Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте, днес дойдоха техници и прекараха TV и vivacom fiber net (или нещо от сорта). Трябваше да изляза така че не съм гледал какви настройки правиха техниците. Майка ми беше в нас, но и тя не ги е гледала много. Момчетата са си свършили работата и са си заминали. Настройките ги правиха на моя лаптоп. Когато се върнах имах интернет посредсвтом ЛАН кабел които беше в един от портовете на рутера. Естествено го махнах, НО интернета изчезна. Гледам, че са изключили тотално Wi-Fi антената на лаптопа и си я включих. Веднага намери безжични мрежи ключително и моята. Свързах се с нея, но излезе жълтия удивителен и ми изписа No Internet Access... Пробвах от телефона, стига до "Получаване на IP адрес" и дотам... и от телефона греда. Интересното е че сестра ми си има интернет и на телефона и на лаптопа без проблеми. На майка ми на настолния, който си е с кабел също всичко е наред. Аз с кабела имам интернет, но е далеч от скоростите, който трябва да са... SpeedTest даде под 1mbps, а при майка ми скоростта е 27-28mbps, като плащаме за 30 (всичко е наред). При мен кабела беше в 1-вия порт на рутера, смених го на 4-тия и скоростта драстично се качи (~20-25mbps). Кабела, който е в компа на майка ми пък са го раздвоили и влиза във 2-ри и 3-ти порт на рутера (wtf?!). Не знам какво и как са правили, но само аз нямам интернет нито на лаптопа нито на телефона... Името и паролата на мрежата са същите като при стария рутер. Някъкви идеи ? :(

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Обадете се на съпорта и ги помолете да Ви помогнат за проблема...

А техниците са си свършили работата по най-малкото съпротивление (както винаги) - защо пък да ти настройват безжичен интернет на лаптопа. :)

Скоростите са негарантирани, затова въобще няма да ти обърнат внимание на питането защо ми е такава скоростта и те съветвам да се съсредоточиш до връзване на лаптопа безжично (при въпросите към съпорта им).

Редактирано от krassleto (преглед на промените)
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Затова настройки не се правят на лаптоп че става страшна обърквация. Windows има навика да помни стари настройки на мрежа, и трябва да се изтрие текущата връзка, и да се добави отново.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Чудя се дали не е от тъпия им рутер. Преди да тръгна им казах само да няма мак адреси, за да си влизам и от телефона в мрежата. Гледах настройките на мрежата, мак адреси няма, а не мога да влизам не само от лаптопа, а и от телефона... 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Обади се на 123 , за да се проверят кабелите. След рутера трябва да има суич и единия от портовете трябва да е за TV приемника.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами тя телевизията се води оптична и суич мисля че няма - само рутера и приемника за оптичната телевизия. Иначе, на съпорт не ми се звъни, че така в студентски град (където живея през по-голямата част от годината) пак не си бяха свършили работата ама този път Мтел и МегаЛан и беше голяма болка като една индианка дето сиг 8 мин се е чудила как се вдига телефона ми обясняваше как да си настроя рутера (тя даже не разбра тогава какъв беше проблема точно...) Накрая писах във форума на Мегалан и оттам ми помогнаха. Виваком обаче нямат форум за такива проблеми (или поне аз не го открих) и затова писах тук ама май като гледам ще се наложи да им звъня, неизбежно е... :/

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Само по 3 и 4 порт има тв - така мисля че беше .

Виваком обаче нямат форум за такива проблеми (или поне аз не го открих)

Няма и да намериш , това са мега фирми :) очаквай скоро и ментел да го закрият :D

Редактирано от jonov (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами тя телевизията се води оптична и суич мисля че няма - само рутера и приемника за оптичната телевизия. Иначе, на съпорт не ми се звъни, че така в студентски град (където живея през по-голямата част от годината) пак не си бяха свършили работата ама този път Мтел и МегаЛан и беше голяма болка като една индианка дето сиг 8 мин се е чудила как се вдига телефона ми обясняваше как да си настроя рутера (тя даже не разбра тогава какъв беше проблема точно...) Накрая писах във форума на Мегалан и оттам ми помогнаха. Виваком обаче нямат форум за такива проблеми (или поне аз не го открих) и затова писах тук ама май като гледам ще се наложи да им звъня, неизбежно е... :/

Значи имаш от новите рутери, които са комбинирани. Звънни на 123, за да е сигурно, че кабелите са свързано коректно. Освен това оператора ще провери какви настройки  са направени на рутера.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Звънях и вече взех много да се изнервям... Казаха, че щом други устройства се свързват значи проблема не е в рутера. Казаха ми да си видя настройките. Някой като цяло запознат ли е как да си направя наново настройките ? 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Рутера ти е Huawei който работи двоен режим ( Bridge за IPTV, и IPExtension за у-вата) максимален брой у-ва които да имат интернет в случая е ограничен до 4 след рутера, като се вдигат лийзове за време на всяко у-во , при изключване на у-во от мрежата трябва да звъниш да ти ги изритат от активните сесий, Има възможност и за работа в NAT , но има бъг с IPTV при който забива. Съвет от мен , вземи си рутер ( паднали са за по 30-40 лв ) бодни го отзад и ще замъркаш :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е значи това ще е проблема, аз имам рутер ще го вържа и така... благодаря за информацията. Добре, че във форумите има хора, които малко от малко разбират, че никой от виваком не успя да ми обясни така като хората как стоят нещата. Мерси отново. :) 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Знам, че ще прозвучи грубо, но след като видях, че нямаш нито един технически грамотен пост по темата, се чудя с какъв акъл даваш становище какъв е проблема и кой е индианец, кой не е?

Проблема може да е и до настройка, но в крайна сметка никой не ти е длъжен да ти поддържа устройствата у вас.

Замисли се, ако си зададеш въпроса правилно може и да получиш правилен отговор, не мислиш ли?

Щом спира до "Получаване на IP адрес" може да са изключили dhcp сървъра от рутера и да трябва да си зададеш статично IP в мрежовата карта.

Виж на другите устройства какви са IP адресите и си задай статично някое, което не се използва.

Винаги може да са ти сложили подмрежата така, че да има общо 2 или 6 адреса, които можеш да използваш.

Съвета, който получи по-горе го забрави, защото на този рутер му трябва настройка, а съм сигурен, че няма да можеш да го настроиш.

За това просто най културно ги помоли да изпратят техници да ти свържат останалите устройства, ако не, поне да ти помогнат по телефона сама да ги свържеш.

EDIT:Между другото дали има мак филтрация може да видиш само от рутера, ако не се лъжа.

Редактирано от endlessroot (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Знам, че ще прозвучи грубо, но след като видях, че нямаш нито един технически грамотен пост по темата, се чудя с какъв акъл даваш становище какъв е проблема и кой е индианец, кой не е?

Проблема може да е и до настройка, но в крайна сметка никой не ти е длъжен да ти поддържа устройствата у вас.

Замисли се, ако си зададеш въпроса правилно може и да получиш правилен отговор, не мислиш ли?

Щом спира до "Получаване на IP адрес" може да са изключили dhcp сървъра от рутера и да трябва да си зададеш статично IP в мрежовата карта.

Виж на другите устройства какви са IP адресите и си задай статично някое, което не се използва.

Винаги може да са ти сложили подмрежата така, че да има общо 2 или 6 адреса, които можеш да използваш.

Съвета, който получи по-горе го забрави, защото на този рутер му трябва настройка, а съм сигурен, че няма да можеш да го настроиш.

За това просто най културно ги помоли да изпратят техници да ти свържат останалите устройства, ако не, поне да ти помогнат по телефона сама да ги свържеш.

EDIT:Между другото дали има мак филтрация може да видиш само от рутера, ако не се лъжа.

Прав си от части, за съжеление Huawei рутер-а който се използва работи в бридж режим с IPExtension тоест той няма включен NAT нито вътрешна мрежа, не играе изобщо ролята на машрутизатор , а по-скоро на суич, той самият има 2 WAN интерфейса , единият се регистрира в DHCP сървър ( BRAS / NAS ) за самата интернет връзка , в който клиента има 5 Активни сесий ( разбирай IP Адреси) единият адрес отива на рутера за достъп и мениджмънт, останалите 4 на устройствата зад него. Вторият WAN интерфейс работи изцяло в bridge режим и през него се връзват IPTV приемниците към IPTV  бридж с подмрежа 10.*.*.* като той отговаря само за Multicast/Unicast към тях. Когато има четири включени устройства зад него ( разбирай лаптоп/компютър/телефон) те изчерпват активните сесий ( разбирай 4те IP адреса които остават) , в следствие на което следващите у-ва не взимат DHCP лийз и няма как да вдигнат активна сесия. Да модема може да бъде настроен в NAT  като стандартен маршрутизатор и да обслужва частна/вътрешна мрежав (192.*.*.*) , но в този режим се явява проблем с Multicast-a на IPTV приемниците и почват да насичат. Техници на място няма какво да направят тъй като или трябва да се спре телевизията , и да се обърне в NAT  рутера или да се сложи рутер на клиента, който те не поддържат.  Aко имаш въпроси отностно техническата част на нещата, на драго сърце бих могъл да влеза и в подробности отностно тях.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Прав си от части, за съжеление Huawei рутер-а който се използва работи в бридж режим с IPExtension тоест той няма включен NAT нито вътрешна мрежа, не играе изобщо ролята на машрутизатор , а по-скоро на суич, той самият има 2 WAN интерфейса , единият се регистрира в DHCP сървър ( BRAS / NAS ) за самата интернет връзка , в който клиента има 5 Активни сесий ( разбирай IP Адреси) единият адрес отива на рутера за достъп и мениджмънт, останалите 4 на устройствата зад него. Вторият WAN интерфейс работи изцяло в bridge режим и през него се връзват IPTV приемниците към IPTV  бридж с подмрежа 10.*.*.* като той отговаря само за Multicast/Unicast към тях. Когато има четири включени устройства зад него ( разбирай лаптоп/компютър/телефон) те изчерпват активните сесий ( разбирай 4те IP адреса които остават) , в следствие на което следващите у-ва не взимат DHCP лийз и няма как да вдигнат активна сесия. Да модема може да бъде настроен в NAT  като стандартен маршрутизатор и да обслужва частна/вътрешна мрежав (192.*.*.*) , но в този режим се явява проблем с Multicast-a на IPTV приемниците и почват да насичат. Техници на място няма какво да направят тъй като или трябва да се спре телевизията , и да се обърне в NAT  рутера или да се сложи рутер на клиента, който те не поддържат.  Aко имаш въпроси отностно техническата част на нещата, на драго сърце бих могъл да влеза и в подробности отностно тях.

Аз имам един въпрос малко извън темата. Защо насичат приемниците, ако така се конфигурират нещата. Установили ли сте някаква конкретна причина или... Питам, че ми стана интересно, а и ти каза, че можеш да дадеш повече техн . подробности. Това бъг в устройсвото Huawei ли е или е някъде по мрежата ви?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз имам един въпрос малко извън темата. Защо насичат приемниците, ако така се конфигурират нещата. Установили ли сте някаква конкретна причина или... Питам, че ми стана интересно, а и ти каза, че можеш да дадеш повече техн . подробности. Това бъг в устройсвото Huawei ли е или е някъде по мрежата ви?

CPU-то на Huawei-a засича при обработка на NAT маршрутизиране паралелно със bridge-a  на IPTV , трафика който минава за Multicast/Unicast  към тях е голям + NAT обработката и го претоварват , и това се отразява , има алтернативно решение със HG Switch преди рутера и към него приемниците, за момента не мога да ти кажа защо не го правят в този вариант, но старите инсталаций са точно така организирани.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

CPU-то на Huawei-a засича при обработка на NAT маршрутизиране паралелно със bridge-a  на IPTV , трафика който минава за Multicast/Unicast  към тях е голям + NAT обработката и го претоварват , и това се отразява , има алтернативно решение със HG Switch преди рутера и към него приемниците, за момента не мога да ти кажа защо не го правят в този вариант, но старите инсталаций са точно така организирани.

Мда ясно. Точно си мислех по варианта със switch преди рутера за IPTV, обаче явно са решили да слагат едно устройство и клиента да го д*ха. Лесно и удобно за компанията, контрол на сесии и трафик, а оправданието е - "правим нещата за вас клиентите, да сте по-защитени и с по-високи технологични решения. Големите вече не искат да си усложняват нещата в мрежата, без значение, че това се отразява на потребителя. Т.е. имам предвид, че като това Huawei не е ефективно що го слагат, ами щото им е евтино решение предполагам. Така се реализират големите печалби и се взимат големи бонуси от управниците. Това братле не е насочено към теб, а към управата на всички големи компании доставчици на такъв тип услуги. Вземи за пример и Близу с docsis решенията, ама то хубаво е това нещо, ефективно и с много голям капацитет, но при положение, че се направи като хората, а не в сегашното им конфигуриране и още по-големия парадокс, е че са казали хоп на старата си мрежа, както и още такива други "играчи", но рано или късно клиента ще се събуди и няма да я бъде тая, ама... Инак мерси за отговора :)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Off Topic: Съгласен съм с теб, но за тези пари които плащаме за интернет се съмнявам да имаме идеално обслужване някога. Все пак сме на едни от първите места високоскоростно покритие, скоростите които се достигат в еропа например за "голяма" скорост се счита 7-12mbps , а  35-40 евро на месец е минималната такса, и това го казвам от личен опит. Тук имаме големи скорости на по-малки пари, трябва все някаде да се направи компромис. Ако човек иска нещо професионално направено неискаш да ти казвам ценоразписа за професионалните интернет услуги, тъй като плашат. Аз лично съм изцяло с мое оборудване , от доставчика ползвам само модем-а тъй като без него няма как да стане. Предлагаха ми тяхоно оборудване (суичове, рутер) , но учтиво им отказах офертата, за да нямам после главоболия с тях, модема на три пъти искаха да ми го сменят техниците им ( говоря за blizoo), но не им дадох тъй като съм уцелил на една от малкото Motorol-и които са учудващо надеждни. два пъти съм им звънял и двата пъти реагираха в рамките на нормалното време. Около 6 часа, и то за проблеми с тяхно активно оборудване в квартала и скъсан кабел, все пак не са бърза помощ. За моите 18лв/месец съм доволен, може би един от малкото.. Наистина и те прекаляват някой път, но за това сме ние , да съдействаме когато има проблем или някакво недоразумение и да го оправяме :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да разбирам ли, че като се дигне активна сесия клиента получава публични IP-та за всяко едно устройство или са частни? Общо взето искам да знам дали раздават публични IP адреси като ябълки?Ако клиентите получават частни ip адреси какъв е проблема да се сложи по-голям брой сесии, та са ги ограничили общо на 5?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да разбирам ли, че като се дигне активна сесия клиента получава публични IP-та за всяко едно устройство или са частни? Общо взето искам да знам дали раздават публични IP адреси като ябълки?Ако клиентите получават частни ip адреси какъв е проблема да се сложи по-голям брой сесии, та са ги ограничили общо на 5?

Изцяло публични са от пула на съответният регион , ограничени са принципно до 5 към една услуга, като ограничението е по порт на AccessSwitch-a , но едно е резервирано от рутера, също така когато устройство отпадне сесийте са с голям живот и не изчезват бързо , за това се налага да звъни и да се ритат ръчно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

zdraveite,imam sushto vupros za tozi huawei wifi router na vivacom.

Kak moga da promenia nastrokite na routera probvah sus 192.168.1.100,kakto pishe v uputvaneto,provah i sus ipto na standartnia gateway nesto ot sorta na 95.42... ,no nisto

blagodaria vi predavitelno i se izviniavam za maimunicata

Тук се пише само на БЪЛГАРСКИ език!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Стояне пиши на български и грамотно,че нищо не ти е разбира  и в техния рутер не можеш да се ровиш .

Редактирано от AlkatrazBG (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

zdraveite,imam sushto vupros za tozi huawei wifi router na vivacom.

Kak moga da promenia nastrokite na routera probvah sus 192.168.1.100,kakto pishe v uputvaneto,provah i sus ipto na standartnia gateway nesto ot sorta na 95.42... ,no nisto

blagodaria vi predavitelno i se izviniavam za maimunicata

Достъп можеш да получиш като набиеш ръчно на LAN 192.168.45.66 , след това достъпваш 192.168.45.65 на порт 80 или 61080 , но немога да ти кажа паролата тъй като е рандом генерирана , а ако ти трябва само настройка на безжичната мрежа можеш да я направиш през my.contact.bg със съответните потребителско име и парола , става ли въпрос обаче за нещо по-сложно , можеш да се обърнеш към 087 123 от там могат да съдействат.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

a kakво ще стане ако се ресетне рутера на виваком? след това ще може да се влезе в него със стандартните пароли, но дали ще има интернет не се знае. На мен когато ми го прекараха индикацията за интернет светеше в червено и на всеки компютър (2 бр.) имах публични айпита. След като им звънях направиха настройки и индикацията светна в бяло,компютрите станаха с частни айпита,а приемника за ТВ беше с реално.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Във Вивакома да не са спрели телефона на съпорта ? Рутера е техен и е редно да питаш тях за тия неща.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.