Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Загубен в програмирането

Препоръчан отговор

Здравейте, от около година започнах да се занимавам с програмиране и записах курсовете на СофтУни, като започнах с Джава, но в последствие С# ми хареса повече и до ден днешен се занимавам с него. Минах през Basic курса (който взех с отличие), там нещата които се учеха са input/output, if-else statements и for/while цикли. След, което минах и през Fundamentals модула им (отново с отличие), изучаваните неща там бяха масиви, листове, речници, регекс, въведение в класовете и обектите. В момента вече тече Advanced курса, като първата половина (2-та месеца, в които се взеха неща като матрици, стекове, опашки, класове и обекти, заедно с техните конструктори и т.н., вече не просто въведение, както и въведение в Generics и Iterators and Comparators), тук вече изостанах така като в началото на курса аз бях с 4-5 теми напред, а вече изоставам с 4-5 теми назад, просто може би защото интереса ми спадна. Не виждам мотивация в решаването на конзолни програми и т.н. Та, да се върнем на въпросите ми, ако изобщо някой е чел всичко до тук :D Интересува ме, след какво време или по-точно какви знания вече ще може да се правят най-елементарни приложения, сайтове и като цяло да се програмира нещо, а не просто решаване на конзолни програмки, а вече да се вижда плода на труда, тоест да направиш интерфейса, да направиш бутоните, функциите, да създадеш няколко файла, папки и прочие. Като цяло ме интересува това някой да ми даде някаква насока и може би мотивация и да ме впише някъде в полето на програминето, за това аз къде се намирам до крайния резултат. Само да вмъкна, че в момента ми тече ООП-то. Някой, ако може да ми каже и как стоят нещата с базите данни, приятна материя ли, трудни ли са, не са ли, като цяло съм питал хора и са ми казвали, че базите данни са лесен курс (специално за софтуни), но ме интересува дали като цялоса така приятна материя или са препани камък. Последния ми въпрос е свързан с това към какво да се насоча, дали уеб приложения, игри, мобилни приложения, десктоп или нещо друго. Тук изобщо си нямам и на идея какво да правя, като цяло знам, че игрите не са много търсени и изискват повече математика, физика и т.н., та това не ме устройва, може би ме блазнят мобилните приложения, но там не знам каква е историята, търсено ли е, не е ли, какво се изисква и т.н., за сайтове, мм също става според мойте виждания.

П.П. Само да вмъкна, че това с оценките не е фукане или нещо подобно, а просто, за да придобието някаква представа нали все пак как съм се справял и нали един вид оценката рефлектира върху това какво човек е научил (ако го е правил сам, както в моя случай нали :D).

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А какво работиш в момента? Защо не пробваш някъде стаж или нещо подобно, след като си решил с това да се занимаваш? Предполагам от софтуни могат да ти предложат. Аз например сам учих джава няколко години, след това направих няколко андроид приложения и така си намерих работа като програмист.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Разбери първо с какво точно искаш да се занимаваш и тогава учи програмен език. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 часа, Raze написа:

А какво работиш в момента? Защо не пробваш някъде стаж или нещо подобно, след като си решил с това да се занимаваш? Предполагам от софтуни могат да ти предложат. Аз например сам учих джава няколко години, след това направих няколко андроид приложения и така си намерих работа като програмист.

В момента съм в съвсем различна сфер, която е по-скоро докато стана програмист. За стаж в момента мисля, че е невъзможно, просто навсякъде искат ООП, фронтенд и бази данни, че и алгоритми. От софтуни предлагат съдействие чак след завършване на цялостната програма. Мен ми е интересно на какво ниво, кога успя така да можеш да направиш каквото и да е приложение, говорим цялостно? След колко време? Какви ти бяха спънки те по време на ученето? Някакви съвети да подадеш насам? 

преди 11 часа, Емил Костов написа:

Разбери първо с какво точно искаш да се занимаваш и тогава учи програмен език.

В момента все още съм на такова ниво, че е все тая какъв език уча, като цяло познах на С++, после Джава, но просто С# най-добре така ми пасва. А и той си е така многофункционален, тоест би покрил доста голяма част от различните сфери

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

След около година и нещо учене някъде. Но по това време не ходех на работа, имах спестени пари и така. Най-вече клипове от youtube кое как става с преписване на кода, грешки търся в гугъл и най-вече stack overflow и така лека полека стават нещата. За приложенията не бих казал, че съм открил америка, намирам това, което ще ми трябва, гледам от други прилжения и си ги преправям както на мен ми трябват. То веднъж като схванеш основата, после само трябва да сглобиш и донапишеш кода. Бъгове има постоянно, важното да е да четеш и да схванеш как да ги оправяш. Всичко става с много писане и практика.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз мисля че първо трябва да си намериш проект по който да работиш и да прилагаш на практика наученото.

Ок, аз се занимавам от няколко месеца с Питон ,но едва ли е толкова различно.Библиотеките,които ползвам(OpenCV) ги има и за С и в документацията принципа е същия. Едно време в университета почнахме от първия час с проект на Джава и HTML  на бял лист хартия. За съжаление изпуснах питомното тогава и сега гоня дивото, но принципа остава. Проектобазираноto учене е доста по-бързо и учиш нещата, които ти трябват. Да, попадаш в ситуация да тичаш преди да си проходил, но е по-лесно да наваксаш ходенето, отколкото да се откажеш, защото губиш интерес.

Купих си и аз 2 курса по нова година като ги бяха намалили с 90%, но е толкова сухо и тегаво, че няма накъде. Въпреки че са интерактивни и с видео и задачи, пак едвам гледам да го добутам до GUI лекциите. И накрая пак ще науча това ,което ми трябва от интернет и от отговори в Stackoverflow.

Та с 2 думи - намери си интересен проект, иначе ще ти писне.

Аз примерно пиша ботове за 2 игри,защото ми е близо до интересите а и за да не дават приятелите ми пари за вече съществуващите ботове.

И сега съм хванал програма ,която да чертае интерактивно детайли за машини за брат ми, за да не търси постоянно някой с CAD да му прави чертежите.

Съвсем различно нещо и уча съответно повече математически работи, но ми е интересно ,защото имам цел пред очите.

Иначе отдавна да съм го зарязал.

УСпех, ти поне си млад и имаш време да научиш всичко и по бавния начин.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Видя ми се много дълъг поста и попрочетох отгоре-отгоре. Набързо стигнах до последния въпрос и спрях да чета... аз от де да знам, към какво да се насочиш. Някъде попаднах и на скучните конзолни приложения - ми като са ти скучни, научи графичните, що чакаш някой да ти каже? Явно учиш, без да знаеш що учиш.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване