Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

На Октомври 2013 реших да си сменя телефона, пуснах си обява в продавалник и в няколко форума. Писах с доста хора и накрая намерих добро решение - човек ми предложи да направим бартер, като предложения от него телефона(HTC One) много ми допадаше и беше в същия ценови клас като моят(Sony Xperia Z). Писахме си много, разменяхме информация за телефоните чрез лични съобщения продавалник и накрая се разбрахме да се срещнем. Той твърди, че е от Стара Загора, аз от своя страна съм студент в София. Държах да се срещнем лично, а не да ги пращаме по куриер и затова го убедих да дойде до София. Срещнахме се, разгледахме телефоните, харесахме ги. Телефона, който ми предлагаше беше перфектен с гаранция към Хенди и международна гаранция на ХТЦ, но каза, че бил забравил зарядното и щял да ми го прати веднага щом се прибере. На базата на това, че ми представя гаранция от хенди и международна такава се съгласих, дадох му моят телефона с кутията и книжките, като обаче си запазих гаранционната карта и му казах, че когато ми даде зарядното ще му дам гаранцията и зарядното на Сони. Размяната стана в заведение, където има камери и предполагам, че могат да се вземат данни, защото помня датата и г/д часът, но за жалост нямам никакви документи. След седмица му писах, за зарядното, той не ми отговори, теглих му една и забравих за случая. Скоро реших пак да сменям телефоните и продадох ХТЦ-то. Момчето, което го купи се оказа доста по-буден от мен и още след като се е прибрал е открил, че гаранцията е фалшифицирана, съответно се видях и му върнах парите, а аз си прибрах крадения телефон.

Сега очаквам всеки момент да ми разбият вратата, като случаите които гледаме по телевизията, да ме натупат и да ми вземат телефона. Чудя се как да постъпя. Мисля да отида до някое РУ, да представя телефона и ако е наистина краден, те да го приберат, а аз съответно да напиша жалба и да започнат да издирват моят Sony Xperia Z, на който все още имам гаранционната карта и изплащам в Германос. Страх ме е обаче да не си изпатя, поради липсата на договор за бартера. Разполагам само със съобщенията в продавалник и евентуално, ако се намерят разговорите които съм провеждал с крадеца. Ако всичко стане като по филмите, може и записите от заведението да се намерят, но това май става само в "От местопрестъплението".

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не ги очаквай тея чудеса от българската "правна" система. Или поеми нещата чрез някоя частна фирма, или сам си ги направи, но винаги има тоя риск, който спомена - да те намерят и Бог знае какво да ти се случи. Ако ти се занимава може да направиш някои неща, без да връщаш телефона или нещо такова - дръж го изключен с извадена батерия и си купи нова дънна платка за него, смени я и тогава просто няма да те намерят по никой начин (поне аз така мисля). Ще се набуташ някой лев, но пък ще си запазиш телефона и ще го продадеш после като 2ра ръка без гаранция.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Отиваш в полицията и подаваш сигнал,че си взел краден телефон.От там на сетне може да си спокоен,че няма да те издирват за кражба.Но иначе би трябвало операторът да може да засече телефона дори и без да има карта в него.

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не се занимавай с полиция т.н. Щом си го взел значи си вид съуастник в кражбата и може пак да носиш някаква отговорност. Възможо е дори да ти конфискуват телефона и тогава ще си още повече на загуба и без телефон.

Както ти писаха махай батерията и може след няколко месеца да го пуснеш. Едва ли ще го търсят след толкова време.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Според мен ,най-правилното решение би било да отидеш в полицията...За съжаление обаче никой от нас не вярва в системата и най -вероятно е да останеш прецакан(без телефон)От друга страна не е гаранция че дори след няколкото месеца в които не си си включвал телефона(през които пак си без телефон) няма да те намерят а и ще си неспокоен със сигурност.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря за съветите, но телефона си го ползвам като пич 2 месеца с личната си карта, би трябвало вече да знаят кой и къде съм.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това не е никаква гаранция. Както ти казах - смени му дънната платка и си го ползвай съвсем спокойно. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

иска да ти каже че вече са го засякали, ако е обявен за издирване

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На HTC One не му се маха батерията, или поне не без разглобяване...

Относно Sony-то - може да се намери, ако случайно е телефонът имал инсталирана програма от типа на Android Device Manager (от Google) или Cerberus (на трета страна - LSDroid).

За съжаление ако не са взети специални мерки предварително (при телефон с root програмката може да се инсталира като системна и да оцелее Factory Reset), след това издирването ще стане много трудно - най-вероятно новият собственик е направил Factory Reset на телефона и го ползва с нов профил.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Щом не са те потърсили, значи няма и да те потърсят. Купих си телефон Nokia Lumia 800 от продавалник на супер оферта спрямо другите, но се оказа краден. Два дена след като го използвах полицията дойте у нас и ми казаха , че телефонът който използвам е краден. Казаха ми да го върна и ако представя някакъв документ, парите ми ще бъдат възстановени. Аз съответно им показах бележка от еконт и 3 дена след като ми го взеха ми върнаха парите. Единственото нещо което съм правил е писмено обяснение в РПУ-то, нищо друго.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хаха... записите от камерите... Помнел деня, часа и... годината... Кой според теб пази записи от камерите с месеци... Съобщенията в Продавалник не са документ, нито доказателство. Радвай се, че явно предишния му собственик не е подал жалба. А може и телефона да не е краден или да не е краден в БГ.

Много лесно могат да пресекат кражбите на мобилни телефони, ама явно не искат... Достатъчно е да задължат операторите да не може да се ползва телефон с IMEI, който е обявен за откраднат, но това да включва и цяла Европа, примерно, защото иначе няма смисъл.

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хаха... записите от камерите... Помнел деня, часа и... годината... Кой според теб пази записи от камерите с месеци... Съобщенията в Продавалник не са документ, нито доказателство. Радвай се, че явно предишния му собственик не е подал жалба. А може и телефона да не е краден или да не е краден в БГ.

Много лесно могат да пресекат кражбите на мобилни телефони, ама явно не искат... Достатъчно е да задължат операторите да не може да се ползва телефон с IMEI, който е обявен за откраднат, но това да включва и цяла Европа, примерно, защото иначе няма смисъл.

IMEI на смартфон се сменя сравнително лесно, така че и това не би било фактор.

Съгласен съм обаче, че като цяло на полицията по-скоро не им се занимава с крадени телефони, въпреки че аз лично не съм имал работа с тях за такова нещо.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

IMEI на смартфон се сменя сравнително лесно, така че и това не би било фактор.

Съгласен съм обаче, че като цяло на полицията по-скоро не им се занимава с крадени телефони, въпреки че аз лично не съм имал работа с тях за такова нещо.

2000-та я свързвам с това, че ме удариха към 5 сутринта отзад по главата - комоцио, откраднат телефон, часовник и пари... Паднал съм като отсечено дърво, на лицето си. Главата ми беше станала двойна, лявото ми око бе покрито от огромен оток. Не помня как съм се добрал до Пирогов, но дойдоха цивилни полицаи и първото което ме питаха, бе от коя страна на улицата съм вървял... защото улицата дели две районни... Видях колко съжалиха, като им казах, че съм вървял по средата, но по-скоро от дясната... Както и да е, след два дена им дадох оригиналната кутия + касовата бележка от покупката. Нищо не намериха или поне не са ми съобщили. От тогава не съм купувал крадена вещ и никога не бих взел, не че и преди съм го правил. Да купиш нещо крадено те прави съучастник на престъплението.IMEI се сменя лесно, знам, но трябва да се криминализира смяната, ако сега не е...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ползвай си го и никаква полиция. Идеш ли при тях ще го конфискуват и понеже няма заявителски материал след като не са те потърсили някой полицаи или негов близък ще си го ползва, а за теб студена вода. След като вече си го ползвал, този IMEI заедно с всички SIM карти (собствениците им) са известни, както и другите карти ()номера) по веригата.Ако някой е искал досега да те е намерил. Включително и извън България.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Доста интересен казус и се надявам повече хора да прочетат отговора и да разберат /макар че 

е адски трудно/ нашата /а и не само/ правна система...
Ще започна с малко хипотези...
Имаш 3 варианта:
1во => лицето, което е заменило телефона, е негов собственик. Малко вероятно пред вид на 

това, което си споделил, но все пак възможно. В този случай ти си собственик на телефона на 

основание договор за замяна. Ползваш си го със здраве...
2ро => лицето, което е заменило телефона, не е негов собственик, но и телефонът не е краден 

или загубен. На основание чл. 78 от Закона за собствеността ти си станал собственик. 

Аргумент в ЗС - Чл. 78. (Ал. 1, изм. - ДВ, бр. 100 от 1997 г.) Който придобие по възмезден 

начин владението на движима вещ или на ценна книга на приносител на правно основание, макар 

и от несобственик, но без да знае това, придобива собствеността, освен когато за 

прехвърлянето на собствеността върху движимата вещ се изисква нотариален акт или нотариална 

заверка на подписите. Това правило се прилага и за придобиване на други вещни права върху 

движима вещ. (Ал. 2, изм. - ДВ, бр. 31 от 1990 г.) Собственикът на открадната или загубена 

вещ може да я иска от добросъвестния владелец в тригодишен срок от кражбата или 

изгубването. Това правило не се прилага, когато владелецът е придобил вещта от държавно или 

общинско предприятие. Повтарям - станал си собственик не на основание на договора за 

замяна, а на основание чл. 78 от ЗС. При тази хипотеза пак няма проблеми...
3то => лицето, което е заменило телефона, не е негов собственик и вещта е открадната или 

загубена. Неприятното нещо в случая е, че собственикът може да предяви иск срещу теб 

/прескачам етапа с полицията и разправиите.../ и да си я върне, а ти да пиеш една студена 

вода. Естествено в този случай можеш да си търсиш парите от това лице, което ти е заменило 

телефона, но е малко вероятно да го намериш, а и да го намериш - той ще отрича. И все пак 

има и нещо положително в случая - той отрича т.е. няма договор и следователно ти си още 

собственик на "стария" ти телефон т.е. в 3-годишен срок можеш да си го искаш от всеки у 

когото се намира /стига да го намериш и да представиш гаранционната карта например/.
Извод => ползвай си телефона със здраве...Ако в следващите 3 години собственикът му подаде 

сигнал и те намерят - ще го загубиш, нищо повече. След като обаче никой не те е търсил - 

предполагам, че не е подаден сигнал, а оттук и ти нямаш проблем ;)

А сега да развенчая няколко "легенди" за правната система...
1. "Сега очаквам всеки момент да ми разбият вратата, като случаите които гледаме по телевизията, да ме натупат и да ми вземат телефона." => за един телефон не се пращат барети...просто ще ти позвънят, ще ти представят определение на съда за претърсване и изземване, ще ти дадат възможност да им дадеш доброволно телефона, ти евентуално ще го направиш и после ще попишеш малко в РПУ-то...
2. "липсата на договор за бартера" => реално договор има, но той е устен. Това води до сериозен проблем с доказването му, но все пак и това е възможно. И въпреки всичко писанките в "прадавалника" няма да свършат работа...
3. "Ако всичко стане като по филмите, може и записите от заведението да се намерят, но това май става само в "От местопрестъплението"." => единствените видеозаписи, които могат да се ползват в съдебен процес в български съд, са тези, които са издадени по реда на Закона за специалните разузнавателни средства. Записите могат да се ползват от разследващите органи само като информация за лицето, което те е измамило, но не и като доказателствен материал по делото...
4. "Щом си го взел значи си вид съуастник в кражбата и може пак да носиш някаква отговорност. " => абсолютно невярно твърдение. Няма да навлизам в подробности, но това просто не е вярно, защото Нито си съизвършител /не си участвал в отнемането на телефона без съгласие на неговия собственик/, нито си помагач /най-малкото защото не си знаел, че е краден/, нито си подбудител /не си мотивирал крадеца да извърши деянието/. А оттук не можеш да носиш и наказателна отговорност. Можеш да носиш само имуществена отговорност - както написах по-горе за 3-годишния срок и правото на собственика на крадения/загубения телефон да си го потърси от теб и всеки друг всъщност...
5. "Възможо е дори да ти конфискуват телефона" => конфискува се нещо, само на основание изрична норма в закон. Така в случая няма. Освен това, конфискуваната вещ или нейната стойност отива в полза на държавния бюджет. При теб е възможно телефонът да бъде върнат на неговия "истински" /на този етап ти си истинският.../ собственик...
6. "Според мен ,най-правилното решение би било да отидеш в полицията" => взел си телефон срещу замяна, а не си го откраднал или намерил на улицата. Който има правен интерес - да ходи в полицията и да се занимава...
7. "на полицията по-скоро не им се занимава с крадени телефони" => да не изляза като защитник на полицаите, но вие какво очаквате да правят??? Да спират всеки срещан и да го питат дали е виждал този телефона!? Подават сигнал до мибилните оператори и ако последните засекат някакъв сигнал, започват работа. Ако ли не - не. В този ред на мисли ако изчезне човек, него също не го търсят. Няма човешки ресурс за това - обявява се за издирване и ако нещо излезе - тогава се действа, освен ако няма някаква информация къде може да се намира. Разбира се, в случая се касае за измама, която ще бъде разследвана, а кражбата би могла да "излезе" като бонус...
8. "От тогава не съм купувал крадена вещ" => ако купуваш крадена вещ и знаеш, че е крадена, не си съучастник в кражбата. Лошото е, че знанието те прави извършител на друго престъпление - вещно укривателство по чл. 215 от Наказателния кодекс. Чл. 215. (1) (Доп. - ДВ, бр. 28 от 1982 г., изм., бр. 10 от 1993 г., доп., бр. 62 от 1997 г.) Който с цел да набави за себе си или за другиго имотна облага укрие, придобие или спомогне да бъдат отчуждени чужди движими вещи, за които знае или предполага, че са придобити от другиго чрез престъпление или чрез друго общественоопасно деяние, се наказва с лишаване от свобода до пет години, но с наказание, не по-тежко от предвиденото за самото престъпление. Така че не го правете!!! Естествено идеята за доказването на знанието е малко трудна, но все пак и това не е невъзможно...
9. "Идеш ли при тях ще го конфискуват и понеже няма заявителски материал след като не са те потърсили някой полицаи или негов близък ще си го ползва, а за теб студена вода." => за да бъде иззет телефонът е нужно да има образувано досъдебно производство т.е. жалба на "истинския" собственик. Ако отидеш в РПУ-то и кажеш, че си взел краден телефон или поне така смяташ, няма да ти конфискуват телефона. Докато трае разследването /ако въобще има/ може да ти го "вземат временно. Проблемът ще се получи ако се появи този собственик и каже, че телефонът е краден или загубен. Тогава телефонът ще бъде върнат на него. В случай, че това лице не се появи - телефонът се връща на теб, защото на основание чл. 78 от ЗС ти си станал собствник :) А ако има подобен случай някъде и полицаят/негови близки са взели телефона - обърни се към адвокат и след определен период от време телефончето ще бъде при теб...

Надявам се,че съм бил максимално полезен и разбираем :)
  • Харесва ми 9

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Много добър пост - браво!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако повечето постове с цел помощ бяха като твоя - изчерпателни, съобразени със закона, смислени и разбираеми, повечето хора нямаше да ползват адвокати, а да се доверят на форума.  :)

• Харесва ми 5

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако повечето постове с цел помощ бяха като твоя - изчерпателни, съобразени със закона, смислени и разбираеми, повечето хора нямаше да ползват адвокати, а да се доверят на форума.  :)

За жалост това няма как да стане...аз самият съм издържал изпита за адвокати и младши адвокати наскоро /това ми дава право да се впиша в някоя адвокатска колегия и да практикувам като адвокат при желание от моя страна и естествено определен финансов ресурс.../. Не съм го направил, защото сега се подготвям за конкурси за съдебната система. В този ред на мисли отговорих, защото този форум много ми помага за неща, за които не съм компетентен и защото едновременно се упражнявам да решавам казуси ;) Човек, който няма нужните познания, няма как да напише нещо подобно...и все пак много благодаря за похвалата :)

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз точно днес се сблъсках с подобен проблем.До преди час разговарях със следовател от полицията.Бях купил телефон от продавалник на 15.10 2013г. Днес ми се обадиха ,че трябва да отида и да го занеса в районното ,че бил краден.Никой не ми е разбивал вратата .Лошото е,че май току що изгорях с 6 стотака.Щели да му проверят серийният номер.Интересно ми е,мога ли преди да им го дам за проверка да искам да ми дадат имея ,който издирват,за да се уверя лично,че е точно моят апарат?Че може и да се получи следното:

Давам им телефона,аз нямам документ за произход,те го проверяват,не е в техните списъци,не е краден ,но някой полицай(или негов близък) има нужда от телефон и казват.Еми сори краден е - 'чезвай.

Трябва да им го занеса в петък.

Има и нещо странно в цялата работа.Бях платил в сервиз за да ми дадат пълно инфо за апарата.Излезна,че е заключен към т-мобайл в хърватска.Как тогава тук се е оказал краден и го засичат от хърватска???Мисля си дали не е възможно предишният собственик (човека от който го купих ) да е решил да го обяви за откраднат и да си го върне.

Редактирано от gibson58 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз точно днес се сблъсках с подобен проблем.До преди час разговарях със следовател от полицията.Бях купил телефон от продавалник на 15.10 2013г. Днес ми се обадиха ,че трябва да отида и да го занеса в районното ,че бил краден.Никой не ми е разбивал вратата .Лошото е,че май току що изгорях с 6 стотака.Щели да му проверят серийният номер.Интересно ми е,мога ли преди да им го дам за проверка да искам да ми дадат имея ,който издирват,за да се уверя лично,че е точно моят апарат?Че може и да се получи следното:

Давам им телефона,аз нямам документ за произход,те го проверяват,не е в техните списъци,не е краден ,но някой полицай(или негов близък) има нужда от телефон и казват.Еми сори краден е - 'чезвай.

Ти как така купуваш неща без касова бележка и копие от лична карта !!!

Щом са ти се обадили грешка няма. Там ще ти дадът предполагам документ за доброволно предаване и ще може да му следиш съдбата. Но най вероятно ще отиде в собственика си който за разлика от теб има документи. Ти така като не ти дадоха кутия с телефона на която има IMEI и сериен номер не се ли усъмни ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не всеки си пази кутията пликчетата и найлончетата.Ти като продаваш нещо ще си дадеш ли копие на личната карта на някой си да си ги ползва за каквото му трябва?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не всеки си пази кутията пликчетата и найлончетата.Ти като продаваш нещо ще си дадеш ли копие на личната карта на някой си да си ги ползва за каквото му трябва?

Теб с тоя номер ли те минаха че питаш аз как ще постъпя ? Знаеш ли кога ще купя телефон без кутия (точно никога) а ако не ми даде копие на лична карта да си го продава къде му е кеф. Аз имам възможност да го купя от много места.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Теб с тоя номер ли те минаха че питаш аз как ще постъпя ? Знаеш ли кога ще купя телефон без кутия (точно никога) а ако не ми даде копие на лична карта да си го продава къде му е кеф. Аз имам възможност да го купя от много места.

Виждам че си "много печен "ама пак не ми отговори дали ще си дадеш личните данни на всеки от интернет ако продаваш нещо.Че нали ме питаш дали съм му взел копие на Л.карта.Не се радвай на чуждото нещастие ,че ще те застигне и по-голямо.

Редактирано от gibson58 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Виждам че си "много печен "ама пак не ми отговори дали ще си дадеш личните данни на всеки от интернет ако продаваш нещо.Че нали ме питаш дали съм му взел копие на Л.карта.Не се радвай на чуждото нещастие ,че ще те застигно и по-голямо.

Не виждам да се радвам. Съжалявам че съм ти казал нещата както са а ти си помислил че се радвам. Аз купувам много неща от интернет основно eBay.com и нямям проблеми все пак гледам репутацията.

Предполагам само си видял обявата в нета и си го купил лично. Но и да не е така в момента в който разбера че няма кутия ще прекратя преговорите.

Питаш ме дали ще си дам на някой данните !!! Ми аз съм продал куп коли до сега мислиш ли че не си давам данните ? Телефони не продавам, ползвам ги и ги подарявам.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Има и нещо странно в цялата работа.Бях платил в сервиз за да ми дадат пълно инфо за апарата.Излезна,че е заключен към т-мобайл в хърватска.Как тогава тук се е оказал краден и го засичат от хърватска???Мисля си дали не е възможно предишният собственик (човека от който го купих ) да е решил да го обяви за откраднат и да си го върне.

Опиши добре телефона като състояние, ИМЕЙ от лепенката и от менюто/може и да ги снимаш преди това/ дали съвпадат, след което поискай протокол за доброволно предаване.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.