Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Смяна на процесор Т5600 с Т7700 в лаптоп DELL Latitude D820 ?

Виж решението Разрешен от цър-вул,

Препоръчан отговор

Здравейте !
Искам да ускоря един лаптоп DELL Latitude D820
С процесор Intel Core 2 Duo T5600 Socket PPGA478, PBGA479
Сокетите ги преписвам от тук :
https://ark.intel.com/content/www/us/en/ark/products/27254/intel-core-2-duo-processor-t5600-2m-cache-1-83-ghz-667-mhz-fsb.html

Намерил съм процесор Т7700, който, според производителя, поддържал същите сокети :
https://ark.intel.com/content/www/us/en/ark/products/29762/intel-core-2-duo-processor-t7700-4m-cache-2-40-ghz-800-mhz-fsb.html

Как мислите, дали ще се получи ?
Какви нови проблеми може да се появят, на мястото на старите ?

В DELL D830 вече сменихме Т8100 с Т9500.

Моля за съвет, за линк, ако вече е писано по темата, 
или за български сайтове, където се продават процесори втора употреба,
освен двата най-известни общопродавалници OLX  и BazarBG !

Предварително ви благодаря !

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Платформата му е стара. И не бих наливал още средства, в него. 

Направо е за нов. 

Ако искаш все пак, да го за бързаш вземи му SSD (250 GB) Минимума за RAM памет за 2021 е 8 GB. За да работи прилично ОС Windows 10.

Но така като гледам Windows 7(спрян е от поддръжка) е за него или лек Linux. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 8 минути, Mr. ?? написа:

Платформата му е стара. И не бих наливал още средства, в него. 

Направо е за нов. 

Ако искаш все пак, да го за бързаш вземи му SSD (250 GB) Минимума за RAM памет за 2021 е 8 GB. За да работи прилично ОС Windows 10.

Но така като гледам Windows 7(спрян е от поддръжка) е за него или лек Linux. 

Благодаря !
Вариантите с лекия Линукс и SSD и с новия лаптоп ги знам.  
С Windows - също.
Сега има Минт 20.1, преди това Минт 18.3
С Минт 20.1 често изключва безжичната връзка.
За този проблем вече имам препоръка за лек Линукс.

Въпросът ми е конкретно за тези 2 процесора, може ли да се появи спънка или влошаване на резултата ?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, Недко написа:

Благодаря !
Вариантите с лекия Линукс и SSD и с новия лаптоп ги знам.  
С Windows - също.
Сега има Минт 20.1, преди това Минт 18.3
С Минт 20.1 често изключва безжичната връзка.
За този проблем вече имам препоръка за лек Линукс.

Въпросът ми е конкретно за тези 2 процесора, може ли да се появи спънка или влошаване на резултата ?

To и аз исках на старият ми лаптоп да му сменят процесора обаче казаха да забравя за тази щуротия . Както ти казаха едно евтино ССД 150 200 гб и малко рамец и си готов . Имаш ли представа колко струва един процесор ? + ссд и рам ще ти излезе всичко за нов лаптоп среден клас .

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 8 минути, цър-вул написа:

До T7600 четните версии Т7Х00 където Х е 2 4 6

Така пише в Уикипедията на Сокет М,
но на сайта на Интел - за Т7700 ми дават същите сокети като Т5600
който работи в момента.
Затова си мисля, че и Т7700 ще стане.

Пропускам ли нещо ?

преди 7 минути, adersa написа:

To и аз исках на старият ми лаптоп да му сменят процесора обаче казаха да забравя за тази щуротия . Както ти казаха едно евтино ССД 150 200 гб и малко рамец и си готов . Имаш ли представа колко струва един процесор ? + ссд и рам ще ти излезе всичко за нов лаптоп среден клас .

Конкретният процесор Т7700 е 25 лв.
Наличният РАМ е 4 GB. Може да не е най-бързият DDR2 РАМ, но толкова се намери, май 555.
Ако се стигне до SSD, и там има начини да се намери евтин и то на 256 GB, за 40 - 50 лв ми писаха в една друга тема. 
Но общо двете заедно, с доставката отиват към цената на цял лаптоп D820.
Затова проверявам с най-малкия разход какъв е шансът.

Имам си друг с Т9500 и се държи добре за моите работи.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Решение

https://www.userbenchmark.com/System/Dell-Latitude-D820/4859
https://www.dell.com/community/Laptops-General-Read-Only/Dell-Latitude-D820-Processor-Upgrade/m-p/3166420

Цитат

the T7200, T7400 and T7600 will work.  Any of the Core 2 T7x00 with x = odd or above 6 (such as the T7100, T7800, etc.) will not.

None of the T8x00, Pxxxx, or Xxxx will work

преди 15 минути, Недко написа:

но на сайта на Интел - за Т7700 ми дават същите сокети като Т5600

Но не е задължително Dell да са съществили поддръжка в BIOS примерно!!!

Вари го, печи го - 7600 е таванът.
Ъпгрейд, от който реално няма смисъл:
https://cpu.userbenchmark.com/Compare/Intel-Core2-T7600-vs-Intel-Core2-T5600/m2765vsm6306

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 18 минути, цър-вул написа:

https://www.userbenchmark.com/System/Dell-Latitude-D820/4859
https://www.dell.com/community/Laptops-General-Read-Only/Dell-Latitude-D820-Processor-Upgrade/m-p/3166420

Но не е задължително Dell да са съществили поддръжка в BIOS примерно!!!

Вари го, печи го - 7600 е таванът.

Благодаря !
Освен вашите правилни и разумни мнения, получих един съвет и от коректният продавач на Т7700 :
https://www.cpu-upgrade.com/CPUs/Intel/Core_2_Duo_Mobile/T5600_(Socket_M).html

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Смятам, че не съм подвел с нищо!
Старото си е старо...не си струва нито един лев инвестиция в тази машина!
Да - някои машини имат сантиментална стойност, но реално мястото им е или в шкафа или за скрап.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, цър-вул написа:

Смятам, че не съм подвел с нищо!

Да, добавих "правилни и разумни" към "вашите мнения" !

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

За да бъде наистина един такъв ъпгрейд необходим трябва да има следната ситуация.

Пример:

- машината се ползва за гледане на поточно видео и при максимална честота на процесора и всичко излишно спряно, той е на 100% - тогава има шанс при по-високочестотен процесор да може безпроблеммнно да се гледа въпростното видео и така имаме машина която не може да бъде използвана срещу машина която може да бъде използвана.

Реално ситуация в която просто малко повече честота да дава такава голяма разлика рядко се среща, затова е много добре да се видят конкретни натоварвания и да се прецени правилно какво може да се направи.

Ако е за спорта дали мога да сложа най-бързия процесор за този лаптоп - това е съвсем друго.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 9 минути, plamen_petrov_80 написа:

За да бъде наистина един такъв ъпгрейд необходм трябва да има следната ситуация. Пример:

- машината се ползва за гледане на поточно видео и при максимална честота на процесора и всичко излишно спряно, той е на 100% - тогава има шанс при по-високочестотен процесор да може безпроблеммнно да се гледа въпростното видео и така имаме машина която не може да бъде използвана срещу машина която може да бъде използвана.

Реално ситуация в която просто малко повече честота да дава такава голяма разлика рядко се среща, затова е много добре да се видят конкретни натоварвания и да се прецени правилно какво може да се направи.

Ако е за спорта дали мога да сложа най-бързия процесор за този лаптоп - това е съвсем друго.

Странното при него е, че Wi-Fi-то се изключва не при поточно видео, или забележимо по-рядко, ако върви поточно видео, може да не изключи с часове,
а най-вече се изключва, ако си дреме на един Месинджър във Фейсбук и нищо друго не прави.
И това, ако не греша, почна откакто му сложих Минт 20.1
Казаха ми вече да сложа по-лек Linux, може би и графична среда.

За разлика от него, другият лаптоп D830 с Т9500 от време на време показва съобщение : "Интернет връзката ви е възстановена", без да съм забелязал, че е прекъснала,
а D820 с Т5600 си знае само "Интернет връзката ви е прекъсната. В момента сте офлайн"

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

току-що, plamen_petrov_80 написа:

Не виждам връзката на процесор и проблеми с Wi-Fi.

И двата имат по 4 GB RAM, 
може да е в скоростта на хард дисковете, знам ли ...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

току-що, Недко написа:

И двата имат по 4 GB RAM, 
може да е в скоростта на хард дисковете, знам ли ...

Рутер (настройки на канал, криптиране, обхват ...), ефир, мрежова карта на лаптопа, драйвер, OS ... - процесор - никаква връзка.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Един рутер, на едно и също място, с една и съща ОС.
Остава, може би, само мрежовата карта и драйвер

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 16 минути, Недко написа:

D820 с Т5600 си знае само "Интернет връзката ви е прекъсната. В момента сте офлайн"

преди 16 минути, Недко написа:

D830 с Т9500 от време на време показва съобщение : "Интернет връзката ви е възстановена"

Два различни лаптопа на едно и също място - подобни проблеми.

Глобално бих почнал от настройки на безжичната мрежова карта - нещо пестене на енергия и т.н.

Диагностиката е сложно нещо така, че има много неща които могат да се пробват, но само от Вас.

За мен процесор, оперативна памет, твърд диск - нищо от това няма как да ми спира просто свързаността по мрежа.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 11 минути, plamen_petrov_80 написа:

За мен процесор, оперативна памет, твърд диск - нищо от това няма как да ми спира просто свързаността по мрежа.

Приоритетно товарещ процес, оставящ без процесорно време обслужването на картата/мрежата.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 23 минути, цър-вул написа:

Приоритетно товарещ процес, оставящ без процесорно време обслужването на картата/мрежата.

Ммм щом казваш ... аз такъв филм не съм гледал все още, а няма и информация за такова нещо на конкретните машини.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм виждал и затова показах възможен такъв сценарий.

преди 39 минути, plamen_petrov_80 написа:

Ммм щом казваш ... аз такъв филм не съм гледал все още, а няма и информация за такова нещо на конкретните машини.

Ето ти филм, който можеш да си пуснеш да гледаш:
Пусни енкодинг на видео и пусни да теглиш в браузър Windows iso примерно. Ще се зарадваш по някое време.. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 19 минути, цър-вул написа:

Пусни енкодинг на видео и пусни да теглиш в браузър Windows iso примерно. Ще се зарадваш по някое време.. 

Твърде конкретно, има ли значение на каква машина ще го правя? Колко време да чакам и т.н.? Предполагам желаеш изрично да се случва през Wi-Fi.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

същото упражнение направих с едно леново р61и смених му процесора който беше 1,67 гхз с т7700 

става можеш да ги смениш ама трябва да имаш добро охлаждане,защото при мен след смяната вентилатора се си рабити на макс ,а температурата е между 70-80 градуса

иначе така си работи вече 2 години

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 23 минути, alexnell написа:

леново р61и

който няма нищо общо с

преди 5 часа, Недко написа:

DELL Latitude D820

R61 поддържа T77(8)00, за разлика от D820

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

аз не съм и проверявал просто бех го разглобил за почистване и видех ,че пасва на  сокета 

ако подвеждам питащия се извинявам  

аз сега направих една нова глупост и се чуда да пусна ли тема или да питам тука

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Първо много трудно ще намериш такъв процесор втора ръка ,второ ще имаш почти нулев ефект или поне няма да го усетиш .Едно SSD e най-добрия вариант за ъпгрейт .

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване