Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

#Capnemo - 320 GB RAM е дълбоко впечатляваща цифра. Аз имам скромните 2 ГБ РАМ и 2 ГБ СВАП и като пусна Хром и някоя друга виртуална машина, и се напълва всичко догоре. За мен има смисъл да спирам и пускам СВАП-а. Спестявам си едно рестартиране.

Редактирано от Nebs Febs (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По-добре го изпълни така

echo 2> /proc/sys/vm/drop_caches 

И евентуалент sync

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

#Capnemo - 320 GB RAM е дълбоко впечатляваща цифра. Аз имам скромните 2 ГБ РАМ и 2 ГБ СВАП и като пусна Хром и някоя друга виртуална машина, и се напълва всичко догоре. За мен има смисъл да спирам и пускам СВАП-а. Спестявам си едно рестартиране.

Паметта е за това да се ползва. Ти претоварваш машината от гледна точка на използване на памет. Решението е да си увеличиш паметта, но ако такова прекъсване те устройва...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

почистване на RAM

sudo sysctl -w vm.drop_caches=3

Изчистване на SWAP

swapoff -a

изчаква се малко, да се прехвърли в РАМа

и после

swapon -a

Ако процеса/ите са заели примерно 90% от физическата рам и си влязал стабилно в swap ,swapoff -a ще те "убие" :),винаги можеш да полваш nice/renice :)

Редактирано от tux (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако процеса/ите са заели примерно 90% от физическата рам и си влязал стабилно в swap ,swapoff -a ще те "убие" :),винаги можеш да полваш nice/renice :)

точно nice няма да помогне по отношение на заетата памет

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

точно nice няма да помогне по отношение на заетата памет

Е да ама може с различен приоритет да за запусне приложението

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е да ама може с различен приоритет да за запусне приложението

Ако имаш три приложения, всяко от тях иска 1Г независимо с какъв приоритет работят блоковете памет на виртуалната памет (реална + пейджинг) ще са заети. И дали приоритета на някое от приложенията ще е нисък или висок ще влияе основно на скедулъра на процеси. И даже може да се получи така че да има забавяне на работата защото най-подходящите кандидати за пейджване ще са вече пейджнати и няма да е просто да се стабилизира процеса

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

Още една щуротия :) Конзолно радио (е да станцийте са малко)но ще помисля за по-удобен вариант за търсене/добавяне на станция.

#!/bin/bash mplayer=$(which mplayer)# Радио 1radio_stations[1]=http://80.72.68.217:80/radio1.ogg# Радио 1 Рокradio_stations[2]=http://80.72.68.217:80/radio1rock.ogg# Радио Cityradio_stations[3]=http://80.72.68.217:80/city.ogg# Радио BG Радиоradio_stations[4]=http://80.72.68.217:80/bgradio.ogg# Радио NRJradio_stations[5]=http://80.72.68.217:80/nrj.ogg#radio=$1case $radio in	    1)			    "$mplayer" ${radio_stations[1]}			    ;;	    2)			    "$mplayer" ${radio_stations[2]}			    ;;	    3)			    "$mplayer" ${radio_stations[3]}			    ;;	    4)			    "$mplayer" ${radio_stations[4]}			    ;;	    5)			    "$mplayer" ${radio_stations[5]}			    ;; "--list")			    echo "1=Радио 1, 2=Радио 1 Рок 3=Радио City 4=Radio BG Радио, 5=Радио NRJ"			    ;;	    *)							 echo "`basename $0` --list"                echo "`basename $0` число"			    exit 2			    ;;esac 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Още една щуротия :) Конзолно радио (е да станцийте са малко)но ще помисля за по-удобен вариант за търсене/добавяне на станция.

Бърза подсказка: URL-та във файл, масиви в bash :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Въртеше ми се нещо подобно някъде из главата.Ама мисля друго сега нещо като меню(напълно безползено).Примерно всички url във файл и това меню да има всички станций (лист)и просто със msgbox да си напишеш определеното радио и то да си тръгне.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Въртеше ми се нещо подобно някъде из главата.Ама мисля друго сега нещо като меню(напълно безползено).Примерно всички url във файл и това меню да има всички станций (лист)и просто със msgbox да си напишеш определеното радио и то да си тръгне.

Менюто да се генерира динамично от файла. И да се вземе предвид какво се прави ако листа не се събира на един екран :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Отказах се още снощи :) за това радио.Смисъл трябва да опиша всички радиа малко кофти(чети мързи ме)!Иначе за това може да му добавя едно грозно меню и да си избираш станций от даден списък.

Сега въпрос: Има ли някакъв начин да го направя да търси честоти и като намери дадена честота да спре или нещо подобно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Отказах се още снощи :) за това радио.Смисъл трябва да опиша всички радиа малко кофти(чети мързи ме)!Иначе за това може да му добавя едно грозно меню и да си избираш станций от даден списък.

Сега въпрос: Има ли някакъв начин да го направя да търси честоти и като намери дадена честота да спре или нещо подобно.

Честоти? Можеш да си поиграеш като спретнеш краулер, но може да с еполучи така че доста мрежи да те отрежат

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ок мерси ще погледна предложението.С две думи май няма много смисъл цялата гимнастика.То дали ще си събера url ръчно или с някаква магийка с wget е горе долу същото.Ще си подбера 15-на станций и ще видя дали ще му направя меню.Или ще си е конзолно (което впрочем по ми харесва да е така)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няколко елементарни манипулаций със sed Имаме файл с име testove.txt Когато искаме да принтираме/видим първата линия от файла

sed -n '1p' testove.txt 
sed -n '2p' testove.txt  #Да видим втората линия от файла 
sed -n '$p' testove.txt  #Да видим последната линия от файла 
sed -n '1!p' testove.txt #Да видим всички линий без първата 
sed -n 1,5p  testove.txt #Всички линий от 1 до 5 показва 
sed -n '1,3!p' testove.txt  #Премахва от 1 до 3 линия не се показват 
sed -n -e '/BABA/p' testove.txt #Показва всички линий които имат BABA 
sed -n -e '/^BABA/p' testove.txt #Всички които започват със BABA 
sed -n -e '/BABA$/p' testove.txt #Всички които завършват на BABA 
sed -n -e '/^BABA$/p' testove.txt #Започващи и завършващи на BABA 
sed -n -e '/[0-9]/p' testove.txt #Всички линий които имат цифри 
sed -n -e '/^[0-9]{6}$/p' testove.txt #Всички линий които имат цифри и те са шестцифрени 
sed -e '/^$/d' testove.txt > textove.txt #Премахва празните линий 
sed -i.backup -e '/^$/d'  textove.txt #Същото като горната команда но прави бекъп  
sed -n -e 's/BABA/LELQ/g' testove.txt #Преименува BABA НА LELQ 
sed -e '/^$/d' testove.txt | sed -n '$p' #Ако последната линия е празна а над нея има информацияИзчиства последната линия която е празна и показва последната 
sed -i '/GOGO/ s/^#/ /' testove.txt #Премахва # знак пред GOGO 
sed -i '/GOGO/ s/^/#/' testove #Връща коментара пред GOGO 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няколко елементарни манипулаций със sed Имаме файл с име testove.txt Когато искаме да принтираме/видим първата линия от файла

Сега ако обясниш и за While True, esac и done детайлно, равен няма да имаш. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сега ако обясниш и за While True, esac и done детайлно, равен няма да имаш. :)

ПО точно какво за тях.While е цикъл който изпълнява част от кода ако е истина и спира ако не е или ако има някакъв break във кода.Ето ти прост пример

while :do	    read -p "Напиши две числа ( - 1 за изход ) : " a b	    if [ $a -eq -1 ]	    then			    break	    fi	    otgovor=$(( a + b ))  #Може и така otgovor=$[ a + b ]	    echo $otgovordone 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

много леко уточнение :)

While е цикъл който повтаря изпълнението на част от кода, докато условието е истина и спира ако не е или ако се достигне break във кода.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Слушане на "случайни" песни

Създаваме файла

touch random-music.sh 

и слагаме това вътре

find път до директория със песни -name  "*.mp3" -print > /tmp/lst.m3uterminal -x  mplayer  -playlist /tmp/lst.m3u & 

chmod +x random_music.sh 

Добавяне на alias във $HOME/.bashrc

alias music='sh $HOME/random_music.sh &' 

След изпълняване на music в терминала се стартира нов терминал със mplayer който изпълнява песните от плейлиста  

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Още нещо за sed което съм пропуснал

sed -i '$ d' testove.txt #Премахва последния ред от текста
sed -i -e "1d" testove.txt #Премахва първия ред от текста

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Малка неангажираща програмка.Приемат се предложения за подобряването й както и градивни критики за машинописа ми :)

Програмата търси зададени от вас файлове и според параметрите които сте задали изтрива файла/файловете и прави бекъп ако сте направили грешка.

#!/bin/bash#Ето тук идва цялата информацияlogdir=$HOME/logdir					 #Това е работната директорияrefiles=$HOME/logdir/removed_files.$$   #Всеки изтрит файл има описание от къде е изтрит#Ако не съществува я създаваме сегаif [ ! -d $logdir ]; then    mkdir -p $logdirfi#Директория за бекъпиback=$HOME/logdir/backups#Същата работа ако  я няма я създавамеif [ ! -d $back ]; then    mkdir -p $backfi#Малко менюecho "*********************************"echo "*   Изберете опция от менюто    *"   echo "*		 1.  mtime			 *"	    echo "*		 2. +mtime			 *"	    echo "*		 3. -mtime			 *"	    echo "*		 4. изход			  *"		   echo "*********************************"read -p "Вашия избор е: " izborcase "$izbor" in    1)	    read -p  "Изберете папка :" papka	    read -p  "Изберете тип   :" tip        read -p  "Изберете ден   :" den        echo "Първо бекъп после трием"        find "$papka" -name "*$tip" -type f  -mtime  $deb -exec tar -zcvpf $back/m_none.$$.tar.gz {} ;        find "$papka" -name "*$tip" -type f  -mtime  $den -exec rm -rfv {} ;  >>$refiles        ;;    2)        read -p "Изберете папка :" papka        read -p "Изберете тип   :" tip        read -p "Изберете ден   :" den			    echo "Първо бекъп после трием"   	        find "$papka" -name "*$tip" -type f -mtime  +$den -exec tar -zcvpf $back/m_plus.$$.tar.gz {} ;			             find "$papka" -name "*$tip" -type f -mtime  +$den -exec rm -rfv {} ; >>$refiles        ;;    3)        read -p "Изберете папка :" papka        read -p "Изберете тип   :" tip        read -p "Изберете ден   :" den			    echo "Първо бекъп после трием"        find "$papka" -name "*$tip" -type f -mtime -$den -exec tar -zcvpf $back/m_minus.$$.tar.gz {} ;			    find "$papka" -name "*$tip" -type f -mtime -$den -exec rm -rfv {} ; >>$refiles        ;;	    4)        echo "Излизаме"        exit 0        ;;esac

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Малка неангажираща програмка.Приемат се предложения за подобряването й както и градивни критики за машинописа ми :)

Програмата търси зададени от вас файлове и според параметрите които сте задали изтрива файла/файловете и прави бекъп ако сте направили грешка.

[*]Правописна грешка $deb в първия find.

[*]Може да изтеглиш питането за папка, тип и ден както и принта преди case...

[*]може да добавиш опция за възстановяване на изтрити файлове, по папка тип и ден :D

Нагъл съм, нали? ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Чак нагъл не :)

Сега слушам AC/DC и ме мързи страшно много.Друг път ще я мислим.Ако на теб ти се занимава мажи смело :) няма да те съдя за авторски права ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Чак нагъл не :)

Сега слушам AC/DC и ме мързи страшно много.Друг път ще я мислим.Ако на теб ти се занимава мажи смело :) няма да те съдя за авторски права ;)

Имаше си хас и да ме съдиш. Под линукс не беше 99% от всичко я GPL/Apache/FreeBSD/незнам-си-какъв-друг-прави-квото-искаш-с-кода-и-евентуално-го-остави-отворен лиценз?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...