Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Много традиции и обичаи са останали от далечното минало. Наред с хубавите традиции, много практики са варварски и съвсем не са в съзвучие с нашето съвремие, но продължават да се изпълняват.

Като се започне с образвянето на момичета в някои изостанили общества и се стигне до масовото избиване на делфини и китове в страни с висок жизнен стандарт като Дания, Норвегия и Япония.

Днес отново се говори за тричането на кучета у нас.

Та, въпросът ми е - цивилизовани ли са тези хора и доколко е цивилизован съвременният човек?

Какво е съзнанието на хората продължаващи да вършат тези безумия?

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Обрязването на момчета да не е много по-цивилизована практика? А специално за кучетата - оправдано е. Ако имаше глутница от вълци, които се разхождат по улиците, щеше да искаш да ги разкараш от улицата си. За избиването на китовете - логика нулева в действието.Цивилизовани ли сме? Тая илюзия се поддържа със сила и репресивен апарат. Далеч не всеки е цивилизован. Най-добре би показало етиката и цивилизоваността едно положение на анархия и действията на хората в такова. Мислиш ли, че хората могат да живеят цивилизовано без държава и закони, общността да се саморегулира успешно? Е, докато не го може, очевидно не всички са цивилизовани.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

Осуетиха тричането в Бродилово.

Местните категорични, че традицията ще продължи

7116863b.jpg

Полицията тероризира бродиловци вече цяла седмица. Жителите попълваха декларации, че няма да участват в тричането, бяха заплашвани, имаше полицейско насилие. Това каза за ТОП НОВИНИ БУРГАС Илия Илиев, кметски наместник на село Бродилово. Той допълни още, че е твърдо ЗА провеждането на ритуала, тъй като се предава от поколение на поколение.

„Това са традиции, които са свързани с българщината и оцеляването на народа. Ако не са били тези традиции, българите нямаше да оцелеем”, допълни още той.

Селото влезе в медийното пространство още преди няколко години със своя ритуал „тричане”. Традиция, при която се завързва куче през гърдите и се върти на въже, след което се хвърля във водата. Изпълнява се винаги в съботата преди Сирни заговезни. От тогава много природозащитници, ветеринари и любители на животните скочиха срещу ритуала.

Днес положението в селото не е по-различно. От сутринта там са събрани много представители на неправителствени организации, полиция, жандармерия и ветеринари. Те пазят бродиловци от изпълнението на скандалната традиция. От своя страна жителите на селото са крайно недоволни.

„Няма насилие над животните. Ние си тричаме собствените кучета”, каза Крум Крумов, жител на село Бродиловци. Той разказа, че полицията днес е прибрала съоръжението, което те са издигнали вчера и въжето към него също.

„Това ни провокира още повече. В крайна сметка всички кучета, които имахме, си ги хвърлихме пак във водата, където ги хвърляхме миналата година”,  допълни Крум Крумов.

„Как това ще е насилие, като кастрират кучетата, не е ли пак насилие? Тук в момента има ветеринари, които дебнат дали ще бъде хвърлено куче. След като бъде извадено от водата, те трябва да го прегледат и да установят дали кучето било стресирано, представяте ли си. И искат да ни пишат актове!”

За коментар по темата потърсихме Дария Хулка от неправителствена организация „Спаси приятел”. Приятелката на четириногите е крайно против този жесток обичай.

„Това, което се извършва с животните, не може да бъде представено в никакъв случай като нещо, което се прави за добро, независимо от това, че животните обикновено оживяват. Лично за мен, познавайки характера и нрава на животните, знам, че кучетата се стресират, преживяват го трудно и съм категорично против”, каза Дария Хулка.

Жената не скри възхищението и безрезервната подкрепа към всички нейни колеги, приятели и представители на организации, които и в момента продължават да са в село Бродилово. Лични ангажименти не й позволявали да бъде там, но заяви, че поздравява всички онези хора, които са отделили от времето си, от почивния си ден, за да бъдат в скандалното село и да пазят животните от този „абсолютно езически обичай”.

В крайна сметка обичаят не се състоя, но жителите на Бродилово са категорични, че ще го проведат в друг ден.

burgas.topnovini.bg

изроди

Редактирано от Underwater (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мен пък ме притеснява една друга традиция, която пряко засяга нас хората - осоляването на бебета.

Че има глупав народ - има, ама чак пък толкова.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мен пък ме притеснява една друга традиция, която пряко засяга нас хората - осоляването на бебета.

Че има глупав народ - има, ама чак пък толкова.

и тия и те са за затворническата лудница

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Местните категорични, че традицията ще продължи

Публикувано изображение

„Това са традиции, които са свързани с българщината и оцеляването на народа. Ако не са били тези традиции, българите нямаше да оцелеем”, допълни още той.„Това са традиции, които са свързани с българщината и оцеляването на народа. Ако не са били тези традиции, българите нямаше да оцелеем”, допълни още той.

Някой би ли ми обяснил как такива варварски традиции, могат да бъдат свързани с оцеляването на един народ.

Обрязването на момчета да не е много по-цивилизована практика? А специално за кучетата - оправдано е. Ако имаше глутница от вълци, които се разхождат по улиците, щеше да искаш да ги разкараш от улицата си. За избиването на китовете - логика нулева в действието.

Цивилизовани ли сме? Тая илюзия се поддържа със сила и репресивен апарат. Далеч не всеки е цивилизован. Най-добре би показало етиката и цивилизоваността едно положение на анархия и действията на хората в такова. Мислиш ли, че хората могат да живеят цивилизовано без държава и закони, общността да се саморегулира успешно? Е, докато не го може, очевидно не всички са цивилизовани.

Да, прав си. Едва ли е близо денят, в който хората ще могат да живеят без държави и закони.

Но не разбрах, кое по-точно оправдаваш за кучетата ...тричането ли?

Обрязването на момчета също не е цивилизовано, защото е против волята на детето.

Редактирано от Aumi (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Айде стига с тия дивотии, това не е нормално. Какво са виновни животните, че да страдат по този начин, само защото нечие съзнание е промито от простотията.

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами като толкова искат да тричат,да си направят една кукла,подобна на куче и да си я въртят колкото искат.хем традицията спазена,макар и не изцяло,хем всичко е политкоректно.

А цивилизованият народ се познава по отношението му към болните и старите хора и по чистотата по улиците.

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Въпроса  е  дали  сме  хуманна  цивилизация??  Твърдо  не!  Защо  няма  закон  никъде  по  света  за  щастливи  хора?  То  ние  не  можем  да  проявим  хуманност  към  децата  и  старите  хора,  а  вие  искате  хуманност  към  животните. 

Как  да  разсъждава  един  човек  доведен  до  оскотяване? 

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Въпроса  е  дали  сме  хуманна  цивилизация??  Твърдо  не!  Защо  няма  закон  никъде  по  света  за  щастливи  хора?  То  ние  не  можем  да  проявим  хуманност  към  децата  и  старите  хора,  а  вие  искате  хуманност  към  животните. 

Как  да  разсъждава  един  човек  доведен  до  оскотяване? 

то и поради тая причина се самоунищожаваме

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

това не е български обичай,но кучето от снимката изглежда щастливо!може би е европейска ценност,но със сигурност не е българско!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

това не е български обичай,но кучето от снимката изглежда щастливо!може би е европейска ценност,но със сигурност не е българско!

Това е моментът преди да го завъртят и хвърлят във водата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това е моментът преди да го завъртят и хвърлят във водата.

сега прочетох че кучетата се люлеят за здраве, за да не се разболяват от бяс!този обичай цели да предпази домашните кучета от болестта бяс.това са домашни кучета,а не улични помияри-какъв е проблема?езически обичаи!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

сега прочетох че кучетата се люлеят за здраве, за да не се разболяват от бяс!този обичай цели да предпази домашните кучета от болестта бяс.това са домашни кучета,а не улични помияри-какъв е проблема?езически обичаи!

то по тая логика дай и тебе да те въртим и фърлим

за да си здрав

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аха,  значи това въртене са го нарекли люлеене.

Аз препоръчвам на собствениците на тези кучета, първо тях да ги полюлеят за здраве, за да почувстват реално лечебният ефект на тази терапия, тогава да прилагат този метод върху животните.

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Но не разбрах, кое по-точно оправдаваш за кучетата ...тричането ли?

Това от първото мнение в темата съм го пропуснал. Аз лично с такива глупости не бих се занимавал. Редактирано от simtech (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.