Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

Препоръчан отговор

Здравейте,

Искам да помоля за РС конфигурация. Първо, да уточня че не съм много на ‘‘ти‘‘ с РС компонентите и сглобката им, тъй като до сега винаги съм използвал лаптопи. От 4 год. използвам лаптоп SONY VAIO VPC EB1S8E(Core i5 520M-2.4GHz,RAM4GB,Hard 500GB, Mobility Radeon HD 5650). Доволен съм от него, но ще ми трябва и втори компютър, та за това искам да сглобя настолен РС, който да е доколкото може актуален през следващите 4-5 год. Вече съм закупил монитор за него- 23‘‘ BENQ 1920х1080, модел GW2320. РС-то ще се използва главно за работа  в Photoshop, CorelDRAW (изработване на рекламни материали, книги, дипляни, флаери и т. н.), навегация в Интернет, гледане на филми HD. Игри не играя и не смятам да започна да го правя в близко бъдеще. Относно бюджета, нямам конкретен, но мисля максимум 700-750 лв., но ако може и по –икономично за добра конфигурация, няма да се разсърдя. Нямям стари компоненти които да използвам, имам нова клавиатура и мишка. Иска ми се да има WI-FI , твърдия диск може да бъде и 500 GB, имам външен от 1ТВ.

Ще помоля за конфигурации с процесори INTEL и  AMD, не знам кой е по-добър от двата, по-икономичен (и в двата смисъла на думата),и т.н.

Поздрави и предварително благодаря.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ето нещо:

BB код:
I5-4440 /3.1G/6MB/BOX/LGA1150 Ще се използва вградената видео карта която е достатъчна за нуждите ви.
4GB DDR3 1600 A-DATA  8гб рам за по бърза работа.

Обща стойност - 713.12 лв. с ДДС

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Количка

Обща стойност - 731.21 лв. с ДДС

Вграденото видео в процесора ще ви е достатъчно.След време можете да добавите още една плочка рам,за да работят в двуканален режим,пък и трябва да са повечко гигабайти.Хубава кутия,добро захранване,хард с три години гаранция.

п.п.Можете да минете по-евтино,ако купите процесора от друг сайт,с безплатна доставка

п.п.Щом имаш външен хард,обмисли покупката на ССД вместо основен хард-диск,за операционната система,бързодействие и работа с програмите ще окаже много добро въздействие.Примерно,нещо такова...

Обща стойност - 453.45 лв. с ДДС

И като добавиш процесора от другия сайт,стават към 760 лв.Ще трябва да си предвидиш и 20-25 лв за доставката от Никем.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Публикувано изображение

Малко над бюджета, но е трудно да се постигне добър баланс.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

До попитам има ли някаква осезаема разлика между: I5-4440 /3.1G/6MB/BOX/LGA1150 и I5-4570 /3.2G/6MB/BOX/LGA1150 или не си заслужава разлика от 22 лв.? (разликата от 22 лв. според цените в nikem-bg.net) 

Няма ли да по-добре ако се сложи AMD FX-6530 или AMD FX-8320 (заради повечето ядра). Знам, че навлизам в дълбоки води и всеки си има своите предпочитания за процесори. Ако се сложи FX се излиза от бюджета (защото нямат вградено видео), но по принцип.За съжаление не разбирам от PC, а и аз като Иванчо искам да ползвам компютъра за Photosho, но за съжаление мога да го купя след 1-2 месеца :(И ми е любопитно за процесорите на къде да се насоча, защото едните казват AMD, другите Intel и за човек който не разбира е трудно да направи своя избор.Извинявам се на Иванчо, че му спамнах малко темата! :beer:

Ще следя темата с интерес! 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

i5 е по-добрия процесор. По-икономичен и по-производителен, въпреки привидно повечето ядра на АМД.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Обща стойност - 661.80 лв. с ДДС
i3 е абсолютно достатъчен. Фотошопа иска повече РАМ и бърз хард диск. Процесора не е от особено значение. Вградената графика ще е достатъчна. Монитора също е от значение. Системата ще е със смешна консумация, та захранването също ще е достатъчно. С прилична кутия.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

I3-4330 е по-добър от i5-520M демек щом си доволен от мобилния от тоя ще си още по-доволен. Само гледай да не вземеш I3-4130 понеже е със скопено видео освен че е - 100Mhz.

Но щом не искаш да пипаш 4/5 години машината I5 си остава логичния избор стига да имаш парите. Още рам винаги може да добавиш при това не е толкова скъпа ако парите не достигат.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Според бенчмарк AMD FX-8320 вади повече точки от i5-4440 и 4570.AMD FX-8320 - 8109Intel Core i5-4570 / 3.20GHz - 7070

Intel Core i5-4440 / 3.10GHz - 6491Резултатите са взети от: http://www.cpubenchmark.net/cpu_lookup.php?cpu=AMD+FX-8320+Eight-CoreИли тези точки не са от значение?Приятел каза, че интел-а (4570) може да е 4 Ядрен, но се равняваа на 8-те ядра на AMD (даже бил много по-добър). Друг приятел каза, че по-добре да вземе 8 ядрен на AMD от кокото 4 ядрен на Intel.Понеже не съм запознат и не знам какво да правя.Освен, че Intel-a е 85W, има вградено видео, някакви други плюсове пред AMD?Истината, че до сега не съм ползвал процесор на интел, всичките са били AMD-та. За всичките години, не съм имал проблеми с процесор на AMD. В момента съм с AMD Athlon 64 X2 4000+ / 2,1 GHzТук разглеждам само процесорите, които основно ме вълнуват. Видео ще е отдел (при мен) така, че не е задължително да е с вградено.Отново се извинявам на Иванче, но мисля, че и на него ще му е интересно да прочете вашите отговори.Благодаря на всички за съдействието!:beer: 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Защо не държите на вграденото видео?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Споменах го, за да не е критерий за процесора. Иначе вграденото видео винаги е +. Ако има проблем с видео картата или в момента не може да се инвестира в отделна такава.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Според бенчмарк AMD FX-8320 вади повече точки от i5-4440 и 4570.AMD FX-8320 - 8109Intel Core i5-4570 / 3.20GHz - 7070

Intel Core i5-4440 / 3.10GHz - 6491Резултатите са взети от: http://www.cpubenchmark.net/cpu_lookup.php?cpu=AMD+FX-8320+Eight-CoreИли тези точки не са от значение?Приятел каза, че интел-а (4570) може да е 4 Ядрен, но се равняваа на 8-те ядра на AMD (даже бил много по-добър). Друг приятел каза, че по-добре да вземе 8 ядрен на AMD от кокото 4 ядрен на Intel.Понеже не съм запознат и не знам какво да правя.Освен, че Intel-a е 85W, има вградено видео, някакви други плюсове пред AMD?Истината, че до сега не съм ползвал процесор на интел, всичките са били AMD-та. За всичките години, не съм имал проблеми с процесор на AMD. В момента съм с AMD Athlon 64 X2 4000+ / 2,1 GHzТук разглеждам само процесорите, които основно ме вълнуват. Видео ще е отдел (при мен) така, че не е задължително да е с вградено.Отново се извинявам на Иванче, но мисля, че и на него ще му е интересно да прочете вашите отговори.Благодаря на всички за съдействието! :beer: 

... 8320 е отключен и  е най -добре да го съпоставиш с 4670к където резултата е идентичен .. но когато започнеш да ги клокваш интела ще размаже всяко амд.

4670к е по добър и от 8350 когато ги клокваш!още нещо че това са синтетични бенчмаркове  и нямат нищо общо с реалните задачи. ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

... 8320 е отключен и  е най -добре да го съпоставиш с 4670к където резултата е идентичен .. но когато започнеш да ги клокваш интела ще размаже всяко амд.

4670к е по добър и от 8350 когато ги клокваш!още нещо че това са синтетични бенчмаркове  и нямат нищо общо с реалните задачи. ;)

Ти това сигурно го пишеш като собственик на 4670К? :D  Как вече смъкна клока на 4,7Ghz иначе си яко в матрицата с твоята машина от сънищата. :help:

Автора изобщо да не взима под внимание мненията на този, защото всичко е негова художествена измислица.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не смятам да клоквам нищо. Ще си работят на колкото GHz са си фабрично.

NobodyEpic,затова питах дали тези бенчмаркове имат някакво значение, защото не съм запознат.4670K е в друг ценови клас. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Според бенчмарк AMD FX-8320 вади повече точки от i5-4440 и 4570.

AMD FX-8320 - 8109

Intel Core i5-4570 / 3.20GHz - 7070

Intel Core i5-4440 / 3.10GHz - 6491

Резултатите са взети от: http://www.cpubenchmark.net/cpu_lookup.php?cpu=AMD+FX-8320+Eight-Core

Или тези точки не са от значение?

Приятел каза, че интел-а (4570) може да е 4 Ядрен, но се равняваа на 8-те ядра на AMD (даже бил много по-добър). Друг приятел каза, че по-добре да вземе 8 ядрен на AMD от кокото 4 ядрен на Intel.

Понеже не съм запознат и не знам какво да правя.

Освен, че Intel-a е 85W, има вградено видео, някакви други плюсове пред AMD?

Истината, че до сега не съм ползвал процесор на интел, всичките са били AMD-та. За всичките години, не съм имал проблеми с процесор на AMD. В момента съм с AMD Athlon 64 X2 4000+ / 2,1 GHz

Тук разглеждам само процесорите, които основно ме вълнуват. Видео ще е отдел (при мен) така, че не е задължително да е с вградено.

Отново се извинявам на Иванче, но мисля, че и на него ще му е интересно да прочете вашите отговори.

Благодаря на всички за съдействието!

:beer:

Ами щом вади повече точки, значи средно е по-добър. Логично е, нали? Значи, тук се подхожда малко грешно към въпроса за бързината. Ще дам един пример с автомобили. Имаш да кажем един Dodge Charger  с V8  мотор, 400 коня, 5000 кубика. Имаш и едно Clio RS200  с 200 коня. Пускаш ги двата модела да се надбягват, ама за да разбереш кой е по-добрия, правиш няколко теста - Драг 400 метра, драг 1000 метра, спъната писта като Хунгароринг, неспъната писта като Монца и накрая ги пускаш в планината. Мериш и виждаш, че на 400 метра двата автомобила са почти на равно. На 1000 метра Dodge дърпа яко. На Монца също, собено на правите. В Унгария имаме почти паритет, а в планината Клиото разказва играта на Доджа. Е, кое е по-бързо и по-добро? Естествено това, което би ти свършило работа на теб. Ако живееш в Смолян, ще вземеш Клиото. Ако всеки ден движиш между София и Пловдив по магистралата, няма да си трошиш бъбреците я! Вземаш Доджа. А ако искаш нещо средно? Е, хвърляш чоп или вземаш на цвят. Та бещо подобно е и с тия точки за процесорите и видеокартите. Но за тоя сайт ще ти кажа под секрет нещо. Можеш сам да си изтеглиш програмата им за тест и да тестваш своя компютър. Това може да го направиш и с клокнат процесор и с даунклокнат. Може с клокната видеокарта или даунклокната. Сайта няма да разпознае това и ще прибави твоя резултат към останалите. После и да искаш да поправиш грешката си, няма да можеш, защото имаш право на само един тест. Всъщност, можеш, но е необходима преинсталация на Windows. Виж моя подпис - 9229 точки. Виж колко са и средните за моя процесор - 8893. И как става тоя номер? Ами с малко клок. В моя случай - 150 MHz  успях да изстискам от тоя неклокърски процесор.  Който всъщност е с 4 истински ядра и 8 нишки. Е тогава как изпреварва FX 8320  с осем истински ядра, работещ средно на 700 MHz повече? Ами тук отговора е, че Интелските процесори работят по-ефективно. Или по-точно, ефективността на едно тяхно ядро е доста по-голяма от ефективността на едно AMD  ядро. Но това, на което исках да наблегна при тия тестове е, че много хора клокват своите FX8320/50. По тоя начин се вдига средния резултат, който гледаш. Докато при i5 почти нямаме клок или ако имаме, той е минимален. Затова и привидно един FX8320  може да е по-бърз и да постига повече точки, но на стандартни честоти нещата не са точно така. Но ако задълбаеш още малко в нещата ще видиш, че при процесорната част се правят 10 теста - 

-CPU Mark

-CPU Integer Math

-CPU Floating Point Math

-CPU Prime Numbers

-CPU Extended Instrunctions (SSE)

-CPU Compression

-CPU Encryption

-CPU Phisics

-CPU Sorting

-CPU Single Threads - или това последното е точно онова, за което говорех - ефективността на едно ядро.

Ето например едно малко сравнение при последния тест, където участва и FX8150, даващ 7700 точки средно:

Публикувано изображение

Виждаш, че тук единствено високата честота на FX8150  го спасява от Core2Duo E8400, който е процесор, 4 поколения по-стар от Haswell, макар че тия резултати за E8400  да не са точно така при 3 GHz, защото малко хора ползват процесора си на тая честота и обикновено подобен процесор е клокнат над 4 GHz. Но пък същото важи и за FX8150. 

Та ето ти няколко отговора на въпроса кое е по-добро и защо. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря на Кико за изчерпателния отговор!Нещата ми станаха ясни след изчерпателното разяснение!Избора ми е i5-4570.Дано в близките 2 месеца си го купя. 

Благодаря още веднъж! 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

I3-4330 е по-добър от i5-520M демек щом си доволен от мобилния от тоя ще си още по-доволен. Само гледай да не вземеш I3-4130 понеже е със скопено видео освен че е - 100Mhz.

Но щом не искаш да пипаш 4/5 години машината I5 си остава логичния избор стига да имаш парите. Още рам винаги може да добавиш при това не е толкова скъпа ако парите не достигат.

naruto, ако не ти е проблем, би ли направил примерна конфигурация с процесор i5, RAM 8 GB, иска ми се да има и WI-FI(за да не дупча стената).Предварително благодаря.

Благодаря на всички за много бързите отговори.Ще ги имам предвид при избора на конфигурация.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

naruto, ако не ти е проблем, би ли направил примерна конфигурация с процесор i5, RAM 8 GB, иска ми се да има и WI-FI(за да не дупча стената).Предварително благодаря.

Благодаря на всички за много бързите отговори.Ще ги имам предвид при избора на конфигурация.

Рядко някой благодари :) А за Wi Fi... може да си купиш отделно за 20-30 лева. Например тоя адаптер за 24 лева:

Публикувано изображение

А за процесорите ще кажа, че в случая FX8320 не е толкова подходящ, защото ще трябва да купуваш и външна видеокарта. Така цената става дори по-голяма спрямо един i5.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

• Добави ново...