Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Свързване на тръби за парното

Препоръчан отговор

Здравейте. Един майстор ми постави радиатори за парно и ги свърза с тръбите които бяха поставени в пода. За ново строителство става дума. В едната стая тръбите са свъзани чрез тази преходници, приложил съм снимки. Тръбите са с различен диаметър - тези които са положени от строителя в пода са с по-голям диаметър от тези с които е свързан радиатора. 
Дойде един майстор който ще ми прави подовата настилка от гранитогрес и ми каза, че така както са свързани тези тръби, като ги замаже в пода, след година, две свързите ще потекат и ще трябва да си разбивам пода да ги правя. Трябвало да се направят с прес свъзки които нямало да потекат. 
Вие как мислите, тези вързки ще потекат ли след някоя година и ще трябва ли да си разбивам пода и ако не са добре направени, как трябва да се направят, така че след като се замажат в пода никога да не потекат.
Благодаря.
http://alfa.kachi-snimka.info/images-2021/arx1642249714k.JPG
http://alfa.kachi-snimka.info/images-2021/bfi1642249774l.JPG

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 минути, borisfx написа:

Здравейте. Един майстор ми постави радиатори за парно и ги свърза с тръбите които бяха поставени в пода. За ново строителство става дума. В едната стая тръбите са свъзани чрез тази преходници, приложил съм снимки. Тръбите са с различен диаметър - тези които са положени от строителя в пода са с по-голям диаметър от тези с които е свързан радиатора. 
Дойде един майстор който ще ми прави подовата настилка от гранитогрес и ми каза, че така както са свързани тези тръби, като ги замаже в пода, след година, две свързите ще потекат и ще трябва да си разбивам пода да ги правя. Трябвало да се направят с прес свъзки които нямало да потекат. 
Вие как мислите, тези вързки ще потекат ли след някоя година и ще трябва ли да си разбивам пода и ако не са добре направени, как трябва да се направят, така че след като се замажат в пода никога да не потекат.
Благодаря.
http://alfa.kachi-snimka.info/images-2021/arx1642249714k.JPG
http://alfa.kachi-snimka.info/images-2021/bfi1642249774l.JPG

Да, абсолютно е прав :ще протече задължително. Нямате никакъв вариант, при който да не протекат.Никакъв.

Решението - подмяна на инсталацията или оставяне на сервизни отвори навсякъде където има връзки от този тип.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 31 минути, Trichocephalus написа:

Да, абсолютно е прав :ще протече задължително. Нямате никакъв вариант, при който да не протекат.Никакъв.

Решението - подмяна на инсталацията или оставяне на сервизни отвори навсякъде където има връзки от този тип.

Няма ли да стане ако се свържат с прес фитинги. Има ли такива прес фитинги които да издържат да не потекат много години.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, borisfx написа:

ако се свържат с прес фитинги

самите фитинги ще издържат, но не и ако го погребете директно в бетона - тогава от самия бетон ще корозират с годините.трявба да се изолират по някакъв начин 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 40 минути, lupis написа:

Нещо такова ? https://www.romstal.bg/редукция-прес-d-26x16-p39428.html Проба за течове правихте ли?

Да, правихме проба за течове. В момента всичко е наред, не тече от никъде.

преди 14 минути, Trichocephalus написа:

самите фитинги ще издържат, но не и ако го погребете директно в бетона - тогава от самия бетон ще корозират с годините.трявба да се изолират по някакъв начин 

Ясно, значи каквито и фитинги да се сложат ще потекат след време от корозията. Лоша работа. Ако ги увия в тези белите ленти с които увиват тръбите на климатиците ще стане ли, да се изолират от бетона. И тези фитинги които са в момента ще станат ли или трябва да се заменят с пресфитинги за по-голяма издържливост.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Правилно ти е казал майсторът.

Тези белите тръби са пълна бутафория. Ако снадките не бъдат запресовани по някакъв начин(и то яко), смятай ги за протекли след известно време, и ще трябва да къртиш за да оправяш течове.

Аз никога не бих сложил свързки с такива тръби в замазка, или в цимент. Тея са подходящи за открити приложения - примерно в соларни системи, но не и за парно...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 48 минути, borisfx написа:

Ясно, значи каквито и фитинги да се сложат ще потекат след време от корозията.

Месинговите фитинги не корозират (почти), в сравнение с поцинкованите. А също и хром-никеловите, стига да има такива. Въпросът е от свръзките да не потече след време.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 34 минути, lupis написа:

Месинговите фитинги не корозират (почти), в сравнение с поцинкованите. А също и хром-никеловите, стига да има такива. Въпросът е от свръзките да не потече след време.

Вярно. Цинкът реагира с варта в хоросана, но пък днес кой ползва хоросан?

borisfx, я обясни - това е хоризонтална инсталация, а вертикалните шрангове са отвън?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не знам защо строителя ти е закопал тръбите за радиаторите.Най-доброто решение е да изкъртиш замазката по тръбите и да си пуснеш нови трасета.Ако не - прес фитинги.Тия винтови адаптори просто не са за там.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

нямали да е по лесно, където са връзките да са в нещо такова

https://vikiwat.com/razklonitelna-kutia-pk-300x220x120mm-otkrit-montazh-bg.html

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, JKirilov написа:

borisfx, я обясни - това е хоризонтална инсталация, а вертикалните шрангове са отвън?

Да, това е хоризонтална инсталация като тръбите по всички стаи са положени в подовата замазка. Единия радиатор трябваше да се измести от мястото където го бяха предвидили строителите и парнаджията така е свързал тръбите. Нещата се влошават от това че тръбите закопани в пода са най-вероятно 20, а тръбите към парното са 16. Различен диаметър са.

Ето снимка как изглежда положението. Наложи се това разделяне на тръбите за да може радиатора да се свърже на кръст.

DSC00778.JPG

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, borisfx написа:

Да, това е хоризонтална инсталация като тръбите по всички стаи са положени в подовата замазка. Единия радиатор трябваше да се измести от мястото където го бяха предвидили строителите и парнаджията така е свързал тръбите. Нещата се влошават от това че тръбите закопани в пода са най-вероятно 20, а тръбите към парното са 16. Различен диаметър са.

Ето снимка как изглежда положението. Наложи се това разделяне на тръбите за да може радиатора да се свърже на кръст.

DSC00778.JPG

Съветът ми е : разкопай ги, махни тази монтажна ...хммм... нодомислица и си сложи нови тръби , направени както трябва с лепен ППР , без снадки които да изпуснат след време. няма да ти струва много пари, а е работа за не пове§е от един ден.

Сега ти е идеалният момент - докато няма нищо отгоре наредено ! 

Редактирано от Trichocephalus (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, Trichocephalus написа:

Съветът ми е : разкопай ги, махни тази монтажна ...хммм... нодомислица и си сложи нови тръби , направени както трябва с лепен ППР , без снадки които да изпуснат след време. няма да ти струва много пари, а е работа за не пове§е от един ден.

Сега ти е идеалният момент - докато няма нищо отгоре наредено ! 

Май че така ще направя. Ще трябва доста да се кърти, че абонатната е на другия край на апартамента, но явно няма как. Не мога да рискувам да ги замажа, да сложа отгоре гранитогрес и след някоя година да разбивам заради теч. А какво е тръба с лепен ППР. Може ли линк към някой сайт в който се предлагат такива тръби с лепен ППР. Благодаря.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Публикацията ви съдържа термини, които не допускаме! Моля, редактирайте съдържанието си и премахнете подчертаните думи по-долу. Ако замените букви от думата със звездички или друго, за да заобиколите това предупреждение, профилът ви ще бъде блокиран и наказан!
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Сподели

• Добави ново...