Премини към съдържанието
pifivo

помощ за TV out под Убунту

Препоръчан отговор

Някой може ли да каже как се изкарва ТВ изход под Убунту? Видео картата ми е АТИ 9250.

На Виндовс върви, но тази ОС не ме кефи и искам трайно да премина на убунту.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Някой може ли да каже как се изкарва ТВ изход под Убунту? Видео картата ми е АТИ 9250.

На Виндовс върви, но тази ОС не ме кефи и искам трайно да премина на убунту.

Добър вечер.

В repos на убунту си има програма за tv-out за nvidia, но за ati не съм сигурен. Погледни тези теми

http://ubuntuforums.org/archive/index.php/t-379569.html

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=161787

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На мен ми се наложи да се боря с TV-out под Ubuntu, но за карта на NVIDIA.

Пуснах гo, като първо използвах nvidia-settings (tool, идващ с proprietary драйверите на NVIDIA). След това се наложи да редактирам xorg.conf, защото картината на телевизора беше лоша. Трябваше да се зададе [Option "TVOutFormat" "COMPOSITE"] и [Option "TVStandard" "PAL-D"].

И при ATI, ако нямаш специален tool, TV-out може да се пусне като редактираш xorg.conf.

Само че намерих това -"The latest drivers no longer have support for the R200 chipset, which is the 8500-9200. 9500 and above is the R300 chipset." Т.е. трябва да използваш драйвер, който поддържа твоята видео карта (ако е по-стара не слагай последният наличен драйвер).

На страницата от линка някой е питал за TV-out при ATI Radeon 9200. Там е споменато, че има няколко варианта за TV-out:

Може да клонираш монитора си - ще виждаш едно и също на монитора и на TV-то.

Може TV-то да е част от един голям десктоп. Тогава екрана на TV-то е като разширение на екрана на монитора ти. Предимството на това е, че можеш да си пуснеш филм, да го преместиш на екрана на TV-то, там да го разпънеш на цял екран и да си освободиш екрана на монитора за някаква друга работа.

Може да направиш и два независими екрана/десктопа, дори различно изглеждащи.

Най-лесно е клонирането на монитора. Как обаче да стане? Най общо казано, в xorg.conf трябва да имаш по две от Section "Monitor", Section "Device" и Section "Screen". В пърите секции описваш настроките на Monitor/Device/Screen за монитора, а във вторите - за TV-то. Накрая в Section "ServerLayout" трявба да укажеш кой ти е екрана по default (по подразбиране). Пример: Screen 0 "aticonfig-Screen[0]" 0 0. Редактирането на xorg.conf, без да знаеш какво точно да напишеш, е трудно.

На страницата от линка е казано, че може да се използва:

sudo aticonfig

Трябва да ти изведе екран с помощна информация за опциите. Четеш внимателно и пробваш. Написано е, че можеш да опиташ това: "sudo ati-config --forcemonitors=crt0,tv" (или нещо подобно). Преди това задължително се прави копие на работещ xorg.conf.

На линка, даден ти от Linux_user има показан работещ xorg.conf. В него на няколко места виждам "aticonfig-Monitor[0]", "aticonfig-Device[0]", "aticonfig-Screen[0]" и др. Затова мисля, че с тази команда ще стане. Може въпреки това да се наложи да редактираш на ръка -за да добавиш TV стандарта и TVout формата.

Ето тези части от xorg.conf ми се струва, че имат някаква връзка с TV-out:

Section "ServerLayout"

Identifier "Default Layout"

Screen 0 "aticonfig-Screen[0]" 0 0

InputDevice "Generic Keyboard"

InputDevice "Configured Mouse"

InputDevice "stylus" "SendCoreEvents"

InputDevice "cursor" "SendCoreEvents"

InputDevice "eraser" "SendCoreEvents"

EndSection

...

Section "Monitor"

Identifier "aticonfig-Monitor[0]"

Option "VendorName" "ATI Proprietary Driver"

Option "ModelName" "Generic Autodetecting Monitor"

Option "DPMS" "true"

EndSection

...

Section "Monitor"

Identifier "aticonfig-Monitor[1]"

Option "VendorName" "ATI Proprietary Driver"

Option "ModelName" "Generic Autodetecting Monitor"

Option "DPMS" "true"

EndSection

...

Section "Device"

Identifier "aticonfig-Device[0]"

Driver "fglrx"

Option "DesktopSetup" "single"

Option "VideoOverlay" "on"

Option "OpenGLOverlay" "off"

BusID "PCI:1:0:0"

EndSection

Section "Device"

Identifier "aticonfig-Device[1]"

Driver "fglrx"

BusID "PCI:1:0:0"

Screen 1

EndSection

...

Section "Screen"

Identifier "aticonfig-Screen[0]"

Device "aticonfig-Device[0]"

Monitor "aticonfig-Monitor[0]"

DefaultDepth 24

SubSection "Display"

Viewport 0 0

Depth 24

EndSubSection

EndSection

Section "Screen"

Identifier "aticonfig-Screen[1]"

Device "aticonfig-Device[1]"

Monitor "aticonfig-Monitor[1]"

DefaultDepth 24

SubSection "Display"

Viewport 0 0

Depth 24

EndSubSection

EndSection

...

От страницата дадена от Linux_user може да отидеш тук. Има подробни опции за настройка на TV-out за ATI.

Успех.

Редактирано от trosho (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря за помощта колеги, ще опитам, но до новата версия 8.04 на Убунту има 4 дни и мисля да ъпгрейдвам до 8.04 и тогава да боря проблема. Не мисля, че е несериозно от моя страна, но ако новото 8.04 тръгне добре, по-добре тогава да се пробвам. ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Благодаря за помощта колеги, ще опитам, но до новата версия 8.04 на Убунту има 4 дни и мисля да ъпгрейдвам до 8.04 и тогава да боря проблема. Не мисля, че е несериозно от моя страна, но ако новото 8.04 тръгне добре, по-добре тогава да се пробвам. ;)

Все пак пробвах на Убунту 7.10, инсталирах драйвери за АТИ, но резултата беше, че ми изчезна видеоизображението на уеб камерата на скайпа.Ъпгрейднах до 8.04, от синаптик зададох АТИ каталист-контрол център и резултата беше плачевен - изчезна ми звука.Не намирам никаква логика, но е факт и понеже не зная как да върна системата в предходното състояние - ПРЕИНСТАЛ.Сега не смея да рискувам, за да не преинсталирам пак.Ако някой знае да каже какво да направя за да върна системата в предходно състояние, пак ще пробвам. :rolleyes:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
понеже не зная как да върна системата в предходното състояние - ПРЕИНСТАЛ

за начало колега те съветвам да се пообразоваш с някое книжле за Линукс и неговата идеология .... трябва рано или късно да осъзнаеш , че думата преинстал е създадена най вече за приятелите на М$ .... на второ място трябва винаги да имаш едно наум за съпорта на картите на АТИ .... и не на последно място едно от нещата ,които винаги има смисъл да държиш в резерва е прочутия файл с името Xorg.conf ...... намира се обикновено в /etc/X11/ ....... една буква накриво там и Х сървъра е мъртъв ...

п.с Има някаква вероятност да не е така при модерните дистра - Slackware е твърде прост (като чук) за да се разваля често.....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
за начало колега те съветвам да се пообразоваш с някое книжле за Линукс и неговата идеология .... трябва рано или късно да осъзнаеш , че думата преинстал е създадена най вече за приятелите на М$ .... на второ място трябва винаги да имаш едно наум за съпорта на картите на АТИ .... и не на последно място едно от нещата ,които винаги има смисъл да държиш в резерва е прочутия файл с името Xorg.conf ...... намира се обикновено в /etc/X11/ ....... една буква накриво там и Х сървъра е мъртъв ...

п.с Има някаква вероятност да не е така при модерните дистра - Slackware е твърде прост (като чук) за да се разваля често.....

Благодаря, ще се пообразовам, за да не задавам глупави въпроси....явно ще трябва сам да откривам "топлата вода", но мисля, че когато човек зададе конкретен въпрос , очаква да получи конкретен отговор, а не "пообразовай се".Имам копие на Xorg.conf, ама като системата се скапе - през конзола ли да го копирам или...?Това не зная как става.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Когато @juve казва, че "...думата преинстал е създадена най вече за приятелите на М$...", е прав, защото можеш да си поправиш Ubuntu без да преинсталираш, разбира се ако имаш знанията за това. Според мен сам трябва да прецениш дали да отделиш време за това (при което ще научиш доста) или искаш нещата просто да заработят (ако времето ти е много по-ценно).

Проблемите ти след upgrade, според мен, се дължат на новото ядро, с което работи Ubuntu 8.04. В Linux драйверите това са модули, които се свързват и работят с ядрото. При ново ядро, трябва да инсталираш ("да свържеш") драйверите отново.

За инсталиране на драйверите за видеокартата, използвах предложеният от @cakula, envy (цък). Това чудо (при мен) добави и панел за настройка, от който си пунах twinview. Ако при теб не добави нещо подобно, винаги можеш да пробваш с онова "aticonfig". Дори и тогава може да се наложи да си редактираш xorg.conf. При мен, без такова редактиране, картината беше "на снежинки".

За Ubuntu 8.04, при повреден xorg.conf:

Ако си прецакате настройките (като мен ) и не се чете нищо, може да рестартирате, натискате Esc и избирате "recovery mode". В "Recovery Menu" избирате xfix - това ще се опита да fix-не X server-а. ...

След като имаш резервен/работещ xorg.conf, може да го възстановиш.

Ако си в графична среда, натискаш <Alt><F2> за Run прозореца, пишеш "gksu nautilus" за да стартираш файловият мениджър с права на админ, в Nautilus намираш резервният xorg.conf -> copy, отиваш в /etc/X11/ и даваш paste. С <Ctrl><Alt><Backspace> рестартираш X-а.

Ако си се логнал в конзолен режим - "sudo cp /път/до/резервният/xorg.conf /etc/X11/xorg.conf".

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Когато @juve казва, че "...думата преинстал е създадена най вече за приятелите на М$...", е прав, защото можеш да си поправиш Ubuntu без да преинсталираш, разбира се ако имаш знанията за това. Според мен сам трябва да прецениш дали да отделиш време за това (при което ще научиш доста) или искаш нещата просто да заработят (ако времето ти е много по-ценно).

Проблемите ти след upgrade, според мен, се дължат на новото ядро, с което работи Ubuntu 8.04. В Linux драйверите това са модули, които се свързват и работят с ядрото. При ново ядро, трябва да инсталираш ("да свържеш") драйверите отново.

За инсталиране на драйверите за видеокартата, използвах предложеният от @cakula, envy (цък). Това чудо (при мен) добави и панел за настройка, от който си пунах twinview. Ако при теб не добави нещо подобно, винаги можеш да пробваш с онова "aticonfig". Дори и тогава може да се наложи да си редактираш xorg.conf. При мен, без такова редактиране, картината беше "на снежинки".

За Ubuntu 8.04, при повреден xorg.conf:

След като имаш резервен/работещ xorg.conf, може да го възстановиш.

Ако си в графична среда, натискаш <Alt><F2> за Run прозореца, пишеш "gksu nautilus" за да стартираш файловият мениджър с права на админ, в Nautilus намираш резервният xorg.conf -> copy, отиваш в /etc/X11/ и даваш paste. С <Ctrl><Alt><Backspace> рестартираш X-а.

Ако си се логнал в конзолен режим - "sudo cp /път/до/резервният/xorg.conf /etc/X11/xorg.conf".

От синаптик инсталирах atitvout, но нище не се случи.Сега звукът си е на място.Дава, че е инсталиран, но не мога да го пусна,а и никъде не го намирам с търсене....Как да го подкарам?.От терминал със судо атиконфиг, казва, че няма такава команда.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Виж тук как е правилно да се прави upgrade. Ако не си го направил така, вероятно на това да се дължат проблемите.

За atitvout - какво трябва да се случи? Виж предназначинието на това чудо, виж как се работи с него. Ако е програма, тя сама няма да се стартира. Може да си е направила позиция в менюто, но да е скрита. Използвай редактора на менюто (десен бутон->Edit menu) за да се покаже. Командата за търсене e "find"/"sudo find", помощ за опциите - "man find". Има и графичен инструмент за търсене.

Щом "aticonfig" не иска да се стартира, значи може да не е инсталирана. Провери ли за нея в Synaptic? За инсталиране на драйвери на видеокартата можеш да използваш Envy - четеш ли темата за Ubuntu?

Аз не мога да ти дам списък с командите, най-малкото защото съм с nVidia. Мога да ти дам само общи препоръки. По-горе вече съм ги писал - всичко е в настройката на xorg.conf .

Ако съвсем си се оплел, може би наистина е добре да започнеш отново (с една инсталация например).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Виж тук как е правилно да се прави upgrade. Ако не си го направил така, вероятно на това да се дължат проблемите.

За atitvout - какво трябва да се случи? Виж предназначинието на това чудо, виж как се работи с него. Ако е програма, тя сама няма да се стартира. Може да си е направила позиция в менюто, но да е скрита. Използвай редактора на менюто (десен бутон->Edit menu) за да се покаже. Командата за търсене e "find"/"sudo find", помощ за опциите - "man find". Има и графичен инструмент за търсене.

Щом "aticonfig" не иска да се стартира, значи може да не е инсталирана. Провери ли за нея в Synaptic? За инсталиране на драйвери на видеокартата можеш да използваш Envy - четеш ли темата за Ubuntu?

Аз не мога да ти дам списък с командите, най-малкото защото съм с nVidia. Мога да ти дам само общи препоръки. По-горе вече съм ги писал - всичко е в настройката на xorg.conf .

Ако съвсем си се оплел, може би наистина е добре да започнеш отново (с една инсталация например).

Благодаря trosho, опитвах нещо с атитваут, но нищо не се случваше, прикачваше ми явно монитор, но тв не искаше.Също и с envy пробвах, но май казваше , че не се поддържа.Не съм много добре с инглиш.Някакви други идеи?.Ще съм много блегодарен, а в xorg.conf, още не смея да пипам, защото не съм съвсем наясно как да го направя.Поздрави.

post-146201-1210055724_thumb.png

post-146201-1210055735_thumb.png

post-146201-1210055745_thumb.png

post-146201-1210056058_thumb.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Прочетох още веднъж темата и линковете в нея. Може да се окаже, че съм бил близо до истината в първият си пост:

Само че намерих това -"The latest drivers no longer have support for the R200 chipset, which is the 8500-9200. 9500 and above is the R300 chipset." Т.е. трябва да използваш драйвер, който поддържа твоята видео карта (ако е по-стара не слагай последният наличен драйвер).

Ако използваш "Restricted Drivers Manager"-а за инсталиране на драйвери за видеото (с 3D поддръжка), той може би прави следното - сваля и инсталира един пакет от репозиторито на Ubuntu - linux-restricted-нещо_си . В този пакет, освен другите неща, има 3 версии на драйверите за NVIDA и 1 за ATI. Този драйвер за ATI (fglrx) е 8.3 и поддържа надолу до ATI Radeon 9500, но не и твоята 9250 (по същата причина вероятно, грешка дава и EnvyNG). Не знам какъв драйвер се използва в момента при теб, но най-вероятно не е точно за твоята карта.

Когато е инсталиран горният драйвер, вместо да се редактира xorg.conf на ръка, може да се ползва "aticonfig" с подходящи опции - може да настройваш не само TV-out, но и много груги неща (при NVIDIA с аналогична функция е "nvidia-xconfig"). Ако към драйвера си инсталираш и "AMD Catalyst Control Center", настройките (или част от тях) можеш да ги правиш в графичен режим. Тук може да се види сравнение на контролните центрове на NVIDIA и ATI.

За да станат нормални нещата при теб, трябва да си инсталираш подходящите драйвери.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За подходящите драйвери може да посетиш сайта за поддръжка на ATI/AMD. Там избираш Linux x86-> Radeon-> ATI Radeon 9250 Series->GO. Това те праща тук. На тази страница може да погледнеш "Release Notes" и "Installer Instructions" линковете. Сваляш си "ATI Driver Installer" (ati-driver-installer-8.28.8.run).

Преди инсталиране в Synaptic трябва да деинсталираш предишните драйвери (ако има инсталирани такива) - махаш нещата, свързани с fglrx.

За инсталиране, отваряш терминал и отиваш до директорията, където е свален файла. Пишеш "sh ./ati-driver-installer-8.28.8.run" (според мен трябва sudo отпред) и трябва да се появи диалоговият прозорец на инсталатора. После следваш стъпките показани в "Installer Instructions". Дори и при успешна инсталация е възможно "Restricted Drivers Manager"-а да показва, че няма инсталиран proprietary драйвер. НЕ трябва да правиш update на драйвер 8.28.8 към по горна версия.

За да си направиш пакети за Ubuntu и за да не следиш за fglrx драйвера при всеки update, ти предлагам, вместо по официалното упътване да направиш инсталацията по описаният тук начин - Metod 2. Описанието е за 7.10 - по подробно е от това за 8.04. Чети внимателно, защото някои стъпки са само за 64 битови системи. Примерът е за инсталиране на Catalyst 8.4 Driver и трябва на някои места да заместваш тази версия с твоята или да заместваш "gutsy" с "hardy". Важната стъпка е да редактираш 2 файла, за да забраниш ъпдейта на драйвера и евентуално, ако е в blacklist-а (да не се зарежда), да разрешиш да се ползва.

По-нататък е показано отстраняването на някои грешки, конфигурирането на драйвера (с aticonfig и ръчно), пускането на TV-out, проверки и настройки след инсталирането. Някои неща за конфигурирането с aticonfig, може да видиш и тук.

Ако не си сигурен какво правиш или не можеш да го разбереш на английски, помоли някой да го преведе.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря trosho, опитвам да инсталирам/ файла ми е свален на десктопа/, но ми дава това на снимката.как коректно да задам пътя и/или/ в коя папка да копирам файла за да го намери апт-гет.Благодаря предварително.

post-146201-1210495951_thumb.png

Редактирано от pifivo (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Благодаря trosho, опитвам да инсталирам/ файла ми е свален на десктопа/, но ми дава това на снимката.как коректно да задам пътя и/или/ в коя папка да копирам файла за да го намери апт-гет.Благодаря предварително.

Този файл "ati-driver-installer-8.28.8.run" не се инсталира с apt-get. Щом пише "Can't open", значи не го намира нито в текущата директория, нито в пътя за търсене за твоят потребител. По-просто казано, не си в директорията, в която се намира файлът.

Щом е записан на Desktop-a, трябва да отидеш там - "cd /home/ivo/Desktop". За проверка на текущата директория се пише "pwd" (print working directory), а за да видиш файловете в нея - "ls", "ls -a", "ls -al", "ls -al|more".

Пак ще пусна този линк с полезни съкращения и команди. А в темата за Ubunutu има "пищови", които можеш да си свалиш на диска.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пищовите съм ги свалил, но не намитам команда която да стартира ati-driver-installer.8.28.8.run.

Моля помогнете как да го стартирам.Синаптик не го намиря, със sh ./.... не става - някакви идеи ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Командата я знаеш:

sh ati-driver-installer-8.28.8.run

В предишният пост ти обясних, че със Synaptic няма да стане (друго му е предназначението). Казах ти и защо не става:

... не си в директорията, в която се намира файлът.

С команда "sh ./ati-driver-installer-8.28.8.run" казваш нещо подобно на това - намери в тази директория (в която си в момента) и изпълни програма ati-driver-installer-8.28.8.run . Отишъл си в директория /home/ivo, a файлът ти се намира в /home/ivo/Desktop. Как да стане?

Отиди в директорията, в която си свалил файла, и тогава изпълни командата.

(Свалих инсталатора и го стартирах, така че проблемът не е в него)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря, trosho, за това, че пак търпеливо ми обясняваш нещо което си написал по-рано.Командата sh ./..... я изпълних от конзола и стана, а от роот терминал не тръгваше - нямам обяснение, но както и да е.Инсталирах драйвера и сега не зная какво да правя, за да изкарам ТВ аут.Е един път ми се наложи да възстановя от предишно записан xorg.conf, пак благодарение на това което беше писал.Така, че давай акъл, че моя не достига.През envy пробвах и ми качи по-нов драйвер и сбъгяса работата-така, че с него не става. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Благодаря, trosho, за това, че пак търпеливо ми обясняваш нещо което си написал по-рано.Командата sh ./..... я изпълних от конзола и стана, а от роот терминал не тръгваше - нямам обяснение, но както и да е.Инсталирах драйвера и сега не зная какво да правя, за да изкарам ТВ аут.Е един път ми се наложи да възстановя от предишно записан xorg.conf, пак благодарение на това което беше писал.Така, че давай акъл, че моя не достига.През envy пробвах и ми качи по-нов драйвер и сбъгяса работата-така, че с него не става. :shake_puter:

дефинирай: "През envy пробвах и ми качи по-нов драйвер и сбъгяса работата-така, че с него не става."

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
дефинирай: "През envy пробвах и ми качи по-нов драйвер и сбъгяса работата-така, че с него не става."

При ръчно инсталиране ми зареди драйвер 8.3 и при рестарт ми измени резолюцията на 800х600 без да мога да я увелича.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добре, че в темата се включи и друг, по-знаещ от мен. @sanddaemon, тук съм направил предположение, че на видеокарта ATI Radeon 9250 и трябва по-стар драйвер от тези, предлагани от репозиторито и от EnvyNG. Затова му дадох този съвет. Аз смятам, че е правилен, но нямам такава видеокарта за да го пробвам.

... Инсталирах драйвера и сега не зная какво да правя, за да изкарам ТВ аут.Е един път ми се наложи да възстановя от предишно записан xorg.conf, пак благодарение на това което беше писал.Така, че давай акъл, че моя не достига.През envy пробвах и ми качи по-нов драйвер и сбъгяса работата-така, че с него не става.

Нещо не схващам. 1- в момента с envy ти е качило нов драйер (8.3) или 2- имаш инсталиран драйвер 8.28.8 и не знаеш как да продължиш?

Ако е 1), значи си се върнал в начално положение и трябва отново да се върнеш тук, да деинсталираш 8.3 драйвера и да инсталираш 8.28.8 .

Ако е 2), драйверът (или по-точно xorg.conf) трябва да се настрои и да се пусне TV-out.

В поста, от горният линк, има препратка към упътване как да се инсталира и настрои драйвер от конзолата. По- важното е, че има показано как да си направиш пакет за Ubuntu с твоят драйвер и как "fglrx" драйвера да не се update-ва. Това ми се струва сложно, но мисля че е правилният начин. (упътването се изпълнява без да е инсталиран никакъв драйвер - това става в една от стъпките описани там).

Ако е сложно или вече имаш инсталиран драйвера, настройките (предполагам) се правят по 2 начина.

По-лесният вероятно е в "AMD Catalyst Control Center". Има ли го инсталиран? Ако го няма, може ли да се добави със Synaptic?

Настройката на TV-out се намира някъде тук. След оправяне на настройите тук, може би ще се наложи да добавиш на ръка няколко опции в една от секциите на xorg.conf - нещо подобно на това: [Option "TVOutFormat" "COMPOSITE"] и [Option "TVStandard" "PAL-D"] (първата зависи от начина на свързване - кабела, а втората е телевизионният формат за дадена страна).

Другият начин е чрез "aticonfig". Като го изпълняваш с подходящи опции, той променя вместо теб xorg.conf и добавя съответните настройки.

Избери си един начин от тези. При всички положения, ако съм прав и ако не си "заковал" fglrx драйвера на версия 8.28.8, трябва да внимаваш да не се update-не към по-висока версия.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мерси trosho, в момента съм с инсталиран драйвер 8.28.8.ATI Catalyst Control Center не може да се добави от синаптик,а от добавяне/премахване на програми, ако се инсталира, зарежда fglrx за драйвер 8.3 - така, че е неизползваем/абе на кофти карта съм се нахакал/. Ати конфиг, не е инсталиран ivo@ivo-desktop:~$ aticonfig

bash: /usr/bin/aticonfig: No such file or directory.ТВ изхода все пак го подкарах с xrandr

ivo@ivo-desktop:~$ xrandr

ivo@ivo-desktop:~$ xrandr --output S-video --mode 800x600

ivo@ivo-desktop:~$ xrandr --output S-video --set tv_standard pal

Значи клонирам десктопа, но пикселите се виждат в трите основни цвята/RGB/, е малко цветно, но нали тръгна.Като пусна филм и в малък прозорец и на фулскрийн ТВ е на черен екран.От Каталист контрол център на Вин доса се настройваше на режим театър и нещата си идваха на място.Тук не зная какво да напиша в xorg.conf, ами се струва че без писане няма да стане.Замислям се дали да си сменя картата, а е едва на месец и половина?Зная, че в предните постове имаше описание, но ми трябват точните настройки.

Мерси предварително, все пак напредваме нали? cool.gif

с това стана :P

ivo@ivo-desktop:~$ sudo apt-get install xvattr

[sudo] password for ivo:

Четене на списъците с пакети... Готово

Изграждане на дървото със зависимости

Reading state information... Готово

The following packages were automatically installed and are no longer required:

debhelper intltool-debian po-debconf gettext html2text dpatch

Използвайте "apt-get autoremove", за да ги премахнете!

Следните допълнителни пакети ще бъдат инсталирани:

libglib1.2ldbl libgtk1.2 libgtk1.2-common

Следните НОВИ пакети ще бъдат инсталирани:

libglib1.2ldbl libgtk1.2 libgtk1.2-common xvattr

0 актуализирани, 4 нови инсталирани, 0 за премахване и 0 без промяна.

Необходимо е да се изтеглят 1224kB архиви.

After this operation, 3236kB of additional disk space will be used.

Искате ли да продължите [Y/n]? y

Изт:1 http://bg.archive.ubuntu.com hardy/universe libglib1.2ldbl 1.2.10-19build1 [123kB]

Изт:2 http://bg.archive.ubuntu.com hardy/universe libgtk1.2-common 1.2.10-18.1build2 [209kB]

Изт:3 http://bg.archive.ubuntu.com hardy/universe libgtk1.2 1.2.10-18.1build2 [877kB]

Изт:4 http://bg.archive.ubuntu.com hardy/universe xvattr 1.3-0.3build1 [15,1kB]

Изтеглени 1224kB за 7s (154kB/сек)

Selecting previously deselected package libglib1.2ldbl.

(Reading database ... 107082 files and directories currently installed.)

Unpacking libglib1.2ldbl (from .../libglib1.2ldbl_1.2.10-19build1_i386.deb) ...

Selecting previously deselected package libgtk1.2-common.

Unpacking libgtk1.2-common (from .../libgtk1.2-common_1.2.10-18.1build2_all.deb) ...

Selecting previously deselected package libgtk1.2.

Unpacking libgtk1.2 (from .../libgtk1.2_1.2.10-18.1build2_i386.deb) ...

Selecting previously deselected package xvattr.

Unpacking xvattr (from .../xvattr_1.3-0.3build1_i386.deb) ...

Setting up libglib1.2ldbl (1.2.10-19build1) ...

Setting up libgtk1.2-common (1.2.10-18.1build2) ...

Setting up libgtk1.2 (1.2.10-18.1build2) ...

Setting up xvattr (1.3-0.3build1) ...

Processing triggers for libc6 ...

ldconfig deferred processing now taking place

ivo@ivo-desktop:~$ xvattr -a XV_CRTC -v 1

Found Xv 2.2

XV_CRTC set to 1

ivo@ivo-desktop:~$

Доволен съм от Вас и себе си.Качеството е същото, като под виндовс, така че няма какво повече да желая. cool.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Значи най-накрая стана. Браво, плюс три пъти ура :) !

Може да провериш все пак дали в /usr/bin/ има "aticonfig" и "amdcccle".

За да спреш update-та за даден пакет, да не се обновява, най лесно е да отвориш Synaptic, да намериш и да маркираш пакета, след което в менюто да избереш Package->Lock Version. Ако драйверът ти е в списъка, може да пробваш. Ако пък си любопитен, може да разгледаш xorg.conf и да видиш какви опции са добавени за да работи TV-out. И направи един backup на файла, дори и на външен носител, за да не ти изчезне като при мен (заедно с Ubuntu).

Сега, ако някой пита за TV-out при ATI карта, направо го насочвам към теб. Вече си спец по въпроса :) .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Значи най-накрая стана. Браво, плюс три пъти ура :) !

Може да провериш все пак дали в /usr/bin/ има "aticonfig" и "amdcccle".

За да спреш update-та за даден пакет, да не се обновява, най лесно е да отвориш Synaptic, да намериш и да маркираш пакета, след което в менюто да избереш Package->Lock Version. Ако драйверът ти е в списъка, може да пробваш. Ако пък си любопитен, може да разгледаш xorg.conf и да видиш какви опции са добавени за да работи TV-out. И направи един backup на файла, дори и на външен носител, за да не ти изчезне като при мен (заедно с Ubuntu).

Сега, ако някой пита за TV-out при ATI карта, направо го насочвам към теб. Вече си спец по въпроса :) .

Това има в xorg.conf

# xorg.conf (X.Org X Window System server configuration file)

#

# This file was generated by failsafeDexconf, using

# values from the debconf database and some overrides to use vesa mode.

#

# You should use dexconf or another such tool for creating a "real" xorg.conf

# For example:

# sudo dpkg-reconfigure -phigh xserver-xorg

Section "InputDevice"

Identifier "Generic Keyboard"

Driver "kbd"

Option "XkbRules" "xorg"

Option "XkbModel" "pc105"

Option "XkbLayout" "us,bg"

Option "XkbVariant" ","

Option "XkbOptions" "grp:alt_shift_toggle,lv3:ralt_switch"

EndSection

Section "InputDevice"

Identifier "Configured Mouse"

Driver "mouse"

EndSection

Section "Device"

Identifier "Configured Video Device"

Driver "vesa"

EndSection

Section "Monitor"

Identifier "Configured Monitor"

EndSection

Section "Screen"

Identifier "Default Screen"

Device "Configured Video Device"

Monitor "Configured Monitor"

SubSection "Display"

Modes "800x600"

EndSubSection

EndSection

Section "ServerLayout"

Identifier "Default Layout"

Screen "Default Screen"

EndSection

Виждам добавен монитор в подсекция дисплей.

Мерси за похвалата, но заслугата не е моя. Явно при свободния софтуер всичко се основава на опит-проба-грешка и така докато стане с изключения на тези които наистина знаят какво правят :) . Относно другите "aticonfig" и "amdcccle" - няма ги.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това истинският xorg.conf ли е? И работи TV-out?

На мен нещо не ми харесва. Не ми изглежда като този тук, пък и не виждам някоя от опциите от тук.

Използва се "vesa" драйвер, а не "fglrx" драйвера на ATI. Пише също, че е правен от failsafeDexconf:

# This file was generated by failsafeDexconf, using

# values from the debconf database and some overrides to use vesa mode.
A по-нататък пише, да се използва dexconf или подобен tool ("aticonfig" или "sudo dpkg-reconfigure -phigh xserver-xorg"), за да се създаде истински xorg.conf:
# You should use dexconf or another such tool for creating a "real" xorg.conf

# For example:

# sudo dpkg-reconfigure -phigh xserver-xorg

За да се направи със "sudo dpkg-reconfigure -phigh xserver-xorg", мисля, че първо трябва да се спре X сървъра (малко по-сложно е).

Възможно е настройките, които правиш с "xrandr" и "xvattr", да са само времени. По-лощото е, че ако наистина се ползва този xorg.conf, това значи, че не е зареден драйвер "fglrx" - с 3D ускорението. Щом не намираш "aticonfig", дали е възможно ATI драйвера да не се е инсталирал?

Ако може, нека някой по-опитен потребител с ATI видеокарта да се включи на помощ.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.