Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Избор на лаптоп за университет

Препоръчан отговор

Здравейте, на есен, живот и здраве, ще започна да уча в университет, та за целта имам нужда от лаптоп. Ориентирала съм се към специалности пряко свързани с програмиране и използване на по-тежък софтуер.

През посследните 6 години се радвам на доста добра настолна конфигурация, която сама сглобих и сама поддържам, така че смея да твърдя, че имам доста адекватни знания в сферата на хардуера, но гледайки лаптопи през последните няколко седмици, се оказах в тотална неяснота към какво да се ориентирам.

Знам, че искам да е лесно преносимо, но не съм сигурна дали 14" ще са ми достъчни. От друга страна, понякога ми се доиграват игри (не толкова често и не особено изискващи заглавия, но когато го правя не бих искала машинката да изнемогва). Убедена съм, че ми трябват минимум 16 гб рам и 1тб ссд. Чудя се, обаче, дали интегрирана графика би била достатъчна? Към какви модели и марки да се ориентирам? Какъв бюджет е адекватно да се отдели (максимума ми е 2500лв, но бих се радвала ако успея да се вместя в по-малко)?

Моля за вашата помощ и предварително благодаря!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

То че е хубаво да е лесно преносим хубаво е, ама за да е мощен значи ще тежи, поне 2,5-3 кила.
Тия дето тежат по 200 грама са си чиста проба таблети с клавиатура и вътре нямат нищо.

Та, аз лично бих се наcoчил към НР, сега вече зависи и сумата но за посочената може би нещо такова : https://laptop.bg/laptops-hp-Victus_16_e00-hp_victus_16e0004nu

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Нищо лично към постващия, но хайде да се разберем. Няма лаптопи за деца, момичета, жени, университети и още там каквото се сети някой. Има машина, която ще покрива дадени изисквания.

Така:

1. Какво значи програмиране и тежък софтуер. Хубаво е да кажеш какво точно ще учиш.

2. Ако си цениш зрението забрави за машини с 14 инчов монитор ако не искаш да има проблеми.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Целият форум,е осеян с AMD.Не знам защо.С едно 2400(на десет години),ще ви издухам всичките 3 серия.Ако не си фейк,примерно  HP Pavilion Gaming 17-cd2002nu | Laptop.bg - Технологията с теб или Acer Nitro 5 (AN515-57) | Laptop.bg - Технологията с теб  или MSI Katana GF66 11UC | Laptop.bg - Технологията с теб да не кажат пак-"Защо чуждестранни сайтове".

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, adobeaa написа:

Целият форум,е осеян с AMD.Не знам защо.С едно 2400(на десет години),ще ви издухам всичките 3 серия.Ако не си фейк,примерно  HP Pavilion Gaming 17-cd2002nu | Laptop.bg - Технологията с теб или Acer Nitro 5 (AN515-57) | Laptop.bg - Технологията с теб  или MSI Katana GF66 11UC | Laptop.bg - Технологията с теб да не кажат пак-"Защо чуждестранни сайтове".

И какво му е на AMD?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, Bubbles написа:

И какво му е на AMD?

Е ти що се правиш на ударен. Не знаеш ли, че пърди повече и буди собствениците на компа! Ма и ти си един специалист бега мааани! :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 17 минути, Емил Костов написа:

Нищо лично към постващия, но хайде да се разберем. Няма лаптопи за деца, момичета, жени, университети и още там каквото се сети някой. Има машина, която ще покрива дадени изисквания.

Така:

1. Какво значи програмиране и тежък софтуер. Хубаво е да кажеш какво точно ще учиш.

2. Ако си цениш зрението забрави за машини с 14 инчов монитор ако не искаш да има проблеми.

То е ясно, че е лично, но все пак да обясня - написах, че ще е за университет с цел това да се разбере, че имам нужда от сравнително лесно преносим лаптоп. Надявам се да ме приемат със специалност Computer Science. До момента съм програмирала само на C# с Visual Studio (за което ми е ясно, че не се нуждая от особено силна машина). Нямам ясни представи на какъв софтуер, се провежда обучението, но не искам да се окажа със слаб лаптоп, който не покрива дори моите изисквания за машина. 

Зрението си го ценя, да.

преди 38 минути, Bubbles написа:

То че е хубаво да е лесно преносим хубаво е, ама за да е мощен значи ще тежи, поне 2,5-3 кила.
Тия дето тежат по 200 грама са си чиста проба таблети с клавиатура и вътре нямат нищо.

Та, аз лично бих се наcoчил към НР, сега вече зависи и сумата но за посочената може би нещо такова : https://laptop.bg/laptops-hp-Victus_16_e00-hp_victus_16e0004nu

Благодаря за предложението, харесва ми, но ме притеснява размера. 16" мисля, че го прави малко труднопреносим.

преди 12 минути, adobeaa написа:

Не знам, откъде дойде идеята, че съм фейк. Благодаря за предложенията, ще ги разгледам.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 минути, Емил Костов написа:

Е ти що се правиш на ударен. Не знаеш ли, че пърди повече и буди собствениците на компа! Ма и ти си един специалист бега мааани! :)

Вярно, аз моя го пускам само с тапи за уши.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Щом ще се играят и игри, гледай видеокарта поне RTX 3060 или 1660. Процесор поне с 6 ядра и 12 нишки. АМД е за предпочитане, понеже са доста по-хладни и икономични от интелските процесори.

Acer Nitro 5 (AN515-45) | Laptop.bg - Технологията с теб

Lenovo Legion 5 15" | Laptop.bg - Технологията с теб

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Кога точно евентуално ще започнете да учите, къде?

Питам, защото казвате "на есен" все едно не е тази есен която вече е дошла. А е важно къде за да се види какъв е шанса изобщо да ходите до университета физически. Тук изниква и въпроса колко далече ще е настолната машина от вас. Та, тъй като все още дори не сте приета, а още по-малко пък знаете учебната си програма, предмети и т.н. - според мен е крайно нелогично да се почне да се търси лаптоп за нещо което не е ясно какво ще е.

Също така дали наистина ще ви трябва лаптоп - останаха ли университети преподаващи компютри - без компютърна база?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, Bubbles написа:

И какво му е на AMD?

Набара ме!На няколко питиета,преди "Студентски".От фирмата(sistem76),от която оборудвах офиса,ми дадоха един за тест,някакъв силвър нещо си,32+64х2.Така стои,никой не го поглежда.Един път е пускан и грухти,като локомотив.За производителност-няма какво да говорим.Един 9900 да речем,няма еквивалент в AMD,освен,по горният описан.Справка-Белгиеца,на лично.Който струва в пъти повече.Много пъти.Ще се повторя но,във вкъщи съм,с i5-2400 8gb rx550,на него стоят две виртуални машини,с  два хоста+LoL+CSGo.Калин,може да ти каже.Няма никакви загруднения.

преди 2 часа, божидараб написа:

Не знам, откъде дойде идеята, че съм фейк.

Божидара,съжалявам че в твоята тема.Тук ми дойде.Бях заседнал вкъщи,с навехнат крак и имах възможност,да разгледам темите.Един си търси лаптоп,само че се установи,че не се знае за кога.Но вметна,че си търси и кола за 45000 но да не е точно,защото-след няколко години,ще падне с еди колко си.хахахах,смешник.Друг,си търси комп но,да е от еди коя си фирма и мусе подава информация,с цени и отстъпки от сорта на двадесет лева..хахахахаха.Трети,иска ъпгрейд,за 500-600лв.Четвърти,щял да си стои на XP?2021г.И си търси програми,за него?Имаше един,който иска жена,но го е страх да си поиска.И всичко се върти,около две фирми.Да не продължавам.Някой изтъкна,в България,не всички са бедни.Както е казал Zino-Having a taste for quality is having a taste for life.Лично за мен,това означава-като имаш акъл,без значение къде си,ще изкараш.И без значение колко имаш в джоба(бил съм и с един лев)трябва,да си на положение.Карам си CLS320 2013г. и ми дреме.Поддържам го,както трябва и е като нов.Когато е в сервиз,за профилактика,CLA200.Пия само Maccalan и Radeberger,имам две любовници,коя от коя.И поради няколкото въпроса-adobe,не идва от софтуера,а от затънал в калта.За линукс потребителите,pro17.Да не ме баннат пак,за Шойлев,да Ники,аз съм.И ако (не Untitled.png.02c6a782eff87298cf1c36b3bbd00a15.png1Untitled.png.0a7e8cbc4861973be0e2345e5c6ef1a9.pngдай си Боже)пак затъна-знам от къде да пазарувам.Чакам сега,да ме налазят хейтърите.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 13 минути, adobeaa написа:

Набара ме!На няколко питиета,преди "Студентски".От фирмата(sistem76),от която оборудвах офиса,ми дадоха един за тест,някакъв силвър нещо си,32+64х2.Така стои,никой не го поглежда.Един път е пускан и грухти,като локомотив.За производителност-няма какво да говорим.Един 9900 да речем,няма еквивалент в AMD,освен,по горният описан.Справка-Белгиеца,на лично.Който струва в пъти повече.Много пъти.Ще се повторя но,във вкъщи съм,с i5-2400 8gb rx550,на него стоят две виртуални машини,с  два хоста+LoL+CSGo.Калин,може да ти каже.Няма никакви загруднения.

Божидара,съжалявам че в твоята тема.Тук ми дойде.Бях заседнал вкъщи,с навехнат крак и имах възможност,да разгледам темите.Един си търси лаптоп,само че се установи,че не се знае за кога.Но вметна,че си търси и кола за 45000 но да не е точно,защото-след няколко години,ще падне с еди колко си.хахахах,смешник.Друг,си търси комп но,да е от еди коя си фирма и мусе подава информация,с цени и отстъпки от сорта на двадесет лева..хахахахаха.Трети,иска ъпгрейд,за 500-600лв.Четвърти,щял да си стои на XP?2021г.И си търси програми,за него?Имаше един,който иска жена,но го е страх да си поиска.И всичко се върти,около две фирми.Да не продължавам.Някой изтъкна,в България,не всички са бедни.Както е казал Zino-Having a taste for quality is having a taste for life.Лично за мен,това означава-като имаш акъл,без значение къде си,ще изкараш.И без значение колко имаш в джоба(бил съм и с един лев)трябва,да си на положение.Карам си CLS320 2013г. и ми дреме.Поддържам го,както трябва и е като нов.Когато е в сервиз,за профилактика,CLA200.Пия само Maccalan и Radeberger,имам две любовници,коя от коя.И поради няколкото въпроса-adobe,не идва от софтуера,а от затънал в калта.За линукс потребителите,pro17.Да не ме баннат пак,за Шойлев,да Ники,аз съм.И ако (не дай си Боже)пак затъна-знам от къде да пазарувам.Чакам сега,да ме налазят хейтърите.

Успех с тези фалшиви сайтове да си поръчаш нещо на тези цени и да ти го доставят. 100% оставаш без стоката и парите.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 24.10.2021 г. в 21:20, Raze написа:

Успех с тези фалшиви сайтове да си поръчаш нещо на тези цени и да ти го доставят. 100% оставаш без стоката и парите.

Успя!Заблуди ме!А това,повярвай ми,не е лесно.Мислех,че ти си,един от двамата,в този форум с акъла си.Кактои да е.Когато бях затънал,преди много време,ми показаха пътя...А той,минаваше от там.Сега съм им,много благодарен.Давам 10% и си свиркам.Всеки месец,защото искам,не защото са го искали.Там е еднократно плащането.Нищо не е,за това което направиха за мен.Нарочно оставих линк-а видим,на който му се пише.Ако не,на лично.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 24.10.2021 г. в 20:32, plamen_petrov_80 написа:

Кога точно евентуално ще започнете да учите, къде?

Питам, защото казвате "на есен" все едно не е тази есен която вече е дошла. А е важно къде за да се види какъв е шанса изобщо да ходите до университета физически. Тук изниква и въпроса колко далече ще е настолната машина от вас. Та, тъй като все още дори не сте приета, а още по-малко пък знаете учебната си програма, предмети и т.н. - според мен е крайно нелогично да се почне да се търси лаптоп за нещо което не е ясно какво ще е.

Също така дали наистина ще ви трябва лаптоп - останаха ли университети преподаващи компютри - без компютърна база?

Евентуално ще започна да уча септемви месец 2022 година. Университета се надявам да бъде американския в Благоевград, като първо желание - там съм абсолютно сигурна, че ще може да се пребивава на кампуса през учебната година. Университета разполага с така наречен MACLAB, но наистина не бих разчитала на него за всичко. Невъзможно е човек да няма личен лаптоп, мисля, че ме разбирате. 

Учебната ми програма е ясна до толкова, че за момента имам наум да запиша определени курсове, никой не знае какво ще ми хрумне до няколко месеца.

Искам да си взема лаптоп в момента, защото просто изпитвам нужда от преносим компютър, идеята на поста е да ми помогнете да се ориентирам в определни модели. Лаптоп така или иначе не се взима за 6 месеца и след това да го смениш. Имам нужда от нещо, което ще ми изкара ПОНЕ цялото следване. Именно заради това и бюджета е такъв. 

След като разгледах различните предложения най-много ми харесаха тези модели:

HP Victus 16

и

MSI Katana GF66 11UC

Проблемът, обаче идва в това, че и двата модела, не са особено леки, а много ми се иска да вляза в диапазона до 2кг. (дори това да означава някакъв компромис в производителността, стига да не е някаква голяма жертва)

Намерих ето това като вариант - Lenovo IdeaPad 5 Pro 16" и се чудех какво е вашето мнение за модела.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Оптимистично е нов лаптоп да те изкара цялото следване, а за капак го вземаш година по-рано и ще се ползва и за игри.

Аз лични не можах да си харесам нито един от 3-те, все намирам недостатъци.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 минути, plamen_petrov_80 написа:

Оптимистично е нов лаптоп да те изкара цялото следване, а за капак го вземаш година по-рано и ще се ползва и за игри.

Аз лични не можах да си харесам нито един от 3-те, все намирам недостатъци.

Какво значи оптимистично?

Вие лаптопите и компютрите по 4 години максимум ли си ги ползвате? Ако е така радвам се за вас и се надявам в някакъв момент от живота си и аз да мога да си позволя подобни чести ъпгрейди!

И разбирам, че нещо не ви харесва, но бихте ли бил така добър да го споделите с мен?

дп.:

Освен това обясних, че игрите няма да са особено честа практика и не са изискващи заглавия. Говорим за CS, GTA, някакви StoryLine заглавия и подобни в свободното ми време, което никой не знае колко точно ще е.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 22 минути, божидараб написа:

американския в Благоевград, като първо желание - там съм абсолютно сигурна, че ще може да се пребивава на кампуса през учебната година. Университета разполага с така наречен MACLAB, но наистина не бих разчитала на него за всичко

Божидара, ако там компютрите са Мас..., ще ти се появи още един големичък проблем. Но е разрешим де...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 8 минути, JKirilov написа:

Божидара, ако там компютрите са Мас..., ще ти се появи още един големичък проблем. Но е разрешим де...

Казах, че там има зала с компютри на MAC, а не, че се преподава на такива. Това е като предоставена база за общо ползване. Аз нито съм фен на Apple-ския ecosystem, нито планирам да се интегрирам в него по каквато и да е причина.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 46 минути, божидараб написа:

Имам нужда от нещо, което ще ми изкара ПОНЕ цялото следване.

Това е много оптимистична прогноза! Още повече, че в съвременните лаптопи (както и повечето хардуер и техника) гледат да спестят от което се може повече. Такова нещо може да ти гарантира единствено удължена гаранция и застраховка, още повече за нещо, което ще се разнася постоянно. Дори и за техника за десетки хиляди лева никой не може да ти гарантира на 100%, че ще работи без проблеми по време на гаранционния срок, още по-малко и след това.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 8 минути, JKirilov написа:

Мисля, че не си съвсем наясно, избери друг ВУЗ!

Мисля, че навлизаме в съвсем различна тема. Не ви питам за препоръка за учебно заведение, но все пак ако се чувствате по-компетентен по темата, бихте ли казал с какво не съм наясно?

преди 3 минути, Raze написа:

Това е много оптимистична прогноза! Още повече, че в съвременните лаптопи (както и повечето хардуер и техника) гледат да спестят от което се може повече. Такова нещо може да ти гарантира единствено удължена гаранция и застраховка, още повече за нещо, което ще се разнася постоянно. Дори и за техника за десетки хиляди лева никой не може да ти гарантира на 100%, че ще работи без проблеми по време на гаранционния срок, още по-малко и след това.

Честно казано съм изумена. Или аз винаги съм попадала на техника, кояти си надживява живота на гаранцията с години, или тук хората са силно песимистично настроени към всичко. Цялата ми компютърна конфигурация е на 5 години, периферията варира, но не на по-малко от 4. Никога не ми се е налагало да използвам гаранция на който и да е от компонентите. Отделно имам прекрасно работещ (колкото прекрасно може да е, разбира се) лаптоп на 8 години, чиито единствен проблем беше бавният хард, който преди 2 месеца смених с ССД и буквално стана супер за по-малката ми сестра по време на онлайн обучението. 

Не очаквам гаранции за 100% безпроблемна работа на каквато и да е техника, но не смятам, че срокът на годност на определно нещо свършва, едва ли не с края на гаранцията му. Поправете ме ако греша, но вие сменяте техниката си на всеки 2 години ли?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 46 минути, божидараб написа:

Какво значи оптимистично?

Вие лаптопите и компютрите по 4 години максимум ли си ги ползвате? Ако е така радвам се за вас и се надявам в някакъв момент от живота си и аз да мога да си позволя подобни чести ъпгрейди!

И разбирам, че нещо не ви харесва, но бихте ли бил така добър да го споделите с мен?

дп.:

Освен това обясних, че игрите няма да са особено честа практика и не са изискващи заглавия. Говорим за CS, GTA, някакви StoryLine заглавия и подобни в свободното ми време, което никой не знае колко точно ще е.

Не, аз не ги сменям толкова често, но новите са тип еднодневки, като всичко останало.

HP Victus 16-e0004nu - 16" - много са за разнасяне постоянно, тя 15-ката си е голяма.

Ти казваш, че искаш 1TB SSD, а той идва с 512GB и гледам въртят и не го подмянят с по-голям (искрено се надявам да не се окаже запоен за дъното.

MSI Katana GF66 11UC - MSI, тук отново има само 512GB SSD, но срещу пари може да стане повече (разбира се тази цена е нереалистична). Intela вероятно ще е доста горещ.

Lenovo IdeaPad 5 Pro 16" - Отново 16" и по-висока резолюция, която ще тези повече на видео картата. Само една банка памет - трябва да вземаш втора. Доста лек за да е добре охладен и здрав 16" лаптоп - все пак физичните закони все още работят.

Еми това е.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ами и аз си ползвам техниките до живот, както се казва, все още и при мен няма нещо умряло - нито лаптоп, нито десктоп (като изключим един евтин лаптоп, който ми беше подарък и изкара няколко месеца). Лаптопа от подписа ми - Asus G551 JM - все още е жив, макар и батерията му да умря отдавна (ползвам го без батерия). В началото дори му бях заливал клавиатурата 2 пъти, сцепвах го от игри, сменяха ми дъно и клавиатура гаранционно, но за момента още работи. Последната година и нещо беше включен денонощно, макар и главно вечер да го ползвах за малко интернет. В момента, от около месец, е прибран, просто не ми трябва, ползвам си десктопа, служебния лаптоп или телефона. След като му изтече гаранцията, 2 пъти в годината го отварям и почиствам основно, като му сменям и термопастата. На родителите ми бях взел много бюджетен лаптоп Asus с Celeron 4-ядрен процесор, който и в момента ползват от време на време, като единствно съм сменил механичния диск със SSD. Дори и батерията му изкарва известно време (вградена е), но той реално няма охлаждане (една пластина върху процесора и вентилатор). Иначе съм сменил няколко десктоп конфигурации през годините, с различни компоненти и единственото, което ми е умирало, е едно захранване. Всичко останало съм продавал. Така че, реално всичко си е на късмет и поддръжка.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 минути, Raze написа:

Иначе съм сменил няколко десктоп конфигурации през годините, с различни компоненти и единственото, което ми е умирало, е едно захранване. Всичко останало съм продавал. Така че, реално всичко си е на късмет и поддръжка.

Поддръжката е може би най-важна. Ако знаеш кое и как да използваш и след това да си го "отглеждаш" както трябва със сигурност ще издържи по-дълго, ако нямаш представа кое как работи, или още по-малко как се почиства то е нормално да не издържи и гаранционния период. 

Научих се да сменям термопаста, да преинсталирам уиндоус и да си поддържам техниката като цяло още в 6ти клас. Не ми е нещо непознато и може би на това се дължи дългогодишния живот на моите конфигурации. Смятам да продължа тази практика, така че единствено мога да се надявам да улуча хубав модел без дефекти :) .

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване