Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Оптимизация на Windows Vista

Препоръчан отговор

Може да намерите статията тук:

http://www.kaldata.com/forums/index.php?showtopic=70812

Редактирано от Phonomania (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Престанете да се заяждате с човека най-накрая. Както казах, не го решаваме ние!

А иначе, мамка му защо пуснахте тази статия... може би да ме накарате да мина на Vista, но няма да стане biggrin.gif

Поздравления за статията, супер е ;)

Абе, да ти кажа аз лично не съм голям фен на Microsoft, обаче какво да се лъжем използват им се операционните системи.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Абе, да ти кажа аз лично не съм голям фен на Microsoft, обаче какво да се лъжем използват им се операционните системи.

Ми то ако Иванови направят по-добра опер. система ще се използва тя, по същата логика biggrin.gifbiggrin.gifbiggrin.gif

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Браво за статията и труда...Бих споменал още две добри приложения за оптимизация на Windows VISTA

*Vista Manager - http://www.kaldata.com/forums/index.php?showtopic=64084

*TweakVI 1.0 Build 1072 - http://www.kaldata.com/comments.php?id=264...ghlight=tweakvi

Иначе настройките за визуалните ефекти (макар че именно "шареното си радва при VISTA"), настройването на виртуалната памет, премахването на неизползвани устройства от Device Manager(в команден ред пишем set devmgr_show_nonpresent_devices=1 и като отворите Device manager-a и активирате Show hidden devices - старите устройства че бъдат със сив цвят)... важат в пълна сила и при Vista... и т.н. cool.gif

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Браво за статията и труда...Бих споменал още две добри приложения за оптимизация на Windows VISTA

*Vista Manager - http://www.kaldata.com/forums/index.php?showtopic=64084

*TweakVI 1.0 Build 1072 - http://www.kaldata.com/comments.php?id=264...ghlight=tweakvi

Иначе настройките за визуалните ефекти (макар че именно "шареното си радва при VISTA"), настройването на виртуалната памет, премахването на неизползвани устройства от Device Manager(в команден ред пишем set devmgr_show_nonpresent_devices=1 и като отворите Device manager-a и активирате Show hidden devices - старите устройства че бъдат със сив цвят)... важат в пълна сила и при Vista... и т.н. cool.gif

Благодаря ти за предложенията, но Vista Manager няма да я добавя, защото казах че програмите ще са само безплатни. Също така се двоумях дали да сложа ефектите.. т.е. сложих ги махнах ги пак ги сложих.. biggrin.gif и сега мисля да ги оставя.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Критики:

Vista след операциите в никакъв случай няма да е със системните изисиквания на XP.

Драйверите. Windows update помага, но не си уточнил за положението с GSM-ите, едно инсталиране към включен SE/Nokia/LG и почти винаги всичко се прецаква. (USB device not recognized) Оправя се след като се изтрият файловете на производителя от system32/drivers, при подходящо сортиране на файловете ще се намерят.

За Windows Features, това, което си писал, говори за пълно непознаване на съдържанието вътре. Обясни хубаво всеки поотделно какво представлява и за какво служи, пък хората да преценят, а не да налагаш мнение, което на всичкото отгоре е грешно.

Services. Delayed Start - "Стартира се автоматично, на период от време, зададен предварително" - КАК? Това така ли е, или просто така ти се струва?

Ето в действителност за какво служи. Услугата няма да се стартира с влизането в системата. Ще се стартира едва когато тя не е натоварена, без да се натрапва на потребителя. Така се избягва високата дискова активност при зареждането на Windows, а за някои програми дори грешки. Отново непознаване на материята.

Някои програми ползват Computer Browser, и ако услугата е изключена, дават грешка, но те са малко. Windows Defender е безпредметно да се спира, от самата програма има административни настройки, откъдето се изключва. Windows Search НЕ трябва да се изключва, защото когато тръгнем да търсим от търсачката горе в дясно на някоя папка, Windows всеки път ще изкарва съобщение за проблема. За да се спре индексирането, достатъчно е да се премахнат всички папките, които следи и няма да имаме досадното съобщение. (при това индексирането се извършва САМО в ненатоварена система, така че смешно е да твърдим, че печелим бързодействие) А при първото търсене на файл в неиндексирана директория също се изкарва съобщение, но като се кликне върху него може да се избере "do not show this again" или от сорта. Така че не пипайте услугата.

Визуализация - няма нови теми, а има нова среда. Тя ползва 80mb рам-памет, а ако видеокартата е с калпава поддръжка на DX9 ще накъсват ефектите 3D Flip, минимизирането и т.н. За комфортна работа е нужна поне GF 6600/съответното ATI. За да се доближим малко до XP ще трябваа да се изключи или да се направи компромис. Друг такъв компромис е Superfetch, който заема около 40MB и там пренася често зареждани приложения, с цел при евентуалното им стартиране, то да бъде по-бързо. Може да се спре от Services. Трябва да се обясняват нещата и хората да решават сами!

Разделителната способност. По-добре нищо не препоръчвай! Не всеки е със 17 инчово CRT на 85 херца. Детска му работа. Просто пишеш къде са опциите и евентуално разясняваш, пък всеки според конфигурацията си, не всички българи (и слава Богу) ползват твоя компютър.

Readyboost. Не трябва да е над 256MB, а поне 256MB, има разлика. За съжаление тази функция товари зверски процесора при трансфер на данни при голяма скорост, дори и при торенти с 2MB/s има чувствителен спад в производителността. Така че много хора губят, а не печелят. Гледай NT kernel & System в Task Manager.

Редактирано от prwvu (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

prwvu, слава богу има и хора като теб, който да критикуват. Критиката е винаги от полза, за една по-добра работа. Сега нямам време, но утре ще прегледам това което си написал по-обстойно и ще коригирам статията. Статията е за много фин материал и затова ще трябват не една редакции. Затова ако и някои друг има забележки с удоволствие ще ги прегледам и ще редактирам статията.

ПП Лично аз съм с Wide screen :) и съм го написал така понеже това е стандарт при над 50%(а мнозинството..) biggrin.gif

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

1. Заглавието:

Vista след операциите в никакъв случай няма да е със системните изисквания на XP.

Целта на заглавието е да привлече внимание нищо повече. Мисля, че на всички е ясно, че не може да се има изискванията на XP, минималните изисквания на XP, те са 64 RAM и нещо от сорта на 133 CPU (ако не се лъжа). Тези изисквания никога няма да са на Vista. Но на при мен(лаптопът ми е с минималните, почти с тях и се затормози с около 15% говорим за 3D mark).

2.GSM:

Драйверите. Windows update помага, но не си уточнил за положението с GSM-ите, едно инсталиране към включен SE/Nokia/LG и почти винаги всичко се прецаква. (USB device not recognized) Оправя се след като се изтрият файловете на производителя от system32/drivers, при подходящо сортиране на файловете ще се намерят.

Написъл съм че информацията е събирана от мен. Като източници: интернет и от опит основно. Не съм попаднал на такъв бъг, затова ще съм ти много благодарен, ако споделиш опитът си.

3.Windows Features

За Windows Features, това, което си писал, говори за пълно непознаване на съдържанието вътре. Обясни хубаво всеки поотделно какво представлява и за какво служи, пък хората да преценят, а не да налагаш мнение, което на всичкото отгоре е грешно.

Статията е написана за максимална производителност, следователно всичко трябва да е махнато придържам се към това за което е статията, а именно производителност. Грешката е моя, че не съм обяснил за всеки по-отделно.. ще го направя.

Delayed Start:

Services. Delayed Start - "Стартира се автоматично, на период от време, зададен предварително" - КАК? Това така ли е, или просто така ти се струва?

Ето в действителност за какво служи. Услугата няма да се стартира с влизането в системата. Ще се стартира едва когато тя не е натоварена, без да се натрапва на потребителя. Така се избягва високата дискова активност при зареждането на Windows, а за някои програми дори грешки. Отново непознаване на материята.

Определено не съм съгласен с това: "Отново непознаване на материята." Бих казал не правилно изказване(млад съм простимо е biggrin.gif). Материята е познавам много добре, два компютъра в нас и 2та с Vista... просото докато писах бързах(при някои от нещата) и има на места където е написано от горе от горе..

5.Services:

Някои програми ползват Computer Browser, и ако услугата е изключена, дават грешка, но те са малко. Windows Defender е безпредметно да се спира, от самата програма има административни настройки, откъдето се изключва. Windows Search НЕ трябва да се изключва, защото когато тръгнем да търсим от търсачката горе в дясно на някоя папка, Windows всеки път ще изкарва съобщение за проблема. За да се спре индексирането, достатъчно е да се премахнат всички папките, които следи и няма да имаме досадното съобщение. (при това индексирането се извършва САМО в ненатоварена система, така че смешно е да твърдим, че печелим бързодействие) А при първото търсене на файл в неиндексирана директория също се изкарва съобщение, но като се кликне върху него може да се избере "do not show this again" или от сорта. Така че не пипайте услугата.

Тук, ако искате всичко да е напълно нормално трябва да се включат всички услуги, та каква е целта иначе да се слагат. Целта на изключването е лишение с цел производителност. Ако греша поправете ме има сайтове, които се занимават точно с това ще сложа линкове към тях. Утре..или когато имам време

6.Визуализация

Визуализация - няма нови теми, а има нова среда. Тя ползва 80mb рам-памет, а ако видеокартата е с калпава поддръжка на DX9 ще накъсват ефектите 3D Flip, минимизирането и т.н. За комфортна работа е нужна поне GF 6600/съответното ATI. За да се доближим малко до XP ще трябваа да се изключи или да се направи компромис. Друг такъв компромис е Superfetch, който заема около 40MB и там пренася често зареждани приложения, с цел при евентуалното им стартиране, то да бъде по-бързо. Може да се спре от Services. Трябва да се обясняват нещата и хората да решават сами!

Взел съм изискванията от MS, така че нямам коментар.

7.Разделителната способност

Разделителната способност. По-добре нищо не препоръчвай! Не всеки е със 17 инчово CRT на 85 херца. Детска му работа. Просто пишеш къде са опциите и евентуално разясняваш, пък всеки според конфигурацията си, не всички българи (и слава Богу) ползват твоя компютър.

Както казах аз дори съм с Wide Screen. Сложил съм това понеже по голямата част са с 4:3...

8.Readyboost.

Readyboost. Не трябва да е над 256MB, а поне 256MB, има разлика. За съжаление тази функция товари зверски процесора при трансфер на данни при голяма скорост, дори и при торенти с 2MB/s има чувствителен спад в производителността. Така че много хора губят, а не печелят. Гледай NT kernel & System в Task Manager.

Това тук вече е заяждане от твоя страна и въпрос на тълкуване поради това че не съм се уточнил. Ще го оправя за да няма двусмислици.

Мерси за това което си написал, много ми(ще ми помогнеш, понеже още не съм редактирал, все пак е 12 :) ) помогна и се надявам да изчистя "глупостите" и неточностите които съм написал..

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

1. Не е хубаво да се пишат такива рекламни трикове в заглавията.

2. Вече го споделих, писах как се оправя, а за да не се случва, просто не трябва да се инсталират :)

3. Махането на нещата в Windows Features не ти дава производителност.

4. Няма значение колко Vistа ползваш. От написаното, особено по тази услуга, какво друго да ти кажа.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Направил съм редакции, по точките които е посочил prwvu и НЕ само.

Ако някои друг има забележки, ще го изслушам и ще редактирам, ако има нужда!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

5. Не съм писал, че всичко трябва да е включено. Ако намекваш, че начина, по който съм предложил за ситуацията, дава по-малка производителност, то това е просто смешно. И в двата случая услугата не функционира. Ако забелязваш не съм коментирал останалите услуги, които препоръчваш да се спрат. Самия аз не знам някои от тях за какво са. А смисъл да се спират няма, всичко с изключение на Superfetch печелиш единици памет, което си е излагация, губене на време.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
5. Не съм писал, че всичко трябва да е включено. Ако намекваш, че начина, по който съм предложил за ситуацията, дава по-малка производителност, то това е просто смешно. И в двата случая услугата не функционира. Ако забелязваш не съм коментирал останалите услуги, които препоръчваш да се спрат. Самия аз не знам някои от тях за какво са. А смисъл да се спират няма, всичко с изключение на Superfetch печелиш единици памет, което си е излагация, губене на време.

Честно казано и аз си нямам голяма представа от повечето услуги, затова дадох и ЛИНК към сайт с подробно описание и начини за настройка.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 1 месец по-късно...

Браво.Страхотна статия.Сега остава да навия майка ми да сложа виста.Аз бях сложил,но ми забиваше и забавяше ужасно много сега,ако сложа виста и направя оптимзацията би трябвало да върви перфектно.

Много ти благодаря.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 4 седмици по-късно...

Искам да попитам как да вляза в Command Prompt като администратор.В темата пише Ctrl+Shift+Enter,но при мен нещо не се получава.Някаде бъркам но незнам каде.Някой може ли да обясни по подробно как става.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Може да пробваш с дясно копче и Run As Administrator.

Също така за постоянно може да пробваш това:

1. Start -> Command. Дясно копче на Command Prompt и избираш Properties.

2. Избираш Advanced

3. Избери Run as administrator и го маркирай

clickrunasxu1.png

4. Два пъти ОК...

След това вече ще е по подразбиране с административни права.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване