Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Да се включа и аз с една команда, на която наскоро ме научи неволята. Когато инсталирате Debian базирана дистрибуция и тя няма network-manager, драйвъри за wifi-адаптера и pppoe пакетите /това е напълно реална ситуация с Debian от Live CD/, може да се направи следното : Поставя се инсталационен диск на Debian /DVD-1/ в устройството и се пише в конзолата su apt-cdrom add Диска е зададен като източник. Сега вече /след apt-get update/ може да се инсталира network-manager-kde/gnome, pppoeconf, synaptic/apper или да се ползва, за да се вземат от него зависимостите при инсталиране на свален драйвър за някое устройство. След като се свържеш с мрежата - източникът се изключва, като се маха отметката от "Източници на софтуер" или се коментира редът в sources.list.

Редактирано от cybercop (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

E името на програмата която позволява на потребителите да изпълняват команди автоматично на специфичен час,дата. Във /etc директорията може да намерите следните файлове cron.hourly, cron.daily, cron.weekly и cron.monthly

@reboot	    Програмата тръгва веднъж при зареждане на системата@yearly	    Веднъж в годината, "0 0 1 1 *"[email protected]	  Същото като @[email protected]	   Веднъж в месеца "0 0 1 * *"[email protected]	    Веднъж в седмицата, "0 0 * * 0"[email protected]		 Ведбъж за деня, "0 0 * * *"[email protected]	  Същото като @[email protected]	    Веднъж на час, "0 * * * *".

# Минута   Час    Ден от месеца	  Месец		 Ден от седмицата	   Команда    # (0-59)  (0-23)	 (1-31)    (1-12 or Ян-Дек)	  (0-6 )			   	 0	    2		  12			 *			   0,6		   /usr/bin/моя–скрипт

"моя–скрипт" команда ще се изпълнява всяка събота и неделя и всяко 12-то число на всеки месец в 2 часа през нощта  

01 * * * * команда "команда"-та се изпълнява една мината след всеки час15 9 * * *  команда "комада"-та се изпълнява всяка сутрин в 9 и 1517 20 * * * команда "команда"-та се изпълнява във 20 и 1715 9 1 * * команда команда-та се изпълнява във 9 и 15 на всяка първа дата на месеца01 * 18 10 * команда "команда"-та се изпълнява всеки час на 18 октомври*/15 9-17 * * * команда "комада"-та ще се пусне всеки 15 минуте м/у 9 и 5 часа

Да използвате редактор различен от vi

export EDITOR="/usr/bin/nano"

crontab -l

Виждате вашия crontab  

crontab -u linux -e

Да редктирате нечий crontab в случая на потребителя linux  

crontab -r

Изтрива вашия crontab  

crontab -e

Редактирате вашия crontab  

echo ALL >>/etc/cron.deny

Ако искате да предотваратите всички потребители да ползват cron  

echo linux  >>/etc/cron.allow

Ако искате потребителя linux да полва cron

Редактирано от tux (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

...

# Минута   Час    Ден от месеца	  Месец		 Ден от седмицата	   Команда    # (0-59)  (0-23)	 (1-31)    (1-12 or Ян-Дек)	  (0-6 )			   	 0	    2		  12			 *			   0,6		   /usr/bin/моя–скрипт

Скрипта "моя–скрипт" се изпълнявя в 2 часа на 12 всеки месец  

...

Не, горната команда ще се изпълнява всяка събота и неделя и всяко 12-то число на всеки месец в 2 часа през нощта

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Sudo позволява на потребителите описани във /etc/sudoers  да имат временен достъп да изпълняват команди които като нормални потребители не могът да изпълняват поради ограничен достъп Командите могат да се изпълняват като "root" или като друг потребител описан във /etc/sudoers. Когато изпълните sudo последван от команда,ще бъдете попитан за вашата парола преди да се изпълни командата. Можете също така да изпълнявате други команди използвайки sudo със пет минутен период. Всички команди изпълнени чрез sudo се записвата във /var/log/messages  

[email protected]:~$ more /etc/sudoers/etc/sudoers: Permission denied

Тук потребителя linux се опитва да види съдаржанието на файла /etc/sudoers,но това е действие което нормално иска да имате права.Без sudo командата

more /etc/sudoers

връща грешка [email protected]:~$  sudo more /etc/sudoers Password: ..... ...... [email protected]:~$ Командата su или swith user позволявя на нормалния потребител да стане "root" Ако знае "root" паролата. Потребител със sudo права да може да използва su може да стане "root" но той трябва да знае само собствената си парола а не на "root" както се вижда тук

sudo su -

Чертата след su означава че променя правилния $PATH и домашната директория [email protected]:~$ pwd /home/linux [email protected]:~$ sudo su - [email protected]:~# pwd /root [email protected]:~# Някой хора използват sudo за предоставяне на "root" превилегий на личния си потребител без да е необходимо да се въвежда парола Сега ще обясним как да забраним командата "sudo su" и как да ползваме sudo без да използваме парола Ще използваме "visudo" като текстов редактор Файла /etc/sudoers садържа всички конфигураций и права нужни на "sudo" да работи  

Междо другото така се добавя също потребител съм sudo

linux ALL=(ALL) ALL

Даваме на потребителя linux пълен достъп да всички команди изискващи права над тези на нормалния потребител Това като цяло не е добра идея защото това позволява на потребителя linux да използва "su" командата да предостави на себе си постоянни "root" права ,като по този начин заобикаля логин идеята  на sudo .Използванете на aliases във /etc/sudoers показва как да се премахне това поведение  

linux %users ALL=/sbin/, /usr/sbin, /usr/local/sbin/autologin

Това позволява на потребителя linux и всички членове на групата users (%users) да имат достъп до всички файлове във /sbin и /usr/sbin директорията и както правата да изпълнят командата във /usr/loca/sbin/autologin sudo -u позволява ви да изпълните команда ако сте друг потребител,но първо  трябва да бъдат предоставени тези права във /etc/sudoers файла Примерно потребителя linux работи на своя компютър и иска да спре програмата firefox като потребителя ubuntu  

linux ALL=(ubuntu) /bin/kill, /usr/bin/kill

sudo -u ubuntu kill firefox

%users  ALL=(ALL)	   NOPASSWD: /sbin/shutdown -h now,/sbin/reboot

Това позволява на всички потребители които са във групата users  да спират и рестатират своя компютър без искане на парола Някога ще ви се случи да задатете произволни групи на потребители и със сходни права./etc/sudoers файла позволява да бъдат групирани потребителите според функцийте на тяхната група.Групирането на команди може да бъде използвано чрез aliases В този пример потребителя linux и tux и всички потребители които са във групата users са част от оператора ADMINS.Всички команди се възлагат на SHELLS.Потребителите на ADMINS им е забранено да изпълняват команди на SHELLS и su  

Cmnd_Alias    SHELLS = /usr/bin/sh,  /usr/bin/csh, 					   /usr/bin/ksh, /usr/local/bin/tcsh, 					   /usr/bin/rsh, /usr/local/bin/zsh  User_Alias    ADMINS = linux, tux %usersADMINS	    ALL    = !/usr/bin/su, !SHELLS

Следващата ще е за променливите а аз съм много добър там :)

Ще падне веселба ама то има кой да ми помогне отново :wink12:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ето още няколко от мен:

Записване на работния плот без звук.

ffmpeg -f x11grab -s `xdpyinfo | grep 'dimensions:'|awk '{print $2}'` -r 25 -i :0.0 -sameq video.mkv

Записване на работния плот с високо качество без звук.

ffmpeg -f x11grab -s `xdpyinfo | grep 'dimensions:'|awk '{print $2}'` -r 30 -qscale 1 -i :0.0 video.mkv

Записване на работния плот с звук.

ffmpeg -f alsa -ac 2 -i pulse -f x11grab -s `xdpyinfo | grep 'dimensions:'|awk '{print $2}'` -r 25 -i :0.0 -sameq video.mkv

Записване на високо качество с звук.

ffmpeg -f alsa -ac 2 -i pulse -f x11grab -s `xdpyinfo | grep 'dimensions:'|awk '{print $2}'` -r 30 -qscale 1 -i :0.0 video.mkv

Записване на работния плот в разделени файлове звук и видео.

ffmpeg -y -f alsa -ac 2 -i pulse -f x11grab -r 25 -s `xdpyinfo |grep 'dimensions:'|awk '{print $2}'` -i :0.0 -acodec pcm_s16le sound.wav-an -vcodec libx264 -vpre lossless_ultrafast -threads 0 video.mp4

Записване на работния плот с звук от микрофона

ffmpeg -f alsa -ac 2 -i pulse -f video4linux2 -i /dev/video0-vcodec libx264 -vpre lossless_ultrafast -threads 0 -s 320x240 -r 30 -y video.mkv

Записване от камерата с звук.(тук може да има нужда да се промени /dev/video0 със съответното наше)

ffmpeg -f alsa -ac 2 -i pulse -f video4linux2 -i /dev/video0-acodec pcm_s16le -vcodec libx264 -vpre lossless_ultrafast -threads 0 -s320x240 -r 30 -y video.avi

Редактирано от Greak (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За последните три  команди

-vcodec libx264 -vpre lossless_ultrafast 

НЕ ВАЖИ ЗА ПОСЛЕДНИЯ FFMPEG

Трябва да е в този вид

-vcodec libx264 -profile high -preset veryslow -tune

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

PATH е променлива на средата в Линукс която "казва" на shell кои директорий( примерно /usr /bin и т.н) да търси за изпълними файлове. Променливите на средата са клас от променливи(стойностите им могат да бъдат променяни),които казват на shell как да се държат когато потребителя работи под команден ред или shell скрипт.Shell е "програма" която предоставя традиционния текстов интерфейс за всички Unix-подобни операционни, (интерпретатор на езика който изпълнява команди) системи,неговата главна функция е да "прочете" командата която потребителя е написал и да я изпълни. PATH(Написано само с главни букви),не трябва да се бърка със path.Path е файл или адресен указател на файловата система(т.е йерархия на директорий и файлове които се използват за "организиране" на информацията,съгранявана на компютъра) Относителен път(relative path)е адрес спрямо текуща директория т.е `pwd` (моментна работна директория на потребителя) Абсолютен път(absolute path или full path)или пълен адрес,е адрес спрямо главната директория ( / ) Потребителския PATH се състои от разделени с двоеточие абсолютни пътища,които се съхраняват в текстови файлове. Когато потребителя напише команда която не е "вградена" във shell-a,или не предоставя пълния си път,когато натисне бутона "enter" за да изпълни командата shell търси тези директорий,които има потребителя в своя PATH,докато не намери изпълним файл с това име Линукс е една прекрасно "събрана" и подредена система.Събирането на всички изпълними файлове в няколко директорий(/usr/bin /bin /sbin /usr/sbin) отколкото пръснати по цялата файлова система и използването на PATH променлива за намирането им елиминира потребителя да помни абсолютния път на търсения изпълним файл.Затова просто написваме имато на програмата която искаме да ползваме натискаме ентър и това е. Списък на всички променливи и техните стойности за текущия потребител включително всички директорий във PATH променливата могът да бъдат видяни със командата env.Друг начин да видите съдаржанието само на PATH e със тази команда echo $PATH Всеки потребител може да има различна PATH променлива,когато е инсталирана системата има една PATH променлива за root и още една за всички нормални потребители които ще бъдат добавени.PATH променливата за root потребителя има повече директорий от нормалния потребител(включва и тези двете /sbin /usr/sbin),които съдържат програми които нормално използва root потребителя.PATH променливите могат да се променят само за сесията или постоянно. Става по следния начин просто добавяте директория на потребителската PATH променлива

PKG_CONFIG_PATH="/usr/lib64/pkgconfig:$PKG_CONFIG_PATH"

С тази команда задаваме командата pkg-config да търси *.pc файлове във /usr/lib64/pkgconfig директорията.

Добавяне  директория към PATH променливата на потребителя,добавяне на /usr/sbin

PATH="/usr/sbin:$PATH"

Ако искаме своя променлива която да остане за постоянно просто я добавяме във .bash_profile .bashrc на потребителя.Това са скрити файлове в домашната директория на потребителя.

Ако има някакви грешки моля да бъдат посочени,информацията трябва да е точна за да не настава объркване.

Благодаря.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да се включа и аз във веселбата на писаници.Та как с конзолата или терминала или още нареченото tty да научите нещо повече за вашия комп или наблюдение на компа ви .
Включвайте конзолата и да почваме.

1.Кой ,кога е влизъл в системата просто буквата w ,а когато се напише who показва потребителите ,които сега са влезли.Кой съм аз или whoami показва кой съм аз с какво име съм се логнал или регистрирал в системата.

Та като вече сме разбрали кой ,кой е и кви хора са влезли и имат акаунт потребителски профил в системата ни да видим компа от какви части се състои.

2 Процесора какъв ми е ? cat /proc/cpuinfo ей с това ще разберете модел нейм или името на модела там пише.Може и така grep "model name" /proc/cpuinfo

Кви волтове ,кви градуси има моя процесор с тая команда ще разберете sensors,ако това Ви е инстaлирано  lm-sensors

3 Колко Рам памет имам ми съответно cat /proc/meminfo в КБ са не се чудете що е толкова много цифри са.Може и така grep MemTotal /proc/meminfo

А с top ще се покажат и процесите .подобна на функции е htop ,ако е инстaлиранa в системата.

free -m може и с тази команда показва използваната памет ,и колко още е достъпна в МБ.

4 Сега да видим какъв размер има хард диска ни sudo fdisk -l или sudo fdisk -l | grep Disk

5 Каква ми е видеокартата lspci | grep VGA това трябва да помогне да разберем каква е видеокартата .

6 Какъв ми е мак адреса ,какъв ми е айпи адреса,ifconfig
7.Какъв ми маршрута ,ако имам рутер,модем route -n 
8.lspci информация за pci

9.Информарция за ядрото и системата uname -a

10.Да изгасим компа shutdown -h now

11.Да го рестартираме shutdown -r now

Други команди в конзолата 

1 .cp копираме ,

2. mv преместваме,

3.rm изтриваме, 

4.mkdir правим папка,

5.rmdir изтриваме папка 

6.cd влизаме в папка 

Как се инсталира програми в Линукс ,ако са tar.gz,tgz,tar.bz2 или tbz2.

1.Трябва да се разархивира файла с една от следните команди в конзолата,зависи какъв е файла ,ако е файл.алабала.tar.gz 

tar zxf  файл.алабала.tar.gz .

2.Влезте в папка ,която се създаде когато разархивирахте файла алаба

cd /алабала/

3../configure с тая команда проверява дали всичко си инсталирано на вашия комп.Липсва ли нещо приятно търсене в интернета  :)  или в пакет мениджър ,ако имате ,но ний сега сме в конзолата.

4.make  прави соурс кода туй дето е в папката в изпълним код,за да може да се изпълни от компа Ви.Ако имате нужните библиотеки,програми ,както написах по-горе.

5.Йе най-накрая вече ще инсталираме програмата с make install 

Можете да кажете ,къде да ви инсталира програма в коя част на системата дали в /opt или във Вашата домашна папка.

В Линукс има съответните папки главната е / 

/bin това са системни важни програмки  нещо като exe в уиндоус готови за изпълнение на някакви задачи.

/boot това е папка за стартиране на системата

/dev тази папка е за хардуера.

/etc настройки на програми,системни работи

/home всеки логнал  регистрал се  в системата има такава папка ,това са на потребителя ,които се регистрирал в системата  нещата.Вашите лични неща.

/lib папка за библиотеки

/root админа на системата,това е неговата папка,

/media всички носители на външна памет ,като Външен хард,телефона ви ,всичко което има външна памета,ДВД плейъра,Блуплейър Си ди плейъра.

/opt папката за допълнителен софтуер ,програмки,примерно Десктоп средата

/var тук са информацията ,която е нужна на някаква програма,примерно на пощата настройките ,кеш работи

/proc системна папка

/sbin програми,които се пускат от админа,руут.

/tmp времени програми,файлове ,трият се редовно при рестартиране.

/usr  всякакви програми,това е най/голямата по размер папка в системата тук има всичко.Пазарът  на системата :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Да се включа и аз във веселбата на писаници.Та как с конзолата или терминала или още нареченото tty да научите нещо повече за вашия комп или наблюдение на компа ви . Включвайте конзолата и да почваме......

Много от нещата са неточни, грешни или пълни глупости. Сега ме мързи но обещавам утре ще мина специално и ще коментирам тези точки

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

http://s7.directupload.net/images/130120/7xjc8h3i.png

Ето и htop

http://s1.directupload.net/images/130120/ij8lgrpn.png

Ето и  още една от горните команди 

http://s14.directupload.net/images/130120/e3vchs6w.png

нямам намерение да се оправдавам,лично аз ги използвам редовно всеки ден тези програми и команди,които написах по/горе.

Защо да се грешни ,от една книга съм ги  превеждал лично съм ги изпробвал и е така.

Примерно ще драсна една две команди произволни.Но както и да е .

Може и аз да греша или книгата.

С приятелски чувства  :) 

Редактирано от acnekt (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Kомандата "free -m" Редът -/+ buffers/cache показва колко памет е използвана за кеш, но е свободна от гледна точка на приложенията.Разликата межд буфери и кеш е че буферите се асоциират със специфично блоково устройство, и показват кеширането на метаданните на файловата система, както и следенето на страниците "on fly" (страниците, които се четат в момента). Кешът съдържа само данни на паркирани файлове. Тоест, буферите "помнят" какво има в директориите, какви са правата на файловете и коя памет е била записвана или четена от специфично блоково устройство. Кешът държи само съдържанието на файловете.Изпълни командата "top" VIRT е съкращение на virtual size of a process (виртуален размер на процес), което е сумата от паметта, която процесът всъщност използва, паметта която е резервирал (например паметта на видеокартата за Х сървъра), файловете на диска, които е резервирал в себе си (най-вече споделени библиотеки) и паметта споделена с други процеси. VIRT представя паметта, която програмата може да достъпи в текущия момент. RES е съкращение на resident size (резидентен размер), който е точно представяне на колко физическа памет консумира процеса. (Това също кореспондира директно с колонката %MEM.) Този размер виртуално ще бъде винаги по-малък от VIRT размера, след като повечето програми зависят от "C" библиотеката. (тук по-начетените може да ме поправят) SHR показва колко от VIRT размера може да бъде споделен (памет или библиотеки). При библиотеките не означава задължително че цялата библиотека е резидентна. Например, ако програмата използва само няколко функции от библиотеката цялата библиотека ще бъде резервирана и ще се пресмята във VIRT и SHR, но само частите от библиотеката съдържащи използваните функции ще бъдат фактически заредени и калкулирани в RES.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Защо да се грешни ,от една книга са преведени лично съм ги изпробвал и е така.

Тогава започвай да учиш две неща: архитектура на операционна система и английски. И пак има грешки, които не могат да се обяснят с лош превод

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добре изтрийте постовете ми .Да не се бъркат хората.И не е от английски ,а от немски.И целта ми бе да се разбера ,от хора като мен ,обикновените потребители на линукс гну системата.

От това горе написаното от тукс ,аз  нищо не разбрах.

Но щом подвеждам хората и не е вярно изтрийте ми постовете .

Благодаря предварително .

С приятелски чувства. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е не защо да ти ги трият.Просто примерно при 64 битова ос ./configure без зададен префикс ще стане цапаница

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Добре изтрийте постовете ми .Да не се бъркат хората.И не е от английски ,а от немски.И целта ми бе да се разбера ,от хора като мен ,обикновените потребители на линукс гну системата.

От това горе написаното от тукс ,аз  нищо не разбрах.

Но щом подвеждам хората и не е вярно изтрийте ми постовете .

Благодаря предварително .

С приятелски чувства. 

Няма смисъл, утре ще ги напиша и коментирам разбрано и за начинаещи. Мисля че до сега съм доказал че мога и така да обяснявам :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря ти capnemo и на тукс   :) .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Да се включа и аз във веселбата на писаници.Та как с конзолата или терминала или още нареченото tty да научите нещо повече за вашия комп или наблюдение на компа ви . Включвайте конзолата и да почваме....

Покоригирана версия на поста :)

1.Кой ,кога е влизъл в системата просто буквата w ,а когато се напише who показва потребителите ,които сега са влезли.Кой съм аз или whoami показва кой съм аз с какво име съм се логнал или регистрирал в системата. За да видим наистина кой кога е влизъл се ползва командата last 3 ... free -m може и с тази команда показва използваната памет ,и колко още е достъпна в МБ. Командата free показва и тоталната памет, както и виртуалната такава 6 Какъв ми е мак адреса ,какъв ми е айпи адреса,ifconfig Също и нетмаска 7.Какъв ми маршрута ,ако имам рутер,модем route -n Независимо от това дали имаме маршрутизатор или модем винаги имаме маршрут 2. mv преместваме, СЪщо се използва за преименуване Как се инсталира програми в Линукс ,ако са tar.gz,tgz,tar.bz2 или tbz2.

Обикновено това са сорсове на програми (но не е задължително) tar zxf  файл.алабала.tar.gz . 2.Влезте в папка ,която се създаде когато разархивирахте файла алаба cd /алабала/ директорията ще е файл.алабала, а не алабала. И отгоре на всичко това съвсем не е задължително Преди да пуснем тази програма трябва да прочетем два файла: README INSTALL, там може да пише друго :) 3../configure с тая команда проверява дали всичко си инсталирано на вашия комп.Липсва ли нещо приятно търсене в интернета С тази програма конфигурираме файлове, които да послужат за основа на компилирането на програмата. И дава информация ако нещо не е наред  :)  или в пакет мениджър ,ако имате ,но ний сега сме в конзолата. Пакетния мениджър е конзолно приложение, това, което се вижда в графичен режим е обвивка около истинския пакетен мениджър 4.make  прави соурс кода туй дето е в папката в изпълним код,за да може да се изпълни от компа Ви.Ако имате нужните библиотеки,програми ,както написах по-горе. Не е задължително кода, който е компилиран да може да се стартира на вашата машина, може да правите така нареченото кроскомпилиране, т.е. код за друга платформа 5.Йе най-накрая вече ще инсталираме програмата с make install Можете да кажете ,къде да ви инсталира програма в коя част на системата дали в /opt или във Вашата домашна папка. Това с конфигурирането на мястото за инсталация се прави на етапа на изпълнение на ./configure, не при инсталацията В Линукс има съответните папки главната е / /bin това са системни важни програмки  нещо като exe в уиндоус готови за изпълнение на някакви задачи. Сравнението с exe е неуместно, защото при WIndows това е разширение, указващо че файла е изпълним. А изпълними файлове в линукс има на много места, не само в тази папка /boot това е папка за стартиране на системата Това е папка в която се пази ядро, рамдиск и други файлове, необходими за зареждане на системата /dev тази папка е за хардуера. Тази папка не е за хардуера, тя съдържа фалове (които всъщност са линкове) , указващи връзката между уме на устройство и драйвера в ядрото, който да се ползва за този хардуер /home всеки логнал  регистрал се  в системата има такава папка ,това са на потребителя ,които се регистрирал в системата  нещата.Вашите лични неща. Само малко допълнение: не е задължително домашната папка да се намира в /home, може да е и на други места /root админа на системата,това е неговата папка, Неговта домашна папка /media всички носители на външна памет ,като Външен хард,телефона ви ,всичко което има външна памета,ДВД плейъра,Блуплейър Си ди плейъра. Ако са маунтнати там. Могат да бъдат маунтнати и другаде /var тук са информацията ,която е нужна на някаква програма,примерно на пощата настройките ,кеш работи Променлива информация, може да съдържа у спулове за поща, принтери, логове и много други неща /proc системна папка виртуална папка, представяща процесите в системата като файлово дърво /tmp времени програми,файлове ,трият се редовно при рестартиране. Не е задължително да се трият при рестарт, това зависи от дистрибуцията

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
/home всеки логнал  регистрал се  в системата има такава папка ,това са на потребителя ,които се регистрирал в системата  нещата.Вашите лични неща. Само малко допълнение: не е задължително домашната папка да се намира в /home, може да е и на други места

Малка добавка към това със командата useradd или addsuser става номера примерно

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Малка добавка към това със командата useradd или addsuser става номера примерно

Номера става с usermod също :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Номера става с usermod също :)

И във /etc/passwd ама е грoзно ;)

Е по-точно потребителя ама ...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Искам да споделя що за щуротия направих преди няколко дена :)

Със rsync,живо сд и малко магарий :)

Целта ми беше от ext4 да форматирам системата във xfs

Първо създадох директория за инкременталния бекъп на файловата ми система

mkdir system 

После със rsync набутах всичко в нея без следните директорий

rsync -aAXvW  /* /home/tux/system --exclude={/dev/*,/proc/*,/sys/*,/tmp/*,/run/*,/mnt/*,/media/*,/lost+found,/home/*}  

След това рестарт.Бутнах от dvd-то на Слакуер.fdisk -l /dev/sda2 #Е моята "/" директория  

Следва форматmkfs.xfs -l internal,lazy-count=1,size=128m -d agcount=2 /dev/sda2Монтиране на /home където е директорията system с цялата "/" директорияmount -o rw /dev/sda2 /mnt    #Монтирам "/" във /mnt каталогаmkdir /sda3                   #Следва монтиране на /home във директориятаmount /dev/sda3               #sda3 която създадох на горния ред  

След това обратно всичко от system отива в/у /mntrsync -aAXvW /sda2/tux/system/* /mntСлед това трябва да се направят няколко промениmount --bind /dev /mnt/devmount --bind /proc /mnt/procmount --bind /sys /mnt/syschroot /mntnano /etc/fstab               #Променям мястото където е описана файловата система ext4 на xfs/dev/sda2	    /			    ext4 	   defaults,noatime		 1   1--------------------------------------------------------------------------------/dev/sda2	    /			    xfs	    defaults,noatime		 1   1Запасвам файла.Следва презапис на mbr .lilo -M /dev/sdaexit                           #Изход от chroot средатаumount /mnt/devumount /mnt/procumount /mnt/sysumount /mntumount /sda3reboot 

пп

Ненужна гимнастика!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

почистване на RAM

sudo sysctl -w vm.drop_caches=3

Изчистване на SWAP

swapoff -a

изчаква се малко, да се прехвърли в РАМа

и после

swapon -a

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

почистване на RAM ... Изчистване на SWAP ... изчаква се малко, да се прехвърли в РАМа и после ...

Хубаво е да кажеш, какъв е случаят, в който има полза от тези двете.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хубаво е да кажеш, какъв е случаят, в който има полза от тези двете.

Мммм, да, защото за каквоми е тази памет ако не се ползва ефективно :) Една от машините ми има 320 ГБ РАМ и 380 ГБ swap от който са използвани 30% но никой не мисли да го чисти :D

почистване на RAM

sudo sysctl -w vm.drop_caches=3

Изчистване на SWAP

swapoff -a

изчаква се малко, да се прехвърли в РАМа

и после

swapon -a

Всъщност двете команди за swap са за деактивиране и активиране. Нещо ми се губи смисъла с операцията "почистване"

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мммм, да, защото за каквоми е тази памет ако не се ползва ефективно :) Една от машините ми има 320 ГБ РАМ и 380 ГБ swap от който са използвани 30% но никой не мисли да го чисти :D Всъщност двете команди за swap са за деактивиране и активиране. Нещо ми се губи смисъла с операцията "почистване"

Ми това имах предвид, ама да не кажат, че се заяждам... Когато потребителят реши да бърника във функции на ОС-а, проектирани да работят автономно, става като е писал във "Въздушна клопка", Майкъл Крайтън: "Когато пилотът започне да се "бори" с автопилота, самолетът все едно няма и двете :) " (това е по памет)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...