Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Дефектнотокова защита на двупроводна схема TN-C.

Препоръчан отговор

преди 40 минути, jhoro написа:

Тая глупост ... не я казвай на друго място!

Принципно - колко е напрежението в „нулата“?

"има риск при пробив в съседи да заобиколи защитата и да ви изненада неприятно"

На мен лично този текст не ми е много ясен. Ще се радвам ако някой го е разбрал да обясни по-подробно тази постановка.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 38 минути, jhoro написа:

Тая глупост ... не я казвай на друго място!

Принципно - колко е напрежението в „нулата“?

Много си пунктоален, виж схемата на Дрънди, какво ще стане при пропадане на нулата в главното табло.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 8 минути, bulljo написа:

Много си пунктоален, виж схемата на Дрънди, какво ще стане при пропадане на нулата в главното табло.

Падне ли нулата в главното табло където е вързана допълнителната нула играеща роля на заземяване става много зле. По принцип много малка е вероятността да отпадне магистрална нула, която върви между етажите. Случи ли се това, става много зле за целия вход. С реално заземяване риска с отпадането на нулата се елиминира. 

Иначе ако отпадне нулата някъде между главното табло и апартаментното, риска е само за апартамента. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 23 минути, bulljo написа:

където и да прекъсне нулата по трасето, трафопост до апартамент, дори и да няма ДТЗ, заради зануляванията, всички включени уреди ще се офазят
именно за това трябва да се прави трипроводна инсталация, при която третият проводник е заземен

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 минути, дръндю написа:

където и да прекъсне нулата по трасето, трафопост до апартамент, дори и да няма ДТЗ, заради зануляванията, всички включени уреди ще се офазят
именно за това трябва да се прави трипроводна инсталация, при която третият проводник е заземен

Аз съм съгласен с теб но от трябва до има, има една галактика разстояние.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 10 минути, bulljo написа:

А кто не знает русский язьiк что будет делать? :)

Това, което каза и показа човека вече го изговорихме и тук. Иначе видеото с опитната постановка е интересно.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 минути, bulljo написа:

Аз съм съгласен с теб но от трябва до има, има една галактика разстояние.

ако си в къща, обърни внимание че нулата в таблото е заземена за да се избегнат такива ситуации, като офазяване на съседи

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 минути, ntm7iv написа:

А кто не знает русский язьiк что будет делать

Има субтитри, пускаш ги, избираш автоматичен превод.

преди 11 минути, дръндю написа:

ако си в къща, обърни внимание че нулата в таблото е заземена за да се избегнат такива ситуации, като офазяване на съседи

И, как предлагаш при двупроводна схема да заземиш уредите та да не те друса при пробив на корпус.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Аз , съм свързал ДТЗ само към банята, за да изключи наптежението , при овлажняване на контакта.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

във видеото става въпрос за незанулени системи, което го прави невалидно за нашият стандарт

преди 2 минути, balki65 написа:

Аз , съм свързал ДТЗ само към банята, за да изключи наптежението , при овлажняване на контакта.

контакт в банята?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 19 минути, bulljo написа:

И, как предлагаш при двупроводна схема да заземиш уредите та да не те друса при пробив на корпус.

винаги има риск от прекъсване на нулев проводник, но това няма нищо общо с ДТЗ
с него или без него, при прекъсване на нулевия проводник при занулени системи, включените уреди ще се офазят

преди 9 минути, balki65 написа:

Да разбирасе, огледало, пералня.

и изпаренията бият в тях?
у дома пералнята е в кухнята, като мръсната и чистата вода минават през отвор на панела и влизат в банята
същият отвор съм използвал за захранване от кухнята на вентилатора на отдушника

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 11 минути, дръндю написа:

винаги има риск от прекъсване на нулев проводник, но това няма нищо общо с ДТЗ
с него или без него, при прекъсване на нулевия проводник при занулени системи, включените уреди ще се офазят

и изпаренията бият в тях?
у дома пералнята е в кухнята, като мръсната и чистата вода минават през отвор на панела и влизат в банята
същият отвор съм използвал за захранване от кухнята на вентилатора на отдушника

Но при мен няма изпарения, в банята подържам постоянна темп., 22 24гр.,

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, цър-вул написа:

😄
За куйо иде реч:
- за потенциала на нулата спрямо фазата
или
- за потенциала на нулата спрямо заземяване
М?

А де?

преди 1 час, lupis написа:

Тъй като тука няма заземяване, явно пита спрямо фазата..

Не само. По-скоро - и трите ... дядо попе!

В зависимост от ситуацията - отдалеченост от ТП и сечение на захранващите проводници - в тях има пас на напрежение. По тази причина:

• напрежението фаза - земя е 230 - този пад;
  • напрежението нула - земя е 0 + този пад;
  • напрежението фаза - нула е 230 - два пъти този пад.
преди 1 час, bulljo написа:

ГлЮпости!
При „лоша“ или липсваща нула - в ГРТ или точката на присъединяване - има вероятност „токът да пробие“ по ВиК инсталацията. И да предизвика пожар!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 часа, ntm7iv написа:

образцова тема

То,не е тема.По-скоро е блог "Направи си сам".Ако наистина искаш  да помогнеш,направи една тема-"DIY от крива краставица".За Берковската принцеса.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 25 минути, TheDirtyCleaner написа:

То,не е тема.По-скоро е блог "Направи си сам".Ако наистина искаш  да помогнеш,направи една тема-"DIY от крива краставица".За Берковската принцеса.

Той пише нов учебник по Ел.техника

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, balki65 написа:

Той пише нов учебник по Ел.техника

Няма лошо.Но,да си направи един блог.В компанията на Стамат и А.Х.Т.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 9 минути, TheDirtyCleaner написа:

Няма лошо.Но,да си направи един блог.В компанията на Стамат и А.Х.Т.

То същата работа с автора на темата разбрал, не разбрал пусна тема. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, jhoro написа:

А де?

Не само. По-скоро - и трите ... дядо попе!

В зависимост от ситуацията - отдалеченост от ТП и сечение на захранващите проводници - в тях има пас на напрежение. По тази причина:

• напрежението фаза - земя е 230 - този пад;
  • напрежението нула - земя е 0 + този пад;
  • напрежението фаза - нула е 230 - два пъти този пад.

ГлЮпости!
При „лоша“ или липсваща нула - в ГРТ или точката на присъединяване - има вероятност „токът да пробие“ по ВиК инсталацията. И да предизвика пожар!

Преди да се стигне до пожар при правилно оразмерена мрежа би трябвало да сработи предпазителя. Все пак се предполага, че има късо.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 минути, ntm7iv написа:

Преди да се стигне до пожар при правилно оразмерена мрежа би трябвало да сработи предпазителя. Все пак се предполага, че има късо.

Тази ДТЗ е предназначена ѝа няколко точки ако не знаеш , какво е точка ,виж в нета .  А не е за цялата ел.система, за цялата става ,ако е трифазна.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 минути, balki65 написа:

Тази ДТЗ е предназначена ѝа няколко точки ако не знаеш , какво е точка ,виж в нета .  А не е за цялата ел.система, за цялата става ,ако е трифазна.

Коя "Тази ДТЗ"?

Аз пиша за мрежа на късо с правилно оразмерен предпазител!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 40 минути, ntm7iv написа:

Няма да е „късо“ - а „земно“ през някакво съпротивление. Все пак - водопровода не е с параметри на заземление!

Виждал съм как, заради подобна утечка - даже при голям студ - водата в тръбите не замръзва! А когато утечката беше отстранена - почти веднага замръзна.

преди 34 минути, balki65 написа:

И , как го орезмеряваш

На око, едно към кесим или гьотере!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 минути, jhoro написа:

Няма да е „късо“ - а „земно“ през някакво съпротивление. Все пак - водопровода не е с параметри на заземление!

Виждал съм как, заради подобна утечка - даже при голям студ - водата в тръбите не замръзва! А когато утечката беше отстранена - почти веднага замръзна.

На око, едно към кесим или гьотере!

Е затова има пожари

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Публикацията ви съдържа термини, които не допускаме! Моля, редактирайте съдържанието си и премахнете подчертаните думи по-долу. Ако замените букви от думата със звездички или друго, за да заобиколите това предупреждение, профилът ви ще бъде блокиран и наказан!
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Сподели

• Добави ново...