Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Първоначалната ми идея за тази тема беше да ви представя една кратка информация за турският писател Орхан Памук, но понеже темата почти моментално ще потъне в архивите на kaldata, реших че ще е много по-интересно да направим малко дискусия. Не само за Орхан Памук, това е само един от авторите, който имам намерение да ви представя. Предлагам всеки, който има интересна информация за някой автор да я споделя тук и наистина да поговорим за книги, вместо непрекъснато да трупаме теми с линкове към електронни книги, ръководства за Photoshop и т.н. :clap:

Орхан Памук - турският постмодернист

200px-Orhan_Pamuk3.jpg

Ферит Орхан Памук (на турски Ferit Orhan Pamuk) е турски писател, придобил международна популярност през 90-те години. Носител е на Нобелова награда за литература за 2006.

Неговата известност се крепи най-вече на негови противоречащи на турското законодателство изявления във връзка с Арменския геноцид от 1915-1917 и избиването на 30 000 кюрди от турското правителство (арменският журналист Грант Динк беше убит именно заради подобни провокации преди по-малко от месец в Истанбул).

Орхан Памук е роден през 1952 в Истанбул в семейство с добро обществено положение - баща му е директор на турския клон на IBM. Орхан Памук завършва Робърт колеж, по това време вече средно училище, след което учи архитектура в Истанбулския технически университет. През този период той започва да се занимава основно с писателска дейност. Завършва журналистика в Истанбулския университет през 1977, а от 1985 до 1988 посещава Университета Колумбия в Ню Йорк и Университета на Айова.

В романите си, представителни за късния постмодернизъм, Памук се опитва да съчетае традициите на европейската литература и османската изящна словесност. Подчертан е интересът му към османската култура, сблъсъкът и взаимодействията между "източно" и "западно" са основната тема в "Името ми е червен" и "Бялата крепост". И двете книги са преведени на български.

Памук дебютира със стоя роман Darkness and Light (на турски Karanlık ve Işık) през 1979г., книгата разказва историята на три поколения богати фамилии живеещи в Nişantaşı, Истанбул, районът където Памук е отраснъл.

Популярността на автора идва малко по-късно през 1990г., с написването на романа The Black Book ( на турски Kara Kitap ), която се превръща в една от най-спорните и популярни книги в Турската литература.

Четвъртия роман на Орнах Памук New Life (на турски Yeni Hayat ) е сензация през 1995г., когато е публикувана и се превръща в най-бързо продаваната книга в историята на Турската литература. По това време Памук се превръща в много важна фигура в Турция, благодарение на подкрепата на Кюрдски политически партии. През 1995г., Памук е сред група от автори, който пишат есета и статии, критикуващи Турското правителство и тяхното отношение към Кюрдите.

Репутацията на Памук продължава да се повишава след публикуването на My name is Red (Benim Adım Kırmızı) през 2000г. Романът е смесица от мистерия, романтизъм и психологически пъзели, а действието се развива през 16в. в Истанбул. Романът разказва за царуването на Ottoman Sultan Murat III и за обтегнатите отношение между Изтока и Запада. My name is Red е преведена на 24 езика и печели международно признание, както и награда IMPAC Dublin през 2003г.

Последният роман на Орхан Памук е Snow(Kar) или "Сняг" на български. Книгата дава ясна представа за сблъсака между ислямския свят и западно-европейския свят в модерна Турция (книгата в момента я чета, препоръвам ви я). За тази своя книга Орхан Памук е награден с Нобелова награда за литература през 2006г.

Лека вечер от мен cool.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

След това интересно резюме,се чувствам длъжен да прочета нещо от този автор! И ще го направя... :clap: Само да си допрочета настоящата книга.В момента съм затънал в едни древни даоистки текстове и трактати...Книгата се казва "Следващите учения на ЛаоДзъ. Даоистки езотерични текстове" и е наистина стойностна и интригуваща,но все пак се изисква човек да е запознат с материята на даоизма,за да я чете...Гледам да не оставам без нови неща за четене - трябва да се чете,няма как... biggrin.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
След това интересно резюме,се чувствам длъжен да прочета нещо от този автор! И ще го направя... :clap: Само да си допрочета настоящата книга.В момента съм затънал в едни древни даоистки текстове и трактати...Книгата се казва "Следващите учения на ЛаоДзъ. Даоистки езотерични текстове" и е наистина стойностна и интригуваща,но все пак се изисква човек да е запознат с материята на даоизма,за да я чете...Гледам да не оставам без нови неща за четене - трябва да се чете,няма как... biggrin.gif

Охо, Лао-Дзъ ;) Моя гуру;)

Аз преди има-няма месец прочетох "Пътят", но се оказа, че превода на български не става и сега мисля да се изръся с още някой друг лев за да си я намеря на английски.

Иначе за Орхан Памук, определено си заслужава. В продължение на 3 месеца все отлагах да си купя въпросната книга ("Сняг"), понеже се бях зарибила ужасно много по Фредерик Бегбеде (следвашия автор, който мисля да ви представя) и оригиналните пиеси на Шекспир (на английски), та общо взето де що пари и стипендии поулчавах отиваха все за книги на тез двамцата и така и не успях да си купя нищо на Памук. В четвъртък получих 60лв. от НОИ и влязох в книжарницата с ясна цел - нямах никакво намерение да се заблейвам по останалите книги, защото като се знам каква съм още нямаше да съм си купила нищо на Памук. Та така, сега си оползотворявам скучните часове по счетоводство, математика и статистика в четене ;). Добре, че няма министъра на образованието да ме чуе от някъде :wors:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Покрай нобеловата награда попрочетох и аз нещичко за този автор и се мераклисах да прочета "Сняг". Само дето все не мога да отделя парички за да си я купя :clap:

...да поговорим за книги, вместо непрекъснато да трупаме теми с линкове към електронни книги, ръководства за Photoshop и т.н.

Всички тия ръководства за знайни и незнайни езици и програми смятам, че трябва да се изместят в друг раздел. Може да са полезни, но са меко казано несъвместими с интересите на читателите на нетехническа литература (всъшност и обратното важи).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не знам защо, но сега се сещам за Трима души в една лодка без да става дума за кучето на Джером к. Джером. Не съм и предполагал, че ще се смея толкова на книга. Може би тъй като в последните години, липсват добри комедии, пак се насочвам към хумористичните книги.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Не знам защо, но сега се сещам за Трима души в една лодка без да става дума за кучето на Джером к. Джером. Не съм и предполагал, че ще се смея толкова на книга. Може би тъй като в последните години, липсват добри комедии, пак се насочвам към хумористичните книги.

На тази книга съм й хвърлила око. Даже вече съм запомнила точно къде се намира в книжарница Пингвините (аз там най-често си пазарувам книжки). Март месец, при следващото ми наливане на дебитната карта ще си я взема заедно с една книжка на Бекет, която също от доста време съм си я набелязала. :rolleyes:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По възможност си я вземи на английски. Преводът е доста добър, но все пак винаги се губи част от идеята :headphones:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На Джером К. Джером съм чел само еднa книга .. не й помня името ( беше преди повече от 10 години ).

Търся нещо в електронен вид , но незнам дали ще имам успех

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
По възможност си я вземи на английски. Преводът е доста добър, но все пак винаги се губи част от идеята :)

Да познато ми е:)

Получава се леко като някой книги на Буковски, Бекет и Селинджър ("Спасителят в ръжта" особено).

Чакам 8-ми да се заимам с пари:)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Смятам че не сам филма,но и книгите са класика :angry: Гледал съм и трите филма милион пъти,и съм чел първата книга,но така и не успях да си намеря 2ра и 3та част.Ако някой ми даде линк от сайт,откъдето мога да си ги поръчам ще му бъда много благодарен :offtopic_s:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Явно от целия форум,само на мен ми е харесала книгата sad.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз съм я чела преди години и многжо ми хареса. Дадох я на една съученичка и повече не я видях :)

И все пак трябва да свалим шапка на дядо Копола, който така умело адаптира филма по книгата ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз се включвам в дискусията,ама за Орхан Памук.

Преди време писах домашна работа по нестандартно изразяване в медиите,която представляваше 5 въпроса,към някоя известна личност.Е добре де...такива личности-купища-политици,певци,актьори,но аз се спрях на Орхан Памук.Какво да попиташ човек,чиито книги все едно те наблюдават...Докато четях ,,Черна книга`` съм се спирала поне 10 пъти от изненада.Сякаш огромно черно око ме наблюдава и е вътре в съзнанието ми,знае как приемам всяко едно действие от книгата,какво е настроението ми...Е,как става?Майстор ли е Орхан Памук,гений...творец?Не мога да си обясня силното влияние на книгите му по простичък начин.,,Сняг`` , ,,Името ми е червен`` ,,Черна книга``...ами не,не са нормални книги за мен.Не мога да причисля Орхан Памук към някаква категория писалети,а създадох негова собствена,където се намира само той и ме наблюдава с голямото си черно око,очакващ да улови следващата ми мисъл и да я запечата на думи.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нека си поговорим за книги...

Приключих последната книга издавана от Фредерик Бегбеде (въпросния френски писател, който бях споменала няколко поста по-нагоре).

Windows on the world - ставаше въпрос за 9/11, колкото и вече тривиално да звучи. Братовчед му загива там с двамата си малки сина и той се опитва да пресъздаде случилото се там горе ("Windows on the world" е ресторанта на една от кулите - тази с антената), ползвайки всякакви достоверни източници и показания. Разглежда събитията час по час и няма как да не потръпнеш в един момент.

Книгата е добра, хареса ми, имаше много препратки, но не от онези препратки ала Джойс (нищо против ирландския гении, яд ме е че не мога да чета книгите му, защото не знам латински и нямам ирландско произношение), които сякаш имат за цел да покажат коооолко умен е автора. Не. Тези препратки и бележки от автора си бяха включени, ей така, между другото и човек може да научи много ценни неща от тях.

Всъщност Windows on the world беше първата книга, която си купих от този автор, но някак си последна я прочетох. Не знам дали ви разказах как разбрах за него - просто влязох в книжарницата с цел да си намеря нещо интересно за четене и намеирх тази книга паднала на пода.

Няма значение - Фредерик Бегбеде ме изненада, книгите му "9.99лв" и "Любовта трае три години" бяха прекрасни, а примерно "Разкази под екстази" беше такова разочарование, че ако не бях чела "9.99лв" преди това сигурно нямаше да докосна друга книга на този автор.

След "9.99лв" гледам на рекламите с друго око - книгата е написана за да може писателя да бъде уволнен от тогавашното си работно място - рекламен дизайнер, онзи дето съставя изреченията ала "Nokia - правилният избор".

В книгите на Бегбеде, лирическия герой е винаги той - може би е егоист, но може би живота му е прекалено интересен и си струва да бъде разказан. Може би аз просто си давам парите за глупости:).

Няма значение - въпросата книга е посветена на цялата свинщина на рекламния бизнес - разбира се, уволняват го, но той си получава обещетенията (защото е прекалено жалък страхливец за да напусне сам). На моменти се учудваш как нещо толкова дребно и незначително нещо в твоя живот като рекламата направлява много твой действия и мисли (и кредитната карта). Книгата според мен е най-добрата му.

Другата е "Любовта трае три години" - страхотен стил и атмосфера. Пак става дума за него, до някаква стеен се отвращавате от него, но все пак се оказва, че той е прав. Много поучителна книга. Определено си заслужава (дори имам и някой забележителни цитати от нея, които мисля да публикувам някой ден).

Препоръчвам ви го - лесно се чете, книжките му са малки, но доста приятни:)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Покрай нобеловата награда попрочетох и аз нещичко за този автор и се мераклисах да прочета "Сняг". Само дето все не мога да отделя парички за да си я купя :rolleyes:

Всички тия ръководства за знайни и незнайни езици и програми смятам, че трябва да се изместят в друг раздел. Може да са полезни, но са меко казано несъвместими с интересите на читателите на нетехническа литература (всъшност и обратното важи).

И аз мисля, че не им мястото тук на ръководствата. Заради тях спрях да посещавам тая част на форума (не че много често посещавам форума, ама все пак).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Момчилчо, казах ли ти аз преди време, че трябва да се вътвори някакъв ред в тази секция? biggrin.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Относно "Сняг" на Орхан Памук - грабващ сюжет е, макар че е леко трудничка за четене и осмисляне, има и доста непознати думи/термини, за които се е налагало доста се ровя, за да намеря значението им. Обичам как се разгръща любовта му към красивата Ипек, а разказите за самоубитите момичета несъмнено оставя отпечатък в душата му. Прочетох доста противоречиви мнения относно книгата. Едни я описаха като плоска боза без всякакъв замисъл, на други се е сторила скучна, трети я издигаха на пиедестал. Не ми харесва краят, обаче. Остави ме с едно неприятно, тягостно чувство. Но съм предоволна и по-нататък със сигурност ще ѝ хвърля още едно око. Всъщност това е една изключително малка част от книгата, несъмнено ме остави без дъх и не можех да откъсна поглед без да дочета следващите редове. Заслужава си да се даде шанс на автора. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...