Премини към съдържанието
15 години Kaldata.com – време е да почерпим! Прочети още... ×
Мойра

Има заплахи за сигурността на България

Препоръчан отговор

Възможни са затруднения на стратегически доставки през Украйна, включително на ядрено гориво 

Публикувано изображение

"Има заплахи за сигурността на България", призна вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветлин Йовчев пред журналисти в Брюксел по повод на ескалацията на кризата в Украйна в последната седмица и намесата на Русия в нея.

"В дългосрочен план засега е трудно да се правят прогнози, тъй като процесите са многопосочни. В краткосрочен план най-сериозната заплаха е да настъпи нарушение на доставките от газ", допълни Йовчев, цитиран от БТА.

Той е първият член на правителството, който заговори за евентуалните проблеми, пред които би се изправила България в случай на задълбочаване на кризата в Украйна, при условие, че българската енергетика е напълно зависима от руски доставки на енергоресурси, огромната част от които минават през Украйна.

Според него съществуват и възможности за затруднения при доставката на стратегически суровини за България през Украйна, включително на ядрено гориво, каза още Йовчев пред български журналисти в Брюксел. Вицепремиерът участва в заседанието на Съвета на ЕС по правосъдие и вътрешни работи, което се проведе в понеделник.

Всички останали заплахи са или с минимална степен на вреда за националната сигурност, или с ниска степен на вероятност, смята министърът, който, преди да оглави вътрешното министерство, бе в ръководството на ДАНС.

Следим обстановката, поставени са задачи на разузнаването и контраразузнаването, непрекъснато се обменя информация, за да може при промяна в обстановката да реагираме своевременно, поясни вицепремиерът.

Той коментира, че кризата в Украйна е изключително тежка. "Очаква ни сравнително продължителен период, в който няма да бъде постигнато устойчиво решение. Без необходимите действия за успокояване на обстановката е възможно да има трайни последици в регионален, а дори и в световен мащаб", каза министърът.

Правилното решение е разрешаването на кризата по пътя на диалога, посочи Йовчев.

В отговор на въпрос дали се взима предвид присъствието на руски граждани у нас на фона на събитията в Украйна, вицепремиерът посочи, че повечето от чужденците, които купуват имоти в нашата страна, са с профил, за който не може да се каже, че представлява или създава заплаха за сигурността на България.

Към момента няма обективни данни тези хора да бъдат поставени под особено наблюдение, поясни вицепремиерът.

Към населението с български корени в Украйна не можем да се отнасяме по същия начин, както към бежанците от Близкия изток или други части на света, към тях трябва да имаме по-различен подход, заяви Йовчев в отговор на въпрос.

По неговите думи засега у нас няма готовност за прием на бежанци от Украйна, защото никой не е очаквал ситуацията да се развие в такава посока. Ще започнем да работим по такива варианти, досега няма данни, че може да се очаква такава вълна към България, допълни Йовчев.

Той уточни, че всички държави от ЕС подкрепят идеята, че е необходима повече солидарност при разселването на бежанците, но някои са на мнение, че трябва да бъде запазен доброволният принцип.

Йовчев съобщи, че до края на месеца у нас на посещение ще пристигне еврокомисарят по вътрешните работи Сесилия Малмстрьом.

Той изрази очакването спрямо България да не бъде задействан регламентът от Дъблин, според който нашата страна да изготви план за действие за преодоляването на бежанска криза и да докладва до ЕК, Съвета на ЕС и Европейския парламент на всяко тримесечие.

Дори и да бъде взето такова решение, то няма да доведе до преки щети за България, коментира вицепремиерът. По неговите думи нашата страна се е противопоставила на подобно решение, тъй като то не би се основавало на справедлива оценка след направените вече усилия. Късно получихме и започнахме да усвояваме европейски средства, успяхме да се справим с усилията и страданието на цялото общество, коментира Йовчев.

http://www.mediapool.bg/ima-zaplahi-za-sigurnostta-na-bulgaria-news217469.html

Ясно е, че кризата в Украйна няма как да не се отрази върху страната ни.

Дано последиците за България не бъдат много тежки!

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

колко си малка Българийо, а колко много побираш и носиш...

:( 

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ще компенсираме с внос, на млади украинки.....

Иначе по-сериозно....Не му е работа на вътрешния министър, да мисли за доставките на газ и ядрено гориво. Ако не знае, за какво му плащаме всички ние, за какво е министър?

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Иначе по-сериозно....Не му е работа на вътрешния министър, да мисли за доставките на газ и ядрено гориво. Ако не знае, за какво му плащаме всички ние, за какво е министър?

Освен министър, той е и вицепремиер.

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Освен министър, той е и вицепремиер.

А премиера, къде е :rolleyes:

Всъщност, може и да си права.....вицепремиер е и би трябвало да излезе с някакво становище....Но си мисля, че е малко прибързано и цели да оправдае допуснати грешки....Преживяхме вече подобна криза с доставките на газ, преживяхме и по-близки до нас конфликти, преживяхме и продължаваме, напук на всичко, безкрайния преход, на който не му се вижда края....И това ще преживеем, дали с тоя или друг вицепремиер.....

Редактирано от Препикану мушкату (преглед на промените)

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Загрижен е човека.Работи сериозно за следващия си пост....

Мен не ме вълнува бъдещата кариера на г-н Йовчев, а това, че изнесеното от него е вярно и няма как да не ме тревожи.

Дали ще се намери кой да ни помогне?

Съмнявам се...

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Викай Неволята.......

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мен не ме вълнува бъдещата кариера на г-н Йовчев, а това, че изнесеното от него е вярно и няма как да не ме тревожи.

Съмнявам се...

Не - никой няма да ни помогне, защото сме малка и безинтересна държава!

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А премиера, къде е :rolleyes:

То президент нямаме ти екстри искаш кат премиер

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

То президент нямаме ти екстри искаш кат премиер

Като гледам, колко данъци плащам, храня не само премиер и президент, ами още и хилядна армия от полицаи, кметове, общински съветници и кви ли не търтеи ненаяли се.....а насреща кво?

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Като гледам, колко данъци плащам, храня не само премиер и президент, ами още и хилядна армия от полицаи, кметове, общински съветници и кви ли не търтеи ненаяли се.....а насреща кво?

и циганите и тях храним

за нас ...

• Харесва ми 5

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не - никой няма да ни помогне, защото сме малка и безинтересна държава!

При това на такова удобно място...

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

При това на такова удобно място...

... кой от де мине ни...

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

като че ли иска да ни каже нещо, но не това което е написано

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

... кой от де мине ни...

Допълни си изречението.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Допълни си изречението.

... ни го слага

- културно казано

че тука онова другото със звездички излиза

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да не си някой от собствениците на Булсатком?Давай го по-леко...

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да не си някой от собствениците на Булсатком?Давай го по-леко...

абе да плащат бе да им скъсат задниците от данъци - на всички такива лами

ние ДДС плащаме ли им а - плащаме им

плосък данък и ко още се сетиш данък плащаме ли - плащаме

те още и още искат - да се задавят дано

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

като гледам са си живи и здрави

ми нали се грижим непрестанно за тях

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Маргарита Попова: Трябва да защитим българското малцинство в Украйна

България трябва да е готова да посрещне представителите на българското малцинство в Украйна, ако те поискат да дойдат тук, заяви вицепрезидентът Маргарита Попова в интервю за БНР. "Българската държава е майка родина. Няма как да имаме друга позиция, освен тази, че ако те решат да дойдат, ние трябва да сме готови и трябва да се подготвим да ги приемем. Няма никакво съмнение в това", каза Попова.Вицепрезидентът призова и да се води активна политика за малцинствата в Брюксел. "Ние трябва да говорим за българското малцинство в Брюксел, а не да чакаме от там да кажат какво ще се случи", каза Попова. 

http://www.segabg.com/article.php?id=688433

Разбира се, че трябва да сме готови да посрещнем българите, които живеят в Украйна!

А дали се прави нещо по въпроса?

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Орешарски свиква Съвета по сигурността заради Украйна

Министър-председателят Пламен Орешарски свиква Съвета по сигурността към Министерския съвет днес от 17 часа, съобщиха от правителствената пресслужба.

Темата е ситуацията в Украйна.Целта на заседанието е изработването на единна позиция на България предвид насрочения в четвъртък извънреден Европейки съвет, на който държавните и правителствени ръководители ще обсъдят случващото се в Украйна.

Вчера премиерът определи обстановката в Украйна като „нагнетена" и призова „всички страни да се въздържат от провокации".

Според Орешарски случващото се в Украйна и Крим е заплаха за сигурността за цяла Европа, но увери, че „държавата има готовност за реакция при необходимост".

http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=1227052

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Орешарски свиква Съвета по сигурността заради Украйна

мн. бързо, а как само се бавеше с въпроса с сирйците, дали не бърза заради Сергей

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Създава се национален щаб за мерки за минимизиране на въздействието на кризата в Украйна (ОБЗОР)

Съветът по сигурността към Министерски съвет обсъди рисковете и заплахите от обстановката в Украйна. След заседанието вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветлин Йовчев представи резултатите от него. Ще създадем национален щаб, който ще бъде отговорен да наблюдава процесите в Украйна и да планира мерки, които да минимизират вредните въздействия спрямо Република България, каза вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветлин Йовчев.

„Това ще бъде направено може би още утре с моя заповед. Трябва да извършим преглед и да актуализираме всички планове, които са свързани с нормалните доставки на газ и на нефт и нефтопродукти, както и с възможности за търсене на алтернативни решения, както и с готовността на отделните предприятия, които трябва да преминат на друг режим на работа”, заяви Йовчев.

На заседанието, освен членовете на Съвета за сигурност, присъстваха представители на Министерство на икономиката и енергетиката. Бяха обсъдени всички аспекти на възникналата криза в Украйна, сценариите за нейното развитие, беше направен анализ на алтернативите. Очертават се няколко основни заплахи и рискове за сигурността на България”, посочи Йовчев.

„Основно можем да ги разделим на: икономически заплахи, които са свързани с нарушаване на нормалната доставка на газ за България; риск от временно затрудняване на работата на Лукойл Нефтохим; рискове за юридически и физически лица за понасяне на загуби в резултат на съществуване на взаимоотношения с Украйна”, обясни вицепремиерът.

„В средносрочен аспект са възможни проблеми с извозването на ядрено гориво. Съществува опасност от възникване на засилен миграционен натиск по отношение на България. Това е възможността от възникване на въоръжен конфликт между Украйна и Русия и в резултат на това част от пребиваващото население в Украйна – около 250 000 - 300 000 българи там да потърсят път към България. Рискове има от задълбочаване на ксенофобски настроения в Украйна”, заяви Цветлин Йовчев. По думите му има и рискове, свързани с възможност от трайно влошаване на отношенията Русия – ЕС. При едно такова развитие за някои от големите инфраструктурни проекти като „Южен поток” рискува да се затрудни тяхната реализация”, посочи той.

Ще прегледаме плановете, които са свързани с евентуална защита при възникване и промяна на радиационната обстановка в Украйна, каза вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветлин Йовчев. „Трябва да имаме активна външна политика и в тази посока Министерство на външните работи вече предприема съответните мерки. Ще прегледаме и плановете, които са свързани с евентуална защита при възникване и промяна на радиационната обстановка в Украйна. Тук не трябва да пренебрегваме макар и малко вероятни, но съществуващи рискове от нарушаване на нормалното функциониране на 4 ядрени централи, които са на територията на Украйна, с 15 реактора, както предвид възможностите от възникване на въоръжен конфликт, така и предвид диверсии или пък в резултат на тежката икономическа криза в Украйна нормалното им функциониране може да бъде нарушено”, заяви Йовчев.

„Въпреки че не съществуват преки рискове към момента, ще направим всичко възможно да прегледаме плановете и готовността за действие при такава ситуация. Ще направим допълнително усилване и мерки, свързани със засилен контрол по границите предвид това, че ситуацията в Украйна предразполага и в момента по-малък контрол върху организирани престъпни групи, а също така и по-големи възможности за сдобиване с оръжие, взривни материали и други. Ще засилим контрола по нашите граници”, подчерта вицепремиерът.

„Това са мерките, които планираме да предприемем в момента. Създали сме всички необходими условия да следим обстановката, промените в нея и да предприемем всичко необходимо, така че да гарантираме сигурността на Република България”, уточни Цветлин Йовчев.Яница ТАНЕВА 

http://www.focus-news.net/news/2014/03/04/1891164/sazdava-se-natsionalen-shtab-za-merki-za-minimizirane-na-vazdeystvieto-na-krizata-v-ukrayna-obzor.html

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.