Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Оптимизиране на сигнала и покритието на Wi-Fi

Препоръчан отговор

Не претендирам да съм изчерпателен по темата и ще се радвам, колеги да споделят опит и да допълним това, което съм пропуснал.

За оптимална настройка на обхвата е хубаво да се знае, коя от антените за кой обхват е.
5GHz антените са две и те са обикновено тези, които са разположени по средата, както е показано на картинката.

tp-link-5g.jpeg.1a52a2830b19d6e947ee6a77913f10c7.jpeg

Ако антената е насочена вертикално, тогава оптималното покритие се разпространява хоризонтално. Когато искаме да имаме по-добро покритие, примерно за втори етаж, е хубаво, антените за желаното покритие да имат лек наклон към тавана.
Също има значение, къде точно е разположен рутера в помещението. Дали примерно е близо до тавана или ниско на земята.
Винаги трябва да се избира най-добрата позиция на рутера в помещението, за да има оптимален обхват където е необходимо, както и да се има предвид разположението на антените.

В блокове и кооперации е добре да се използва обхват от 5GHz, защото покритието е на по-малко разстояние сравнено с 2.4GHz. По този начин се избягват допълнителни конфликти със съседските канали. В повечето случай се налага парлелно излчъване и на 2.4GHz за осигуряване на съвместимост със стари устройства. Иначе скороста на трансфер за 5GHz разбираемо е по-голяма.

Отделно всеки за себе си трябва да реши дали иска рутера автоматично да избира най-ненатоварения канал или той да бъде фиксиран ръчно.
При автоматичната смяна на канала е възможно временно много кратко прекъсване на интернета. При фиксирания канал когато се появят много хора със същия, общо на всички обхвата се влошава. Ако повечето съседи са на автоматичен режим спокойно може да се избере и фиксиран канал.
Има приложения за андроид, които сканират ефира и дават полезна информация за каналите и тяхната натовареност.

Примерно: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.vrem.wifianalyzer&hl=en&gl=US

Също е хубаво в настройките на рутера да се зададе автоматичен рестарт през нощта, както и Wi-Fi автоматично да се изключва нощем и да се включва сутрин.

Ако рутера се използва след операторско устройство за мен е по-добър вариант да работи в режим на Access Point, като Wi-Fi се осигурява от потребителския рутер, който се предполага, че е от дастатъчно висок клас.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 29 минути, ntm7iv написа:

Има приложения за

Windows:
WirelessNetView
image.png.f139e4065b4b21b6e4bef87ad1b27039.png

Acrilic WiFi Scanner

acrylic_wifi_home_5gh_feature_large.jpg

...

Общо взето - нищо, което да не се знае от масовия потребител и да се научи нещо ново. Поредният електронен отпадък.
Ще подмина литературната част на въпроса...

Цитат

Оптимизиране на сигнала и покритието на Wi-Fi

Оптимизиране на покритието на безжичната мрежа у дома/в офиса.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 минути, цър-вул написа:

Не си казал нищо за подобряване на силата на сигнала от антенното поле - с помощтана рефлектори напримр.

"Не претендирам да съм изчерпателен по темата и ще се радвам, колеги да споделят опит и да допълним това, което съм пропуснал."

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Като не можеш да свършиш нещо, не се захващай! Никому не са нужни алабалистики? Какво правиш? Трупаш бройки теми?

преди 7 минути, ntm7iv написа:

колеги да споделят опит

Пишеш ръководство, а се надяваш друг да ти го допълни, да?...
А и в 21. век голи текстови ръководства, без картинки/видеа са си гола во'да.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, цър-вул написа:

Като не можеш да свършиш нещо, не се захващай! Никому не са нужни алабалистики? Какво правиш? Трупаш бройки теми?

Пишеш ръководство, а се надяваш друг да ти го допълни, да?...

Така или иначе трупаш брой коментари. Скоро може да идеш и в лигата на Джедайте. :)

Също така, все още чакам линк към твоя образцова тема. 

Освен това наръчници не пиша а споделям опит съвсем на кратко. Ако пиша наръчник ще те известя специално, да направиш една рецензия понеже си експерт и от лигата.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, lupis написа:

Благодаря, но трябва да развиваме и този форум а не само да се бием с линкове от нета. Ако има да добавиш нещо по същество просто го направи.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Колкото и да се опитваш да подобряваш покритие и обхват на една безжична мрежа тя винаги си остава проблематична и на нея просто не може да се разчита.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 минути, Емил Костов написа:

Колкото и да се опитваш да подобряваш покритие и обхват на една безжична мрежа тя винаги си остава проблематична и на нея просто не може да се разчита.

Точно така, точно поради тази причина удома компютри телевизори всичко е с интернет по LAN. Wi-Fi само за телефоните.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 минути, Емил Костов написа:

Емо нали ги знаеш тези рефлектори където ги слагат по антените. Един приятел си направил 2-3 рефлктора сложил ги и вика даже ги мацнах с малко мсло да е по силен обхвата:lol6:и след час някъде рутера му изпушил

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 25 минути, vlado1985 написа:

Емо нали ги знаеш тези рефлектори където ги слагат по антените. Един приятел си направил 2-3 рефлктора сложил ги и вика даже ги мацнах с малко мсло да е по силен обхвата:lol6:и след час някъде рутера му изпушил

Който иска да си прави експерименти си е негово право.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, Емил Костов написа:

Който иска да си прави експерименти си е негово право.

Да така е прав си но мисля че за обхвата на мрежите трябва рутера да бъде позициониран добре за да може да разпръсква сигнала 

преди 1 минута, цър-вул написа:

Велика мисъл...що не го натопи в олиото направо?

Мани като ми донесе рутера му да го видя направо се хванах за главата 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, vlado1985 написа:

Да така е прав си но мисля че за обхвата на мрежите трябва рутера да бъде позициониран добре за да може да разпръсква сигнала 

По принцип при безжичните мрежи се наблюдават два варианта или случая.

Вариант 1. Подобрява се обхвата на дадена сграда ( като училище, хотел и прочие). След рутера на интернет доставчика се извиква фирма, която слага устройства, които да подобрят обхвата на даденото място. Проблемите тук са следните. При един токов удар повечето устройства "зависват" и трябва да се рестартират. Другият проблем е, че на дадено устройство се закачат повече безжични устройства и то блокира или не може да ги поддържа. Третият вариант е най-често срещаният. Някое от устройствата е изгоряло и не може да се разбере кое е то. 

Вариант 2. Подобряване на обхват и покритие на апартамент или на място, където има доста други устройства, които също излъчват. Там е просто кошмар. Като сложим разстояние, стени, прегради и каквото още се сетиш няма оправия.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, Емил Костов написа:

По принцип при безжичните мрежи се наблюдават два варианта или случая.

Вариант 1. Подобрява се обхвата на дадена сграда ( като училище, хотел и прочие). След рутера на интернет доставчика се извиква фирма, която слага устройства, които да подобрят обхвата на даденото място. Проблемите тук са следните. При един токов удар повечето устройства "зависват" и трябва да се рестартират. Другият проблем е, че на дадено устройство се закачат повече безжични устройства и то блокира или не може да ги поддържа. Третият вариант е най-често срещаният. Някое от устройствата е изгоряло и не може да се разбере кое е то. 

Вариант 2. Подобряване на обхват и покритие на апартамент или на място, където има доста други устройства, които също излъчват. Там е просто кошмар. Като сложим разстояние, стени, прегради и каквото още се сетиш няма оправия.

За обхвата в къщи съм съгласен но мисля че устройството. Трябва да бъде поставено и позиционирано на място където ще разпръсква добре сигнала. И аз преди когато бях редовен клиент на булсата, рутера го бях поставил в коридора, а не в някоя стая и сигнала си се разпръскваше добре. Без да имам прекъсвания на нета и да използвам други устройства. Та според мен е много важно в коя част в жилището ще бъде поставен рутера и  не е задължително да бъде на високо а просто да се позиционира добре

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, vlado1985 написа:

За обхвата в къщи съм съгласен но мисля че устройството. Трябва да бъде поставено и позиционирано на място където ще разпръсква добре сигнала. И аз преди когато бях редовен клиент на булсата, рутера го бях поставил в коридора, а не в някоя стая и сигнала си се разпръскваше добре. Без да имам прекъсвания на нета и да използвам други устройства. Та според мен е много важно в коя част в жилището ще бъде поставен рутера и  не е задължително да бъде на високо а просто да се позиционира добре

Това нещо не винаги може да помогне. Ако си в блок, където има 50 апартамента ( примерно) и има модеми, рутери, телефони и каквото още се сетиш пак ще имаш ядове. Особено с 2,4 гигахерцовата мрежа.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Така е @Емил Костов Аз съм в Болк и като сканирам, като се появи един огромен списък... И нито един канал не е като хората. Вече и чалъма с фиксиран 12-ти канал не върши работа.

Иначе и моя рутер е в коридора, така докарвам оптимално покритие във всички стаи.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

А всъщност по-важно е минимизирането на всички излъчвания. Нещо, което когато научите ще е късно - метастазите ще са стигнали до...

А тоя:

преди 1 час, ntm7iv написа:

Wi-Fi само за телефоните

да си стои в къщи и да си чеше талафона...:angry:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, ntm7iv написа:

Така е @Емил Костов Аз съм в Бок и като сканирам, като се появи един огромен списък... И нито един канал не е като хората. Вече и чалъма с фиксиран 12-ти канал не върши работа.

Иначе и моя рутер е в коридора, така докарвам оптимално покритие във всички стаи.

Е има начини да се намери що-годе благоприятно решение, но то е винаги временно. Аз съм с кабели макар, че и двете ми машини са на 1 метър от рутера.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, JKirilov написа:

А всъчщност по-важно е минимизирането на всички излъчвания. Нещо, което когато научите ще е късно - метастазите ще са стигнали до...

А тоя:

да си стои в къщи и да си чеше талафона...:angry:

Мога много да пиша за вредата от излъчванията но е за друга тема. Да прав си трябва да се сведат до минимум!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 минути, ntm7iv написа:

Мога много да пиша за вредата от излъчванията но е за друга тема. Да прав си трябва да се сведат до минимум!

Нищо не можеш да направиш по този въпрос. Целият ефир е пълен с всякакви вълни и честоти.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, Емил Костов написа:

Нищо не можеш да направиш по този въпрос. Целият ефир е пълен с всякакви вълни и честоти.

Това е така но по отношение на домашния Wi-Fi, както писах в началото, може поне нощем да се изключва, и колкото повече хора правят така толкова по-добре за всички.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Публикацията ви съдържа термини, които не допускаме! Моля, редактирайте съдържанието си и премахнете подчертаните думи по-долу. Ако замените букви от думата със звездички или друго, за да заобиколите това предупреждение, профилът ви ще бъде блокиран и наказан!
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Сподели

• Добави ново...