Премини към съдържанието
Biskata

Проблем с промяната на десктопа след заразяване с вируси

Препоръчан отговор

Здравейте,

Изникна проблем с десктопа на компютъра ми след заразяване от вируси. Стана черен и не може да се смени изображението(тапета) му. С Windows XP SP2 съм, ако това е от значение. Ето как се стигна до този проблем:

Значи стана така, бях с avast! Home 4.7 и като стартирах един .exe файл и се оказа, че в него има вируси и троянски коне. Аваст изпищя, че има вируси със съобщение в което имаше препоръчителни действия да местя заразените файлове в клетка. След натискането на бутона "Мести в клетка", Аваст продължаваше да пищи и да изкарва съобщението и аз отново и отново натисках бутона "Мести в клетка". Това просто нямаше край и даже се появи съобщение, което изскочи във вид на балон от системния трей и гласеше, че компютъра ми е заразен и трябва да използвам специален софтуер за премахването на заразата т.е. да си го почистя с някоя антивирусна или антиспайуер програма. След появата на това съобщение, тези вируси които се появяваха един след друг, изведнъж десктопа стана черен с един надпис в долния десен ъгъл в който пишеше, че компютъра е заразен и, че трябва да се използва софтуер за почистването му. И след като се появиха тези неща, аз реших да спра да пращам вирусите в клетка натискайки бутона от съобщението на Аваст. От съобщението на Аваст избрах да направи пълно сканиране след рестарт на компютъра и сканирането го направих. По време на сканирането Аваст намери много вируси, които уж изтрих. След това пуснах онлайн скенер от който се видя, че си седят повечето вируси. Деинсталирах Аваст и инсталирах Касперски. Пуснах го да сканира целия компютър и този път след неговата намеса всички гадини бяха изтрити.

Ето, че стигнах до там, че установих, че не мога да си сменям десктоп тапетите и въобще десктопа не е активен през Display Properties: Ето за какво говоря:

84483_573.JPG

В момента десктопа е черен и каквото и изображение да се опитам да сложа директно като тапет на десктопа, не става нищо. Много моля някой, ако има представа как мога да си оправя десктопа нека да пише тук. Благодаря предварително за помощта. :beer:

P.S.: Мога да дам скрийншот на Касперски с намерените и изтрити вируси, ако това може да помогне с нещо.

Редактирано от stanley56 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Провери стойността на този ключ :

HKLM\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer\ForceActiveDesktopOn

и ако е 1 я направи на 0.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Провери стойността на този ключ :

HKLM\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer\ForceActiveDesktopOn

и ако е 1 я направи на 0.

Стойността му беше 1 и я направих на 0. Но промяна няма. Рестартирах компютъра за всеки случай, но не се променя. Забелязах при рестартирането, че изображението, което беше преди да се появи проблема, се появи за секунди при изключването, преди да рестартира. След това като вече се зареди на ново компютъра, изображението(тапета) пак се появи докато се заредят всички програми, които се стартират със системата. И като се заредиха всички програми, изображението изчезна. Стана пак черно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Щракни бутона Customize Desktop и иди на Web.

Не трябва да има нищо освен My Current Home page и то да не е чекнато.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Щракни бутона Customize Desktop и иди на Web.

Не трябва да има нищо освен My Current Home page и то да не е чекнато.

Така е, както го казваш, че трябва да бъде.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Така е, както го казваш, че трябва да бъде.

Ами този ключ :

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\ActiveDesktop\NoChangingWallPaper

ако е 1 го направи на 0.

Че вече ми се изчерпаха идеите :beer:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Ами този ключ :

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\ActiveDesktop\NoChangingWallPaper

ако е 1 го направи на 0.

Че вече ми се изчерпаха идеите :beer:

Стойността си му е 0. Не искам да преинсталирам и затова ми се ще да го оправя. Най-вероятно като съм трил вирусите да съм изтрил някой заразен файл от който е зависило работата на десктопа. Дали не може да се добави такъв файл или нещо такова?! Не знам и затова се обръщам към Вас.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Погледни тук за помощ от Microsoft.

А може би да си харесаш нещо от тази тема, примерно SmitFraudFix.

SmitfraudFix

Fix01b.jpg

Официална страница и упътване за използване на инструмента: http://siri.geekstogo.com

Download:SmitfraudFix

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ще помоля, ако има решения на проблема, те да бъдат на български език, тъй като съм скаран с английския. Благодаря за помощта на всеки отзовал се. :ph34r:

P.S.: Ето какво се получи след пускане горепосочената програма. Избрах опцията Search т.е. да търси и след като приключи се появи репорт под формата на текстови файл. Ето скрийншотове на файла:

84572_801.JPG

84575_875.JPG

Редактирано от Biskata (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Ще помоля, ако има решения на проблема, те да бъдат на български език, тъй като съм скаран с английския. Благодаря за помощта на всеки отзовал се. :ph34r:

Avast-a има VRDB.Възстановяване на заразени файлове.Можеш да пробваш и възстановяване на сиситемата.

Редактирано от mihtar (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Стойността си му е 0. Не искам да преинсталирам и затова ми се ще да го оправя. Най-вероятно като съм трил вирусите да съм изтрил някой заразен файл от който е зависило работата на десктопа. Дали не може да се добави такъв файл или нещо такова?! Не знам и затова се обръщам към Вас.

Свали този файл :

http://www.kellys-korner-xp.com/regs_edits...paperenable.reg

щракни го двукратно с мишката и отговори с Yes.

Дано най-после да стане :rolleyes:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Свали този файл :

http://www.kellys-korner-xp.com/regs_edits...paperenable.reg

щракни го двукратно с мишката и отговори с Yes.

Дано най-после да стане :hush:

Все още няма промяна. :rolleyes: Благодаря ти за опитите да ми помогнеш. Оценявам загрижеността ти. Стана ми интересно, резултатите от търсенето с програмата по горе, забелязах, че има намерени някакви файлове, но не зная какво означава това. Друго което ми прави впечатление е, че като стартирам компютъра и се появи десктопа, тогава не е черен и wallpaper-а, който трябва да бъде се появява и така седи докато се появят иконите на десктопа и докато се стартира мрежата, антивирусната, Volume control и други програми стартиращи се със системата. Чак тогава става пак черен десктопа и wallpaper-а изчезва. ohmy.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Все още няма промяна. :wors: Благодаря ти за опитите да ми помогнеш. Оценявам загрижеността ти. Стана ми интересно, резултатите от търсенето с програмата по горе, забелязах, че има намерени някакви файлове, но не зная какво означава това. Друго което ми прави впечатление е, че като стартирам компютъра и се появи десктопа, тогава не е черен и wallpaper-а, който трябва да бъде се появява и така седи докато се появят иконите на десктопа и докато се стартира мрежата, антивирусната, Volume control и други програми стартиращи се със системата. Чак тогава става пак черен десктопа и wallpaper-а изчезва. ohmy.gif

Еми, значи някоя от програмите, които се зареждат с Windows-a най-вероятно я прави тази мизерия... Я свали някоя програма за прегледа им (например Startup Control Panel)и да видиш дали няма нещо там. Ако не можеш да откриеш проблемната програма, най-добре направи един лог с HiJackThis и го копирай като пост тук.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Еми, значи някоя от програмите, които се зареждат с Windows-a най-вероятно я прави тази мизерия... Я свали някоя програма за прегледа им (например Startup Control Panel)и да видиш дали няма нещо там. Ако не можеш да откриеш проблемната програма, най-добре направи един лог с HiJackThis и го копирай като пост тук.

Едва ли е някоя от стартиращите се програми. До сега тези програми, които се стартират никога не са ми правили проблеми. Ползвам TuneUp Utilities 2007 и с нея мога да видя кои програми се стартират и мога да реша дали да се стартират или не. Ако трябва, ето скрийншот на TuneUp Utilities - TuneUp StartUp Manager:

84989_886.JPG

Ако трябва за всеки случай ще пусна и шот на HiJackThis. Сега ще го дръпна и ще го пусна. Веднага след това ще пусна лога тук.

P.S.: Без да искам след сканиране със Spybot Search&Destroy черния десктоп се оправи и wallpaper-а, който беше преди това се появи. Но проблема все още си седи. В Display Properties, таб Desktop от скрийншота на първия ми пост, там проблема не е решен. sad.gifohmy.gif

ЕДИТ: Ето линк към лог файла - hijackthis.log

Според лог файла, трябва ли да направя нещо с HiJackThis? Не съм я затворил след лог файла и сега не знам дали трябва да предприемам някаква стъпка по нататък с програмата. Не му разбирам на този лог файл и затова ще е добре да кажете дали мога да направя нещо с HiJackThis.

Редактирано от Biskata (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пробвай с този ключ:

Restore Desktop and Screensaver Tabs

http://www.kellys-korner-xp.com/regs_edits/desktoptab.reg

Може да опиташ и с тази команда:

Start => Run => CMD => sfc /scannow (слагаш инсталационния диск на Операционната Система и всеки път натискаш RETRY за да възстановиш оригиналните файлове")

И ако имаш такъв ключ го изтрии:

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\System

"Wallpaper"=SZ:C:\WINDOWS\desktop.html

И после виж в директорията на WINDOWS-а дали го няма този файл desktop.html и също го затрий...

Редактирано от B-boy[StyLe] (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Пробвай с този ключ:

Restore Desktop and Screensaver Tabs

http://www.kellys-korner-xp.com/regs_edits/desktoptab.reg

Може да опиташ и с тази команда:

Start => Run => CMD => sfc /scannow (слагаш инсталационния диск на Операционната Система и всеки път натискаш RETRY за да възстановиш оригиналните файлове")

И ако имаш такъв ключ го изтрии:

"Wallpaper"=SZ:C:\WINDOWS\desktop.html

И после виж в директорията на WINDOWS-а дали го няма този файл desktop.html и също го затрий...

Значи направих всичко, което си написал. Първо с ключа не стана нищо. После проверих в Windows директорията и там не намерих такъв файл. По между другото такъв файл май изтрих по рано с Spybot Search & Destroy.

Накрая пробвах и с диска на Windows и командата, там не ме е карало да натискам RETRY. След тази процедура рестартирах компютъра и от класически вид Windows Classic Style(както го бях направил) премина в началния син Windows XP Style и друга промяна нямаше т.е. проблема все още си седи. Не знам вече какво ли не ми казвахте да пробвам и все не се оправя. Дали ще има начин да се оправи без преинсталация?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Значи направих всичко, което си написал. Първо с ключа не стана нищо. После проверих в Windows директорията и там не намерих такъв файл. По между другото такъв файл май изтрих по рано с Spybot Search & Destroy.

Накрая пробвах и с диска на Windows и командата, там не ме е карало да натискам RETRY. След тази процедура рестартирах компютъра и от класически вид Windows Classic Style(както го бях направил) премина в началния син Windows XP Style и друга промяна нямаше т.е. проблема все още си седи. Не знам вече какво ли не ми казвахте да пробвам и все не се оправя. Дали ще има начин да се оправи без преинсталация?

Изтри ли този ключ:

START => RUN => REGEDIT и го намираш и изтриваш...

А колкото до фаила с разширение *.html може и да го има но да е скрит...Направи тези настройки за да можеш евентуално ако съществува да го намериш и изтриеш...

Ето как става (Windows Explorer =>Tools => Folder Options => View махате отметката пред "Hide file extensions for know file types". Можете да включите и "Show hidden files and folders" а за напредналите изключвате "Hide protected operating system files (Recommended)"....

cecov мисля че този ключ вече беше предложен :angry:

ДОБАВЕНО:

Добавям и това особено ефикасно след вирусна атака: (поправяне на невъзможността за смяна на тапета на десктопа)

Method 1

* Click to download the file dwpfix.reg - http://www.the-pc-guru.com/files/dwpfix.reg

* Run the file

* Respond Yes to the prompt to merge the file with the registry.

Method 2

* Click Start, Run and enter regedit

* Expand HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\ CurrentVersion\Policies

* If folder Policies contains a folder named ActiveDesktop, select and delete it.

* Expand HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\ Windows\CurrentVersion\Policies

* If folder Policies contains a folder named ActiveDesktop, select and delete it.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Изтри ли този ключ:

START => RUN => REGEDIT и го намираш и изтриваш...

А колкото до фаила с разширение *.html може и да го има но да е скрит...Направи тези настройки за да можеш евентуално ако съществува да го намериш и изтриеш...

cecov мисля че този ключ вече беше предложен :wors:

Файла desktop.html в директория C:\WINDOWS не го намерих дори и след като бях показал скритите файлове и папки. Но ключа, който ми каза да изтрия.....като го изтрих, хоп и проблема се реши. :P Специални благодарности B-boy[styLe] ;) Много благодаря за оказаната помощ на всички, но най-вече на човека, който ми реши проблема - B-boy[styLe]. Благодаря още веднъж!

Поздрави и успех!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Az imam podoben problem, no pri men pyk vyob6te ne mi izliza desktop.Nqma q!Ne moga po nikakyv na4in da vlqza v desktop za da smenq kartinkata.Ako ima nqkoi da mi pomogne>Molq!!!Neznam kakvo da pravq sad.gif:rolleyes:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)
Az imam podoben problem, no pri men pyk vyob6te ne mi izliza desktop.Nqma q!Ne moga po nikakyv na4in da vlqza v desktop za da smenq kartinkata.Ako ima nqkoi da mi pomogne>Molq!!!Neznam kakvo da pravq sad.gif:P

1-во пиши на кирилица.

2-ро какво ще рече,че нямаш десктоп...не ти излиза менюто с десен клик на мишката върху празно пространство или липсва секцията DESKTOP в Display Properties...?

Стартирай => Start => run => gpedit.msc => отиди до => User Configuration | Administrative Templates | Windows Components | Windows Explorer

Вдясно ще видиш ред с име "Turn On Classic Shell" => стартирай го и задай "Not Configured" => Потвърди с OK.

Сега въведи следната команда:

Start => run => regedit => намери ключа "HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer"

Вдясно отново върху ClassicShell, задай стойност 0.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
' date='20 юли 2008 - 22:15 ' timestamp='1216581339' post='1001681']

1-во пиши на кирилица.

2-ро какво ще рече,че нямаш десктоп...не ти излиза менюто с десен клик на мишката върху празно пространство или липсва секцията DESKTOP в Display Properties...?

Стартирай => Start => run => gpedit.msc => отиди до => User Configuration | Administrative Templates | Windows Components | Windows Explorer

Вдясно ще видиш ред с име "Turn On Classic Shell" => стартирай го и задай "Not Configured" => Потвърди с OK.

Сега въведи следната команда:

Start => run => regedit => намери ключа "HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer"

Вдясно отново върху ClassicShell, задай стойност 0.

Здравейте темата е стара, но все пак ще опитам :-)

Появяви се на декстипа съобщение в долния десен ъгъл Microsoft и не мога да го махана. Ако някой знае и и ма предложения да пише. Блаодаря предварително

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване