Премини към съдържанието
rainov

Linux - Софтуер и проблеми!

Препоръчан отговор

Здравейте! Вчера за първи път се докоснах до Unix базирана операционна система (Suse 9.3). Инсталацията мина както трябва, мога да превключвам към XP и т.н. Идеята ми за темата е следната:

По-вещите да помагат на такива като мен, с каквото могат. Да дават линкове към най добрите (според тях) програми, а и да пишат как се инсталират, защото за мен (а и не само за мен) това е пълна мъгла. Попрочетох тук там, и доколкото разбрах компилирането за всяка програма е индивидуално, така че ще е добре да има и напътствия към линковете.

Ето ги и първите въпроси, които ще задам аз!

1во: Рових се навсякъде из настройките на системата, но така и не успях да намеря от къде се настройва писането на кирилица.

2ро: Музиката и филмите ми НЕ са на партишъна на Linux. Успях да си пусна песен само чрез Real player, но въобще не беше добре (прескачаше и т.н.). Като пусна филм тръгва, но въобще няма картина и звук и филма свършва за има няма 5 секунди. Може би трябват кодеци? Вие ще кажете.

3то: Има ли начин да превключвам между системите без да рестартирам?

Това е засега. Моля темата да не се превръща в спор Windows срещу Linux. Благодаря на всички, които ще се включат в темата и ще помогнат за опознаването на Linux. Поздрави, rainov! :clap:

Редактирано от rainov (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Кирилицата се пуска от Control Center, keyboard layouts (май така беше).

Цъкаш на Enable keyboard layouts и слагаш българския.За музиката мисля, че трябва да сложиш това

За превключването ще трябва да рестартираш.

Редактирано от peacecrusher (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Здравейте! Вчера за първи път се докоснах до Unix базирана операционна система (Suse 9.3). Инсталацията мина както трябва, мога да превключвам към XP и т.н. Идеята ми за темата е следната:

По-вещите да помагат на такива като мен, с каквото могат. Да дават линкове към най добрите (според тях) програми, а и да пишат как се инсталират, защото за мен (а и не само за мен) това е пълна мъгла. Попрочетох тук там, и доколкото разбрах компилирането за всяка програма е индивидуално, така че ще е добре да има и напътствия към линковете.

1во: Рових се навсякъде из настройките на системата, но така и не успях да намеря от къде се настройва писането на кирилица.

2ро: Музиката и филмите ми НЕ са на партишъна на Linux. Успях да си пусна песен само чрез Real player, но въобще не беше добре (прескачаше и т.н.). Като пусна филм тръгва, но въобще няма картина и звук и филма свършва за има няма 5 секунди. Може би трябват кодеци? Вие ще кажете.

Това е засега. Моля темата да не се превръща в спор Windows срещу Linux. Благодаря на всички, които ще се включат в темата и ще помогнат за опознаването на Linux. Поздрави, rainov! :P

Да компилираш програми е най-трудния и неудачен начин за инсталирането им в една дистрибуция. Щом си със Сусе ползвай Yast - намира се в менюто ти някъде. Там има за прибавяне и махане на програми. Поразтърси се из интернет и си добави още сървари със софт - тогава даже няма да се налага да ги търсиш програмите из нета. Само пишеш какво горе долу ти трябва в търсачката за инсталиране на софт в Yast, избираш програмата която ти допада от намерените и гледаш как върви инсталацията напълно автоматично. Значително по-лесно е отколкото в Прозорци.

1. Явно не си се поровил достатъчно. Из менюто има настройки (предполагам КДЕ) и има как да си прибавиш каквато ти душа иска клавиатура. Не се налага допълнителна от Инженера :)

2. По лицензионни причини кодеци за музика и филми не са включени в дисковете на Сусе. Виж по-горе дето съм и написал за инсталирането. Така ще си инсталираш и кодеците които ти липсват.

3. Не.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Балгодаря и на двамата. Относно клавиатурата, (рових се в "езици") видях само "ориентиране на клавиатурната подредба към САЩ/United states, или нещо подобно. Ще потърся пак за прибавянето на клавиатури.

Изтеглих XMMS Mp3 от твоя линк и после ще го пробвам, благодаря.

Относно инсталирането през Yast. По този начин си инсталирах Opera още вчера, но имах инсталационния файл на компютъра и не знаех, че мога да си избирам от списък програми в интернет. Питах за компилирането, защото си изтеглих Mplayer, а файла не е с разширение .rpm и не може да се инсталира направо през Yast (към линка за програмата имаше опътване за инсталация чрез компилиране). Ако знаеш някой по-добре поддържан сървър моля напиши адреса. Благодаря отново!

Сега видях, че сайта от линка на peacecrusher е специално за програми с разширение .rpm

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Балгодаря и на двамата. Относно клавиатурата, (рових се в "езици") видях само "ориентиране на клавиатурната подредба към САЩ/United states, или нещо подобно. Ще потърся пак за прибавянето на клавиатури.

Относно инсталирането през Yast. По този начин си инсталирах Opera още вчера, но имах инсталационния файл на компютъра и не знаех, че мога да си избирам от списък програми в интернет. Ако знаеш някой по-добре поддържан сървър моля напиши адреса. Благодаря отново!

http://en.opensuse.org/YaST_package_repository

ето какво излезе от едно тътсене с гугъл. Виж само кое е за твоята версия на дистрибуцията. Обърни по-специално внимание на Packman. Там има страшно много софт. Намери си също и за директен упдейт на КДЕ - там се намират доста гъзарски работи за десктопа :P

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не неможе да превключваш между системите без да рестартираш.

Единствения начин да работят заедно е с виртуална машина - което не ти препоръчвам защото ще поддържаш цели 3 системи на компютъра си (а и няма да можеш да играеш ,което е единствената свястна причина да сложиш уиндоус в линукс).

Непременно сложи драйвъри за видеокартата.Това е задължително ако искаш да гледаш сносно видео.После си инсталирай XINE или MPlayer - тe си вървят с кодеци.

Да компилираш от сорса си има поне няколко ужасно основателни причини.Освен това всяка компилация е автоматизирана със скриптове които ще ти кажат кой точно пакет ти липсва - за теб остава да ги инсталираш през Яст.

Засега толкова - трябва да изчезвам.....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всъщност, не е чак толкова сложно или страшно да се пусне Уиндоуса от другия ти партишън през виртуална машина, докато линукса ти работи.

Но!!! Като казвам, че не е толкова страшно, имам предвид, че аз, или някой друг по-напреднал (не ми се иска да се определям като напреднал...не е ясно доколко съм такъв) можем да го направим. Съветвам те да не правиш такива експерименти, докато не напреднеш достатъчно, че да не ти се налага да ползваш Уиндоус за нищо.

Има реален шанс, опитвайки се да пуснеш реалния уиндоус (този от другия партишън) да развалиш буутлоудърите и на двете системи, да развалиш /etc/fstab (след което да не можеш да буутнеш изобщо от харда) и още какви ли не веселби.

Но, ако държиш да рискуваш все пак, ето ти ICQ-то ми: 339536054. Обади ми се, мога да помогна до колкото достигат познанията ми.

Могат да ме търсят и други начинаещи линукс потребители, ще помагам с каквото мога. Но имайте предвид, че ползвам Slackware, много от проблемите със SuSe, примерно, са ми напълно чужди.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря, нама да пускам двете системи едновременно чрез виртуална машина. Питах за нещо като BootMagic на Symantec. Ще карам чрез рестарт. Пишете също и своите програми-фаворити.

В процеса на опознаване пак ще питам :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това е засега. Моля темата да не се превръща в спор Windows срещу Linux. Благодаря на всички, които ще се включат в темата и ще помогнат за опознаването на Linux. Поздрави, rainov! :)

Работя със Suse от 2 години, мисля, че 9.3 е най-добрата им версия за сега(макар че съм със 10 в момента). Та по въпроса ти.

1. Искаш да имаш поддръжка на кирилица на клавиатурата(!!!това не означава на програмите!!!).

Control Panel -> Regional & Accessibility -> Keyboard Layout

Слагаш отметка на Enable Keyboard Layout за да активираш различните Layout-и. Слагаш Keyboard model Generic 105 key (Intl) PC защото иначе ще имаш клавиши които няма да работят. И от ляво си избираш за Keyboard Bulgaria (bg) и със Add го прибавяш към активните (в дясно). След това кликаш на българската в дясно и най-отдолу на Layout variant избираш phonetic. След Apply си готов.

2. За музиката ти препоръчвам XMMS. Слагаш си mad-0.15.1b-1.pm.3.i586.rpm и трябва да тръгне. По-сложния начин е да си стартираш YOU и да си ъпдеитнеш САМО Multimedia-Option-Pack-1, 2, 3 и 4. Не ти препоръчвам да правиш ъпдеит с YOU освен ако не знаеш какво правиш.Много често се полъчават проблеми.

За филмите си инсталираш Xine, Xine-aa(допълнителен пакет), Mplayer (като преди Mplayer инсталираш Този, Този, Този и Този пакет.) и Кодеците. След тези инсталаций трябва да можеш да си пусниш всеки филм без проблеми.С няколко допълнителни програми успях и да конвертирам филм от DVD в DivX или XviD и филма става със страхотно качество и доста по-бързо от колкото под уиндоус.Но това е тема на друг разговор.

3. Между двете системи няма как да превключваш без да рестартираш, освен ако не подкараш уиндоус със някакъв емулатор, но това е абсолютно излишно. Програми за линукс бол. До сега не съм попадал на програма която няма заместител под линукс. Дали са по-добри или не, всеки сам си решава.(Както обичам да казвам всеки има право на лош вкус.).

Препоръка от мен. Като ти трябва някаква програма която я нямаш в инсталационното ЦД, първо потърси на страницата на Рackman. Те правят софтуер точно и само за Сусе и е напълно съвместим. Другата страница която ползвам за RPM-и е http://rpm.pbone.net/. Но не се лъжи да слагаш RPM-и предназначени за други дистрибуций. В много от случаите може да не тръгнат защото файловете се инсталират на различни места и зависимостта между програмите се губи.Прави го само в краен случай.

Със компилирането въпросът седи така. Трябва да се опиташ, защото все някога трябва да го направищ.По време на компилирането ще ти излиза страшно много информация която няма нужда да следиш. Гледай само да няма Error. Но не си мисли че всяко компилиране ще протече без проблеми. Бъди готов всяко да е със проблеми. Тогава Google е твоят пръв приятел. Знай, че не си първият с такъв проблем и, че има хора които вече са го разрешили.

За програми....питай за какво ти трябват и ще ти се отговори кои са програмите.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте отново. Вече пиша и на крилица под Linux. Проблема с музиката и филмите си остава. Инсталирах нещата, които spica ми написа, но ми направи впечатление, че за Winall кодеците ми поиска да сложа диска на Suse, а за останалите пакети не го поиска. Това нормално ли е? Когато тръгнах да инсталирам Mplayer ми вади съобщение за зависимост на програмата от следния кодек- libtheora.so.0 Когато тръгнах да го инсталирам (изтеглих го 1.8Мб) пак ми поиска диска на Сусе и инсталира файл 120Кб. Версията на XMMS, която имам е същата за която сте ми дали линк, но не свири sad.gif Друго си е да има нещо да ти дрънчи от колните :) Някакви предложения?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Виж в настройките: Options-Preferences-Audio I/O Plugins-Output Plugin има няколко варианта. Пробвай да смениш изхода, на ALSA output би трябвало да сработи.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това да ти иска диска е нормално.В случай че пакета е наличен на инсталационния диск го взима оттам,ако не го точи през мрежата.Това колко МБ са инсталирани в крайна сметка е въпрос на зависимости - ако повечето файлове от пакета вече са били налични не чудно че е прехвърлило само 120 КБ.

Може да пуснеш командата lsmod - това ще ти изкара закачените модули.Виж дали има нещо което да обслужва звуковата карта.Знам че сигурно има - но аз обичам да решавам проблемите в посока от важните към маловажните :) .

Всъщност постни изхода от конзолата на тази команда,и lspci така ще придобием добра представа какви драйвъри са инсталирани.

Редактирано от Melmak ® (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Картата ми е Nvidia GeForce FX5900XT, като пуснах обновяването системата сама свали някакъв драйвер за Nvidia. Как да проверя дали работи или изобщо е инсталиран?

Къде е това Options-Preferences-Audio I/O Plugins-Output Plugin него виждам никъде. В информацията за саунд картата пише, че използва ALSA драйвер.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Картата ми е Nvidia GeForce FX5900XT, като пуснах обновяването системата сама свали някакъв драйвер за Nvidia. Как да проверя дали работи или изобщо е инсталиран?

Къде е това Options-Preferences-Audio I/O Plugins-Output Plugin него виждам никъде. В информацията за саунд картата пише, че използва ALSA драйвер.

Добре ,значи сигурно работят както трябва.Точно като напишеш лсмод в терминал трябва да присъства NVIDIA което показва че драйвърът работи.

За звука виж дали не можеш да пуснеш някакъв тест от контрол панел или където има.Съжелявам че не мога да ти кажа точно,но несъм с

КДЕ и Сусе.

Къде е това Options-Preferences-Audio I/O Plugins-Output Plugin него виждам никъде.

Става дума за настройките на XMMS,там го търси!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ето това ми вади при командата lsmod

Това lspci команда ли е, защото ми изписва unknown comand

Става дума за настройките на XMMS,там го търси!

XMMS ми е на някакъв неразбираем език всички бутони сякаш са на китайски и не знам какво натискам.

Module Size Used by

nvidia 3916540 12

snd_seq_dummy 3716 0

snd_seq 52752 1 snd_seq_dummy

hfsplus 56580 0

vfat 12800 0

fat 37916 1 vfat

subfs 7296 1

ipt_LOG 6912 7

ipt_limit 2432 7

ipt_pkttype 1792 1

usbserial 28008 0

speedstep_lib 4100 0

freq_table 4484 0

thermal 14088 0

processor 23732 1 thermal

fan 4868 0

button 7056 0

battery 10116 0

ac 5252 0

joydev 9664 0

st 37788 0

sr_mod 16548 0

nvram 8200 0

snd_pcm_oss 57632 0

snd_mixer_oss 18944 3 snd_pcm_oss

usbhid 41312 0

evdev 8832 0

af_packet 20744 2

sg 36256 0

pcmcia 24072 0

yenta_socket 21128 0

rsrc_nonstatic 10112 1 yenta_socket

pcmcia_core 47024 3 pcmcia,yenta_socket,rsrc_nonstatic

edd 10080 0

8139too 24192 0

mii 4864 1 8139too

ipt_state 2048 12

ip6t_REJECT 6784 3

ipt_REJECT 6656 3

snd_cmipci 31264 2

gameport 14728 1 snd_cmipci

snd_opl3_lib 11008 1 snd_cmipci

snd_hwdep 8992 1 snd_opl3_lib

snd_mpu401_uart 7296 1 snd_cmipci

snd_rawmidi 24864 1 snd_mpu401_uart

snd_seq_device 8588 4 snd_seq_dummy,snd_seq,snd_opl3_lib,snd_rawmidi

iptable_mangle 2816 0

iptable_filter 2944 1

snd_intel8x0 31808 2

snd_ac97_codec 71416 1 snd_intel8x0

snd_pcm 93832 4 snd_pcm_oss,snd_cmipci,snd_intel8x0,snd_ac97_codec

snd_timer 24452 3 snd_seq,snd_opl3_lib,snd_pcm

snd 60548 18 snd_seq_dummy,snd_seq,snd_pcm_oss,snd_mixer_oss,snd_cmipci,snd_opl3_lib,snd_hwde

,snd_mpu401_uart,snd_rawmidi,snd_seq_device,snd_intel8x0,snd_ac97_codec,snd_pcm,

nd_timer

ip6table_mangle 2432 0

ip_nat_ftp 3072 0

soundcore 8928 3 snd

snd_page_alloc 9988 2 snd_intel8x0,snd_pcm

forcedeth 17408 0

iptable_nat 22236 1 ip_nat_ftp

ip_conntrack_ftp 72592 1 ip_nat_ftp

ip_conntrack 42168 4 ipt_state,ip_nat_ftp,iptable_nat,ip_conntrack_ftp

ip_tables 20352 8 ipt_LOG,ipt_limit,ipt_pkttype,ipt_state,ipt_REJECT,iptable_mangle,iptable_filter

iptable_nat

nvidia_agp 7452 1

agpgart 32296 2 nvidia,nvidia_agp

ohci_hcd 20232 0

ehci_hcd 31624 0

usbcore 108760 5 usbserial,usbhid,ohci_hcd,ehci_hcd

i2c_nforce2 6400 0

i2c_core 21776 1 i2c_nforce2

ip6table_filter 2816 1

ip6_tables 18304 3 ip6t_REJECT,ip6table_mangle,ip6table_filter

ipv6 236672 11 ip6t_REJECT

video1394 17612 0

ohci1394 31492 1 video1394

raw1394 28140 0

ieee1394 97976 3 video1394,ohci1394,raw1394

capability 3256 0

parport_pc 38212 1

lp 11076 0

parport 33864 2 parport_pc,lp

nls_utf8 2048 4

ntfs 167184 4

dm_mod 56316 0

reiserfs 242928 1

ide_cd 37892 0

cdrom 36640 2 sr_mod,ide_cd

ide_disk 16640 0

sata_sil 8580 6

libata 49156 1 sata_sil

amd74xx 12060 0 [permanent]

ide_core 120020 3 ide_cd,ide_disk,amd74xx

sd_mod 17936 7

scsi_mod 125256 5 st,sr_mod,sg,libata,sd_mod

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Изглежда откъм драйвъри всичко е ОК.

XMMS ми е на някакъв неразбираем език всички бутони сякаш са на китайски и не знам какво натискам.

Това вече ми е непонятно и незнам защо/от какво се получава.

Иначе настройката се намира от падащото меню/9-та позиция>първа позиция.

Ако можеш да го разшифроваш ще се докараш дотам ,но трябва да си е на английски!

Може би на добре го деинсталирай и го инсталирай отново,този път от Yast!

Ако имаш някакъв CD Audio,опитай да го пуснеш с някоя от програмите по подразбиране.

Дано проблема да е само в xmms.Също изпробвай командата alsamixer и увеличи всичко подред поне до половината.

Само това ми идва наум засега.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Проблема с музиката и филмите си остава.
Опита ли с YOU да инсталираш четерите Мултимедия пакс? За да провериш дали проблема е в саундкартата иди в:

Control Panel -> Sound & Multimedia -> Sound System. Там има един бутон "Тest Sound". Ако всичко със соунда ти е ОК, ще чуеш звук като го натиснеш. И както те посъветва Melmak ® пусни си alsamixer или kmix и си усили всичко поне за теста до края, после ще си ги донастроиш както искаш.

че за Winall кодеците ми поиска да сложа диска на Suse

Сега ще те попитам как го инсталираш. Аз отварям конзола, логвам се като "su -", отивам до мястото където е пакета за инсталиране и го инсталирам с командата "rpm -ihv paket.rpm" или за ъпдейт "rpm -Uhv paket.rpm". Ако има зависимости с други пакети, този пакет няма да се инсталира, а ще ти покаже от кои пакети се нуждае или по-точно от кои файлове. След това можеш да ги потърсиш на страницата на Packman или на rpm.pbone.net и да си ги свалиш от там, ако ги няма на твоето инсталационно ЦД.

Инсталирал съм много пъти драйвери на Nvidia. Ако са инсталирани тези от Nvidia, тогава при стартиране на Х-сървъра трябва да видиш ето това. Ако не се покаже, значи си със драйвъри от кернела. Препоръка: Ако оскаш да играеш на игри смъкни си оригинални драйвъри от страницата на Nvidia. Тези в кернела не поддържат 3D.

Влез в Yast, деинсталирай го и пак го инсталирай.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте отново! Драивера на видото явно е инсталиран, защото се появява екрана на Nvidia. Получи се нещо много странно (поне според мен) дадох превключване на сесиите и се логнах като "root". Неочаквано всичко се оправи, вече си слушам музика и то на всички инсталирани плеъри, а и XMMS си оправи бутоните (вече се четат).

Имам обаче още един въпрос. Как да пусна звук към всичките си колони (5,1 канала) от самия плеър ли се прави или от някакви настройки от контрол центъра?

Филмите вече тръгват, но само звука им се чува (черен екран). Сложил съм всички препоръчани от вас кодеци. Ако се сетите за още нещо пишете.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Здравейте отново! Драивера на видото явно е инсталиран, защото се появява екрана на Nvidia. Получи се нещо много странно (поне според мен) дадох превключване на сесиите и се логнах като "root". Неочаквано всичко се оправи, вече си слушам музика и то на всички инсталирани плеъри, а и XMMS си оправи бутоните (вече се четат).

Опитай се да го подкараш като обикновен юзър и НИКОГА не се логвай като root. За инсталиране и конфигурация използвай "su -".

Имам обаче още един въпрос. Как да пусна звук към всичките си колони (5,1 канала) от самия плеър ли се прави или от някакви настройки от контрол центъра?

По принцип трябва да можеш да контролираш всеки един канал от alsamixer(конзолно) или кmix ако си инсталирал правилните драйвери, конфигурирал правилната саундкарта и ако всичко е наред(сега забелязвам, че при мен не е и ми работи само PCM-a)

Филмите вече тръгват, но само звука им се чува (черен екран). Сложил съм всички препоръчани от вас кодеци. Ако се сетите за още нещо пишете.

С кой плеър ги пускаш, как си го конфигурирал.

Аз използвам само XINE и MPlayer. И двата поддържат кирилица на субтитрите, макар, че при MPlayer ми отне цяла вечност докато открия как става. Ако си инсталирал MPlayer от където ти казах + кодеците, то би трябвало да тръгват без никакви проблеми. Напиши в конзолата:

gmplayer /път/до/филма/филм.avi

След това в конзолата ще ти се появи текст, по който можеш да установиш, ако нещо не работи, каква е причината. Ako напишеш и едно "-v 3" след gmplayer, ще ти изкара огромно количество debug-информация.(debug-level 0-3, 0 - default, min; 3 - max).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Като напиша "su -" и си въведа паролата ми изписва, че логването се е провалило. Филмите с Mplayer имат картина, но нямат звук. Изписва ми, че не може да намери саунд картата, а субтитрите са на египедски :). С другите плеъри (xine, kaffeine и т.н) е обратното. (има звук, а няма картина)

Лека нощ!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За субтитрите си слагаш енкодинга на cp1251

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Като напиша "su -" и си въведа паролата ми изписва, че логването се е провалило. Филмите с Mplayer имат картина, но нямат звук. Изписва ми, че не може да намери саунд картата, а субтитрите са на египедски :hush:. С другите плеъри (xine, kaffeine и т.н) е обратното. (има звук, а няма картина)

Лека нощ!

Ако XINE ти е инсталиран с пакета xine-ui има прост начин да го конфигурираш.Ако все пак го нямаш този пакет (което е малко съмнително),опитай да го инсталираш през YAST.

Може да разбереш просто като цъкнеш със скрола на мишката върху екрана - трябва да изскочи едино допълнително меню подобно на видеоплейър.

Цъкаш върху него с десен бутон>Settings>Setup.Ако някъде те пита за ниво се определи като експерт ,за да се активират всички важни менюта.Иди първо на таба subtitles и в енкодинг въведи "cp 1251".

Иди после на таба "decoder" и в полето "patch to Win32 codecs" въведи пътя до кодека.Трябва да е нещо от типа на /usr/lib/win32 (/usr/lib/codecs ???).В случай че не можеш да го намериш си изтегли тези от домашния сайт на MPlayer или XINE.Разархивирай ги в /usr/local/lib/win32 като root и посочи този път в настройките..

Накрая иди на таба video и във "video driver to use" трябва да избереш някакъв ускорен графичен драйвър - пробвай с XV ,OpenGL или vidix (последното е май само за АТИ карти).Ще разбереш че си го уцелил когато филмите не ти засичат и си способен да разширяваш и смаляваш картината когато не си на цял екран.Също трябва да можеш да регулираш яркостта и другите свойства.

При мен изкарва невероятно качествен образ - рядко постижим за уиндоуските.

Успех ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За съжаление днес се получи някакъв конфликт между системите. Снощи изключих компютъра и на сутринта ми дава

"Grub loading system

Error17"

Наложи се да изтривам партишъните на Линукс (чрез инсталационния диск на Windows) за да си пусна куфара. Чудя се дали да го инсталирам отново. Мерси все пак за помощта, все ще се намери и някой друг начинаещ на който темата да му е полезна (поне се надявам). Благодаря отново. Поздрави, rainov!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Кофти.Ако желаеш може да пробваш следващия път с Ubuntu.По мое мнение е и по лесен и доста добре направен.Обърни внимание също че е само 1 CD,а и има убийствен хелп.Колкото и да го хваля първото място в дистролоч,говори повече :) .

Не се отказвай,понякога отнема доста време докато си намериш подходяща дистрибуция,но си заслужава усилията.Бях писал някъде (темата беше GRUB) няколко съвета как да се инсталира Линукс,така че да няма конфликти с уиндоус.Основната идея беше да го инсталираш на примари партишън и в същия този партишън да инсталираш GRUB,вместо в MBR.Ще добавя само че при Debian и Ubuntu има дребен бъг - първият опит за инсталиране с такава опция пропада.Не е съществен проблем - просто трябва да повторите стъпката и всичко е ОК.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имам същите проблеми като на Райнов но, със Slackware.Може ли някой да ми помогне?

Трябва ли да имам програма за кирилица като Flex type или тя е вградена в Линукса като на ХР-то.

Благодаря предварително.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.