ( с каквато съм аз в момента) връзката с приемниците е с коаксиален кабел. Него няма как да го избегнеш.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря за бързите отговори.

Оптика е. Съвсем скоро я поставиха. Ще ме устрои 300 МБ/с интернет и телевизия за два ТВ.

Като ми направят само един порт BRIDGE - нататък от тях аз ще си навържа моята мрежа в жилището, а ще искат ли МАС -адреси за съществуващите устройства? Това ме интересува.

Също, има ли възможност да оставят техния рутер да си има WiFi - колкото покрие-все е добре (тази мрежа ще е с тяха парола-нали?). Но моята безжична мрежа покрива цялото жилище и дори бих ги помолил да си спрят техния WiFi....

А от останалите 3 порта,  два ще си пуснат към устройствата им за телевизорите ми. И им остава един свободен.

Ето това искам да направя. Ще може ли според вас?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, aoxomoxoa написа:

Благодаря за бързите отговори.

Оптика е. Съвсем скоро я поставиха. Ще ме устрои 300 МБ/с интернет и телевизия за два ТВ.

Като ми направят само един порт BRIDGE - нататък от тях аз ще си навържа моята мрежа в жилището, а ще искат ли МАС -адреси за съществуващите устройства? Това ме интересува.

Също, има ли възможност да оставят техния рутер да си има WiFi - колкото покрие-все е добре (тази мрежа ще е с тяха парола-нали?). Но моята безжична мрежа покрива цялото жилище и дори бих ги помолил да си спрят техния WiFi....

А от останалите 3 порта,  два ще си пуснат към устройствата им за телевизорите ми. И им остава един свободен.

Ето това искам да направя. Ще може ли според вас?

Какво е тяхното устройсто. Кажи марка и модел?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 15 минути, aoxomoxoa написа:

МАС на твоя граничен рутер те що си го видят (имам в предид MAC-a на WAN). Ти си получаваш на WAN порта публичното IP по DHCP. От там нататък в LAN (зад NAT) си е твоя работа, какво ще правиш. Самите STB-та за ТВ са директно свързани с тяхната мрежа - няма STB зад NAT.

преди 15 минути, aoxomoxoa написа:

Името на "wifi мрежата" (SSID) което броудкаства АР-то няма отношение към принадлежността на дадено устройство към съответния subnet. Като цяло, нямаш проблеми с подобна схема при А1

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 18 минути, Емил Костов написа:

Какво е тяхното устройсто. Кажи марка и модел?

Още не съм подписал договор, само питам защото в момента съм си направил добре окабеляването и рутерите у дома и бих искал те само да ми свържат телевизорите и да ми дадат поне един порт да си закача моята. То дори и за техниците ще е добре. Иначе точно да вратата ми е тяхната кутия. Но сега чета че дават до 200 MB интернет... -а аз си харесах план с 300.......

Ето снимки:144401318_327232885305209_4546233849386622760_n.jpg.668ead1682250ff65a72e4626d81d426.jpg144396579_117530036930774_3429567791201391322_n.jpg.e19d5da899d31de8ee9b2881c36c8f1d.jpg

Ето това чета в сайта им: можем да предоставим A1 интернет по оптична свързаност (GPON) до 1000 Mbps и A1 Xplore TV 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Най-вероятно ще ти дадат комбинирано устройство ( то е с firmware за съотвения провайдър и му работят тези неща, които иска провайдъра). Без да споря повече с никой,ще ти кажа че няма да ти бриджват никакви портове по него или нещо от този сорт. Устройството е правено за обкновен потребител и чрез него си наблюдават оптиката и приемниците, как работят и какво излъчват. Ако ще си правиш някакви бриджове и прочие това ще е на твоите рутери и в теоята мрежа.

Редактирано от Емил Костов (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Решение
преди 2 минути, aoxomoxoa написа:

Още не съм подписал договор, само питам защото в момента съм си направил добре окабеляването и рутерите у дома и бих искал те само да ми свържат телевизорите и да ми дадат поне един порт да си закача моята. То дори и за техниците ще е добре. Иначе точно да вратата ми е тяхната кутия. Но сега чета че дават до 200 MB интернет... -а аз си харесах план с 300.......

Ето снимки:144401318_327232885305209_4546233849386622760_n.jpg.668ead1682250ff65a72e4626d81d426.jpg144396579_117530036930774_3429567791201391322_n.jpg.e19d5da899d31de8ee9b2881c36c8f1d.jpg

Е, това вече не зависи от никой друг, освен от оператора. Имай в предвид, че капацитета на интернет връзката не се влияе от броя на IPTV STB-тата - поне не фрапиращо. И друго - тези скорости са теоретично постижими, а не гарантирани - в общия случай

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не, няма да има спорове, просто аз си исках от един порт техен да ми позволят да си закача съществуващата мрежа. Тамън се зарадвах, и сега Емил Костов май ми попари надеждата? 

А така добре съм си наковал кабели и др...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не, няма да има спорове, просто аз си исках от един порт техен да ми позволят да си закача съществуващата мрежа. Тамън се зарадвах, и сега Емил Костов май ми попари надеждата? 

А така добре съм си наковал кабели и др...

Никой няма да те спре да си ползваш мрежата. Няма обаче да ти бриджват порт на тяхното устройство. Да не говорим, че във firmware за самият ISP тази опция не съществува. Ще си правиш насртройките на твоите рутери. ISP го интересува да си наблюдава преноса и устройствата, за да гарантира, че до теб идва това, което предлага.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 минути, Емил Костов написа:

Най-вероятно ще ти дадат комбинирано устройство ( то е с firmware за съотвения провайдър и му работят тези неща, които иска провайдъра). Без да споря повече с никой,ще ти кажа че няма да ти бриджват никакви портове по него или нещо от този сорт. Устройството е правено за обкновен потребител и чрез него си наблюдават оптиката и приемниците, как работят и какво излъчват. Ако ще си правиш някакви бриджове и прочие това ще е на твоите рутери и в теоята мрежа.

Ами не знам в момента политиката им, На мен, преди 3 години не ми отказаха - макар и с малко разправии :) Частен абонат съм, с някакво хуавей комбо (опика до къщата). Сетнаха  4 за нет (излизам с перманентно публични IP), а 1, 2 и 3 (LAN) са за IPTV.....

Но дори и да откажат bridge, това не значи, че не може да си ползва собствените рутери - просто, ако трябва някакъв port forwarding (или нещо подобно), ще трябва да им звъни по телефона...гранично остава тяхното устройство

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, Емил Костов написа:

Никой няма да те спре да си ползваш мрежата. Няма обаче да ти бриджват порт на тяхното устройство. Да не говорим, че във firmware за самият ISP тази опция не съществува. Ще си правиш насртройките на твоите рутери. ISP го интересува да си наблюдава преноса и устройствата, за да гарантира, че до теб идва това, което предлага.

Т.е. пак ще стане. Но няма да ми е реално IP-то от тяхното устройство ? Но аз пак бих могъл да си вържа мрежата и да ползвам пъния капацитет на интернета им?

Ето затова коментирам тук преди да подпиша договор. Аз ще се пробвам преди да подпиша ма ми кажат какво могат да направят по въпроса. Пък после ще пиша тук и надявам се и вия да съдействате при проблем и да се вържа...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, NewRedDragon написа:

Ами не знам в момента политиката им, На мен, преди 3 години не ми отказаха - макар и с малко разправии :) Частен абонат съм, с някакво хуавей комбо (опика до къщата). Сетнаха  4 за нет (излизам с перманентно публични IP), а 1, 2 и 3 (LAN) са за IPTV.....

Но дори и да откажат bridge, това не значи, че не може да си ползва собствените рутери - просто, ако трябва някакъв port forwarding (или нещо подобно), ще трябва да им звъни по телефона...гранично остава тяхното устройство

Никъде не съм писал, че не може да си ползва неговата мрежа. А за бриджване зависи дали устройството е направено да поддържа такава опция. Не говорим за стандартен firmware.А и нещата са съвсем различни от преди и сега.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Т.е. пак ще стане. Но няма да ми е реално IP-то от тяхното устройство ? Но аз пак бих могъл да си вържа мрежата и да ползвам пъния капацитет на интернета им?

Като цяло - ДА. IP-то ще си е реално, но частно. Няма нереални ИП-та. Просто ще си зад NAT. Примерно ако ти трябва достъп "от външна мрежа" към ресурс в твоята, ще трябав да им се молиш за портове

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, aoxomoxoa написа:

Ето затова коментирам тук преди да подпиша договор. Аз ще се пробвам преди да подпиша ма ми кажат какво могат да направят по въпроса. Пък после ще пиша тук и надявам се и вия да съдействате при проблем и да се вържа...

Какво значи няма да е реално IP-то?!

преди 2 минути, NewRedDragon написа:

Като цяло - ДА. IP-то ще си е реално, но частно. Няма нереални ИП-та. Просто ще си зад NAT. Примерно ако ти трябва достъп "от външна мрежа" към ресурс в твоята, ще трябав да им се молиш за портове

Поне А1 имат опция да дават достъп до устройствата на обикновен потребител. Разбира се не изцяло, но за конфигуриране на мрежа, портове, DHCP, ЛАН настройки има ограничен user. Ако пък няма с едно обаждане нещата се решават.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Емил Костов написа:

Какво значи няма да е реално IP-то?!

Когато съм абонат трябва да имам IP. Но до тяхното (не до моето) устройство, и от тяхното аз ще получа ли същото? Мисля че не... 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, aoxomoxoa написа:

Когато съм абонат трябва да имам IP. Но до тяхното (не до моето) устройство, и от тяхното аз ще получа ли същото? Мисля че не... 

Всяко IP е реално. Зависи вече дали е динамично или статично. Ако устройството прави НАТ ще получаваш ИП адреси от частна мрежа. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, Емил Костов написа:

Всяко IP е реално. Зависи вече дали е динамично или статично. Ако устройството прави НАТ ще получаваш ИП адреси от частна мрежа. 

Да, динамичното имах в предвид. Реално - статичното. 

И как мога да разбера дали е динамично?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, aoxomoxoa написа:

Да, динамичното имах в предвид. Реално - статичното. 

И как мога да разбера дали е динамично?

Статичното ще си го изискаш ако подпишеш договор с тях. Това е като вид услуга.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Емил Костов написа:

Статичното ще си го изискаш ако подпишеш договор с тях. Това е като вид услуга.

Ясно, ще си искам статично и ще питам изрично за един порт Bridge. Дано някой в магазина да може да ми отговори и да е сигурно че при свързването ще го направят или по-късно аз да помоля. 

Все някакви условности..... А всъщност за мен е по-добре да си ползвам моята мрежа не само защото ще си разрешавам устройствата по МАС, а и няма да ми слагат допълнителни кабели че само жици у дома... Дори техниците би трябвало да се радват....

Да не ви ангажирам, ще пиша какво съм решил и какво са ми казали в офиса им. 

Ако все пак реша, ще коментираме пак с вас и се надявам за съвети и за напред.

Благодаря много.

Лека Вечер.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, aoxomoxoa написа:

Ясно, ще си искам статично и ще питам изрично за един порт Bridge. Дано някой в магазина да може да ми отговори и да е сигурно че при свързването ще го направят или по-късно аз да помоля. 

Все някакви условности..... А всъщност за мен е по-добре да си ползвам моята мрежа не само защото ще си разрешавам устройствата по МАС, а и няма да ми слагат допълнителни кабели че само жици у дома... Дори техниците би трябвало да се радват....

Да не ви ангажирам, ще пиша какво съм решил и какво са ми казали в офиса им. 

Ако все пак реша, ще коментираме пак с вас и се надявам за съвети и за напред.

Благодаря много.

Лека Вечер.

Ти може да ни ангажираш денонощно. То затова е този форум. Само, че всичко зависи от А1.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Емил Костов написа:

Ти може да ни ангажираш денонощно. То затова е този форум. Само, че всичко зависи от А1.

Да, 

току що пуснах да видя скоростта:   

PING ms   2

DOWNLOAD Mbps  66.66

UPLOAD Mbps   11.66

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, aoxomoxoa написа:

Да, 

току що пуснах да видя скоростта:   

PING ms   2

DOWNLOAD Mbps  66.66

UPLOAD Mbps   11.66

Не гледай пингове или скорости. Те са негарантирани. Все пак при оптиката нещата са доста по-сигурни.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Може да стане всичко, което искаш (на оптичните мрежи поне) - като ги помолиш да направят "бридж" на порта, който отива към твоят рутер те ще пренасочат всичкият трафик там (DMZ) и от там нататък ти си имаш контрол над твоята мрежа през твоите рутери. Няма да има нужда да им звъниш за отваряне на портове примерно (не, че админ акаунта на устройствата им го няма в нета, ама айде). За wifi - може да ти настроят каквито SSID и парола си пожелаеш, а може и да го деактивират - от теб зависи.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване