Премини към съдържанието
15 години Kaldata.com – време е да почерпим! Прочети още... ×

Препоръчан отговор

Здравейте.

Тъй като мисля към края на годината да направя една машина за хостинг на CS 1.6 се чудя процесорът какъв да бъде - AMD FX или Intel. Бяха казали, че FX серията е значително по-добра от по-старите AMD процесори, а пък други казват, че е по-добра дори и от Intel "I3/I5/I7" моделите. Вие какво мислите? Насочил съм се към тези три процесора (тъй като мисля да създам две машини, първоначално мислех едната Xeon, другата с i5 процесор) - AMD-то (http://nikem-bg.net/computer-components/AMD-FX-8320-3.5G-X8-BOX-AM3) Intel i5-цата (http://nikem-bg.net/computer-components/I5-3570K--3.4G-6MB-BOX-LGA1155) и Xeon-а (http://nikem-bg.net/computer-components/XEON-E3-1230V2-QUAD-3.3-8MB). Тази вечер се досетих отново за FX процесорите и за това го правя това просто информативно, за да ми стане ясно в бъдеще какво да направя и дали уви ще е добро решение.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравей. Тук всеки би ми отрязал главата за това което ще кажа.

Всеки един от процесорите ще ти върши работа, но в случая FX е по-добър. Предимството на Интел е повече в еднонишковите задачи, а на АМД е в многонишковите.

Ако трябва да избирам аз примерно между FX8350 и i7 4770k то избора ми ще е FX8350, тъй като за приблизително 195 долара е почти на същото ниво (в някои аспекти и по-добър от 4770, който е около 350 долара, и понякога предлага до 50 процента повече производителност в еднонишкови операции, и понякога с 11 процента повече в многонишкови операции), и да не забравяме че 4770 е последно поколение.

Относно FX8320 и i5 3570k FX8320 е по-добър във всички тестове. И значително по-евтин.

Сега Интел фанатиците (АМД хейтърчета) ще ме оплюят едно хубаво :>

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За сървър си е най-добре машината да е с професионални компоненти. На любителските чаркове се гледа, само и единствено при много нечитав бюджет за начинанието.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нито един от процеосорите не е подходящ за целите, а именно хост сървър. Ориентирай се към Xeon/Opteron сериите на двата производителя.

Успех !

Редактирано от techmaniac (преглед на промените)
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами да, определено сървърните процесори Xeon и Opteron ще ми свършат най-най-най-добра работа, но в случая аз не желая да хвърлям над 3 бона в нещо, което знам, че няма как да ми избие парите. Към първият писал в темата, какво ще рече еднонишкови и многонишкови, тъй като имам леки известни знания по хардуера, но не съм чак толкова навътре в тази сфера? Значи викаш FX серията?

Редактирано от Nicollay Dong (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами да, определено сървърните процесори Xeon и Opteron ще ми свършат най-най-най-добра работа, но в случая аз не желая да хвърлям над 3 бона в нещо, което знам, че няма как да ми избие парите. Към първият писал в темата, какво ще рече еднонишкови и многонишкови, тъй като имам леки известни знания по хардуера, но не съм чак толкова навътре в тази сфера? Значи викаш FX серията?

Еднонишковите операции могат да се изчисляват само от едно ядро. Многонишковите от няколко ядра едновременно. Това означава че еднонишкова производителност ти е изчислителната сила на едно ядро, а многонишковата изчислителната сила на всички ядра на процесора взето заедно. Съответно ако ползваш многонишкови програми и се колебаеш между процесор "1" и "2", ти взимаш този процесор, чиято многонишкова производителност е по-висока. Да речем 2. Ако ползваш предимно еднонишкови програми сравняваш пък еднонишковата производителнсот на тези процесори. AMD като цяло отстъпват на еднонишкова производителност (single thread) от Intel, но при многонишкови задачи (multi thread) са почти равни. Разбира се много зависи и от самите процесори, които сравняваш. Това е нещо като тенденция, просто.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На кратко ако ще ползваш огромно количество еднонишкови процеси вземи Интел, ако ще е високо натоварване с многонишкови процеси вземи АМД. Независимо дали е десктоп или сървър процесор.

Ако говорим за сървърни, имаш опции.

Opteron 6380 16x2.5GHz (Turbo 2.8GHz 16 cores/3.2GHz 8 cores) 115W ~ 1603 Лева

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На кратко ако ще ползваш огромно количество еднонишкови процеси вземи Интел, ако ще е високо натоварване с многонишкови процеси вземи АМД. Независимо дали е десктоп или сървър процесор.

Ако говорим за сървърни, имаш опции.

Opteron 6380 16x2.5GHz (Turbo 2.8GHz 16 cores/3.2GHz 8 cores) 115W ~ 1603 Лева

Е това не е ли малко, като да гърмиш с топ по врабче :Д За един CS... :Д

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За мен лично FX серията е много добра спрямо цена/качество така, че AMD процесор е доста по-добре макар и не винаги да съ по-мощни от тези на Интел, но като цяла AMD е по-добрия избор.Няма смисъл да даваш сумати пари за процесор на Интел

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В случая предвид бюджета все пак ще се наложи вероятно да се използуват компоненти от любителски ранг. Предложете на човека варианти с fx-83XX на АМД и вариант около s2011 на Интел. Това в последният случай не изключва и Xeon, има любителски дънни платки(обикновено с наставката "pro" в наименованието на модела),  които го поддържат.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря за коментарите ви, ами щом е така, значи към края на годината ще създам една машина (десктоп). Подготвил съм ето това (http://nikem-bg.net/cart/45021p1r46717p1r1002735p1r47756p1r46364p1r47370p1rf.html) също така да попитам, понеже днес бях чел за AMD-тата, че тези с по-голяма тактова честота са с водно охлаждане, добре де, каква е точно разликата между водното и нормалното?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря за коментарите ви, ами щом е така, значи към края на годината ще създам една машина (десктоп). Подготвил съм ето това (http://nikem-bg.net/cart/45021p1r46717p1r1002735p1r47756p1r46364p1r47370p1rf.html) също така да попитам, понеже днес бях чел за AMD-тата, че тези с по-голяма тактова честота са с водно охлаждане, добре де, каква е точно разликата между водното и нормалното?

Водното охлажда едновременно всички компоненти и е по-скъпо. Въздушното всеки компонент е сам за себе си, имаш грижата само да създадеш въздушен поток. Водно

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Водното охлажда едновременно всички компоненти Водно

Това, откъде го измъдри? Или имаш предвид още значително по-скъпа от стандартните къстъм инсталация, с блокове и за силовите схеми, за чипсета, за оперативната памет, процесора и видеокартата?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Водното охлажда едновременно всички компоненти и е по-скъпо. Въздушното всеки компонент е сам за себе си, имаш грижата само да създадеш въздушен поток. Водно

Това си е наистина ужасна конфигурация… :D Тъй като се заговорихме за въздушния поток, със сигурност ще трябва да взема още един охладител, за да не загрява процесора, нали? Другото което е, BOX какво ще рече (в името на процесора)? Че има вграден охладител (като при Intel) ли?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това, откъде го измъдри? Или имаш предвид още значително по-скъпа от стандартните къстъм инсталация, с блокове и за силовите схеми, за чипсета, за оперативната памет, процесора и видеокартата?

Не виждам смисъл от водно, ако към него не се вържат поне видеото и процесора.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Държа сървър на на цс 1.6 от над 7 години и той използва само 1 ядро ,но CS:GO вече използва многоядрени процесори така,че си прецени сам.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не виждам смисъл от водно, ако към него не се вържат поне видеото и процесора.

Off Topic/ Честити 100 мнения. Дано като ги направиш хиляда, да си станал печен с обяснението на това, което имаш предвид ;)

Редактирано от sliderum (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За CS: GO сървърите мен слабо ме интересува. Има вероятност да се поддържа на повече от едно ядро, което е формалност, заради по-добрия интерфейс на играта, което със сигурност ще черпи повече ресурс от CS 1.6. Може да заключвате темата. Стана ми ясно това, което засега трябва. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Принципно машината се сглобява според очакваният среден брой потребители за единица време, плюс някакъв резерв. Ние всичко можем да си пишем тук, а накрая наистина да излезе, че за въпросният сървър ще стигне дори някоя стара щайга. А може и 4-6 ядрен процесор да не стигне...Без повече данни от автора на темата, няма как да преценим какво натоварване ще има, за да знаем и с какви изисквания да се съобразим. Който има професионална представа за разпределяне на ресурсите, разбира се....

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.