Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте налага ми се да закупя Windows за фирма и съм се насочил към Windows 7 professional. Тук обаче възникна въпросът каква точно е разликата между различните пакети OEM, Retail и RTM (ако случайно има и още, които не съм открил казвайте). Ако може да отбележите и плюсовете и минусовете, които имат. Предварително благодаря!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте налага ми се да закупя Windows за фирма и съм се насочил към Windows 7 professional. Тук обаче възникна въпросът каква точно е разликата между различните пакети OEM, Retail и RTM (ако случайно има и още, които не съм открил казвайте). Ако може да отбележите и плюсовете и минусовете, които имат. Предварително благодаря!

RTM - Ready to market -  версия, която е готова за доставка (за разлика от бети, алфи и т.н.)

Retail - тази, която си купуваш от магазина

OEM - Такава версия, която идва с конкретен хардуер и е предвидена да се ползва само с него

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

RTM - Ready to market -  версия, която е готова за доставка (за разлика от бети, алфи и т.н.)

Retail - тази, която си купуваш от магазина

OEM - Такава версия, която идва с конкретен хардуер и е предвидена да се ползва само с него

тоест ако искам да закупя OEM трябва задължително да закупя Компютърна конфигурация или лаптоп?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

тоест ако искам да закупя OEM трябва задължително да закупя Компютърна конфигурация или лаптоп?

Не, вие не можете да закупите ОЕМ. Можете да закупите продукт (лаптоп, десктоп, диск, дънна платка) с включена ОЕМ операционна система

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
RTM – Release to Manifacture (Пуснат за Производство) – крайна версия на продукта. Софтуера вече е напълно функционален и по-нататъшни промени по разработката му няма да бъдат правени. Промени ще има под формата само на пачове и хотфиксове през интернет. Тази версия по принцип не се предлага на крайни клиенти, а се пуска през Developer’s Network за разработчици на софтуер и хардуер за да могат да се запознаят с крайната версия и да разработят за нея свой софтуер, хардуер и драйвери. На базата на тази версия се изработва и упътването за Retail версията. При Windows 7 крайната версия е 6.1 7600.16385. ОЕМ – Original Еquipment Мanufacturer (За Производители на Оборудване) – практически същата крайна версия, като RTM, но предназначена за производители на хардуер и асемблатори. На тази версия се обучават да работят и когато асемблаторите ви продават нов компютър ще идва с тази версия. Retail (За продажба) – тази версия се продава на крайни клиенти, като евентуално се различава от RTM по дисковете, текста на съглашението за ползване на софтуера и наличието на упътване, с две думи изобщо не се различава като структура на инсталационните файлове, те задължително са абсолютно еднакви. По просто казано има евентуално промени по споразумението между краиния потребител и Microsoft, има и упътване за употреба. Като образ (iso файл) RTM=Retail

По-скоро, когато си закупите конфигурация или лаптоп с предварително инсталирана ОС, то тя е OEM.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не, вие не можете да закупите ОЕМ. Можете да закупите продукт (лаптоп, десктоп, диск, дънна платка) с включена ОЕМ операционна система

тоест един вид ако конфигурацияа или лаптопът пише че е с инсталиран уиндоус значи цената на OEM е включена в ццената на лаптопа или конфигурацията? Ако се развали този компютър с OEM и не може да се поправи губя ли самият уиндоус или мога да го инсталирам на друга машина?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

тоест един вид ако конфигурацияа или лаптопът пише че е с инсталиран уиндоус значи цената на OEM е включена в ццената на лаптопа или конфигурацията? Ако се развали този компютър с OEM и не може да се поправи губя ли самият уиндоус или мога да го инсталирам на друга машина?

Да, губите го. Да не говорим че в общия случай не можете да инсталирате (примерно) ОЕМ за Асус на Леново

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, губите го. Да не говорим че в общия случай не можете да инсталирате (примерно) ОЕМ за Асус на Леново

Значи най-добрият вариант е да си се вземе RETAIL версия така ли?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Значи най-добрият вариант е да си се вземе RETAIL версия така ли?

Зависи, тя е няколко пъти по-скъпа. Така че ще трябва да си направите на TCO

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Относително. Може и да може да се инсталира, но Windows не може да се активира и остава висящ нелицензиран.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

A TCO какво е отчно?

Тотална цена на притежание

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тотална цена на притежание

Извинявам се че трябва пак да питам за разяснителен въпрос! Какво включва тази цена?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Между другото - разликите в цените между OEM и Retail варират според версията(edition) и Retail е около 70-100% по-скъпа от OEM(Ако Retail Windows7 Home Premium е 370лв, то OEM версията струва 210лв) Аз си карам с WinXP Pro, понеже имам лицензионен стикер отдолу на лаптопчето. Като мога да съм легален - защо да пиратствам.

Извинявам се че трябва пак да питам за разяснителен въпрос! Какво включва тази цена?

Това е засукан термин, с който Капнемо се опитва да ти каже да предвидиш потенциалните разходи - например ако решиш да смениш компютъра генерално или да сменяш мажорни компоненти, то OEM лицензът може да се анулира, защото е обвързан с точно определена хардуерна конфигурация и можеш да се впуснеш с перипетии с Microsoft и в най-лошият случай да се налага да презакупуваш лиценз. Т.е да погледнеш реалистично и да предвидиш всички разходи, които могат да бъдат около компютъра и всички възможни позиции, та да не излезе нещо непредвидено, което да излезе и солено като сумка. Редактирано от simtech (преглед на промените)
  • Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Между другото - разликите в цените между OEM и Retail варират според версията(edition) и Retail е около 70-100% по-скъпа от OEM(Ако Retail Windows7 Home Premium е 370лв, то OEM версията струва 210лв) Аз си карам с WinXP Pro, понеже имам лицензионен стикер отдолу на лаптопчето. Като мога да съм легален - защо да пиратствам. Това е засукан термин, с който Капнемо се опитва да ти каже да предвидиш потенциалните разходи - например ако решиш да смениш компютъра генерално или да сменяш мажорни компоненти, то OEM лицензът може да се анулира, защото е обвързан с точно определена хардуерна конфигурация и можеш да се впуснеш с перипетии с Microsoft и в най-лошият случай да се налага да презакупуваш лиценз. Т.е да погледнеш реалистично и да предвидиш всички разходи, които могат да бъдат около компютъра и всички възможни позиции, та да не излезе нещо непредвидено, което да излезе и солено като сумка.

Мерси много ще се позамисля над тези работи. НО нещо ме човърка, че най-добре ще е Retail версия. Ако се сещате за някакви други важни особености, за които би било да знам нещо преди да направя избора казвайте. Благодаря много!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мерси много ще се позамисля над тези работи. НО нещо ме човърка, че най-добре ще е Retail версия. Ако се сещате за някакви други важни особености, за които би било да знам нещо преди да направя избора казвайте. Благодаря много!

Най-важната особеност е разликата в цената около 2 пъти и невъзможността да ползваш OEM версия на различен компютър, т.е лицензът няма преносимост, за разлика от Retail. Като цяло на лаптоп най има смисъл да се взима OEM версия - те нито могат да се ъпгрейднат кой знае колко, нито да им се заменят с други ключовите компоненти като дънна платка, например, та общо взето каквото си купил - с него си заседнал.
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А дали можем да говорим за оптимизация при ОЕМ версията? Ако при ОЕМ версията софтуерът е оптимизиран за хадуера, тогава си струва. Прави се един имидж на ОС и си ОК...стига разбира се и ОЕМ да си върви с диск.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А дали можем да говорим за оптимизация при ОЕМ версията? Ако при ОЕМ версията софтуерът е оптимизиран за хадуера, тогава си струва. Прави се един имидж на ОС и си ОК...стига разбира се и ОЕМ да си върви с диск.

Не, не говорим за оптимизация а за привързване на версията към конкретни серии продукти на конкретен производител

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Най-важната особеност е разликата в цената около 2 пъти и невъзможността да ползваш OEM версия на различен компютър, т.е лицензът няма преносимост, за разлика от Retail. Като цяло на лаптоп най има смисъл да се взима OEM версия - те нито могат да се ъпгрейднат кой знае колко, нито да им се заменят с други ключовите компоненти като дънна платка, например, та общо взето каквото си купил - с него си заседнал.

дам така си е. Мерси много! :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не съм убеден, че Retail лиценза е преносим. Веднъж активиран той се заключва към даден компютър, както и OEM лиценза. Да, може да се сменят компоненти, но не и да се пренесе лиценза на друга машина, ако тази е повредена безвъзвратно например. Предимството на Retail лиценза, че можете да си избирате коя версия на софтуера ще инсталирате на новият си компютър - Home, Pro ..., а не да се съобразявате с избора на производителя на компютъра.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не съм убеден, че Retail лиценза е преносим. Веднъж активиран той се заключва към даден компютър, както и OEM лиценза. Да, може да се сменят компоненти, но не и да се пренесе лиценза на друга машина, ако тази е повредена безвъзвратно например. Предимството на Retail лиценза, че можете да си избирате коя версия на софтуера ще инсталирате на новият си компютър - Home, Pro ..., а не да се съобразявате с избора на производителя на компютъра.

Не, не е заключен (при 7). И не можете да избирате какво да инсталирате, инсталирате това, което сте купил

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Естествено разбира се, инсталирам това, което съм купил, но мога да избера какво да купя. Това беше идеята на последното изречение.

Не е ли заключен?! Това означава ли, че мога да инсталирам едно копие на Windows с Retail лиценз на два различни компютъра, с две активации?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Естествено разбира се, инсталирам това, което съм купил, но мога да избера какво да купя. Това беше идеята на последното изречение.

Не е ли заключен?! Това означава ли, че мога да инсталирам едно копие на Windows с Retail лиценз на два различни компютъра, с две активации?

не едновременно, освен ако не сте си купил два лиценза

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Интересно тогава какво ли означава преносимостта на Retail лиценза?! Мога ли или не мога да го инсталирам на друг компютър и при какви условия? И какво се случва с лицензионният стикер, съдържащ ключа на лиценза, който по условие трябва да бъде залепен на кутията след активацията на Windows и е условие за да бъде признат софтуера за лицензиран?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Интересно тогава какво ли означава преносимостта на Retail лиценза?! Мога ли или не мога да го инсталирам на друг компютър и при какви условия? И какво се случва с лицензионният стикер, съдържащ ключа на лиценза, който по условие трябва да бъде залепен на кутията след активацията на Windows и е условие за да бъде признат софтуера за лицензиран?

За тези подробности е добре да се обърнете към експертите по лицензиране от Майкрософт

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от xXx*Triple*xXx
      Добър ден От известно време (2-3месеца)забелязвам в Event Viewer където е отметката Error ми излиза едно - Schannel : The following fatal alert was received: 40. Търсил съм из разни форуми да опитам да разбера за кво иде реч от какво се получава този error но като цяло не намерих нищо което да ми е от полза И за това мисля,че е време да се обърна за запитване към вас ако някой тук знае нещо да сподели
    • от Мирослав Каменов
      Здравейте, моят проблем е следният лаптопът ми е Guru M67SRU закупих си оригинален диск за Windows 7 от Microsoft с цел да вдигна битовете на моят понеже е 32 Bit а искам 64 Bit така сложих диска във лаптопът пуснах инсталацията започнах да го инсталирам и ми изписа че „Windows не може да се инсталира защото е стартиран безопасен режим натиснете Ok за да продължите натискам и вадя диска и пускам Windows normally излиза ми това натискам ok пак това пробвах да вляза във Safe Mode да го спра не става излиза ми само това на снимката и не ме пуска вътре помощ!!!!

• от asdfj
      Привет.От доста време насам имам проблем при инсталирането на уиндоус 8 на Lenovog50.Закупен е с 8-цата и след това съм го преинсталирал няколко пъти с уиндоус 7. На диск тръгва и когато се покаже инсталацията да избера език и т.н. отказва и блокира клавиатурата и мишката,а в биоса работи и при 7-цата върви без проблем.Възможно ли е да е заключен към 8? Отчаян съм тъй като тази 7ца не върви добре и искам да си върна предишния.Другия ми въпрос е чрез флашка какви са настройките в биоса с UEFI/Legacy и как да подкарам флашката.
      Багодаря предварително.
    • от Maria Green
      Здравейте, празнуващи и почиващи, и работещи, и разбиращи!

Трябва ли да направя нещо особено във връзка с прикачения файл? Съществува ли проблем, анализирайки данните? 

Странното е, че не разбирам нищо от снимката, а това ми се изписва щом включа лаптопа. 

Ще се зарадвам на подробен съпорт.

• от kafenceto123
      Здравейте!
      Натъкнах се на проблем, докато се опитвах да преинсталирам чисто Windows 10 на лаптопа си Lenovo Legion Y520. Първо доста странно е, че когато включа или рестартирам лаптопа нямам достъп до Setup менюто, което по принцип се отваря с F2. Второ, когато натисна F12 при рестарт и вляза в Boot Manager-а, флашката на която съм свалил Windows-а не е засечена. На екрана се показват само хард дискът, ссд-то, ако не се лъжа имаше още две опции, едната от които беше Network Boot, а другата изобщо не си я спомням. След доста терзания успях да вляза и в Boot Menu-то, като използвах Shift + "Restart" метода, но и там не открих флашката. След още дълги минути на недоумение открих, че все пак флашката ми става видима в Boot Menu-то, ако изляза, съхранявайки промените (F10), независимо дали съм правил такива. След като изляза, натискайки F10, отново лаптопът ме прехвърля в Boot Menu-то и флашката е видима, но когато я кача над всичко останало и изляза, Windows се стартира, както обикновено вместо да ме препраща в инсталационното меню на новия софтуер.
      П.С. Нямам опция Security Boot, появява се единствено, когато се появява и флашката и е "Disabled".
      Ако имате някакви идеи какво се случва, бих бил безкрайно благодарен да ги споделите! 
  • Дарение

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.