Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Дефектнотокова защита на двупроводна схема TN-C.

Препоръчан отговор

преди 5 минути, jhoro написа:

Няма да е „късо“ - а „земно“ през някакво съпротивление. Все пак - водопровода не е с параметри на заземление!

Виждал съм как, заради подобна утечка - даже при голям студ - водата в тръбите не замръзва! А когато утечката беше отстранена - почти веднага замръзна.

На око, едно към кесим или гьотере!

Прав си @jhoro напълно е възможно.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, ntm7iv написа:

Прав си @jhoro напълно е възможно.

Само хабиш мастилото тука, не знаеш ,какво да отговориш, видях поста ти ивругата тема, зелева чорбае.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 минути, balki65 написа:

Е затова има пожари

А после ме викат - „Ела да кажеш, ко праим ся?“

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, jhoro написа:

А после ме викат - „Ела да кажеш, ко праим ся?“

Да като се преобъне каруцата

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 7 минути, balki65 написа:

Да като се преобъне каруцата

Патолозите ... не преглеждат живи хора!
А съдебните експертизи се правят след случката.

---------------------------------------------------------------------------------------

И понеже говорим за „липсваща нула“ - ето една съвсем реална ситуация.
Всички (би трябвало да) знаем, че при по-големите сечения кабели - нулевия проводник е по-тънък. Това е защото - при симетрично трифазно натоварване - по него не тече ток.
Обаче - когато е захранен един жилищен блок (примерно) и всички жилища са с монофазно захранване, те са разпределени по трите фази. И тогава вече нулата - става общ проводник за трите фази.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Цитат

Много хора питат: "Може ли да се монтира на на двупроводна схема тип TN-C?"
Отговора е:

КАТЕГОРИЧНО НЕ!

Тоя руснак казва точно обратното

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 минути, ined написа:

Тоя руснак казва точно обратното

Той преобразува от „схема TN-C“  - в „схема TT“!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

И за какво ми е тогава дтз, ако ще сработва при утечка на корпус чак, когато се докосна до уреда и ме тресне, както се изрази руснака "слехко" или не только, по-добре занулени контакти. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 20 часа, дръндю написа:

където и да прекъсне нулата по трасето, трафопост до апартамент, дори и да няма ДТЗ, заради зануляванията, всички включени уреди ще се офазят

Много си ми симпатичен, но това не отговаря на истината. Крайният брой консуматори, свързани в паралел и с прекъсната нула към трафото няма да се офазят, а ще се изпълни закона на Ом и тяхният общ проводник, който би трябвало да е свързан с нулата, ще получи някакъв потенциал, в зависимост от съпротивлението им. Не забравяй, че дори на един етаж всички табла са пръснати на три фази на захранването и ако всички консуматори са с еднаква мощност, нулевият им проводник ще стане една изкуствена нула и ще работят нормално(разбира се, без защитата "Зануляване"). Ако не са с еднаква мощност, на по-мощните консуматори ще се падне по-ниско напрежение, нулата им ще е повдигната, а на по-слабите ще е по-високо. Точно по закона на ОМ.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 26 минути, NEVADA написа:

Много си ми симпатичен, но това не отговаря на истината. Крайният брой консуматори, свързани в паралел и с прекъсната нула към трафото няма да се офазят, а ще се изпълни закона на Ом и тяхният общ проводник, който би трябвало да е свързан с нулата, ще получи някакъв потенциал, в зависимост от съпротивлението им. Не забравяй, че дори на един етаж всички табла са пръснати на три фази на захранването и ако всички консуматори са с еднаква мощност, нулевият им проводник ще стане една изкуствена нула и ще работят нормално(разбира се, без защитата "Зануляване"). Ако не са с еднаква мощност, на по-мощните консуматори ще се падне по-ниско напрежение, нулата им ще е повдигната, а на по-слабите ще е по-високо. Точно по закона на ОМ.

това е вярно, ама в темата става въпрос за друго

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, NEVADA написа:

Не е съвсем по темата да но е интересно. Ето как го обясняват специалистите. Floating Neutral Impacts in Power Distribution (electrical-engineering-portal.com)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 29 минути, ntm7iv написа:

Не е съвсем по темата да но е интересно. Ето как го обясняват специалистите

точно както го е написал Nevada
и както каза в домашните мрежи, товарът не е еднакъв и във всеки момент се променя, което прави "плаваща нула"  и няма как да знаеш точно в кой момент ще те тресне тока
те за това слагат нулев проводник
но както и да е, темата е за ДТЗ

пп
именно заради тази опасност, започнаха да заземяват нулата навсякъде
и при мен нулата е заземена

пп
едно време се практикуваше, на всеки предпоследен стълб, нулата да се заземява
но практиката показа, че е недостатъчно
слувало се е напрежението на нулата спрямо земя, в някои домове по селата да достига 30 волта
предполагам го помнят това по-старите жичкаджии

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 часа, дръндю написа:

пп
едно време се практикуваше, на всеки предпоследен стълб, нулата да се заземява
но практиката показа, че е недостатъчно
слувало се е напрежението на нулата спрямо земя, в някои домове по селата да достига 30 волта
предполагам го помнят това по-старите жичкаджии

Нали затова написах - според разстоянието до селския ТП.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 1 месец по-късно...

Не съм специалист, но от много време чета подобни теми и много често се говори за риска от прекъсване на нулата. Въпросът ми е напълно сериозен и не се заяждам. А той е: добре де, ми то и заземителния проводник може да се прекъсне със същата вероятност, както и нулата,. тогава какво правим? Защо това никой не го отчита?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 10 минути, ptankov написа:

Не съм специалист, но от много време чета подобни теми и много често се говори за риска от прекъсване на нулата. Въпросът ми е напълно сериозен и не се заяждам. А той е: добре де, ми то и заземителния проводник може да се прекъсне със същата вероятност, както и нулата,. тогава какво правим? Защо това никой не го отчита?

Принципно - при ДТЗ „неутралния проводник“ .. „не участва“.

220px-Residual-current_device_mechanism_scheme.gif

Сравняват се „влизащия“ и „излизащия“ ток.

При прекъснат проводник (фаза или нула) не трябва да протича никакъв ток. Ако през единия проводник протича - ДТЗ ще изключи.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 20 часа, ptankov написа:

и без ДТЗ е опасно, ако уредите след мястото на прекъсване са занулени 
при прекъсване на нулата в жилище от пробивни истории - дупки за корнизи, за огледала и тънъ- ще тресне тока и още как
именно за това се слага ДТЗ, като пипнеш фазата да изключи

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

според мен, тази схема е достатъчно защитена от прекъсване на нула
пази човека от тока и пази от набутвация с ток от повреден уред
рисунката е направена като примерно решение 
може да обмисляте  други решения

1279635387_Bitmap.jpg.f062d91752b3b9786ef5d2e3a7829f1d.jpg

пп

преди 22 часа, ptankov написа:

ми то и заземителния проводник може да се прекъсне със същата вероятност

вероятността е много малка
проводника свързан със заземителната шина не надвишава 50 санта

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

според мен, тази схема е достатъчно защитена от прекъсване на нула
пази човека от тока и пази от набутвация с ток от повреден уред
рисунката е направена като примерно решение 
може да обмисляте  други решения
1279635387_Bitmap.jpg.f062d91752b3b9786ef5d2e3a7829f1d.jpg
пп
вероятността е много малка
проводника свързан със заземителната шина не надвишава 50 санта

Я да видим - кой спи!
Каква „заземителна шина”??? Говорим за система TN-S или TN-C не за ТТ.
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 часа, jhoro написа:

Я да видим - кой спи!
Каква „заземителна шина”??? Говорим за система TN-S или TN-C не за ТТ.

аз не виждам в схемата трети - защитен - проводник 
и  днес тия от EVN заземяват нулата във всяко табло
точно това писах и в предишни постове
днес навсякъде нулата се заземява както е показано на рисунката/скицата
зануляването на електрическите уреди съм го сложил в случаите когато не се знае дали в таблото има ДТЗ, така че в този случай, при прекъсване на нулата, корпусът на електрическите уреди ще са под напрежение
таблата с електромерите са собственост на EVN...в нашта маалъ
има дупка със стъкло през което виждам само данните на електромера
за енергото тази дупка със стъклото не е нужна, тъй като токът се отчита дистанционно
демек няма как да знаеш дали има в тблото ДТЗ
самоделки в къщи всеки може да си прави по схемата показана от теб

на 13.02.2022 г. в 15:43, jhoro написа:

220px-Residual-current_device_mechanism_scheme.gif

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 2 месеца по-късно...

Добре, аз не разбирам нищо от ток и ел. инсталации, но сега майсторите ме питат дали искам дву или три проводна инсталация (ДТЗ) в апартамента. Понеже сградата е от 47'ма, едва ли има заземяване (ако ми кажете как мога да проверя, ще го направя разбира се). Въпросът ми е - ако няма заземяване в сградата, реално има ли полза/защита от ДТЗ'то?

> До момента авторът казва - не.

> От украинското видео, показват че тока ще те убие.

> Хора по темата отговарят, че можело да се върже за 'нулата' и това щяло да свърши работа. (но ако е така, защо се слага отделен, заземяващ кабел, по входовата инсталация и не оставят само апартаментите с тройна система)

>> Други, както и в украинското видео, опонират че ако нещо стане с нулата всичко щяло да изгори (от което да разбирам че ДТЗ към нула би предпазвало живота, но има риск да изгорят уреди?)

>>> За потенциален проблем с нулата беше написано, че същото може да се случи и със заземяващия кабел (+ нещо за закона на Ом, където ако нещо станело, то щяло да се разпредели малко или много по всички в сградата)?

Тъй де, ако може на прост език да ми обясните, ако сградната инсталция не е правена за ДТЗ, какви са плюсовете и минусите от това да се ползва ДТЗ в апартамента? (Както и дали ще наруша ли някакви закони ако си инсталирам ДТЗ в апартамента и то е свързано към система непригодена за ДТЗ)

ПС: И моля ви, това не е психология а физика, трябва да можете да се разберете как седят нещата и какво се случва във всички възможни ситуации...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

В етажното табло вървят фаза и нула и предполагам няма заземителен проводник. В този случай най-добрият вариант е да се хване от нулата на етажното табло един проводник, който ще влезе в апартамента. Така втората нула ще играе ролята на заземителен проводник. В апартамента се изгражда стандартна трипроводна инсталация. В този случай всичко ще работи без проблем но единствено дефектнотоковата защита няма да е напълно функционална. Тоест ще работи но защитата и ще е частична. 

Другия вариант е с договорка от другите собственици се изгражда заземяване. Не е нито трудно нито скъпо. Събирате пари и една фирма ще ви го направи за норматив, като примерно ще ви го вкара до главното табло а ако искате ще ви изтеглят кабел и до всеки етаж.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 7 минути, ntm написа:

В етажното табло вървят фаза и нула и предполагам няма заземителен проводник. В този случай най-добрият вариант е да се хване от нулата на етажното табло един проводник, който ще влезе в апартамента. Така втората нула ще играе ролята на заземителен проводник. В апартамента се изгражда стандартна трипроводна инсталация. В този случай всичко ще работи без проблем но единствено дефектнотоковата защита няма да е напълно функционална. Тоест ще работи но защитата и ще е частична. 

Другия вариант е с договорка от другите собственици се изгражда заземяване. Не е нито трудно нито скъпо. Събирате пари и една фирма ще ви го направи за норматив, като примерно ще ви го вкара до главното табло а ако искате ще ви изтеглят кабел и до всеки етаж.

Ако обичаш - да обясниш подчертаното.

И друго - заземление се прави с шина (поне 30/3), не с проводник.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, jhoro написа:

Ако обичаш - да обясниш подчертаното.

И друго - заземление се прави с шина (поне 30/3), не с проводник.

Точно така, извинявам се за грешката. Шината влиза в главното таблото. Защитата ще сработи при разлика в потенциалите, примерно между нула и заземяване. Би трябвало да няма грижи. Просто си мислех за един друг случай докато пиша. Благодаря за корекцията.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 9 минути, ntm написа:

Точно така, извинявам се за грешката. Шината влиза в главното таблото. Защитата ще сработи при разлика в потенциалите, примерно между нула и заземяване. Би трябвало да няма грижи. Просто си мислех за един друг случай докато пиша. Благодаря за корекцията.

Т.е. няма да те убие тока, както беше описаното в украинското видео?

Благодаря за бързия отговор!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

С две думи, може да се върже към нулата, това единствено представлява риск, ако нулата на входа бъде прекъсната по някаква причина (неумишлено - ремонт, земетресение, др. или някой иска да те изпържи)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Публикацията ви съдържа термини, които не допускаме! Моля, редактирайте съдържанието си и премахнете подчертаните думи по-долу. Ако замените букви от думата със звездички или друго, за да заобиколите това предупреждение, профилът ви ще бъде блокиран и наказан!
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Сподели

• Добави ново...