Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Здравейте, нужна ми е помощ с намиране на този елемент

Yavor Petkov
 Сподели

Виж решението Разрешен от Yavor Petkov,

Препоръчан отговор

Здравейте, нужна ми е помощ с намиране на този елемент Захранването ми за светодиодна лента спря (след 11 години работа) и след като го отворих установих че този елемент е пробил, само  че като тръгнах да го търся по магазините (много странно) но като че ли никой не е чувал за него...само на едно място под колоните на Пиротска ми казаха че го имало в Ali express но те не работели с тях. Даже и аналог не могат да ми кажат. Молбата ми е ако някой от вас поне знае какво е (транзистор, стабилизатор, rectifier...) да ми каже от къде да го намеря или какъв друг елемент би ми свършил работа. Ако не ще купя нов блок (тях ги има и не са скъпи) но защо да не поправя този, поне да опитам да го намеря. Благодаря ви предварително. 

ZZ 3.jpg

ZZ 6.jpg

ZZ 5.jpg

ZZ 7.jpg

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добър вечер това намерих за тази, част от захранването.

https://datasheetspdf.com/datasheet/F10LC20U.html

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Предполагам от снимката Ви че е елемент, който го има навред в България, но този, който си питал е продавач на тоалетна хартия.

На снимката си посочил елемента, който представлява два мощни диода в общ корпус. Използва се най вече в захранващите блокове. Сега: Има значение какви са, защото са 2 вида. Единият е с общ анод а другият чешит - с общ катод. Не обърнах внимание кой си посочил, но ще погледна. Диодите трябва да са на около 400 волта и около 6-8 ампера. Това го пиша, защото го има в различни по големина корпуси. Този е от най големият. Ако имаш допълнителни въпроси - питай. Може да си намериш от старо импулсно захранване на настолен компютър. Има ги и двата типа.

Колегата от горният пост ти е дал още по пълна информация. Цената на една бройка - 2 до 3 лева.

Можеш да си вземеш и от всеки компютърен сервиз, та дори последният да се помещава в...гараж. Безплатно.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 17 минути, The-Walk!nG-Dead написа:

Добър вечер това намерих за тази, част от захранването.

https://datasheetspdf.com/datasheet/F10LC20U.html

Благодаря!

преди 3 минути, quarz написа:

Заслужава ли си ремонта? Ново е десетина лева https://www.krushki.com/index.php?main_page=product_info&cPath=51&products_id=205&zenid=d27fece6a1415c8ba8c80fd65972c0ad

Да, толкова са но принципно винаги предпочитам да поправя нещо ако е в разумни граници, отколкото да го изхвърля и купя ново...

преди 17 минути, Kolev72 написа:

Предполагам от снимката Ви че е елемент, който го има навред в България, но този, който си питал е продавач на тоалетна хартия.

На снимката си посочил елемента, който представлява два мощни диода в общ корпус. Използва се най вече в захранващите блокове. Сега: Има значение какви са, защото са 2 вида. Единият е с общ анод а другият чешит - с общ катод. Не обърнах внимание кой си посочил, но ще погледна. Диодите трябва да са на около 400 волта и около 6-8 ампера. Това го пиша, защото го има в различни по големина корпуси. Този е от най големият. Ако имаш допълнителни въпроси - питай. Може да си намериш от старо импулсно захранване на настолен компютър. Има ги и двата типа.

Колегата от горният пост ти е дал още по пълна информация. Цената на една бройка - 2 до 3 лева.

Можеш да си вземеш и от всеки компютърен сервиз, та дори последният да се помещава в...гараж. Безплатно.

Благодаря, да с общ катод е. На едно място всъщност ми казаха че това било елемент за изглаждане та може би такъв щял да ми свърши работа, но не бяха мног сигурни и не го взех. А не знаех че и компютърните техници работят с тези елементи. 

ZZ 10.jpg

ZZ 9.JPG

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Щом сте намерил, сега остава само да му погледнете  данните в "Data Sheet" и отговарят ли на проблемният, можете спокойно да го подмените. Забележка: това е във високоволтовата част на захранването, ( 280-350 волта) което за вас трябва да значи завишено внимание при работа с включено и отворено импулсно захранване. Накрая, да не се укаже че освен него има и друг дефектен елемент, който визуално не се вижда, щото в този случай този отново ще дефектира. Имайте го на ум!

Dobaweno:

Двата диода са монтирани на общо охлаждане(алуминиева ламаринка) Корпусите на този тип са два на брой. Като погледнете задната му страна, ще забележите, че има модели на които задната част е цялата в пласмасата на корпуса и такива, на които обшият им край са метал във вътрешната страна на корпуса. Ако са от първият тип, спокойно го монтирате на охладителя, но ако са от вторият, диодите трябва да са изолирани един от друг, което едва ли ще направите. Не бързайте в този случай с монтажа. Между диода и корпуса на охладителя трябва да има изрязана  изолация по неговият профил, за да се получи изолацията. Винтчето, с което ще го прикрепите към радиатора също трябва да е поставено в изолационна втулка, защото то е свързано с задната час на типа диод. Много е важно. Иначе, направо правите късо съединение и следва отново пушек и гръм!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 минути, Kolev72 написа:

Щом сте намерил, сега остава само да му погледнете  данните в "Data Sheet" и отговарят ли на проблемният, можете спокойно да го подмените. Забележка: това е във високоволтовата част на захранването, ( 280-350 волта) което за вас трябва да значи завишено внимание при работа с включено и отворено импулсно захранване. Накрая, да не се укаже че освен него има и друг дефектен елемент, който визуално не се вижда, щото в този случай този отново ще дефектира. Имайте го на ум!

Не съм опитен с търсене на данните и съпоставяне, затова се надявам някой да ми подскаже такъв би ли станал или не...ако да, утре отивам и го купувам. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 8 минути, Yavor Petkov написа:

Не съм опитен с търсене на данните и съпоставяне, затова се надявам някой да ми подскаже такъв би ли станал или не...ако да, утре отивам и го купувам. 

Дай снимка на този, който са ти предложили. Аз не виждам нищо, или се осланяш на написаното от колегата в в линка? Трябва да знаеш точно какъв ти се предлага - казах, че са няколко типа.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 24 минути, Kolev72 написа:

Dobaweno:

Двата диода са монтирани на общо охлаждане(алуминиева ламаринка) Корпусите на този тип са два на брой. Като погледнете задната му страна, ще забележите, че има модели на които задната част е цялата в пласмасата на корпуса и такива, на които обшият им край са метал във вътрешната страна на корпуса. ако са от първият тип, спокойно го монтирате на охладителя, но ако са от вторият, диодите трябва да са изолирани единот друг, което едвали ще направите. Не бързайте в този случай с монтажа. Между диода и корпуса на охладителя трябва да има изрязана  изолация по неговият профил, за да се получи изолацията. винтчето, с което ще го прикрепите към радиатора също трябва да е поставено в изолационна втулка, защото то е свързано с задната час на типа диод. Много е важно. Иначе, направо правите късо съединение и следва отново пушек и гръм!

Добре, само да уточня - за този които ви показвам че ми предлага продавачката ли ми казвате?

ZZ 9.JPG

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 минути, Yavor Petkov написа:

Добре, само да уточня - за този които ви показвам че ми предлага продавачката ли ми казвате?

ZZ 9.JPG

Уважаеми!

Този вече е известен.

Не се знае какъв ви е предложила продавачката на елементи.  Дали е същият като вашият и дали е задната страна изцяло в пластмаса или вторият вариант, който съм описал в горен пост. Това не е работа за всеки човек. Още по вече че се работи с високо напрежение!!! 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 39 минути, Kolev72 написа:

Уважаеми!

Този вече е известен.

Не се знае какъв ви е предложила продавачката на елементи.  Дали е същият като вашият и дали е задната страна изцяло в пластмаса или вторият вариант, който съм описал в горен пост. Това не е работа за всеки човек. Още по вече че се работи с високо напрежение!!! 

Добре, а вие в такъв случай това за конкретен елемент които имате предвид като аналог на моя ли ми казвахте или просто по принцип?. Тоест на мен ми трябва някой да ми каже - този не можеш го намериш, но този и този ще ти свърши работа (номер и обозначение на елемента) - отиваш и го купуваш...чисто и просто и аз отивам , купувам го и го сменям (знам, това продавачките би трябвало да могат да ми го кажат както става обикновено но този път по някаква причина не могат. )  Аз няма да го сменям докато е под напрежение така че това не ме притеснява. Ако има нещо друго по платката което е неизправно и в следствие се повреди...да се повреди, не ме притеснява до такава степен защото не намеря ли подходящият елемент, тя е неизползуваема така или иначе. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 минути, Yavor Petkov написа:

Добре, а вие в такъв случай това за конкретен елемент които имате предвид като аналог на моя ли ми казвахте или просто по принцип?. Тоест на мен ми трябва някой да ми каже - този не можеш го намериш, но този и този ще ти свърши работа (номер и обозначение на елемента) - отиваш и го купуваш...чисто и просто и аз отивам , купувам го и го сменям (знам, това продавачките би трябвало да могат да ми го кажат както става обикновено но този път по някаква причина не могат. )  Аз няма да го сменям докато е под напрежение така че това не ме притеснява. Ако има нещо друго по платката което е неизправно и в следствие се повреди...да се повреди, не ме притеснява до такава степен защото не намеря ли подходящият елемент, тя е неизползуваема така или иначе. 

Приятел!

Ще те разочаровам, но тези неща съм ти ги написал поне два пъти, за да пиша всичко отначало. Нямаш опит с тази техника, остави я за друг, за да ти свърши работа. Най правилният съвет към теб е този на колегата quarz. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 минути, Kolev72 написа:

Приятел!

Ще те разочаровам, но тези неща съм ти ги написал поне два пъти, за да пиша всичко отначало. Нямаш опит с тази техника, остави я за друг, за да ти свърши работа. Най правилният съвет към теб е този на колегата quarz. 

Ок, в историята не се вида да е споменат конретен елемент, значи е било по принцип. Не съм разочаровам, не съм имал високи очаквания.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

току-що, Yavor Petkov написа:

Ок, в историята не се вида да е споменат конретен елемент, значи е било по принцип. Не съм разочаровам, не съм имал високи очаквания.

За какво не си имал високи очаквания? За отговорите? Нека някой колега, който се занимава с това да сподели и да му чуем мнението. 

Елемента, който ви е предложила продавачката съвпада ли с надпис, по вашият? (дефектният). Тук не се работи с принципи а точно.

Едва ли има тук някой, който обяснява нещата като мен. И да има, те са 3-4 човека.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Сдвоен бързо-възстановяващ се диод 10А 200V

https://datasheetspdf.com/pdf/526419/ShindengenElectric/F10LC20U/1

Това което ви предлага продавачката е триак, нищо общо!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Според мен пратете снимки и задайте въпрос на продавача в сайта и ако не ви излъже ще стане работата.

https://www.transistor-mosfet.com/transistor?search=SF10LC20U%2CF10LC20U

И късмет.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Съвсем за гъби го изпрати.

На стария елемент ясно се вижда, че е сдвоен диод!

Никакъв мосфет транзистор не е!

Дори по схемата е видно, че това е диода в изходната верига.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 11 часа, M.Николов написа:

Сдвоен бързо-възстановяващ се диод 10А 200V

https://datasheetspdf.com/pdf/526419/ShindengenElectric/F10LC20U/1

Това което ви предлага продавачката е триак, нищо общо!

Да, а това са му данните от сайта на китайския производител. А ако не се намира той, какъв е начина да му намеря аналог та да отида и да си го купя?

OT HET.jpg

OT HET 2.jpg

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Търсите два бързо-възстановяващи се диоди с общ катод в общ корпус с параметри 10А 200V за предпочитане в изолиран корпус.

В компютърните захранвания има подобни.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, M.Николов написа:

Търсите два бързо-възстановяващи се диоди с общ катод в общ корпус с параметри 10А 200V за предпочитане в изолиран корпус.

В компютърните захранвания има подобни.

Благодаря ви! А някой магазин и адрес да знаете?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Вижте в магазините за електроника.

Чудно ми е само защо са сложили диоди за такова високо напрежение.

Може ли снимка на зарядното гледано отдолу?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 минути, M.Николов написа:

Вижте в магазините за електроника.

Вчера ги обиколих показваики им елемента и нямаха понятие за него, съответно и аналог не можеха да ми предложат защото не знаеха какво е. Но днес пак ще ги обиколя знаейки че е двоен диод и напрежение и ампери, дано това им говори нещо, предполагам няма начин да нямат нещо подобно. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, M.Николов написа:

Имате ли магазин на Елимекс в града?

Да, това беше първият които посетих вчера.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Публикацията ви съдържа термини, които не допускаме! Моля, редактирайте съдържанието си и премахнете подчертаните думи по-долу. Ако замените букви от думата със звездички или друго, за да заобиколите това предупреждение, профилът ви ще бъде блокиран и наказан!
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Сподели

• Добави ново...