Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Не получавам обявената скорост от доставчика

Виж решението Разрешен от MilenPetrov,

Препоръчан отговор

Здравейте, абонат съм на Еском в град Хасково. На оптика съм от известно време, скоростта ми на теглене е около 10 MB/s. Скоро забелязах като се логнах в акаунта си, че са ми преименували плана на FIBER HOME Duo STANDART  скорост до 300 Mbps и си викам да пусна един тест на скоростта и получих този резултат като ми направи впечатление, че при пускане на теста почва от доста висока скорост (може да видите на графата), после пада и я фиксира на около 100мбпс. Та викам ще им се обадя да пратят техник да погледне.
На следващия ден дойде човек, аз бях на работа и се чухме по телефона. Каза че на служебния му лаптоп е извадило към 270мбпс скорост и ме пита дали лан картата на дъното е гигабитова ( това е дъното ми ), на което казах да. И предположи че евентуално нещо от Windows 11 с който съм може да ограничава скоростта, Да съм пробвал със Windows 10. Така вечерта се прибрах инсталирах на dual boot Win10 пак същата работа, пробвах и с Linux но нямаше промяна.. на уиновете показва мрежа 1gbps на линукса даваше 1000mbps. На следващия ден взех нов рутер Tp-Link Archer C64 full gigabit но пак същото. Пробвах директно от модема с кабел на пц-то и с кабела на рутера който също е cat 5e но нямаше никаква промяна. Казаха че проблема е моя компютър. Вързах рутера директно за модема и пуснах Wi-Fi на тела 5G което достигна до около 94-96mbps. Пак се обадих и ми казаха да съм пробвал с друг компютър как ще е. Хубаво ама няма от къде. Просто се изчерпах вече от какво може да е проблема и си мисля че май трябва да пия една студена вода и че тия 300mbps може изобщо да ги няма.

Ако някой може да даде съвет или ако има хора които са изпитали тая аномалия да ударят едно рамо, че не е нормално да съм на оптика а да ползвам скоростите като отпреди това когато бях на LAN кабел.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Доста неща си изпробвал. Единствено се сещам ако имаш някакъв проблем със самата мрежова карта.

Тоест виж някои приятел с лаптоп и пробвайте.

Иначе имаш опция и да ги излъжеш, че си пробвал с друг компютър и ефекта е същия. Аз лично си мисля, че се опитват да те баламосват нещо но може и да греша.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Провери кабелът ти да не е CAT5 и/или да е кримпнат на 100Mbps (4 линии)
Направи си един loopback RJ-45 конектор(десният модел) и виж как ще изглежда тест:
Rj45-Loopback-cable-min.jpg

https://www.realtek.com/en/component/zoo/category/network-interface-controllers-10-100-1000m-gigabit-ethernet-pci-express-software
Свали и инсталирай Diagnostic Program for Win7/Win8/Win10
rtl8168-about.png

Или
Стартирай магазина и в полето за търсене напиши network speed test:
image.png.a4baa293f05a37e35561d1b98bbe33dd.png
Инсталирай и направи тест.

Може да погледнеш и тази статия на HP

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 41 минути, MilenPetrov написа:

Здравейте, абонат съм на Еском в град Хасково. На оптика съм от известно време, скоростта ми на теглене е около 10 MB/s. Скоро забелязах като се логнах в акаунта си, че са ми преименували плана на FIBER HOME Duo STANDART  скорост до 300 Mbps и си викам да пусна един тест на скоростта и получих този резултат като ми направи впечатление, че при пускане на теста почва от доста висока скорост (може да видите на графата), после пада и я фиксира на около 100мбпс. Та викам ще им се обадя да пратят техник да погледне.
На следващия ден дойде човек, аз бях на работа и се чухме по телефона. Каза че на служебния му лаптоп е извадило към 270мбпс скорост и ме пита дали лан картата на дъното е гигабитова ( това е дъното ми ), на което казах да. И предположи че евентуално нещо от Windows 11 с който съм може да ограничава скоростта, Да съм пробвал със Windows 10. Така вечерта се прибрах инсталирах на dual boot Win10 пак същата работа, пробвах и с Linux но нямаше промяна.. на уиновете показва мрежа 1gbps на линукса даваше 1000mbps. На следващия ден взех нов рутер Tp-Link Archer C64 full gigabit но пак същото. Пробвах директно от модема с кабел на пц-то и с кабела на рутера който също е cat 5e но нямаше никаква промяна. Казаха че проблема е моя компютър. Вързах рутера директно за модема и пуснах Wi-Fi на тела 5G което достигна до около 94-96mbps. Пак се обадих и ми казаха да съм пробвал с друг компютър как ще е. Хубаво ама няма от къде. Просто се изчерпах вече от какво може да е проблема и си мисля че май трябва да пия една студена вода и че тия 300mbps може изобщо да ги няма.

Ако някой може да даде съвет или ако има хора които са изпитали тая аномалия да ударят едно рамо, че не е нормално да съм на оптика а да ползвам скоростите като отпреди това когато бях на LAN кабел.

Преди да мините на оптика на какъв точно план сте били? След промяната подписахте ли друг договор?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 49 минути, MilenPetrov написа:

пуснах Wi-Fi на тела 5G което достигна до около 94-96mbps

Щом и телефонът е ограничен до 100Mbps, значи просто си те мотаят 

STANDART DUO

Интернет план+кабелна ТВ

31 лв.

• Скорост до: 100(300) Mbps *

* Забележка

* Скоростите са различни в зависимост от това дали абонатът е на LAN (кабелна мрежа) или PON (оптично трасе). За повече инфо вижте интернет плановете. Еском е в процес на поетапна замяна на всички кабелни трасета с оптични такива. Това важи за всички градове, в които Еском предлага услугите си.

Да не се окаже, че си на 100Mbps. Обади се и ги питай на каква скорост си. Или просто не са ти променили ограничителя.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 19 минути, цър-вул написа:

Да не се окаже, че си на 100Mbps. Обади се и ги питай на каква скорост си. Или просто не са ти променили ограничителя.

преди 1 час, MilenPetrov написа:

На следващия ден дойде човек, аз бях на работа и се чухме по телефона. Каза че на служебния му лаптоп е извадило към 270мбпс скорост

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Кабела който ми сложиха с модема е cat5e този който дойде с рутера също е cat5e отначало помислих че техния кабел може нещо да му има пробвах с този на рутера като вързвах директно модема и пц-то. Преди оптиката бях на LAN PPPoE и скоростта ми на теглене беше 10 МБ/с. Сега е PON PPPoE. Като ходих в офиса с човека който разговарях за това какво е положението каза че трябва да ги имам тия 300мбпс. Предположих да не би нещо от модема им да има ограничение, казаха че нямали. А за договор не са ми предоставяли да преподпиша.

Untitled.jpg

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ако на няколко устройства имаш 100 мегабита при тест явно си все още на стария профил по техните системи. Поискай да проверят отново и да дойде техник за демонстрация на услугата.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Мисля , че човека който сте питали малко се е заблудил понеже плана ви е 20лв.  което е 100мб/с по мед, а сега като са ви пуснали оптика би трябвало да мините на 300мб/с съобразно таксата, но мисля някой все още не е поправил в шейпъра това или пък е нужно да преподпишите за да влезе сила новите условия!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

На следващия ден дойде човек, аз бях на работа и се чухме по телефона. Каза че на служебния му лаптоп е извадило към 270мбпс скорост

Искай да демонстрира пред теб теста. В LAN имаш гигабит свързаност.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 25 минути, цър-вул написа:

Няма как да е от комптъра, при положение, че и телефонът се връзва на 100Mbps.
Пусни диагностиката на Realtek

Трябва да поразпитам тук от съседите кой е на еском и да услужи с негов компютър да пробвам, искам първо това да направя за да може после като ида пак в офиса им да не ми казват че уина причината..

Все повече си мисля, че това трябва да стигне до администратора на мрежата и евентуално се надявам както предположихте, че просто не са ме прехвърлили на 300 mbps

Screenshot 2022-01-16 171634.jpg

преди 22 минути, JohnTRIVOLTA написа:

Мисля , че човека който сте питали малко се е заблудил понеже плана ви е 20лв.  което е 100мб/с по мед, а сега като са ви пуснали оптика би трябвало да мините на 300мб/с съобразно таксата, но мисля някой все още не е поправил в шейпъра това или пък е нужно да преподпишите за да влезе сила новите условия!

Това е плана на интернета 

Screenshot 2022-01-16 172836.jpg

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Кабеларките имат една уловка.  Пускат ти 300 ама никъде не се уточнява дали това е трафик само към България или и международен! В повечето случаи скоростта е постижима само към български торент тракери с болшинство на сийдърите в България. Или пък при спиид тест към български сървъри.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 32 минути, MilenPetrov написа:

Трябва да поразпитам тук от съседите кой е на еском и да услужи с негов компютър да пробвам, искам първо това да направя за да може после като ида пак в офиса им да не ми казват че уина причината..

Покажи им тест на телефона...
Направи тест към Vivacom София на комп и тел.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, ntm7iv написа:

Кабеларките имат една уловка.  Пускат ти 300 ама никъде не се уточнява дали това е трафик само към България или и международен! В повечето случаи скоростта е постижима само към български торент тракери с болшинство на сийдърите в България. Или пък при спиид тест към български сървъри.

Че има уловка - има! Но не е това и не е само при „кабеларките“! При всички доставчици  я има.

Уловката е „скорост ДО ХХХ Mbps“!
По едно време обявяваха и минимална скорост, ама за кратко.

Когато ми пуснаха оптиката (скорост - до 60 Mbps), на момента си настроих рутера и пуснах тест. Резултата беше около 40, през WiFi.
Момчето се сконфузи и вика - „Ама то ... през WiFi се туби!“
Отговорих му - „Знам бе пич, ама все пак излиза достатъчно!“
После - по жицата - почти винаги е на горна граница.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Сега съм към A1 150 Mbps по оферта. Успявам да ги достигна и към България и извън нея. Доволен съм. Иначе обявяват минимална гарантирана и максимална и вече според локацията и т.н. При мен лично оптиката им е до входа там има шкаф и от него по коаксиалка по апартаментите. В устройството им влиза коаксиалния кабел и от него RJ 45 портове. Използвам мой рутер, като Access Point за вътрешна локална мрежа и Wi-Fi. Два телевизора с Explore TV приемници на A1 към всяко от тях съответно върви коаксиал и LAN, също два компютъра по LAN както и смарт ТВ, a по Wi-Fi един телевизор и телефони. Цялата тази система е стабилна, операторското устройство много рядко се случва да забива а обявените скорости ги достигам, както вече писах.

Нямам намерение да рекламирам оператора но определено съм доволен.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Намираш съсед който е на същия доставчик и по същата схема, вземаш твоя компютър и проверявате там - ако извади повече от 100 - им обасняваш, че не е от компютъра ти и да дойдат да си оправят нещата.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Какъв ще е тоз доставчик дето опъва оптика до един клиент на улицата :)

А може и да не е съсед, просто приятел на същия доставчик (то като се замисля - дори не е нужно и да е на същия доставчик, а просто някой с по-бърз интернет - вдигне ли неговата система повече от 100 - значе не е компютъра му.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, jhoro написа:

Момчето се сконфузи и вика - „Ама то ... през WiFi се туби!“

Освен ако по Wifi скоростта не е по-висока от тази по LAN

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, цър-вул написа:

Освен ако по Wifi скоростта не е по-висока от тази по LAN

Освен ако ... си от планетата Гутан!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Аз да попитам пак, че не разбрах, като са ви сменили трасето от мед на оптика, казаха ли от фирмата, че Ви сменят и плана - респективно и скоростите или вие предполагате така? Ако сте подписали договор за даден период, може чак след неговото приключване да мините вече , като план за оптика. Това че ви сменят трасето не означава, че и договора се променя.! Просто хората си подновяват бекбона с друг тип технология, осигуряваща повече качество и разнообразие на услуги в бъдеще!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 44 минути, JohnTRIVOLTA написа:

Аз да попитам пак, че не разбрах, като са ви сменили трасето от мед на оптика, казаха ли от фирмата, че Ви сменят и плана - респективно и скоростите или вие предполагате така? Ако сте подписали договор за даден период, може чак след неговото приключване да мините вече , като план за оптика. Това че ви сменят трасето не означава, че и договора се променя.! Просто хората си подновяват бекбона с друг тип технология, осигуряваща повече качество и разнообразие на услуги в бъдеще!

Договор само за модема който ми предоставиха, а и ги питах де и отговориха че трябва да получавам тази скорост, но тепърва пак ще ходя. По скоро ме съмнява вече дали системата им не ме е прехвърлила въпреки че плана ми е актуализиран. Ще изискам да ми предоставят договор на който изрично е упоменато всичко който да преподпиша и ще видим какво ще се случи.

Screenshot 2022-01-17 000235.jpg

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, цър-вул написа:

Наче ас съм бутанец - wifi - 866Mbps; LAN - 100Mbps

Не казваш само - тва ВиФи на каква честота е?
Аз говоря само за 2,4 GНz - 802.11b/g/n.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Публикацията ви съдържа термини, които не допускаме! Моля, редактирайте съдържанието си и премахнете подчертаните думи по-долу. Ако замените букви от думата със звездички или друго, за да заобиколите това предупреждение, профилът ви ще бъде блокиран и наказан!
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Сподели

• Добави ново...