Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Опасност за личните данни от измама

Препоръчан отговор

Наскоро изпаднах в ситуация, която много ме усъмни. Казано накратко притеснявам се има ли опасност за личните ми данни при разкриване на три имена, рожденна дата и адрес? Какво мога да направя?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, АннаП написа:

Наскоро изпаднах в ситуация, която много ме усъмни. Казано накратко притеснявам се има ли опасност за личните ми данни при разкриване на три имена, рожденна дата и адрес? Какво мога да направя?

Зависи пред кого са "разкрити" тези достаъчно данни. По принцип, оператоите на лични данни (или като там се водят в бг) са под някакъв режим (контрол) - най малкото лецинзионен.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Какво означава „лични данни“?

Цитат

„Лични данни“ означава всяка информация, свързана с идентифицирано или идентифицируемо живо физическо лице. Отделни данни, които когато се съберат заедно могат да доведат до идентифициране на конкретно лице, също представляват лични данни.

Лични данни, които са били деидентифицирани, кодирани или псевдонимизирани, но могат да бъдат използвани за повторно идентифициране на дадено лице, остават лични данни и попадат в приложното поле на ОРЗД.

Лични данни, които са станали анонимни по такъв начин, че лицето не е идентифицирано или вече не може да се идентифицира, вече не се считат за лични данни. За да бъдат данните действително анонимизирани, анонимността трябва да бъде необратима.

ОРЗД защитава личните данни независимо от използваната технология за тяхното обработване — той е „технологично неутрален“ и се отнася както за автоматично, така и за ръчно обработване, при условие че данните са организирани в съответствие с предварително определени критерии (например по азбучен ред). Също така няма значение как се съхраняват данните — в ИТ система, чрез видеонаблюдение или на хартиен носител; във всички случаи личните данни са предмет на изискванията за защита, определени в GDPR.

Примерите за лични данни включват:

• собствено име и фамилия;
  • домашен адрес;
  • имейл адрес, като например име.фамилия@дружество.com;
  • номер на картата за самоличност;
  • данни за местоположение (напр. функцията за данни за местоположение на мобилен телефон)*;
  • адрес на интернет протокол (IP);
  • идентификационен номер на „бисквитка“;
  • рекламния идентификатор на вашия телефон;
  • данни, съхранявани от болница или лекар, които биха могли да бъдат символ, който уникално идентифицира дадено лице.
току-що, NewRedDragon написа:

Зависи пред кого са "разкрити" тези достаъчно данни. По принцип, оператоите на лични данни (или като там се водят в бг) са под някакъв режим (контрол) - най малкото лецинзионен.

Не оператори, а администратори - но само когато са официално регистрирани.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, jhoro написа:

Какво означава „лични данни“?

Не оператори, а администратори - но само когато са официално регистрирани.

Добре де - де да знам как му викате тука. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, NewRedDragon написа:

Добре де - де да знам как му викате тука. 

Не е въпрос само до термина.
Много хора могат да притежават личните ви данни и без да са администратори.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

- Какви оценки имаш?

- Много добри!

- Дай си бележника!

- Не може, има лични данни ....

====

- Защо нищо не знаеш?

- Еми то такова ...

- Дай си бележника да ти пиша 2-ка!

Едно време:

- Забравил съм го.

Сега:

- Не може, има лични данни там!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 20 минути, plamen_petrov_80 написа:

- Не може, има лични данни там!

Даскалът се обръща и посочва закаченото на стената Удостоверение за регистрация на Администратор на лични данни...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

току-що, цър-вул написа:

Даскалът се обръща и посочва закаченото на стената Удостоверение за регистрация на Администратор на лични данни...

преди 20 минути, plamen_petrov_80 написа:

Забравил съм го.

:)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Доверявайте се само на доверени лица а доверени хора са Мъртвите. Живите човеци са зверове и предатели!!!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 17 часа, АннаП написа:

Какви лични данни се притесняваш, че могат да ти бъдат взети? Не си дал ясна информация. При личните данни, които си дал, не мисля, че някой може да ти причини проблеми. Аз също знам трите имена, рождената дата и адреса на човек, когото много мразя и искам да нараня, но не мога да му направя нищо, въпреки, че и ЕГН-то му знам.

Нали самия Красимир Каракачанов преди време публично, по новините си каза ЕГН-то и отправи заявка към "лошите хакери" да му "направят нещо", като така се подиграваше на хората, които вдигаха паника че някакви хакери били хакнали НАП, и щели да "откраднат парите на хората".

Спокойно, никой няма да ти създаде проблеми - "личните данни" които си споделил, не са лични, плюс това, са недостатъчни за това някой да ти направи мръсотия... поне според мен.

преди 17 часа, NewRedDragon написа:

Това, което написа, не е вярно. Всеки, който има достъп до всичките ти лични данни, следи те с алгоритми, използва телеметрия да извлича информация, може да ти използва информацията по какъвто си начин поиска, без да се интересува от законите, особено когато става въпрос за богата корпорация, която просто може да плати за унищожаване на доказателства, в случай, че някой я разкрие.

Щом данните ни попаднат в ръцете на "лицензираните оператори", както ти ги нарече, ние няма как да знаем дали те използват данните ни според разрешеното от закона, или според разрешеното от закона + според техните желания, които те самите са си надградили над позволеното им от закона.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 7 минути, bootlicker (Мазния) написа:

Не си дал ясна информация.

Аве, Мазньо, кога ще се научиш да четеш с разбиране? АвторКАТА не е той!
С личните данни много лесно може да се присвоява чужда собственост.Има и пазар за целта.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 12 минути, цър-вул написа:

Аве, Мазньо, кога ще се научиш да четеш с разбиране?

кАКАто стана истински комунист ... :) Но, за момента се мазни ... :) 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, dioib написа:

кАКАто стана истински комунист ... :) Но, за момента се мазни ... :) 

Какво имаш предвид под "истински комунист"? Аз не съм ли истински комунист?

преди 18 минути, цър-вул написа:

С личните данни много лесно може да се присвоява чужда собственост.Има и пазар за целта.

Да, има такъв пазар. Но, жертвите са предимно психично болни хора, или хора, лесни за заблуждаване, които не разбират и не гледат какво подписват, и лесно биха дали самоличността си на някой измамник. То ако ставаше ей така, всички хора щяха да правят имотни измами срещу всички хора.

Мен защо никой не ме е измамил, въпреки факта, че има хора, които ми знаят имената и адреса? Аз също знам имената, адреса и ЕГН-то на един, който много мразя, и пак нищо не мога да му направя.

Измамите не стават ей така... някой ти знае имената и адреса, и хоп... взема ти имота. Не е толкова лесно.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 минути, bootlicker (Мазния) написа:

Измамите не стават ей така... някой ти знае имената и адреса, и хоп... взема ти имота. Не е толкова лесно.

А защо мислиш, че става дума само за имотна измама? Не се навирай, там където идея си нямаш какво се случва и как

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 минути, NewRedDragon написа:

А защо мислиш, че става дума само за имотна измама? Не се навирай, там където идея си нямаш какво се случва и как

Ейй, това с имотите го бях забравил :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

В Русе в един блок половината апартаменти на единия вход бяха усвоени/препродадени без знанието на истинските им собственици. Нотариус и брокер ...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 25 минути, bootlicker (Мазния) написа:

Не! Ти си като Иванчо от оня стар виц:

Иванчо казава на баща си: Тате, аз съм гЕий.

Баща му казва: Кола имаш ли?- Не!,Пари имаш ли?-Не! Къща и вила имаш ли? Не!..... Ами ти не си гЕий - ти си обикновен п*****ст

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, bootlicker (Мазния) написа:

Да, има такъв пазар. Но, жертвите са предимно психично болни хора, или хора, лесни за заблуждаване, които не разбират и не гледат какво подписват, и лесно биха дали самоличността си на някой измамник. То ако ставаше ей така, всички хора щяха да правят имотни измами срещу всички хора.

Мен защо никой не ме е измамил, въпреки факта, че има хора, които ми знаят имената и адреса? Аз също знам имената, адреса и ЕГН-то на един, който много мразя, и пак нищо не мога да му направя.

Притесних се от това, че прочетох нещо от сорта, че "с три имена и рожденна дата могат да се открият сметки, теглят кредити, и т.н.". Светът, в който живеем е все по-несигрен и тези дни не мога да си намеря място от притеснение. Мислех да ида и в МВР, но не мога да предоставя почти никакви данни за третото лице, което получи имената ми, рождената дата и адреса (нелицензирано е). Пък и в крайна сметка нямам доказателства, че са откраднати, може и съвсем излишно да е притеснението ми, но ми се иска да намеря начин да разбера, за да се успокоя чисто психически самата аз.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 часа, цър-вул написа:

Параноята е полезна само в малки количества!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 часа, bootlicker (Мазния) написа:

Не си!!! -> ревеш за щяло и нещяло. :) Истинския комунист се справя сам. :) 

И защо ползваш капиталистически изделия??? -> Истинския комунист си прави свой компютър и своя ОС!!! :) 

Би следвало да имаш "Правец"!!!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 17 часа, dioib написа:

Би следвало да имаш "Правец"!!!

... или „ИМКО 1“!

40 години ИМКО 1 – първия български персонален компютър! – ==> SANDACITE BG  <== Българският портал за стара техника

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Публикацията ви съдържа термини, които не допускаме! Моля, редактирайте съдържанието си и премахнете подчертаните думи по-долу. Ако замените букви от думата със звездички или друго, за да заобиколите това предупреждение, профилът ви ще бъде блокиран и наказан!
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Сподели

• Добави ново...