Премини към съдържанието

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

slavcho hadjiyata

Debian Gnu/Linux, деинсталиране на програми

Препоръчан отговор

Здравейте! Като цъкна с мишката за позвъняване в Skype, той изчезва от екрана. Стартирам го наново и пак същото. Мисля да го преинсталирам. Казват, че винаги има първи път. Е, смеете се не смеете, още не съм правил подобно нещо. Стартирах пакета „Инсталиране/деинсталиране“, но не знам как да го открия този скапан Skype.

Може ли след като ми се накарате, да обясните разбираемо за новак, като мен аджеба как да си оправя Skype?

Много благодаря предварително. (За компенсация, припомням един виц: Някакъв се похвалил, че ползва „зърнена диета“. Попитали го какво значи. Отговорил, че яде и пие само това, което зърне“

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

През софтуерният център или пакетният мениджър.

Ако кажете каква дистрибуция ползвате, то ще може да ви ориентираме по-лесно. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Версия на Debian (включително дали е 32 или 64 битова);Версия на Skype;Графична среда и мениджър на пакети.Ако са те излъгали да инсталираш Skype с dpkg -i, проблемът ти е гарантиран, дори при 32 битовата версия.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз подхождам на ниско ниво:

dpkg -l |grep -i skype

или

rpm -a|grep -i skype

и после

dpkg -r <package>

или

rpm -e <package>

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз подхождам на ниско ниво:

dpkg -l |grep -i skype

или

rpm -a|grep -i skype

и после

dpkg -r <package>

или

rpm -e <package>

Малко допълнение към горните.

RedHat/Fedora/Centos

rpm -qa | grep skype
rpm -ql skype | grep bin 

Арч линукс

pacman -Qq | grep skype
pacman -Ql skype | grep bin

Дебиан

dpkg -l |grep skype
dpkg -L skype

Който и да е Луникс

ls /usr/bin/ | grep skype

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, прав си че е -qa, явно с тоя десктоп на Убунту в работата започвам да забравям. А за последното има по-прост начин:

ls /usr/bin/*skype*

и най-сигурния и "хамалски" начин е:

find / -name "*skype*"

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Версия на Debian (включително дали е 32 или 64 битова);Версия на Skype;Графична среда и мениджър на пакети.Ако са те излъгали да инсталираш Skype с dpkg -i, проблемът ти е гарантиран, дори при 32 битовата версия.

Linux version 3.2.0-4-amd64 (debian-kernel@lists.debian.org) (gcc version 4.6.3 (Debian 4.6.3-14) ) #1 SMP Debian 3.2.51-1

Gnu/Linux, GNOME,

Skype версия 4.2.0.11

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Отвори synaptic и деинсталирай skype и skype-binЗатвори synaptic и изпълни в терминалаsuapt-get updateapt-get dist-upgradeapt-get autoremoveapt-get autocleanСлед това свали този пакетhttp://dox.bg/files/dw?a=9ea72dcd5dи го инсталирай с gdebiАко програмата ти покаже съобщение, че липсват зависимости, тогава трябва да разрешиш 32 битовите библиотекиТова става със:sudpkg --add-architecture i386apt-get update

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Отвори synaptic и деинсталирай skype и skype-binЗатвори synaptic и изпълни в терминалаsuapt-get updateapt-get dist-upgradeapt-get autoremoveapt-get autocleanСлед това свали този пакетhttp://dox.bg/files/dw?a=9ea72dcd5dи го инсталирай с gdebiАко програмата ти покаже съобщение, че липсват зависимости, тогава трябва да разрешиш 32 битовите библиотекиТова става със:sudpkg --add-architecture i386apt-get update

Колега cybercop, аз много благодаря за това, че съвсем безвъзмездно (по Линувски, ако мога така да се изразя) се стараете да ми помогнете, но в моя случай за съжаление важи максимата на Хайтов:„Едно е да искаш, друго е да можеш, а трето и четвърто да го направиш“. Просто защото аз не разбирам вашия език и при всяко питане си признавам, че съм лаик. В случая аз не знам как да деинсталирам skype и skype-bin (тази операция е част от въпроса ми). Аз написах sin, отвориха се Desktop Search  Root Terminal. Написах в Desktop Search skype , с идеята да ми посочи къде ажеба е той за да го деинсталирам. Изписа Applications и съм до тук, не мога да открия този Applications. Изтеглих пакета, но не мисля да правя опити да го инсталирам, защото нищо още не съм деинсталирал. Опитвам се да кажа, че ако наистина искате да помогнете хем да си свърша работата, хем да науча нещо, то трябва да стане така, както един учител по математика учи първолака да смята- изписва решението ред по ред, защото, ако му даде само крайния резултат, детето нищо няма да научи. Извинявам се ако изглеждам нахален, но не можете ли да да напишете отговора като един алгоритъм, но с подробни обяснения. Например 1.Трябва да намерите къде е инсталиран skype. Това става така.......

2.Трябва да намерите и skype-bin, защото.... Това става така....

и т. н.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ПП. Ето и това

Който и да е Луникс

ls /usr/bin/ | grep skype, въпреки, че го извадих от контекста, но целия отговор да копи-пейсна-пак нищо не е ясно на питащия. Не може ли да се обясни, какво прави тази команда, кога се задава, дали след като е деинсталиран създаващия проблеми skype, или е без значение и т. н. То е все едно някой, който не може ясно да дефинира разликата между ток и напрежение да те помоли да му измериш тока, а ти да му посочиш уреда, в най-добрия случай в момента , в който той го включи ще се повреди само уреда.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ПП. Ето и това

Който и да е Луникс

ls /usr/bin/ | grep skype, въпреки, че го извадих от контекста, но целия отговор да копи-пейсна-пак нищо не е ясно на питащия. Не може ли да се обясни, какво прави тази команда, кога се задава, дали след като е деинсталиран създаващия проблеми skype, или е без значение и т. н. То е все едно някой, който не може ясно да дефинира разликата между ток и напрежение да те помоли да му измериш тока, а ти да му посочиш уреда, в най-добрия случай в момента , в който той го включи ще се повреди само уреда.

тази команда проверява дали е инсталиран, не го деинсталира. И прави следното:

показва списък с файловете, намиращи се в директория /usr/bin след което филтрира изгода и показва само тези файлове, които имат в името си последователността от символи skype

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Колега cybercop, аз много благодаря за това, че съвсем безвъзмездно (по Линувски, ако мога така да се изразя) се стараете да ми помогнете, но в моя случай за съжаление важи максимата на Хайтов:„Едно е да искаш, друго е да можеш, а трето и четвърто да го направиш“. Просто защото аз не разбирам вашия език и при всяко питане си признавам, че съм лаик. В случая аз не знам как да деинсталирам skype и skype-bin (тази операция е част от въпроса ми).2.Трябва да намерите и skype-bin, защото.... Това става така....и т. н.

Не пипаш нищо по файловата система, защото при инсталацията, елементите на програмата са разхвърляни в няколко директории.1. Стартираш мениджъра на пакети - Synaptic.Това може да стане, като натиснеш alt+F2 и напишеш в конзолката gksu synaptic2. Презареждаш хранилищата3. Пишеш в търсачката на мениджъра skype4. Намираш пакета, даваш десен бутон на мишката върху него и избираш "Избиране за напълно премахване"http://s19.postimg.org/nmxx6tsj7/remove1.png5. Прилагаш промените.Можеш да го премахнеш и от терминала.suapt-get updateapt-get remove skypeapt-get autoremove

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не пипаш нищо по файловата система, защото при инсталацията, елементите на програмата са разхвърляни в няколко директории.1. Стартираш мениджъра на пакети - Synaptic.Това може да стане, като натиснеш alt+F2 и напишеш в конзолката gksu synaptic2. Презареждаш хранилищата3. Пишеш в търсачката на мениджъра skype4. Намираш пакета, даваш десен бутон на мишката върху него и избираш "Избиране за напълно премахване"http://s19.postimg.org/nmxx6tsj7/remove1.png5. Прилагаш промените.Можеш да го премахнеш и от терминала.suapt-get updateapt-get remove skypeapt-get autoremove

Това вече е съвсем друго, прегледно и достъпно! Много благодаря! Да сте жив и здрав!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако успееш да премахнеш текущата версия, инсталирай пакета, който съм ти постнал само с инсталатора на пакети gdebi. Ако има проблем ми кажи. Вариантите са два - да липсва хранилище или да не е разрешена miltiarch поддръжката.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако успееш да премахнеш текущата версия, инсталирай пакета, който съм ти постнал само с инсталатора на пакети gdebi. Ако има проблем ми кажи. Вариантите са два - да липсва хранилище или да не е разрешена miltiarch поддръжката.

Всичко е ОК вече, благодарение на Вас колега cybercor. Skype сега работи прекрасно.

тази команда проверява дали е инсталиран, не го деинсталира. И прави следното:

показва списък с файловете, намиращи се в директория /usr/bin след което филтрира изгода и показва само тези файлове, които имат в името си последователността от символи skype

Благодаря capnemo за бързия и ясен отговор. Skype вече е в пълна изправност.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Следва ново въпросче: Кога и как се използват Terminal и Root Terminal? Ако има особености, моля пишете по-подробно, като за начинаеш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Следва ново въпросче: Кога и как се използват Terminal и Root Terminal? Ако има особености, моля пишете по-подробно, като за начинаеш.

Обикновения терминал е когато искате да изпълнявате команди от името на вашия потребител, root терминала просто означава че командите ще се изпълняват от името на потребител root - суперпотребителя в операционната система

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Като обикновения терминал се превръща в root-терминал след командата su ( както вече ти е писал cybercop по-нагоре , нали не очакваш , че всеки ще може да ти прави промени по системата ако не е с административни привилегии ) . Разликата основно е в оцветяването на фона на терминала( един вид - внимавай какво правиш ) и в графичното искане на root-паролата .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Обикновения терминал е когато искате да изпълнявате команди от името на вашия потребител, root терминала просто означава че командите ще се изпълняват от името на потребител root - суперпотребителя в операционната система

Благодаря за вниманието! Зададох този въпрос защото в моя Дебиан има две икони на терминал. Моят опит тук е твърде скромен, но съм задавал все пак някои команди на Терминал (под едната икона е изписано точно така на български ). Понякога ги е изпълнявал без да иска парола, друг път е искал. Под другата икона пише на английски Root Terminal. Както се досещате от наивните въпроси, които задавам, аз зная английски, колкото повечето англичани знаят български и затова тази, втората програма не съм я ползвал.

Сега се сещам за една мъдрост: Това, което господ не ти е дал, никой не може да ти го даде!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря за вниманието! Зададох този въпрос защото в моя Дебиан има две икони на терминал. Моят опит тук е твърде скромен, но съм задавал все пак някои команди на Терминал (под едната икона е изписано точно така на български ). Понякога ги е изпълнявал без да иска парола, друг път е искал. Под другата икона пише на английски Root Terminal. Както се досещате от наивните въпроси, които задавам, аз зная английски, колкото повечето англичани знаят български и затова тази, втората програма не съм я ползвал.

Сега се сещам за една мъдрост: Това, което господ не ти е дал, никой не може да ти го даде!

Когато сте в терминал няма проблем да превключите от потребителя който ползвате нормално към суперпотребителя и обратно. За тази цел се ползва командата su (switch user). Така че целта на втората икона е по-скоро да помогне на начинаещите и/или да дъде по-бърз достъп до терминал с root.

А има една друга мъдрост: Никой не се е родил научен

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Когато сте в терминал няма проблем да превключите от потребителя който ползвате нормално към суперпотребителя и обратно. За тази цел се ползва командата su (switch user). Така че целта на втората икона е по-скоро да помогне на начинаещите и/или да дъде по-бърз достъп до терминал с root.

А има една друга мъдрост: Никой не се е родил научен

Така е, благодаря capnemo. Човек цял живот се учи. Сега ставам сутрин в 6 часа и чета поне по 6-7 часа на денонощие, къде на български, къде на английски(чрез google). Има толкова много за четене. Няма да скучая тази зима. Всичко добро!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.