Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

kai_99

Коя Linux дистрибуция използвате?

Препоръчан отговор

На лаптопа съм си сложил Ubuntu 7.10 заради голямата поддръжка на хардуер(на нито едно друго дистро не успях да си подкарам безжичната мрежова карта), иначе на PC-то съм с PC-BSD, все пак ако не се лъжа това е най-добрата сървър ОС(май на google и yahoo сървърите са BSD)! cool.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По принцип да, BSD-тата са най-добрите дистрибуции за сървири. Повечето ползват FreeBSD - това е водещата дистрибуция за сървъри. Използват е не само за хостване на сайтове, ами за онлайн радиа, видео стриимове и тн.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
/off

Нищо лично, но на колкото машини съм сложил Убунту толкова пъти съм имал проблеми. Няма да конкретизирам. Феникс, то не е базирано на дебиан ънстейбъл, а на дебиан експериментал. Това е достатъчно условие за да не ползвам тази дистрибуция. Може би някой ден ше почнат сами да си компилират пакетите и ше наведа глава. Засега дебиан е и по-лек и по-стабилен. Дори и нестабилния.

те си компилират сами пакетите, на 6м правят sync като добавят някои от пакетите които ги има при дебиан. за доказателство- пробвай да преминеш от дебиан към убунту без преинсталация (сменяш sources.list) и виж колко грешки ще ти изпише! по твоята логика ако пакетите им са огледални всичко трябва да е ок, но на доста места ти дава грешки поради различният начин на компилиране.

колкото до това какво ползвам, мисля че се подразбира.. пуснал съм няколко сървъра под ubuntu server и за сега съм доволен, работят безпроблемно.

Редактирано от sanddaemon (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Убунту е възможно най-доброто! Онзи ден си инсталирах Слак, за да го пробвам... пълна загуба на време, омаза ми партишън тейбъла докато се инсталираше, мноооого примитивен и сложен беше... Вчера пък реших, че дебиана ще е по-добре и си го инсталирах... Само че, като поисках да инсталирам компиз, се оказа, че трябва да ъпдейтна до unstable о.О ... Беше зле и той, Убунту си е най-доброто.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Убунту е възможно най-доброто! Онзи ден си инсталирах Слак, за да го пробвам... пълна загуба на време, омаза ми партишън тейбъла докато се инсталираше, мноооого примитивен и сложен беше... Вчера пък реших, че дебиана ще е по-добре и си го инсталирах... Само че, като поисках да инсталирам компиз, се оказа, че трябва да ъпдейтна до unstable о.О ... Беше зле и той, Убунту си е най-доброто.

Документация, книги, статии, готови компилирани пакети, разнообразие от деривати, потребителска база, пакетна система, конфигурации с предварително инсталирана операционна система, перспектива - лесна загадка! Не винаги най-доброто е най-удобно и най-разпространено. Съвсем нормално е да има една Линукс дистрибуция, която да се наложи масово - такива са законите на пазара. Който се занимава с търговия знае, че 10% от асортимента обикновенно прави 70-80% от оборота.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Документация, книги, статии, готови компилирани пакети, разнообразие от деривати, потребителска база, пакетна система, конфигурации с предварително инсталирана операционна система, перспектива - лесна загадка! Не винаги най-доброто е най-удобно и най-разпространено. Съвсем нормално е да има една Линукс дистрибуция, която да се наложи масово - такива са законите на пазара. Който се занимава с търговия знае, че 10% от асортимента обикновенно прави 70-80% от оборота.

тук не става въпрос за пазар, а за свобода.. да се развиваш свободно пред компютъра си.. от настолните дистрибуции Убунту се е доказало като такава свободна среда. слака и бсд-то може да са перфектни сървъри, но на настолна среда са сложни за повечето, никой не сяда да гледа филм на компа си и си казва, дай да го пусна през възможно най - завъртяният начин..

Редактирано от sanddaemon (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

мм колега , аз разбира се уважавам твоето мнение за това кое според тебе biggrin.gif е най доброто .... ама да обвиниш слак и дебиан че са зле cool.gifcool.gifcool.gif по скоро ти като линуксар си зле cool.gif иначе че е примитивен и от това по сложен, си прав .... което е право си е право biggrin.gif

сорри за оффтопика , ама не се въздържах ;)

Редактирано от juve (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
тук не става въпрос за пазар, а за свобода.. да се развиваш свободно пред компютъра си.. от настолните дистрибуции Убунту се е доказало като такава свободна среда. слака и бсд-то може да са перфектни сървъри, но на настолна среда са сложни за повечето, никой не сяда да гледа филм на компа си и си казва, дай да го пусна през възможно най - завъртяният начин..

Точно за пазар става въпрос - Убунту следва същите принципи, въпреки че не плащаш за него! И това което съм писал се отнася за Убунту, а не БСД. Свободата зависи от знанието - като не знаеш, как ще избираш! Тъй че, някой който ляга и става с БСД, би се чувствал сто пъти по-свободен от новобранец с Убунту. Ако ти не знаеш как се пишат драйвери и си купиш джаджа, която не се поддържа от Линукс какво правиш! Аз обаче съм закърмен с мляко от БСД крава, пиша си сам драйверите и подкарвам играчката с кеф! Знанието дава свобода - другото е следствие!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Точно за пазар става въпрос - Убунту следва същите принципи, въпреки че не плащаш за него! И това което съм писал се отнася за Убунту, а не БСД. Свободата зависи от знанието - като не знаеш, как ще избираш! Тъй че, някой който ляга и става с БСД, би се чувствал сто пъти по-свободен от новобранец с Убунту. Ако ти не знаеш как се пишат драйвери и си купиш джаджа, която не се поддържа от Линукс какво правиш! Аз обаче съм закърмен с мляко от БСД крава, пиша си сам драйверите и подкарвам играчката с кеф! Знанието дава свобода - другото е следствие!

off-topic: като знаеш как се пишат драйвери я напиши и един за мен.. трябва ми драйвер за web-cam bison

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
те си компилират сами пакетите, на 6м правят sync като добавят някои от пакетите които ги има при дебиан. за доказателство- пробвай да преминеш от дебиан към убунту без преинсталация (сменяш sources.list) и виж колко грешки ще ти изпише! по твоята логика ако пакетите им са огледални всичко трябва да е ок, но на доста места ти дава грешки поради различният начин на компилиране.

колкото до това какво ползвам, мисля че се подразбира.. пуснал съм няколко сървъра под ubuntu server и за сега съм доволен, работят безпроблемно.

Няма да стане защото са сменени имената им непосредствено след плагиатството. biggrin.gif Не се обиждай но Убунтутата са егати и пародията. Хубавото е че дебиан се популяризира покрай тях. ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Няма да стане защото са сменени имената им непосредствено след плагиатството. biggrin.gif Не се обиждай но Убунтутата са егати и пародията. Хубавото е че дебиан се популяризира покрай тях. ;)

и ти не се обиждай, но да администрираш GENTOO си е още по - голяма набутвация; погледни си коментарите в distrowatch и да не спорим!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

slack,debian,ubuntu но сам нууб още и не сам много навътре! cool.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Засега убунту 7.10 ама въобще не съм доволен- ще мигрирам най-вероятно на Дебиан/ а и на Suse заради един проблем/.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Започнах със suse 10 после 10.1 10.2 до 10.3 не стигнах щото се спрях на дебиан и вече цяла година съм с него преинсталирал съм го само веднъж защото аз го прецаках даже писах тука във форума за ония бъг който получих.Бил съм и с убунту, кубунту по старите версии които ги раздаваха като топъл хляб на CD още пазя 10 диска с тях.Ама дебиана си остава номер 1 за мене. cool.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Kubuntu 7.10 ;)

Защо я избрах ли ?

Ами и аз не знам.Обаче никак не съм разочарован от избора си :help:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Препоръчвам на всички, а най-вече на новаците Линукс Минт 4 Гноме.Супер дистрибуция,разновидност на Убунту,от семейството на Дебиан.След инсталацията всичко е готово за работа-кодеци,плеъри,офис програми.Елементарно инсталиране на драйвери за видеото,Скайп и каквото се сетите.Съвместимост с Убунту/Дебиан софтуер.Тази дистрибуция е на 2 място в DistroWatch за последните 7 дни и мисля че ще става все по популярна! :rolleyes:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

CentOS, RHEL - в корпоративна среда няма мърдане :-)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Debian lenny като основно дистро.

В момента тествам Easys GNU/Linux 4.1 - базирано на новият Slackware 12.1.

Чист слакуер + АLICE и доста по-малко работа по настройване.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Fedora 9 Preview, a до скоро бях с Fedora 8. Инче съм пробвал почти всичко, но от Suse i CentOS останах много разочарован.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Debian etch, иначе очаквам новата стабилна версия през Септември.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

-Вижте аватара-

уважавам всички ОС които ползват apt-get/aptitude. rpm е боза!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...