Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Интересувам се от мнението на всички уважаеми потребители относно религиозния еклектизъм - смесването на различни религиозни системи/течения за нуждите на определен индивид.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това показва, че индивидът не може да намери религия, която да изразява неговите търсения.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Интересувам се от мнението на всички уважаеми потребители относно религиозния еклектизъм - смесването на различни религиозни системи/течения за нуждите на определен индивид.

Аз лично съм напълно против подобни духовни експерименти. Религиите са еднакви само на пръв поглед, но в действителност между тях има твърде сериозни различия, за да бъдат смесвани свободно.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това показва, че индивидът не може да намери религия, която да изразява неговите търсения.

И затова е най-добре, да отсее най-доброто от религиите, като си създаде собствен мироглед, съответстващ на вътрешното му търсене. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Според мен, ако човек подходи с нужното внимание, тогава това е едно добро решение на проблемите. Много често религиите са обременени от много тежки догми, които са с много остаряло мислене, което в много случаи не е съвместимо с живота в 21. век. Затова смятам, че недогматичната и еклектична религия е подходяща за мен.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Според мен, ако човек подходи с нужното внимание, тогава това е едно добро решение на проблемите. Много често религиите са обременени от много тежки догми, които са с много остаряло мислене, което в много случаи не е съвместимо с живота в 21. век. Затова смятам, че недогматичната и еклектична религия е подходяща за мен.

Така е. Но ако търсиш такава недогматична религия, няма да откриеш.

Затова по-добре чети духовна литература от автори, които не са обвързани с никакви религии. Те ще те упътят да намериш това което търсиш, без да те карат да вярваш в остарели религиозни догми и закони.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Според мен, ако човек подходи с нужното внимание, тогава това е едно добро решение на проблемите.

Какво имаш предвид под това да "подходи с нужното внимание"? Да изучи основните религии, да изведе от тях някакви общи метафизични и етични принципи ли? И след това, може би, да създаде нова религия, която отново неизбежно ще създаде догми. Освен това, подобно изучаване, за да е стойностно, а не да е просто някакво интелектуално или научно изследване, предполага да се "потопиш" в сърцевината на съответната религия, да я приемеш в сърцето си. Инак, не ми е много ясно как ще я разбереш и оцениш истински.

Затова смятам, че недогматичната и еклектична религия е подходяща за мен.

Не знам какво точно разбираш под еклектична религия. Всъщност повечето религии, да не кажа всички са еклектични по своя произход. С други думи, раждат се от нещо, което го е имало преди това, а не от нищо. И въпреки това, пак подчертавам, са твърде различни в много отношения.

Затова по-добре чети духовна литература от автори, които не са обвързани с никакви религии.

От Ошо напр., който създава собствена религия въз основа на смесването на идеите на Адвайта Веданта с всичко друго, което можеш да се сетиш. При това смесване разликите се неглижират и в резултат на това накрая възниква една мистична мъгла, която не води до никъде. ;)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

От Ошо напр., който създава собствена религия въз основа на смесването на идеите на Адвайта Веданта с всичко друго, което можеш да се сетиш. При това смесване разликите се неглижират и в резултат на това накрая възниква една мистична мъгла, която не води до никъде. ;)

Ошо няма религия. Той не е единственият духовен учител в света, който не е обвързан с нито една религия.

Истински духовните хора са над религиите. Те са надскочили догматичното мислене.

Редактирано от Bel Ami (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ошо няма религия.

Ошо е създал нещо, което твърде много напомня за религия. Или нека бъдем по-справедливи и да кажем, че това са направили неговите ученици. Проблемът за теб, Бел, е че Ошо вече не е между жителите на тази планета и ти няма как да истински да учиш от него. Можеш да четеш книгите му, но не е същото, защото само по книжки не можеш да го следваш. Ошо за съжаление не е оставил достатъчно компетентни и осъзнати ученици, които да продължат това, което е дал като жива приемственост.

Истински духовните хора са над религиите. Те са надскочили догматичното мислене.

Това е напълно вярно. Става дума, че за да излезеш от рамките на даден възглед и догматика, трябва да минеш през него. Ти се опитваш още от началото да направиш това, което всъщност няма как да стане. По-скоро, отхвърляйки догмите си създаваш свои, които не само, че не са по-добри, а в някои отношения са по-лоши, защото източникът им са твоите симпатии и антипатии към едно или друго. Затова и толкова често в темите тук даваш нагледни примери за липса на толерантност към чуждите религиозни възгледи, макар постоянно да повтаряш, че си отвъд всякакви догми. Отвяд всякакви чужди, но не и отвъд своите собствени догми.

Не казвам това, за да се заяждам. Опитвам се да обясня как изглеждат нещата отстрани.

Редактирано от scepsis (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ошо е създал нещо, което твърде много напомня за религия. Или нека бъдем по-справедливи и да кажем, че това са направили неговите ученици. Проблемът за теб, Бел, е че Ошо вече не е между жителите на тази планета и ти няма как да истински да учиш от него. Можеш да четеш книгите му, но не е същото, защото само по книжки не можеш да го следваш. Ошо за съжаление не е оставил достатъчно компетентни и осъзнати ученици, които да продължат това, което е дал като жива приемственост.

Това е напълно вярно. Става дума, че за да излезеш от рамките на даден възглед и догматика, трябва да минеш през него. Ти се опитваш още от началото да направиш това, което всъщност няма как да стане. По-скоро, отхвърляйки догмите си създаваш свои, които не само, че не са по-добри, а в някои отношения са по-лоши, защото източникът им са твоите симпатии и антипатии към едно или друго. Затова и толкова често в темите тук даваш нагледни примери за липса на толерантност към чуждите религиозни възгледи, макар постоянно да повтаряш, че си отвъд всякакви догми. Отвяд всякакви чужди, но не и отвъд своите собствени догми.

Не казвам това, за да се заяждам. Опитвам се да обясня как изглеждат нещата отстрани.

Буда също не е жив. А Будизмът според теб не е религия, нали?

Духовните учители живеят чрез Словото оставено от тях.

Има хиляди книги от духовни хора, които биха били полезни на всеки духовен търсач.

За да отхвърля религиите, бъди сигурен, че съм ги опознала достатъчно. Не е нужно да ги знаеш наизуст, за да ги отхвърлиш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И затова е най-добре, да отсее най-доброто от религиите, като си създаде собствен мироглед, съответстващ на вътрешното му търсене. :)

А може да отсее и най-лошото от религиите. ;)

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А може да отсее и най-лошото от религиите. ;)

Разбира се. За да отсееш доброто, трябва да изхвърлиш лошото. ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А Будизмът според теб не е религия, нали?

Будизмът не е религия по своята същност, а не по някои от външните си форми си проявление, не просто според мен, а според учителите ми.

Духовните учители живеят чрез Словото оставено от тях.

Опитвам се от доста време да ти обясня, че не е съвсем така. В будизма напр. се говори за Дхарма на писанията и Дхарма на преживяването. С други думи, в различните будистки традиции като Тхеравада, Дзен или Ваджраяна няма прекъсване на предаването на практическите методи и "вкуса" на самото преживяване от учител към ученик. В момента, в който това се случи, а то неибежно ще се случи, според думите на самия Буда Шакямуни, т.е. в момента, в който остане само писмената Дхарма будизмът ще се превърне в една мъртва традиция и вече няма да служи за нищо друго, освен за писане на исторически и други научни изследвания.

Разбира се. За да отсееш доброто, трябва да изхвърлиш лошото. ;)

И кой определя кое е доброто и лошото?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Наистина, не съм се изразил правилно. Може би това, което аз търся е моя духовен път, а не точно религия. Религията в моите представи е институционална, докато вярата и духовността е нещо доста по-лично. Затова може би е по-редно да говоря за духовен еклектизъм :)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Будизмът не е религия по своята същност, а не по някои от външните си форми си проявление, не просто според мен, а според учителите ми.

Опитвам се от доста време да ти обясня, че не е съвсем така. В будизма напр. се говори за Дхарма на писанията и Дхарма на преживяването. С други думи, в различните будистки традиции като Тхеравада, Дзен или Ваджраяна няма прекъсване на предаването на практическите методи и "вкуса" на самото преживяване от учител към ученик. В момента, в който това се случи, а то неибежно ще се случи, според думите на самия Буда Шакямуни, т.е. в момента, в който остане само писмената Дхарма будизмът ще се превърне в една мъртва традиция и вече няма да служи за нищо друго, освен за писане на исторически и други научни изследвания.

И кой определя кое е доброто и лошото?

Да, определено в будисткото учение има много мъдрост. Но човек трябва да осъзнае казаните там неща и да ги приложи в живота си. Всяко едно знание, трябва да бъде осъзнато.

Ненасилието е Добро, насилието е Зло. ;)  Това го определя човешкото съзнание.  

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това го определя човешкото съзнание.

Доразвии тази мисъл, Бел. Мислиш ли, че имаме вродени, необусловени от възпитанието, културата и образованието представи за Добро и Зло?

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Доразвии тази мисъл, Бел. Мислиш ли, че имаме вродени, необусловени от възпитанието, културата и образованието представи за Добро и Зло?

И доброто и злото са заложени в нашата природата, така както рефлексите и инстинктите. Иначе нямаше да се отбраняваме или нападаме, нямаше да усещаме страх или любов. Тези неща не са обусловени и не се учат и нямат връзка с културата и образованието. Въпреки, че битието до голяма степен може да определи съзнанието ни и да  обуслови нашите нагласи,  всеки човек се ражда с определен темперамент и определени нагласи, които са заложени у него.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

новата религия...ала-бала-мия :tongue2: :tongue2: :grimace:

:clap:  :line dance:  :party4:  :tease:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И доброто и злото са заложени в нашата природата, така както рефлексите и инстинктите.

Мисля, че е крайно време да прочетеш ТАЗИ книга от Уилям Голдинг. Ще ти бъде изключително полезна и просветли съзнанието ти за живота, Вселената и всичко останало. Потърси дали я има в нета за свободно теглене. Има и филм, но не съм го гледал.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

така де...радвам се на твоята радост балама ми...то кога не е било евреи да ви подадат я основните идеи на религиите ви ,я да ви кръстят :whist: :whist: :tongue2:

Е, има кво да се научи от некои мъдри евреи като Соломон, например. :)  :tongue2:

Мисля, че е крайно време да прочетеш ТАЗИ книга от Уилям Голдинг. Ще ти бъде изключително полезна и просветли съзнанието ти за живота, Вселената и всичко останало. Потърси дали я има в нета за свободно теглене. Има и филм, но не съм го гледал.

И каква е поуката в този роман?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

всеки човек се ражда с определен темперамент и определени нагласи, които са заложени у него.

Следователно, драга ми Баламичке-баклавичке, си обусловена двойно и тройно - не само физиологично и генетично, а и от социо-културния контекст (възпитание, образование, медийна пропаганда и други) и вродените нагласи (санскари) от предни животи, понеже нали вярваш в карма. Тогава как така твърдиш, че си отвъд всякакви догми и обусловености? Идея нямам. :D

Редактирано от scepsis (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Следователно, драга ми Баламичке-баклавичке, си обусловена двойно и тройно - не само физиологично и генетично, а и от социо-културния контекст (вязпитание, образование, медийна пропаганда и други) и вродените нагласи (санскари) от предни животи, понеже нали вярваш в карма. Тогава как така твърдиш, че си отвъд всякакви догми и обусловености? Идея нямам. :D

А ти нима си извън обусловеностите? :D

Човек осъзнавайки се отхвърля постепенно идентификациите.

След като вярваш в Карма,  не мислиш ли че много от нашите нагласи за заложени в нас, и си ги носим от тяло в тяло? :clown:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И каква е поуката в този роман?

Поуката, Баламичке-баклавичке, всеки трябва да си я извлече сам, защото това, което ще разбереш ти, може да е твърде различно от това, което ще разбере някой друг. :P

А ти нима си извън обусловеностите? :D

Разликата е, че аз си го признавам и затова се старая да приемам, че и другите са на моя хал, а пък ти витаеш в облаците. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Поуката, Баламичке-баклавичке, всеки трябва да си я извлече сам, защото това, което ще разбереш ти, може да е твърде различно от това, което ще разбере някой друг. :P

Прилича ми на детско-юношески роман... :ohmy:  :shy11:

http://chitanka.info/text/2103-poveliteljat-na-muhite

Разликата е, че аз си го признавам и затова се старая да приемам, че и другите са на моя хал, а пък ти витаеш в облаците. :)

О, никога не съм твърдяла, че съм идеална.

Ще идвам на земята още безброй пъти, да се наслаждавам на красотите й...

:vacation6:  :weather3:  :vacation1:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И видях, че предимството на мъдростта пред глупостта е тъкмо такова, каквото е предимството на светлината пред тъмнината. Екл. 2:13

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от Julius Decimus
      Здравейте на всички.
      Тоя раздел изглежда най-подходящ за тази тема.
      Та, въпроса е - как мислите се е появил човекът на Земята. Пренесен ли е бил от другаде, създаден ли е бил чрез генно модифициране и други. Кой, как, какво, що и други.
      Смешни твърдения не вярвам че може да има по въпроса. Тъй че каквото мислите, това и напишете. Може някой да е чел нещо интересно някъде.
      За старт, може би дълъг списък, но особено бих се радвал да чуя мнения на:  @Agamirion, @А@@@, @Maleficient, @Утре е'Неделя, @emmi, @_sirena_, @_Слънце_, @Agentpat™, @The Negative One, @Madonna, @Уиш..., @darkterminal, @Мойра, @haidukpikaso, @*LZ4JW*, @Белгиеца, @Yvan Sergeev, @Johnny B, @XECUTIONER, @Elaine, @Roujin Z @Tommygun , @skalata_73, Николов, @Silvering, @PigManu.
      При добро желание естествено.
      И други желаещи ако има. Понеже някои от вас са в конфликт може би, вярвам че сте готини и може да загърбите различията за в темата.
      Аз да се самоцитирам от близкото минало, коментар в една друга темичка:
      "Елементарно е всъщност според мене. Бог (нещото, което е направило човека, както ние правим ГМО организми, но на доста по-високо ниво) си е чисто извънземно. Човечеството е един негов експеримент, както и динозаврите преди това. Еволюцията им на динозаврите и нашата от маймуните (въпреки, че не вярвам човека да произлиза от маймуната, просто сме получили "ъпгрейт" като някоя програма на компютъра ви) се управлява от него пак. 
      Та въпроса е не дали има Бог, то си има, ами защо е направил и пуснал човека тука (явно не е ей така за кеф). Както и динозаврите преди това.
      А иначе скоро четах, че има хора де вярват, Вселената всъщност е мозъка/съзнанието на огромно същество, дето е толкова голямо, че не можем да си го представим. И ние сме една мисъл/спомен в него. Правят го на база това, че галактиките, структурата им (връзките между тях) и всичко е симулативна на това на човешкия мозък и нервните клетки."
      Та, това според мене. Вие сте.
    • от Aliya
      Напоследък Науката се опитва Бога да определи - да го пронумерова, прошнурова и в папка да го хербаризира. Наричат го някои учени глави 'информационно поле, извънземен разум, тъмна материя" и още, и още.
      Бог не е информационно поле, нито компютър.
      А и кой ще е този учен, който ще определя Бога!? ... ще трябва да е втори бог, по-голям от Бога - щом може Бога да определи!?
      И ето тук е разликата между науката и религията - науката си въобразява, а религията знае.
      И понеже науката си въобразява, тя дотолкова се е откъснала от живота, че в много случаи се е превърнала в негов разрушител - да си припомним атомната бомба над Хирошима и Нагасаки, да си припомним наскоро излязлата информация за участието на учени в мъченията в американските затвори! - http://aliya.blog.bg/…/cru-na-nechoveshkite-taini-noviiat-h…
      Да си припомним и научните лаборатории за създаване на Генномодифицирани храни (ГМО), генномодифицирани хора чрез тяхното ваксиниране от малки, както и планирано чипиране и компютризиране в огромните шпионски файлове на ЦРУ.
      Тези дни учените официално опровергаха Теорията за големия взрив, гордостта на съвременната астрономия и физика. Истината винаги излиза наяве! А Теорията за Големия взрив е като Теорията на Еволюцията на Дарвин - раздути балони, които вече се пукат с гръм и трясък.
      За да ни докажат, че така наречената наука, гордостта на Масоните на Западния свят, не е и не може да бъде състоятелна, ако не върви ръка за ръка с Духовността.
      Науката е сътворение на човешкия ум и тя може да отиде толкова далече, колкото е способността на човешкия ум. А човешкият ум е само инструмент на човешкото същество и поради това той е ограничен в своите възприятия и възможности. Което прави ограничена и науката. Ето защо науката е добра в измислянето на разни технологични джаджи за всекидневна употреба, за бита на ежедневието, но е неспособна да отиде в света на Вечните истини. Ето защо науката е принудена да лепи етикета "паранормално" на всичко, което тя науката просто не разбира и не може да си обясни. В природата и вселената няма нищо паранормално, всичко е нормално и закономерно. Единственото незакономерно и ненормално е лъжата, а лъжата е плод именно на човешкия ум. Човешкият ум може всичко да си въобрази - и извънземни посред бял ден, и техните честоти и куп други "кодове". Истината на Бога обаче е толкова безкрайна и необятна, че човешкият ум никога няма да може да я обозре. Защото няма как частта да обозре цялото, умът на човека да обозре Бога.
      Защото науката може да е силна в теоретизирането, фантазирането, дисектирането, пастьоризирането и хомогенизирането на истината, но не и в нейното, на истината, познание в цялост и интегрираност.
      Още повече, че науката се прави от учени, които са превърнати в по-голямата си част в чиновници-служители на корпорации и политически коректни правителства.
      А тези не правят наука, те правят лъженаука! Лъженаука е да се използва науката за преследване на военни и завоевателни цели. И в този ред на мисли, житните кръгове, с които ни омайват от десетилетия, че видите ли, били изписани от извънземни, са също лъженаука, защото са направени от винаги намиращите се наблизо американски военни бази и техните тайнствени самолети с още по-тайнственото им антигравитационно или наречено по-модному днес плазмено лазерно оръжие. Ще речете: защо им е на военните да си играят на криеница с обществеността!? Ами именно защото нещо искат да прикрият! като например това: - https://www.kaldata.com/.../entry-11637-%D0%BD%D0%BE%D0.../
      Нашите древни деди Първите хора Древните българи, населявали нашите земи от зората на човечеството, не са имали този проблем на фалшифицирането, разделянето и политиканстването върху истината - за тях истината е била това, което е пред очите им, а не това, което задкулисието им налага (понеже и задкулисие са си нямали дяволът все още не бил "слязъл" на земята ..). - http://aliya.blog.bg/history/2015/01/13/bylgarite-rodonachalnici-na-trakite.1330025
      И въпреки, че Древните българи са основателите на астрологията, която са наричали Животаз (тази, която определя Живота на Земята), те никога не са говорели за "Големия взрив". За сметка на това са говорели за Бога Ра Отец, от който светът е възникнал.
      Най-древната астрология не е гръцка, защото Гърция е държава само на две века. А тези, които днес се наричат гърци, са потомци на Древните българи, първите астролози, просветлени мъдреци и създатели на първата човешка цивилизация Каменната. Древните българи са наричали астрологията Животаз и са ориентирали целия си живот спрямо звездите, Слънцето и Луната. Те са възприемали вселената и съществуванието като живо същество, което са наричали Живият Аз / Животаз. Познавали са не само планетите на Слънчевата ни система, но и са знаели, че Галактиката ни притежава второ слънце, Галактическото слънце, което са нарекли СуМер. Това слънце е възникнало като първата твърда материя от космическия океан. Едва днес учените разбраха, че водата е по-древна от твърдата материя във Вселената. Древните българи са знаели, че Слънчевата ни система обикаля около Галактическото Слънце Сумер за 25 920 години и това им е позволило да създадат първият и най-точен и до днес Древнобългарският календар. Те са познавали и прецесията на земята, която се променя спрямо това Галактическо слънце. Древните българи са знаели и още нещо - че всички звезди и планети са захранени с Божествената светлина, която са наричали Лъ/Ла. Ето защо са именовали СЛънцето, Луната, Лъчите, и така нат. по този начин. Българският език е първоначалният, оригиналният човешки език и само той проследява етимологията на основните човешки думи.
      Това познание те са оформили в стройна философско-духовна система наречена Самкия, която човек може да прозре не в лаборатории и на надница, а като се усамоти (Сам-кия) в Садана единение със своя Създател Бога и прозре Неговите истини и Природни закони. - http://aliya.blog.bg/history/2014/02/25/drevniiat-bylgarski-narod-osnovopolojnikyt-na-vedite-aiurved.1242351
      Ето защо древните ни деди никога не са нарушавали природните закони и баланса на земята, а едновременно с това са били умели зидари, майстори на занаятите, първите земеделци, животновъди, металопроизводители и така нат. И до днес за съвременнаат ни наука древните знания на нашите деди остават загадка в по-голямата си част - и пирамидите, и каменните ни светилища, и обичаите ни, и езика и духовността ни. - http://aliya.blog.bg/history/2013/12/08/kamennata-civilizaciia-na-drevnite-bylgari-dolmeni-menahiri-.1216755
      За разлика от науката, която поставя човека и неговото его, т.е. неговата алчност, независимо дали е за познания, притежания или почести, на върха на пирамидата, Библията, както и всяка една свещена книга, поставят Бог на върха на Пирамидата.
      И Юдаизмът, И Християнството, и Ислямът говорят за Върховния Бог. Будизмът и Хиндуизмът не правят изключение, макар и в Будизма Буда да нарича Бог Шунята, Този, който не е и не можеш да определиш с материални (включително и мисловни) параметри.
      Най-старата свещена книга обаче, Риг Веда още Рча Веда, Речената Веда на Древните българи - предавана през хилядолетията от ухо на ухо и от уста на уста (доскоро тази устна традиция съществуваше в Добърския край у нас) преди да бъде записана на Санскритска азбука - определя Бог като Личност. Рча Веда нарича Бог Личност, а Древните българи са разбирали под тази личност на Бога Субективността. Ето защо Древнобългарският Бог носи и името СебАзи - Себе Ази, Вътрешната същност или Субективността.
      И ако науката наистина иска да се хване ръка за ръка с религията, както е модрено днес да се твърди от учените, то учените трябва не да се опитват да се надбягват с Бога, а да разберат кой е този, който иска с Бога да се съревновава. Трябва първо да разберат себе си, преди да се опитват да разбират Бога. Защото Кой е този, който ще разбира, ще изучава, ще се съревновава!?
      И да се сетят, че и тук нашият древен, най-древен мъдър народ им е оставил ключ към Себепознанието - самата дума Себе означава СъБа / С Бога Отец.
      Истината е, че само Бог Е!
      Така, както океанът е, а вълните са само игра на неговото въображение, без да са отделени от океана, така и ние, човешките души сме само вълни, с които Океанът се проявява. Този миг сме тук, на върха на вълната, а в следващия миг вече ни няма. Само Бог Е.
      Как наричаме този Бог няма значение. Древните българи са Го наричали Ра, Бог Отец. Бог Ра се е разкъсал на хиляди парчета и се е превърнал в своите творби, чиято душа се е проявила като Бог СебАзи, Богът Син, изгрял във всяко едно Божие творение. А самото творение се е появило, благодарение на Майката Материя и Първоначалната й енергия. Древните българи са я наричали Ма, КараМама, Майка, Макя, МаРа, Давата. Древните българи са създали първата човешка духовност и са имали своята Света Троица. - https://www.kaldata.com/…/entry-11585-българите-родоначалн…/
      Както се казва - нищо ново под Слънцето. Всички днешни религии на човечеството имат един общ корен - Древнобългарската духовност. Както всички древни народи в древността са произлезли от българския народ и са говорили българския език.
      А така наречените "научни" познания на древните по нищо не са отстъпвали на днешната наука с тази разлика, че много от древните умения все още не са разгадани от днешните учени - например строежа на пирамидите, съвършените умения в обработката на камъка, който буквално се е превръщал в пластелин в ръцете на древните каменозидари; съвършените астрологически знания и първия човешки календар Древнобългарският, медицинските умения, включващи черепни трепанации, зъболечение, тайни мистични умения и така нат.
      Защо древната "наука" без да претендира да е Господарят на света, че и на Вселената (каквито са безкрайните претенции на днешните учени глави, тръгнали да заселват планетите), е постигала такова съвършенно умение в опазването на живота и здравето на хората и природата?
      А защо нашата най-съвременна наука днес е повече Разрушител, отколкото изцелител, не само на хората и тяхното здраве, но и на природата?
      И не е ли вече време Науката на съвременната "цивилизация" най-сетне да признае, че нещо много фундаментално й липсва - познанието на Субективността, на Душата и Духовността, познанието на Човешката Осъзнатост. - http://aliya.blog.bg/drugi/2011/06/07/ima-li-chovek-dusha.761515
      Защото само Осъзнатостта на човека може да разкрие Истината за Съществуванието. Не мисленето, а Осъзнаването. Време е да забравим широко налаганата ни догма: Мисля, следователно съществувам. Мисленето на днешния човек не включва чувстването, не включва гласа на Сърцето и такова мислене ражда чудовища. Докато Осъзнаването е разцъфтяване на Вътрешната интелигентност на човека, която извира от сърцето и на която мисленето и умът трябва да са подчинени, за да дадат животворни плодове.
      А Осъзнаването винаги започва от себе си, от себепознанието.
      Докато учените не разберат себе си, няма как да разберат и останалото.
      Учени, непознали себе си, могат да създават единствено чудовища - като атомната бомба, като евгениката, като климатичните оръжия. -http://aliya.blog.bg/drugi/2013/03/19/quot-globalnoto-zatopliane-quot-na-globalizatorite.1065746
      Това е и причината днешната наука все повече да заприличва на Чудовището на Франкенщайн - нейни продукти станаха сурогатното майчинство, ефтаназията на деца, присаждането на човешки органи, от което избуя цяла престъпна война срещу децата ни, майките ни, семействата ни. - http://aliya.blog.bg/politika/2012/12/19/parlamentyt-reshi-izpolzvane-na-zdravnite-osigurovki-za-suro.1033250; - http://aliya.blog.bg/drugi/2012/07/02/operaciia-quot-kasapite-quot-koga.975037
      Истински духовните хора, просветлените мъдреци и мистици, стъпвали някога и днес по нашата хубава земя са именно тези хора, които са познали себе си. Те все още се броят на пръсти - един Исус, един Буда, един Лао Дзъ, Ошо, Сократ, Питагор, Гурджиев, един Кабир или Джалал Ад-Дийн Руми. Те са първите искри, от които се разгаря огънят на човешкото осъзнаване.
      Това осъзнаване,което ще обедини в едно Духовността и Науката така, както са били едно цяло в епохата на човешкото първоначалие на Древните българи - Мистиците на Създателя.
    • от Aliya
      Доказателство за пълното единение на древния българин с природата и нейните закони е основният духовен закон на българина, който се е наричал - ДЪРМА. А човекът, който го е спазвал се е наричал ДЪРМАН. Дърман означава Подкрепящият, Държащият. Древнобългарската езикова частица "дър" се е запазила и в думата "дър-жа". А също и в някои наименования на български селища, които както знаем са най-устойчиви на промените на хилядолетията - така например село Дърманци.
      Или казано накратко, Дърма означава "Да се държиш за природата!"
      А дърман е човекът, който е спазвал природните закони и е живеел в пълна хармония с тях. Древният българин дърма е следвал природния кръговрат, движението на звездите по небето и е ориентирал целия си човешки живот и бит спрямо околната среда. Много преди ние днес да се тупаме в гърдите със своята терминологична "екология", древният българин е бил не само и просто еколог, но Божествен еколог.
      Сведения за древнобългарската духовност черпим от Ведите, и по-точно от Риг (Реча) Веда, създадена от древните българи при преселението им в Индия през 2-то хилядолетие пр. Хр.
      http://www.kaldata.com/forums/blog/1328/entry-11266-%D0%B4%D1%80%D0%B5%D0%B2%D0%BD%D0%B8%D1%8F%D1%82-%D0%B1%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D0%BD%D0%B0%D1%80%D0%BE%D0%B4
      С хилядолетията Дърма се е превърнала в основна същност на източните религии - хиндуизъм, будизъм, джайнизъм.
      Ето как описва значението на Дърма един наш просветлен съвременник - мистикът Ошо:
      - Моето определение за религия е: да бъдеш в унисон с природата. И това е значението на думата Дърма - тя означава природа, присъща природа.
      ... Аз вярвам на природата. Аз не вярвам на вашите закони. Вашите закони развратиха цялото човечество. Достатъчно!
      ... Ако можеш да вярваш на природата, постепенно ти се успокояваш, смълчаваш, ставаш щастлив, радостен, празнуващ - защото природата е празнуваща. Природата е празненство.
      ... Ако вярваш на своята природа, ти постепенно ще се приближиш до космическата природа. Това е единственият начин. Ти си част от космическото. Когато вярваш на себе си, вярваш на космическото в себе си. Това е пътят. По тази малка нишка ти можеш да достигнеш до самата цел. Вярвайки на себе си, ти вече си повярвал на Бог, който те е създал. Невярвайки на себе си, ти си се усъмнил в Бог, който те е сътворил.
      - Ошо, Екстазът: Забравеният език, гл. 6-2
      За да постигне единение с природата и да чуе нейния глас, древният българин често е сядал и се е заслушвал в енергийното излъчване на природата. По този начин е възникнала първата религиозна духовна практика в света - Седенето в медитация или казано по-разбираемо - седене в осъзнатост. Чрез седенето в спокойна осъзнатост древният човек е можел да се осъзнае излъчването на Природата и Съществуванието. Медитацията е най-древната религия на света - създадена от древните българи! Седарите или Седа са наричали седящите в медитация хора. Тази дума е запазена във Ведите, създадени от древните българи и е използвана и до днес в Индия за седящите в медитация светци.
      Медитацията е новото съвременно име на най-древната духовна практика на единение с Бога - Садана (Седене е българската дума). От древната българска религия медитацията / седенето / е преминала във всички религии на света - в исляма е позната като Зикр (спомняне на Божественото присъствие); в християнството е позната като Умната или Исихастката молитва; в хиндуизма е Садана; в Будизма е Випасана и така нат.
      В хиндуистката религия, която е произлязла от Ведите на древните българи, е известен и терминът Викара. Викара означава търсене на истинската си вътрешна същност.
      Викара произлиза от българската дума Викаря, Викащия - този, който вика душата си!
      За Викара говори и Шри Рамана Махарши, като я препоръчва при вътрешното духовно търсене като извикване на вътрешното същество - душата.
      Викара е древнобългарското название за Осъзнаване чрез преминаване отвъд хватката на ума и свързване с Космическата интелигентност, или казано с други думи - с Божия Дух.
      Седенето в медитация и Викара са български думи, които прокарват ясна следа между божествената отдаденост на нашите предци и съвременните световни религии, които без изключение черпят от извора на българската душа.

За силата на древнобългарската духовност ярък показател са и българските обичаи, които намираме пренесени дори и в далечна Индия, където са запазени и до днес в знак на признание към тяхната духовна сила.
      На снимката ясно се вижда как Ошо предава от своята енергия, така наречения Шактипат (Сактипат), на своите санясини (духовни ученици), дори и на малките деца. Ошо винаги докосва и разтрива междуочието на човека срещу него, там, където се намира Третото око. Смята се, че докосването от просветлен човек, или от човек, който те обича, засилва твоето трето око и те предпазва от лошо енергийно влияние от недоброжелатели.
      Това ми напомня за един древен български обичай, който нашите български баби спазват и до днес - баенето! Моята баба, когато бях малка и прекарвах ваканциите си при нея, ми баеше - преди да ме сложи да си легна вечер, винаги разтриваше с пръсти мястото на Третото ми око и шептеше някакви думи. Казваше, че ги знае от своята баба, а тя пък от нейната баба...
      Това наше древнобългарско магическо знание е занесено чак в Индия заедно с нашите разселили се предци, а там е запазено и до днес с голям респект към Маха Бахарата (Великите Българи)!
      http://www.kaldata.com/forums/blog/1328/entry-11266-древният-български-народ-–-основоположникът-н/

Сактипат се състои от две думи, и двете с български корен:
      - сакти - психическа енергия, енергия на желаната благословия (от глагола сакам, искам)
      - пат - падане (пад)
      т.е. изсипване на желаната благословия от духовен учител върху неговия ученик.
      Духовната енергия Сакти е била възприемана от древните българи като женска енергия, енергията на женската сила в природата. Доказателство за това е древнобългарската богиня Сакам / Секмет /, която намираме изобразена в Египет като Богиня с женско тяло и глава на Лъв и е била смята за Покровителката на силната воля. Богинята Сакам е пръвоначалният вариант на днешната богиня Бастет на Египет. Дори известният сфинкс на платото Гиза в Египет е нейно изображение,

въпреки, че сред "реконструкцията" на главата някой се е постарал да я представи като глава на негроиден мъж с тяло на лъв. Тази Богиня е и Богинята Майка на плодородието, а е известно, че в древността името на египетския сфинкс е било Хорем Акхет, където Акхет е означавало Сезонът на плодородието, когато река Нил се е разливала и е облагородявала земите с тинята си. Ахат / Рахат е българска дума и означава Божие благоденствие Ра (Бог) и Ахат (Благоденствие). А хорем е означавало хоризонт. Сфинксът най-вероятно, освен първият паметник на Богинята майка, е бил и своего рода астрономически показател за разливите на Нил. - http://aliya.blog.bg/history/2014/05/10/drevnobylgarskite-sledi-v-severna-afrika.1263705
      Лъвът е бил символ на древните българи още от праисторически времена. Намираме го и върху сребърните съдове от Рогозенското съкровище, където Богинята Майка е неговата господарка.

Свързването на силната воля и психическата енергия на предадената благословия Сакти с Жената в древността е показател за уважението към Жената, която е пазителка на живота на Земята. Жената е имала не само физическата сила да дарява и носи живота, но и психическата сила на Божествената воля да закриля този живот.

За разлика от по-късно възникналите мъжки шовинистични световни религии, като по-късния Хиндуизъм, Исляма и Християнството, в древната духовност жената е била възприемана като най-близкостояща до Божествения дух и като инструмент на Божествената Му сила. Ето защо Жената е била обожествявана и в най-дълбоката човешка древност - преди 40000 год, от когато датират първите фигурки на Богинята майка. - http://aliya.blog.bg/history/2014/03/28/bogyt-na-bylgarite.1251952
      Днес обаче световните глобализатори се страхуват от магическата сила на Жената и се опитват да създадат един свят без жени или поне един мъжко гейски свят, повел открита война срещу Жената чрез политическото насилие на гей сурогатни закони, СС-овци, отнемащи децата й чрез така наречените ДАЗД (Държавни агенции за закрила на детето), чрез медийната и шоу пропагандата на кървавото и сексуално насилие над жените по света.
      Не случайно съвременната глобализаторска война срещу жената съвпада и с подетата световна война срещу българската духовност, запазила се днес в Българското православие, което е продължител на нашата хилядолетна народна мъдрост.
    • от Wa7cheR
      Някой има ли Евангелието на св. ап. Тома и Евангелие от Юда в  pdf  или epub вариант по възможност на български език ?
      Интересно ми е да прочета какво е било тяхното виждане за нашата религия
    • от umad?
      Трябва ми помощ за есе на тема ''Твоята религия е онова,което правиш след края на проповедта'' . Понеже темата ми е леко неясна ще съм Ви изключително благодарна..
  • Дарение

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.