Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Здравейте! Имам следния въпрос:

Някой знае ли колко е сечението на кабелите от стълба до къщата (електромера е вътре в къщата), защото главният предпазител в момента е 16А което не стига за нищо,искам да го сменя с по голям , защото обмислям и отопление на ток,та въпроса е какъв предпазител да сложа спрямо жиците .На повечето места пише че са 6кв.мм и се слага 63А ,моля ако някой знае да ми каже колко максимално голям предпазител да сложа. И забравих сегашният предпазител е от тези старите където се завиват.

Благодаря предварително!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Важно е да се знае колко вата максимално ще черпят консуматорите на ток едновременно /бойлер, готварска печка, климатик, хладилник и т.н./. Освен това и самата инсталация трябва да е оразмерена с нужното сечение кабели до таблото с предпазители.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 34 минути, Petyr104 написа:

сечението на кабелите от стълба

Човек ... на моето предписание пише, че е 10 ... От къде да знаем какво е при теб?!

п.п. Скоро пусках проучване за нова къща ... Снимай поне стълба и някой може да се ориентира какво ти е сечението ... 

Успех!

п.п. Слагай един 32А ... и те ... аз съм с такъв сега на село ... даже не съм се заглеждал какво е сечението ... къщата е стара ... 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

СКРИТА ИНСТАЛАЦИЯ

СЕЧЕНИЕ НА ПРОВОДНИКА
КВ.ММ
ТОК А МЕДЕН ПРОВОДНИК
220/380
ТОК А АЛУМИНИЕВ ПРОВОДНИК
220/380
1,0 14,0 3,0 kW / 5,3 kW - / - - / -
1,5 15,0 3,3 kW / 5,7 kW - / - - / -
2,0 19,0 4,1 kW / 7,2 kW 14,0 3,0 kW / 5,3 kW
2,5 21,0 4,6 kW / 7,9 kW 16,0 3,5 kW / 6,0 kW
4,0 27,0 5,9 kW / 10,0 kW 21,0 4,6 kW / 7,9 kW
6,0 34,0 7,4 kW / 12,0 kW 26,0 5,7 kW / 9,8 kW
10,0 50,0 11,0 kW / 19,0 kW 38,0 8,3 kW / 14,0 kW
16,0 80,0 17,0 kW / 30,0 kW 55,0 12,0 kW / 20,0 kW
25,0 100,0 22,0 kW / 38,0 kW 65,0 14,0 kW / 24,0 kW
35,0 135,0 29,0 kW / 51,0 kW 75,0 16,0 kW / 28,0 kW

ОТКРИТА ИНСТАЛАЦИЯ

СЕЧЕНИЕ НА ПРОВОДНИКА
КВ.ММ
ТОК А МЕДЕН ПРОВОДНИК
220/380
ТОК А АЛУМИНИЕВ ПРОВОДНИК
220/380
1,0 17,0 3,7 kW / 6,4 kW - / - - / -
1,5 23,0 5,0 kW / 8,7 kW - / - - / -
2,0 26,0 5,7 kW / 9,8 kW 21,0 4,6 kW / 7,9 kW
2,5 30,0 6,6 kW / 11,0 kW 24,0 5,2 kW / 9,1 kW
4,0 41,0 9,0 kW / 15,0 kW 32,0 7,0 kW / 12,0 kW
6,0 50,0 11,0 kW / 19,0 kW 39,0 8,5 kW / 14,0 kW
10,0 80,0 17,0 kW / 30,0 kW 60,0 13,0 kW / 22,0 kW
16,0 100,0 22,0 kW / 38,0 kW 75,0 16,0 kW / 28,0 kW
25,0 140,0 30,0 kW / 53,0 kW 105,0 23,0 kW / 39,0 kW
35,0 170,0 37,0 kW / 64,0 kW 130,0 28,0 kW / 49,0 kW
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз мисля да премина на отопление на ток с два конвектора по 3кв+още един 2кв. Не винаги ще са ми нужни и трите но все пак искам когато се наложи да мога да ги включа но дали ще е възможно ако и трите включат по едно и също време да речем да мога да използвам и готварска печка или пък друг уред.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Темата е ... „Задайте въпрос на кристалната топка“

Резултат с изображение за „кристална топка“

преди 2 часа, Petyr104 написа:

... колко Е сечението на кабелите от стълба до къщата (електромера е вътре в къщата), защото главният предпазител в момента е 16А което не стига за нищо ...

Знаем колко ТРЯБВА да е, ама колко е в момента ...

Щом предпазителя е 16А (ако е сложен легално) - значи сте с „присъединена мощност - до 6 kW“.

Иначе - виждал съм двуетажна къща + работилница, присъединени с „рекордоман“ 2,5 кв. мм.

преди 1 час, dioib написа:

... Снимай поне стълба и някой може да се ориентира какво ти е сечението ...

И как ще познаем по снимката?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 19 минути, jhoro написа:

И как ще познаем по снимката?

Все някъде ще се мерни жицата и като знаем размера на стълба .. може и да се ориентираме каква е квадратурата на кръглия кабел ... ;) 

Примерно:

рDSC_0230.JPG

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, dioib написа:

Все някъде ще се мерни жицата и като знаем размера на стълба .. може и да се ориентираме каква е квадратурата на кръглия кабел ... ;) 

Външния размер - барабар с изолацията! А не - сечението на медта!
И то - при единични проводници! Ако пък е „силов кабел за въздушно полагане“ - нищо няма да се вижда!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 минути, jhoro написа:

Външния размер - барабар с изолацията! А не - сечението на медта!

Грешката ще е в допуска, но с достатъчно да се разбере какъв предпазител да сложи. ;) 

п.п. То не, че може по-голям да се натъкне в по-малко, но какъв е предпазителя в момента?! 

Принципно би следвало да се разпознае кабела който идва от вън в главното табло ... определено не е по-голям от 10 кв. мм. ... ;) 

Но на боб ... пържен, а не хвърлен ... то е ясно:

преди 29 минути, jhoro написа:

Резултат с изображение за „кристална топка“

Тъ ... :) 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 минути, dioib написа:

Принципно би следвало да се разпознае кабела който идва от вън в главното табло ... определено не е по-голям от 10 кв. мм. ... ;) 

Да бе - 10 кв. мм.???

При „открит монтаж“ товароносимостта на 10 кв. мм. е 70-80А! Това са 16-18 kW.

По-скоро 6 кв.мм, а ако е по-стара сграда - може и 4 кв.мм.
Ако си спомняш - едно време имаше „нормални контакти“ - до 500 W и „усилени“! Първите даже нямаха заземителни контактни пластини.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, jhoro написа:

При „открит монтаж“

Хм ... Отива при таблото където е електромера и чете ... там пише до колко издържа електромера.

Или слага "по-малък" предпазител от този който е "около" електромера ... но това от практика ... ;) А не по гадаене ... :) 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това твоя тема ли е или ще питаш еднакви неща под различни никове?  

https://www.kaldata.com/forums/topic/300023-отопление-с-конвектори/

Ако да - ще ги събера в една. Там вече имаш отговор на същия въпрос.

Той е преди електромера и собственост на ЕРП съгласно заявената мощност. Обикновено битова партида е 6KW и предпазителят е 32 ампера. Вероятно има достъп на таблото като изключи и може да се види надписа на него до лостчето. За този въпрос се обърни към ЕРП - партидата е твоя.

Редактирано от Филипов (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Филипов написа:

Това твоя тема ли е или ще питаш еднакви неща под различни никове?  

https://www.kaldata.com/forums/topic/300023-отопление-с-конвектори/

Ако да - ще ги събера в една. Там вече имаш отговор на същия въпрос.

Той е преди електромера и собственост на ЕРП съгласно заявената мощност. Обикновено битова партида е 6KW и предпазителят е 32 ампера. Вероятно има достъп на таблото като изключи и може да се види надписа на него до лостчето. За този въпрос се обърни към ЕРП - партидата е твоя.

Не темата не е моя.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, Petyr104 написа:

Не темата не е моя.

Дай поне снимка на гл. табло тогава!? 

п.п. Поне знаеш ли какво да снимаш?!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Към Петър 104!

От написаното до сега поне разбра ли нещо? Защото ги има всички отговори написани ясно и четливо.

Погледни поста на Цър вул, Jоро и Филипов

От поста на dioid можеш да се поучиш само за едно: Никога не употребявай повече от две чашки ракия, щото след 3 месеца ще почнете да си приличате по всичко.Отговор на въпроса: Викаш ERP - то на място и ти разрешават въпроса. Явно е, че не е твоя работа да се ровиш в напрежения, които могат да те оставян на място завинаги. Иначе, както ти го изискваш, може да се направи, но само срещу преглед от ЕРП или ЕОН - не зная на кой енерго доставчик си!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, Petyr104 написа:

... главният предпазител в момента е 16А“

Едва ли „ще рови“ - по-скоро да смени вложката (патрона) с по-голям.

Като се има предвид, че

преди 5 часа, Petyr104 написа:

... сегашният предпазител е от тези старите - където се завиват.

на това гнездо няма да сложи „по-голям“ от 25А!

Много важно е - когато се сменя такъв предпазител - дланта да НЕ Е върху капачката! Ако по веригата има „късо съединение“ - може да има искра и. обгаряне

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 часа, jhoro написа:

на това гнездо няма да сложи „по-голям“ от 25А!

Сложил съм 32А автоматичен. ;) 

image.png.af287e8fb1bc93df4b8beb7fad24928f.png

п.п. Това след 7-мата ракия ... :) 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Съвет към автора:

Намери си човек с необходимия ценз, за да ти смени цялото табло. Това включва и да направи съответните токови кръгове, за да може да включваш и отоплителни уреди. 

В таблото главния предпазител да е 50А. От вън при електромера би следвало да е 63. 

Успех!

п.п. Сегашния цокъл е Е27 = Там може да се сложи до 32А, но не и обикновен предпазител. Над тази стойност цокъла е Е33.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Съвет към автора:
Намери си човек с необходимия ценз, за да ти смени цялото табло. Това включва и да направи съответните токови кръгове, за да може да включваш и отоплителни уреди. 
В таблото главния предпазител да е 50А. От вън при електромера би следвало да е 63. 
Успех!
п.п. Сегашния цокъл е Е27 = Там може да се сложи до 32А, но не и обикновен предпазител. Над тази стойност цокъла е Е33.

Освен таблото - ще трябва да си актуализира и договора с електроразпределителното дружество. В частта - присъединена мощност.
Колкото до предпазителя преди/след електромера - дружествата се „изучиха”! Слагат такъв, съобразен с мощността. Ако клиента е „минал тънко” - платил за 6 kW - ще му сложат максимум 25А.
За пари се говори - такса присъединяване.
Сложил съм 32А автоматичен.  
image.png.af287e8fb1bc93df4b8beb7fad24928f.png
п.п. Това след 7-мата ракия ...  
На стандартна стопяема вложка, съм сложил стоманен пирон - 3 х 50 мм. Не знам колко ампера е, ама … инсталацията ще изгори първа.
Пп. Казвал съм ти - не си пий хапчетата с ракия!
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 43 минути, jhoro написа:

На стандартна стопяема вложка, съм сложил стоманен пирон - 3 х 50 мм.

На старо селско табло с предпазител и на нулата:

DSC_0390.JPG

п.п. Единствено което съм добавил е отделен токов крък за бойлера. При електромера е 63А. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

quote post="4793842" timestamp="1612772613" name="dioib" userid="375779"] На старо селско табло с предпазител и на нулата:
Тамам! Като „изгори” този предпазител - ще изгори и къщата!
Щото - ще си намери „нула” на друго място!!!

При електромера е 63А. 

Това е от „едно време”, когато таксата беше само един размер. И присъединяваха битови абонати - монофазно „до 10 kW”, а трифазно - „до 16 kW”.
Сега ти „пускат” толкова, за колкото си платиш!
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 18 часа, jhoro написа:

Щото - ще си намери „нула” на друго място!!!

:offtopic_s:

Това е втората стара селска къща в различен регион където се натъквам на предпазител на "нула". Задачата е защо навремето се е правило така?! 

Ще си намери евентуално, ако някой "бръкне" в "нулата" с твоя тип-размер на пирон. ;) 

Натъквал съм се и на следното: На отводнителен сифон за канал, кабел за "земя". Отново задача, защо е необходим свързване на ВиК неща с ела?! :) 

п.п. Мога да спретна викторина на младите. :) На пръв поглед "опасни" неща, но да видим как им работи логиката. ;) 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Задачата е защо навремето се е правило така?!

Как „Защо?” - за да има работа, за „Пожарната”!
Правил съм съдебни експертизи след три пожара. Възникнали, в следствие на „лоша (прекъсната) нула”!
Колкото до сифона (ВиК инсталацията) - идеята не е лоша. Но … ако става дума за „неутрала”, а не - за „нула”! И има ДТЗ!
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 минути, jhoro написа:

Как „Защо?” - за да има работа, за „Пожарната”!
Правил съм съдебни експертизи след три пожара. Възникнали, в следствие на „лоша (прекъсната) нула”!
Колкото до сифона (ВиК инсталацията) - идеята не е лоша. Но … ако става дума за „неутрала”, а не - за „нула”! И има ДТЗ!

:offtopic_s:Надявам се, че не си под въздействието на това, че "Пожарникар" ни управлява?! 

В повечето случаи разследването показва какво?! Кой е "прекъснал" "нулата"?! Определено не е ел.тока ... :) А ползвател някакъв или "специалист" ... :) = Толкова по правния казус ... ;) 

За второто = в новите ел.табла се слага каква защита?! ;)  

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, dioib написа:
  1. Надявам се, че не си под въздействието на това, че "Пожарникар" ни управлява?! 
  2. В повечето случаи разследването показва какво?! Кой е "прекъснал" "нулата"?! Определено не е ел.тока ... :) А ползвател някакъв или "специалист" ... :) = Толкова по правния казус ... ;) 
  3. За второто = в новите ел.табла се слага каква защита?! ;)  
  1. Пишман-пожарникаря няма нищо общо! Пожарите и делата бяха преди много време!
  2. Човешката намеса е решаваща, при повечето случаи, но ... понякога „самия ток“ може да прекъсне проводника. все едно не си виждал - лоша връзка, тънък проводник - започва да грее и накрая медта се стопява.
  3. Слага се ... различно. На всички кръгове се слага „токова защита“ - от претоварване и КС. Диференциалнотокова защита се слага при определени условия:
  • двупроводна инсталация - не се слага ДТЗ. Няма да работи!
  • при кръгове, захранващи консуматори с нисък риск (напр. осветление) - не се слага ДТЗ. Малка е вероятността, потребител да бъде „офазен“!
  • Задължително се слага на - бойлер, печка, хладилник ... Принципно - на всички токови кръгове, захранващи контактни излази.
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване