Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Липсваща USB опция в Boot Menu

Dani 01
 Сподели

Препоръчан отговор

Здравейте! 

Закупих си нов лаптоп съответно без инсталирана операционна система модел 

Acer Aspire 5 A515-45-R57G

Понеже не за първи път инсталирам Windows 10 и то на лаптоп от същата серия на Acer мислех си че и тук процеса ще е сходен но срещам затруднения. 

Изключих Secure Boot, включих F12 boot menu запазих промените но в boot менюто има само опция UEFI Shell където излизат следните устройства... Минавам през всички с dir (гледах от интернет командите) но на всяко показва 0 files. 

С включен secure boot е по същия начин. 

Пробвах с две флашки - едната правена с Rufus, другата с Media Creation Tool, разменях портове, нулирах настройки на bios... Не става

Моля за помощ. 

Снимки на Boot Menu, Bios, EFI shell https://postimg.cc/gallery/fdk4c7T

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Как записа инсталацията на windows на флаш паметта - за rufus трябва да избереш GPT и UEFI? Пробва ли с инструмента от сайта на микромеките - това Media Creation Tool от там ли е? С последната версия на windows 10 ли пробваш? Изключи 'fast boot'.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, Raze написа:

Как записа инсталацията на windows на флаш паметта - за rufus трябва да избереш GPT и UEFI? Пробва ли с инструмента от сайта на микромеките - това Media Creation Tool от там ли е? С последната версия на windows 10 ли пробваш? Изключи 'fast boot'.

Да, в Rufus избрах GPT и UEFI. 

На друга флашка пробвах с media creation tool. 

Зa rufus изтеглих последното iso от сайта на microsoft. 

Без успех.... 

И с изключен fast boot не става. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ще пробвам с трета флашка... настройки в rufus-

image.thumb.png.25b3058d6908e887b3450d392afdd972.png

преди 3 минути, Raze написа:

С включен secure boot пак ли не става? На всички USB портове ли пробва?

Изпробвах всички, не става...

С включен secure boot също не става.

Опитвам да използвам функцията 

Select an uefi file as trusted for executing но стигам до това и няма yes/no опции както гледах че би трябвало да е.. https://postimg.cc/MMbWGPZt

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

you can not change the BIOS mode UEFI to LEGACY in most of new laptops especially in Acer laptop.

Искаш ли да ти преведа? То не че има нещо за превеждане.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 7 минути, ДзВяРа! написа:

you can not change the BIOS mode UEFI to LEGACY in most of new laptops especially in Acer laptop.

Искаш ли да ти преведа? То не че има нещо за превеждане.

Разбрах и без превод... Ще пробвам с balena etcher сега. Само че при мен и  Windows boot manager няма в boot menu-то...само uefi shell..

Но едно нещо ми направи впечатление -  досега след като приключвах с процеса с руфус efect-вах флашката по безопасен начин  и така я изваждах и поставях в новия лаптоп..  дали това оказва влияние... Сега може да пробвам без safe eject...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Нямам си на представа дали оказва влияние. Аз флашките ги правя само със https://unetbootin.github.io/ 

и досега съм нямал проблем!

Според мен, едва ли има значение как изваждаш флашката, safe eject спира захранването към флашката и я изваждаш а директното вадене, пак същата работа. При самото изваждане от гнездото и се прекъсва захранването.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 9 минути, ДзВяРа! написа:

Нямам си на представа дали оказва влияние. Аз флашките ги правя само със https://unetbootin.github.io/ 

и досега съм нямал проблем!

Това доколкото видях е за линукс само...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

UEFI чете само FAT32 флашки а Rufus я прави ntfs и няма друга опция от падащото меню... тоест трябва да се запази  fat32  системата но и да се  прехвърли  iso-то което си е големичко и не знам какъв  е  варианта  да минат тези файлове през  fat32

ще пробвам  с  unebootin

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Направи си флашката с Windows инструмента и лаптопът ще я види.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, Емил Костов написа:

Направи си флашката с Windows инструмента и лаптопът ще я види.

И това пробвах, не я вижда. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 минути, Dani 01 написа:

И това пробвах, не я вижда. 

Съшия модел го инсталирах преди 2 дена. Вярно, че ми отрови малко живота, но нямаше проблем да види флашката. Дай Default настройки на bios и виж да не си сложил флашката в USB 3.0. Ако имаш възможност сложи флашката на друга машина, за да се види дали въобще е bootalbe и се вижда.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Следвах инструкциите от това видео, като изтеглих ново IS0, сравних checksum с този от сайта на MS, но уви - все  още  единствената  опция  в boot menu-то е UEFI Shell...

😔 Възможно ли е бройката да е  дефектна?  Или  версията  на Bios да е проблемна... но не ми се рискува да го ъпдейтвам или флашвам....

image.png

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Много просто - да беше направил линка още малко по-дълъг! И как точно му помагаш с това предложение? Там 90% от решенията са за стари модели.
Или прост се опитваш да демонстрираш как не трябва да се ползва търсачка?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

А провери ли дали USB не са disable в биос?

преди 3 часа, Dani 01 написа:

Следвах инструкциите от това видео, като изтеглих ново IS0, сравних checksum с този от сайта на MS, но уви - все  още  единствената  опция  в boot menu-то е UEFI Shell...

😔 Възможно ли е бройката да е  дефектна?  Или  версията  на Bios да е проблемна... но не ми се рискува да го ъпдейтвам или флашвам....

image.png

Не прави подобна процедура! Едно че гаранцията ти отива на кино и второ като нищо можеш да убиеш лаптопа.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, цър-вул написа:

Много просто - да беше направил линка още малко по-дълъг! И как точно му помагаш с това предложение? Там 90% от решенията са за стари модели.
Или прост се опитваш да демонстрираш как не трябва да се ползва търсачка?

Много кафе и цигарки + 24 часа пред компа са ти изпържили мозъка. Аре да не даваш тъпи наклони че нещо не ти се отдава.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 33 минути, Coco1 написа:

Има ли разлика?
https://www.google.com/search?q=acer+aspire+5+a515-45-r57g+I+can't+boot+from+USB%2C+it+doesn't+show+on+Boot+Manager.
Леле, поведение на ощипана мома! Я, съвтите к'во да пртавя и к'во не, задръж за себе си!
Първо се научи да предлагаш информация, която да е от полза, а не само да генерираш трафик. Приключих с теб по темата, за да не се доос*ра. Ако имаш нещо под фонтанелата е добре да се спреш.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 минути, цър-вул написа:

Има ли разлика?
https://www.google.com/search?q=acer+aspire+5+a515-45-r57g+I+can't+boot+from+USB%2C+it+doesn't+show+on+Boot+Manager.
Леле, поведение на ощипана мома! Я, съвтите к'во да пртавя и к'во не, задръж за себе си!
Първо се научи да предлагаш информация, която да е от полза, а не само да генерираш трафик. Приключих с теб по темата, за да не се доос*ра. Ако имаш нещо под фонтанелата е добре да се спреш.

Ганьо беги на гьола да хванеш некой сом. Никой не го вълнуват изпържените ти неадекватни разсъждения.

20години живущ по форумите дървен философ.

преди 6 минути, цър-вул написа:

. Ако имаш нещо под фонтанелата е добре да се спреш.

Кофти ти вадя кирляците М

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, Емил Костов написа:

А провери ли дали USB не са disable в биос?

Не прави подобна процедура! Едно че гаранцията ти отива на кино и второ като нищо можеш да убиеш лаптопа.

Да, не смятам да флашвам биоса... 

И аз гледах дали няма някаква настройка за USB специално но не намерих... 

Иначе във форумите на Acer видях че има и други потребители с този проблем и то на различни модели лаптопи, но от всичко което са предложили като че ли съм опитал вече... Освен да отида в сервиз, но все си мисля че е нещо елементарно, а и предпочитам аз да си направя инсталацията и настройките след това...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Публикацията ви съдържа термини, които не допускаме! Моля, редактирайте съдържанието си и премахнете подчертаните думи по-долу. Ако замените букви от думата със звездички или друго, за да заобиколите това предупреждение, профилът ви ще бъде блокиран и наказан!
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Сподели

• Добави ново...