Премини към съдържанието
15 години Kaldata.com – време е да почерпим! Прочети още... ×

Препоръчан отговор

Като се замислих нямам представа, ако някой спре да диша пред мен какво да сторя. Някой може ли да обясни поставянето на ръцете, натиските, секундите и т.н., или нещо от нета да дадете. Не се знае на какво ще съм свидетел. :)

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ABC на ресусцитацията : 

1.)Огледай се за помощ от някой по-знаещ от теб и ако няма такъв ==>  2.)Отвори устата на пострадалия==>  3.)Няма нормално дишане ? ==>  4.)Обади се на 112 ! ==>  5.)Докато чакаш линейкката ==> 6.) направи 30 компресии на гръдния кош ==> 7.)направи две вдишвания в устата на пострадалия==>8.)направи пак 30 компресии ==>9.)прави това докато дойде линейката, без да преставаш.

(чети, ако не вярваш 

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Когато ходих на БЧК за книжката, доста подробно ни го обясняваха тогава. През колко секунди, какви натиски, колко вдишвания и т.н. ;/

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Когато ходих на БЧК за книжката, доста подробно ни го обясняваха тогава. През колко секунди, какви натиски, колко вдишвания и т.н. ;/

и не помниш нищо , та сега питаш в интернет ? :no-no:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ти колко пъти вдишваш и с какъв пулс си?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ABC на ресусцитацията : 

1.)Огледай се за помощ от някой по-знаещ от теб и ако няма такъв ==>  2.)Отвори устата на пострадалия==>  3.)Няма нормално дишане ? ==>  4.)Обади се на 112 ! ==>  5.)Докато чакаш линейкката ==> 6.) направи 30 компресии на гръдния кош ==> 7.)направи две вдишвания в устата на пострадалия==>8.)направи пак 30 компресии ==>9.)прави това докато дойде линейката, без да преставаш.

(чети, ако не вярваш 

Недей,че накрая пострадалия ще получи и някое друго счупено ребро... тези компресии на гръдния кош не трябва да се правят от неопитни хора,тоест такива ,които са си минали курса от БЧК,а не помнят нищо от него.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Курс на БЧК продължаващ 6 часа, преди години. А помни. :)

Но все пак мерси. :)

Редактирано от qnkov (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

и не помниш нищо , та сега питаш в интернет ? :no-no:

Док, да си призная, и аз нямам никакъв спомен от този курс... Истината е, че и аз нямам идея какво точно да направя. Знам, че примерно главата трябва да се наведе назад и да се стисне носа по време на обдишванията. Но не помня как се намираше точното място за сърдечен масаж, колко пръста и от къде се броеше... Знам, че ако пострадалият е в шок трябва да се постави на твърда повърхност, като се подложи нещо под краката му. Ииии, май е това...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ти колко пъти вдишваш и с какъв пулс си?

Slide, КПР / или "кардио-пулмонална ресусцитация / има малко по-различни характеристики от нормалната сърдечна или дихателна дейност. Така например честотата на гръдните компресии трябва да е около  100/мин, докато нормалният пулс е между 60 и 80. Нормалната честота на дишане е между 10 и 20 за минута, а при КПР се получава около 6-8 вдишвания.  

Всеки, който иска да се научи- може да минава периодични курсове или най-малко да търси актуални материали в нета. Актуални, защото критериите търпят периодични промени. Помня, че навремето като студент бяха ни учили за съотношение компресии/вдишване 3 към 1, сега е 30/2. DeathSkull е прав, че има риск от счупени ребра, но от друга страна по-добре е да си жив със счупено ребро, отколкото цял-целиничък, но мъртъв. 

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

30/2 при един оказващ първа помощ и 15/1 когато са двама.

И да, dimadoctor е прав - по-добре счупени ребра, от колкото са да се седи около пострадалия, да се кършат ръце и да се обвинява линейката, че се е забавила.

Клипчето по-горе е добро -гледайте го, момчето обясява много добре.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Преди години, учехме в училище първа долекарка помощ, в казармата също, после като почнеш работа също, като през година се държаха и изпити...Кофтито е, че сега само се разписва, че си минал изпит по ТБ.....В момента се занимавам със строителство и виждам какво е, при нас редовно стават инциденти и никой не знае как да действа...В другите държави не е така, имали сме обекти в Италия и Германия и там редовно им се пускаха филмчета, навсякъде има табла с картинки, при трудова злополука, какво да се прави и как да се окаже помощ....Спомням си, че през комунизма и по нашите заводи имаше табла, верно и много лозунги имаше, ама и табла с оказване на първа помощ имаше даже и в градската баня...

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.