Премини към съдържанието
Fifa

Църквата търси цигани за свещеници

Препоръчан отговор

Българската църква трябва да привлече младежи от ромски произход, които да проповядват православната вяра. Това заяви във Варна ректорът на Софийската духовна семинария "Св. Иван Рилски" архимандрит Сионий по време на Националния събор на православните сдружения.

В страната има огромни групи от роми, които изповядват православната вяра. Те обаче не са достатъчно обгрижвани, като показателен за това е фактът, че почти във всяка махала присъстват до 10 секти, каза Сионий.

Да бъде удържан определен процент от данък общ доход за създаването на специален фонд за нуждите на различните вероизповедания в България, пък предложи богословът Михаил Гърков. Идеята е взаимствана от Италия и Франция, където с приемането на закон за данък общ доход е създаден подобен фонд. Той е на принципа 8 на 1000, което ще рече, че 8 евро на внесени 1000 се насочва за нуждите на църквата. Проектът на Гърков на тема "8 на 1000" предвижда всеки гражданин при попълването на годишната си данъчна декларация да упоменава за кое вероизповедание желае да бъдат отделяни парите.

От икономическа гледна точка църквата представлява една черна кутия и никой не знае какво влиза и съответно какво излиза от нея, каза директорът на софийската фондация "Покров Богородичен" Пламен Сивов. Според него църквата представлява една миниикономика, която обаче не се управлява ефективно.

Източник: Монитор

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По принцип не е лошо като идея. Но дали могат да се намерят и образовани, и религиозни ромски младежи? Другият вариант е да постъпват от малки в църковни училища (каквито няма у нас).

А относно проекта "8 на 1000" - не ми се струва удачен. Този, който има желание, ходи на църква и прави дарения. Защо да се притуря към "черната кутия"?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
От икономическа гледна точка църквата представлява една черна кутия и никой не знае какво влиза и съответно какво излиза от нея, каза директорът на софийската фондация "Покров Богородичен" Пламен Сивов. Според него църквата представлява една миниикономика, която обаче не се управлява ефективно.

Точно за това, църквата трябва да се премахне като институция. Там има много власт и много пари, които в повечето случай се използват неправилно. Но както винаги и тук, става дума за пари и бизнис.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Точно за това, църквата трябва да се премахне като институция. Там има много власт и много пари, които в повечето случай се използват неправилно. Но както винаги и тук, става дума за пари и бизнис.

Супер нереално и неправилно ми се вижда да се премахва Църквата като институция ... ohmy.gif Това , че в нашата държава е на такова ниво и е един вид мафия , е съвсем друга работа.

cool.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Църквата е мафия навсякъде,не само у нас...И е абсолютно безполезна.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Това , че в нашата държава е на такова ниво и е един вид мафия , е съвсем друга работа.

В нашата държава, въобще не може да се нарече мафия. Тук или нямат достатъчно акъл или им липсва подкрепа от вън за да стане такава. На мнение съм, че е по-скоро второто. Но навън, оооо навън църквата е една от най-добре измислените и "смазани" институции, благодарение на които се перат пари, изкарват такива и се ползват с голямо влияние. А по-голяма част от божиите служители там са поредните търсачи на материални богатства.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Одобрявам инициативата да се намерят цигани за свещенници.Дано да се намерят и такива-готови да станат и лекари,учители,банкери,кметове,полицаи......Въобще-цигани,които искат да са полезни на обществото.

Дано.......

Само че съм скептик.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Одобрявам инициативата да се намерят цигани за свещенници.Дано да се намерят и такива-готови да станат и лекари,учители,банкери,кметове,полицаи......Въобще-цигани,които искат да са полезни на обществото.

Дано.......

Само че съм скептик.

Това би било най-добрият начин за приобщаването им!

Но и аз съм скептик.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Трихо,и аз съм скептик,и изобщо за интеграцията на ромите. Лично съм бил свидетел как официалните представители на обществото проявяват неофициалната омраза към същите пращайки ги в девета глуха,недопускайки ги да станат полезни членове на обществото.Защо ли,защото както казваше един ,как така мангал ще стане еди какъв си,след като имаме наши момчета за това място. И въпросното"мангалче " беше не само културно и изучено,но имаше и желание най-важното.Но го резнаха от кръста направо. И какво му остава на съответното умно и кадърно ,да се изпълни с омраза към обществото,и да се махне от Бг,нищо друго.

Та това е проблема,не че не искат,не им се и позволява зза съжаление все още неофициалната омраза води ,нищо че се водим за уж мноооого толерантни

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А ако дадат възможност поне на един,сигурно и други ще се присъединят.А те си мислят:"опаааа циганите ако почнат да се интегрират,кой ще работи в Чистотата"

Редактирано от baby_an (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дано.......

Само че съм скептик.

Аз съм първият който ще се нарека циганин, с гордост ще го прокламирам наляво и на дясно, даже и майка ми ще убедя, че съм такъв, дано се оправя в живота.

Абе хора, на вас трябва за пропаганда да ви плащат хонорар. Ама от къде ви събраха такива хрисими?????

П.С. Извинявайте, но понеже съм явно малко неук, думата циганин, не беше ли вече обидна в България , а вия я търпите в заглавието. Я веднага поправете стореното с ентусиазма и саможертвеността на която сте способни. :whist:

Редактирано от kakarot (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дано.......

Само че съм скептик.

То това да не е Америка-там няма дискриминация на негрите,ние сме много години назад в това отношение

sad.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Аз съм първият който ще се нарека циганин, с гордост ще го прокламирам наляво и на дясно, даже и майка ми ще убедя, че съм такъв, дано се оправя в живота.

Абе хора, на вас трябва за пропаганда да ви плащат хонорар. Ама от къде ви събраха такива хрисими?????

П.С. Извинявайте, но понеже съм явно малко неук, думата циганин, не беше ли вече обидна в България , а вия я търпите в заглавието. Я веднага поправете стореното с ентусиазма и саможертвеността на която сте способни. :)

Обидна е думата "РОМ" , която за мен си е чиста дискриминация.

Ром в превод означава "човек". Заначи ли това, че всички, които не сме "роми" не сме човеци ? :)

Циганинът си е циганин.

Както и евреинът си е евреин, турчинът си е турчин, негърът си е негър, арабинът си е арабин и т.н.Нищо обидно няма в това.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А и става въпрос за тези които имат желание да се откъснат от гетото,а не за тези които си живуркат и си ползват ток.вода и изобщо всичко на наш гръб!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване