Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

zerorado29

Asrock,Asus или Gigabyte

Препоръчан отговор

Здравейте,понеже ще си сглобявам компютърна конфигурация се чудя коя марка дънна платка да използвам:

Asus

Asrock

Gigabyte

Ако може някой да ми обясни ще съм благодарен.

Благодаря предварително!!!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Бюджет?С какви други компоненти разполагаш или смяташ да купиш?Марка и модел?За какво ще се ползва машината?някакви по-специфични нужди в процеса на експлоатация?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Асус или гигабайт.

Но за какви модели става дума ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ползваш тая, която те удовлетворява като опции и цена. Естествено, човек като купува, трябва да има и наличности. Доста често се избира нещо, а то не е налично. Тогава се налагат промени в движение. Примерно аз за последно като сменях дънна платка, се бях спрял на една Гигабайтска. Но не бе налична. Тогава директно минах на резервния вариант - Asrock,  но пък те бяха "още по-неналични", защото са най-евтини и най се препоръчват и купуват. Седнах на задника си 2 дена и си избирах дъно според моите нужди, макар цената да не бе толкова от значение. Тогава избрах и сегашната си по ред причини. Почти всичко по тая дънна платка ме удовлетвори, с изключение на 6-те SATA  порта, но за толкова пари, толкова. Дори конкуренцията не предлага повече в тоя ценови диапазон. 

Та когато избираш нещо, гледаш най-напред да има всичко, което би ти свършило работа. Ще има неща, които няма да знаеш за какво се ползват дори и след 5 години експлоатация, затова се насочваш към това, което ти трябва. Примерно имсш хард и записвачка и смяташ да добавяш едно SSD  и още един хард. Това са 4 SATA  порта. оставяш си поне един резервен и търсиш дъно с 5 SATA порта, по възможност в добро съотношение SATA 3 спрямо SATA 2. Може да намериш по-евтино дъно, но го отказваш, защото не те удовлетворява по тоя показател. След това примерно ти трябва поне един PCI  слот, защото имаш я някоя аудиокарта, я някоя lan карта или безжичен адаптер. Е, тогава няма да разглеждаш дъна без PCI  слот. Смяташ си и каква видеокарта имаш, ще купуваш или ще ъпгрейдваш в бъдеще. Ако не смяташ да играеш игри, все едно каква ще избереш. Но ако ще играеш, то най-вероятно ще ти трябва двуслотова видеокарта. А тя заема минимум два слота - тоя, на който е поставена и долния, който може да е и необходимия ти PCI. Тогава отказваш и тия дъна, при които ще имаш проблеми с тоя слот.  Да кажем си намислил да ползваш и RAID 1, 0...Тогава търсиш дъно, поддържащо тия технологии. Не всички евтини дъна ги имат, затова изобщо не се заглеждаш по тях. Освен това виждаш, че кутията ти е малка и нормално ATX  дъно не се побира. Ами значи търсиш микро формат или нова кутия. Да кажем си фен на музиката. Евтините дъна на Asrock  примерно, се предлагат с много калпавия аудиочип - Realteck ALC662. Тоест, бягаш далече от тях. А ако имаш и качествени слушалки, това е направо задължително! Asrock e  най-евтината марка, ако се сравнят опциите на различните дъна. Но това обикновено означава, че може да се е пестило от нещо, както в случая с калпавото аудио. Все пак ако държиш на що годе сносно аудио, ще трявба да се разделиш с доста повече парички и да минеш към дъна от по-висок клас или направо да си предвидиш парички ( и слот) за външна аудиокарта. Ако нямаш нито една от горните претенции и не знаеш какво правиш, просто приемаш един от следните два подхода;

1. Вземаш дъно, на което да боднеш сегашните компоненти и не ти пука за неща, от които си нямаш понятие;

2. Вземаш дъно, което разполага с колкото се може повече опции и се вмества в бюджета ти. Презумцията е, че нещо може да не ти е необходимо сега, щото си още дилетант, но след време може и да ти послужи за нещо.

Мога до утре да пиша свободни съчинения на тема дъна и необходимо ли ни е това чудо, ама стига толкова с безплатните съвети. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Важно е в случая да се знае за дъно в кой клас става въпрос: нисък, среден или висок. Важно е какъв процесор ще се поставя на въпросното дъно. Дали ще е AMD  или Intel. Ако е Интел , този процесор с отключен или заключен множител ще бъде. Ще се клоква ли, или не. След уточнения по тези въпроси ще може да се даде адекватен съвет. Всичко останало, преди отговор на тези въпрос си е просто търкане на клавиатурата !

П.С. Builder , ти този, твоя пост дали ще имаш търпение да си го изчетеш ? След като успях да се справя с него, имам чувството , че сме в литературен форум. И верно, можеш да си пишеш свободни съчинения на тема дъна до утре, особено като не е уточнено за дъно в какъв ценови диапазон става въпрос.

Ако ще се правим на гадатели и предполагаме по силата на логиката, че в евтиното нещо е спестено .....трябва да ти кажа, че не си съвсем прав. Просто компонентната база не е толкова качествена !

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте,понеже ще си сглобявам компютърна конфигурация се чудя коя марка дънна платка да използвам:

Asus

Asrock

Gigabyte

Ако може някой да ми обясни ще съм благодарен.

Благодаря предварително!!!

Принципно при дъната е важно да познаваш добре възможностите на БИОС-а, специфичните настройки и т.н. Аз примерно по-често избирам Gigabyte, защото БИОС-а им горе долу винаги е сходен с предишни дъна от марката и така по-лесно го ползвам. Разбира се винаги водеща е функционалността. Т.е. от какво имаш нужда, какви слотове, колко рам поддържа, какви процесори и т.н.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Важно е в случая да се знае за дъно в кой клас става въпрос: нисък, среден или висок. Важно е какъв процесор ще се поставя на въпросното дъно. Дали ще е AMD  или Intel. Ако е Интел , този процесор с отключен или заключен множител ще бъде. Ще се клоква ли, или не. След уточнения по тези въпроси ще може да се даде адекватен съвет. Всичко останало, преди отговор на тези въпрос си е просто търкане на клавиатурата !

П.С. Builder , ти този, твоя пост дали ще имаш търпение да си го изчетеш ? След като успях да се справя с него, имам чувството , че сме в литературен форум. И верно, можеш да си пишеш свободни съчинения на тема дъна до утре, особено като не е уточнено за дъно в какъв ценови диапазон става въпрос.

Ако ще се правим на гадатели и предполагаме по силата на логиката, че в евтиното нещо е спестено .....трябва да ти кажа, че не си съвсем прав. Просто компонентната база не е толкова качествена !

Аз нищо различно не съм казал. Ти каза още 3-4 неща, които ако бях написал и аз, форумът вече нямаше дори да е литературен. Не само че може да се ползват и по-евтини компоненти, но както в случая с това масово ALC662  компонентите са и с лоши показатели. Конкуренцията понякога предлага ALC887  и дори по-добри неща в тоя ценови диапазон до и малко над 100 лева.  Да не забравяме, че тук и името играе роля в цената. Защото и едно първолаче да питаш, ще ти каже, че е чувало за Asus. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да,прави сте съжалявам че не написах подробности.Бюджета ми за дънната карта е до 140 лева.Процесора,който ще използвам е INTEL CORE i5-4570, 3.20GHz, 6MB, BOX, LGA1150 ,а видео картата ще е или ASUS 2048M GTX660-DC2O-2GD5 PCI-E 3.0 или ASUS 2048M GTX760-DC2OC-2GD5 PCI-E 3.0 , но това е друг въпрос.Компютърът ще се използва главно за игри и може би за записване на клипове.Кутията,която съм харесал е COOLER MASTER ELITE 431 BLACK SIDE WINDOW, w/o PSU.Другите части,които ще използвам са : KINGSTON 2 x 4GB DDR III 1600 HyperX , WD 1024GB 64MB SATA III Blue , COOLER MASTER B600, 600W Active PFC , ASUS DRW-24F1ST, SATA /BULK/ .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това, това или това дъно ще ти свършат чудесна работа. Предпочитанията ми са в реда на подреждане. Или разменяш местата на второто и третото дъно поради капризите на Гигабайтското дъно при работата с паметите.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По принцип ще свърши работа без проблем. Единствено няма поддръжка на Extreme Memory Profile (XMP).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ASUS B85 PLUSINTEL I5 4570ASUS GTX 660 D CU2 OC1TB SG 64MBFORTRON RAIDER BRONZE 550W2X4GB KINGSTON HYPER XCM N400

Това е моята конфигурация, дъното обаче няма HDMI ако за теб има значение, както и могат да се закачат 2 системни вентилатора към дъното, ако искаш повече, трябва да връзваш към захранването. Асроците са с повече пинчета за вентилатори.

Колкото до видео картата, ако имаш възможност вземи 760ката.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По принцип ще свърши работа без проблем. Единствено няма поддръжка на Extreme Memory Profile (XMP).

Благодаря!!! А това Extreme Memory Profile важно ли е ???

ASUS B85 PLUSINTEL I5 4570ASUS GTX 660 D CU2 OC1TB SG 64MBFORTRON RAIDER BRONZE 550W2X4GB KINGSTON HYPER XCM N400

Това е моята конфигурация, дъното обаче няма HDMI ако за теб има значение, както и могат да се закачат 2 системни вентилатора към дъното, ако искаш повече, трябва да връзваш към захранването. Асроците са с повече пинчета за вентилатори.

Колкото до видео картата, ако имаш възможност вземи 760ката.

Да аз си мисля за почти същата конфигурация ,само че има ли фатална разлика в 660 и 760 (съжалявам че излизам от темата)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

http://www.game-debate.com/gpu/index.php?gid=1807&gid2=1162&compare=geforce-gtx-760-asus-directcu-ii-oc-edition-vs-geforce-gtx-660-direct-cu-ii-oc-edition

Миии, дори и да съдиш по логиката-колкото повече, толкова повече, пак става.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз бих взел това дъно:

Публикувано изображение

Мисля, че в БГ е на подобна от обявената от автора цена.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря ви много!!!

Аз бих взел това дъно:

Публикувано изображение

Мисля, че в БГ е на подобна от обявената от автора цена.

амм обносно това добре е и ще си помисля,ала сега видях една за 120 лева която е подобна.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря!!! А това Extreme Memory Profile важно ли е ???

Да аз си мисля за почти същата конфигурация ,само че има ли фатална разлика в 660 и 760 (съжалявам че излизам от темата)

1 . В случая не е толкова важно. ХМР ще ти помогне да си пуснеш паметите на по-висока честота. Така или иначе обаче , поради ограничения на чипсета, паметите няма да работят на повече от 1600 Мхц.

Дъното на Асус е с най-читав фирмуер, който същевременно е и достатъчно " user friendly" ;)

2. Разлика има като за 100-ина лв. При 660 са CUDA Cores  960, Memory Bandwidth (GB/sec)  144.2, Memory Interface  192bit ,

при 760 -Memory Interface  256bit, CUDA Cores  1152 , Memory Bandwidth (GB/sec)  192.3 и прочие .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мхм, мерси!!! само да попитам с това дъно и приперно 760 и 8 гб рам ще мога ли да играя нещо като Battlefield 4?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря ви много!!!

амм обносно това добре е и ще си помисля,ала сега видях една за 120 лева която е подобна.

MSI -ското в случая е доста по-добро. Да не говорим, че е ''Military Class''!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

http://bf4central.com/battlefield-4-system-requirements/    Те даже дават за препоръчителни видео карти от типа 660, пък 760 ще препокрива изискванията на 130% сигурно.

Мхм, мерси!!! само да попитам с това дъно и приперно 760 и 8 гб рам ще мога ли да играя нещо като Battlefield 4?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

MSI -ското в случая е доста по-добро. Да не говорим, че е ''Military Class''!

Да,прав си.Сега ми остава само да го намеря :D .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

• Добави ново...