Премини към съдържанието
От 1-ви септември 2021 г., вход във форумите ще е възможен само с имейл адрес вместо потребителско име. Ако не помните имейла с който сте се регистрирали, вижте го в настройките на профила си. ×
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Хард за източване

Препоръчан отговор

Добър вечер,

Имам 2 настолни компютъра. Единият ми е настоящ и работен, а другият е от 2006-та и го полвам като back-up план, когато главния откаже (не се е случвало досега). Ето, че днес главния отказа и пуснах резервния.

Та питах се, как да източа файловете на главния за да ги запазя на резервния и да преинсталирам харда на главния като го върна на мястото му?

Моята идея - смъквам само харда, слагам го на мястото на този на резервата, стартирам и с флашки или на cloud прехвърлям каквото има и го връщам и после от usb си преинсталирам.

Ще стане ли номера или е по-сложно отколкото си мисля?

Благодаря Ви за отделеното внимание,

уважение към знанията Ви,

Ragnarous

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Моята идея - смъквам само харда, слагам го на мястото на този на резервата, стартирам и с флашки или на cloud прехвърлям каквото има и го връщам и после от usb си преинсталирам.

Здравей,

да, ще стане. Свързваш го към други компютър, прехвърляш важната информация (съхраняваш я). После го връщаш на мястото му и преинсталираш.

Поздрави!

p.s.

Нали нямаш в предвид да стартираш основния хард на новия компютър като основен на стария компютър?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Здравей,

да, ще стане. Свързваш го към други компютър, прехвърляш важната информация (съхраняваш я). После го връщаш на мястото му и преинсталираш.

Поздрави!

p.s.

Нали нямаш в предвид да стартираш основния хард на новия компютър като основен на стария компютър?

И двата разполагат с един хард. Да, трябва ми точно това от послеписа Ви. :(

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

И двата разполагат с един хард. Да, трябва ми точно това от послеписа Ви. :(

Демек, ще свалиш харда от новия и ще го закачиш към стария компютър.

1. Windows е много вероятно да не стартира, поради разлика в драйвърите, нужни за разпознаване на компонентите.

- Не мже ли да го закачиш като 2-ри диск. Демек стария на старата конфигурация да си остане и от него да стартираш Windows, а на новодобавения от новата конфигурация само да го четеш и съответно копираш информацията?

2. На новата конфигурация не можеш ли да стартираш от флашка или от CD/DVD "жива" дистрибуция на Linux и да си прехвърлиш нужната информация на друга флашка или дискове?

Поздрави!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Демек, ще свалиш харда от новия и ще го закачиш към стария компютър.

1. Windows е много вероятно да не стартира, поради разлика в драйвърите, нужни за разпознаване на компонентите.

- Не мже ли да го закачиш като 2-ри диск. Демек стария на старата конфигурация да си остане и от него да стартираш Windows, а на новодобавения от новата конфигурация само да го четеш и съответно копираш информацията?

2. На новата конфигурация не можеш ли да стартираш от флашка или от CD/DVD "жива" дистрибуция на Linux и да си прехвърлиш нужната информация на друга флашка или дискове?

Поздрави!

Това за Linux-а не се сетих, но нямам подготвена флашка. А за диска към стария - става, даже ще е по-лесно.

Как да стане?

1. На включен стар компютър да сложа харда от новия като 2-ри хард?

2. Като флашка ли ще излезе (plugged-in device) или като допълнителен драйв в My Computer?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

1. На включен стар компютър да сложа харда от новия като 2-ри хард?

2. Като флашка ли ще излезе (plugged-in device) или като допълнителен драйв в My Computer?

Нееее!!! Това не е флашка!

При спрян и напълно изключен компютър (дори от контактната мрежа), тогава слагаш старият HDD (демек новият от по-новият компютър). Свързваш го и тогава пускаш компютъра. Възможно е да се наложат настройки в BIOS от кой точно диск да се стартира Windows - естествено трябва да е от този диск, който се ползва в тази конфигурация...

Възможно е след стартирането на Windows старият (демек диска новодобавен от новият компютър) да не е видим. Тогава чрез Дивайс Мениджъра трябва да му се "назначи" буква. Дали ще е D:/, F:/ или каквато и да е буква, различна от C:/, то тогава би трябвало да е видим и четим и да нямаш проблеми с прехвърлянето на информацията.

Поздрави!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Като нов драйв с неговите си дялове. Ама защо да форматирате целия диск от новия компютър? По-добре прегледайте в системния дял на новия какво има за преместване на другия дял и после форматирайте системния дял на новия. Дори може както е закачен на стария компютър да инсталирате Windows на системния дял от ISO файл с помощта на WinNTSetup. Като го преместите отново в новия комп директно ще тръгне инсацията на Windows и след 3-4 минути ще имате готова система.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

При спрян и напълно изключен компютър (дори от контактната мрежа), тогава слагаш старият HDD (демек новият от по-новият компютър). Свързваш го и тогава пускаш компютъра. Възможно е да се наложат настройки в BIOS от кой точно диск да се стартира Windows - естествено трябва да е от този диск, който се ползва в тази конфигурация...

Възможно е след стартирането на Windows старият (демек диска новодобавен от новият компютър) да не е видим. Тогава чрез Дивайс Мениджъра трябва да му се "назначи" буква. Дали ще е D:/, F:/ или каквато и да е буква, различна от C:/, то тогава би трябвало да е видим и четим и да нямаш проблеми с прехвърлянето на информацията.

Поздрави!

Добре, разбрах, остава да опитам

Като нов драйв с неговите си дялове. Ама защо да форматирате целия диск от новия компютър? По-добре прегледайте в системния дял на новия какво има за преместване на другия дял и после форматирайте системния дял на новия. Дори може както е закачен на стария компютър да инсталирате Windows на системния дял от ISO файл с помощта на WinNTSetup. Като го преместите отново в новия комп директно ще тръгне инсацията на Windows и след 3-4 минути ще имате готова система.

Т.е. Да преместя от C каквото има на D и да оправя само C? Може и така - ще се спести време. (поправете ме ако не съм разбрал, иначе ще ги свърша едни...)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

От C дела на новия компютър премествате само личните данни - снимки, музика, видео, документи на следващия дял (G:). Форматирате системния дял (т.е. C от новия комп, което на стария ще се вижда примерно като F, вторият дял на новия диск ще се вижда като G).

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Като нов драйв с неговите си дялове. Ама защо да форматирате целия диск от новия компютър?

Не съм казал да "форматира", а, че може да му се наложи да зададе буква просто. Двете неща нямат нищо общо!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

При спрян и напълно изключен компютър (дори от контактната мрежа), тогава слагаш старият HDD (демек новият от по-новият компютър). 

Аз моя хард го включвам/изключвам при включен компютър и нищо му няма. Харда безпроблемно можеш да го включваш на пусната машина обаче ще трябва да рестартираш за да се разпознае. Обаче аз изключвам само SATA кабела :D 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не съм казал да "форматира", а, че може да му се наложи да зададе буква просто. Двете неща нямат нищо общо!

@quickJO, не ми слагайте думи в устата :) Никъде не съм писал, че е Ваш пост. По-скоро е моя грешка, защото още някъде четях/пишех и съм смесил мисли, за което се извинявм.
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Най-лесния вариант е да си свалите един Хирен в него има XP което не се инсталира работи си от диска и ще можете да прегледате и ако има нещо важно от С да си го прехвърлите на някой от следващите дялове. 

Аз моя хард го включвам/изключвам при включен компютър и нищо му няма. Харда безпроблемно можеш да го включваш на пусната машина обаче ще трябва да рестартираш за да се разпознае. Обаче аз изключвам само SATA кабела :D

Да при SATA дисковете става и не е нужно рестартиране даже, а в дивайс мениджъра да пуснеш сканиране за нови устройства.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Оказа се нещо по-сложно. На настоящия компютър диска е SATA, а на стария с ATA кабел. Т.е. не мога да ги свържа. Има и друго - не иска да преинсталира, мъдри вместо да пусне setup-а. Преди това даваше това съобщение "reboot and select proper boot device or insert boot media in selected boot and press a key" - един приятел каза, че като имал това съобщение харда му бил за подмяна. Гледах шума от мъртви хардове в youtube - не е такъв. Днес ще го занеса на сервиз да го тестват. Флашката тръгна без проблем при други компютри за 30 сек. И при моя беше за 30 сек. но след повече от час на синия екран не ми изкара менюто за да избера какъв win да сложа.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Пробвахте ли да заредите (а не да инсталирате, именно заредите!) Линукс дистрибуция от флашка? Евентуално след стартиране на операционна система ще можете да си копирате информацията от хард диска на втора флашка.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Пробвахте ли да заредите (а не да инсталирате, именно заредите!) Линукс дистрибуция от флашка? Евентуално след стартиране на операционна система ще можете да си копирате информацията от хард диска на втора флашка.

Да не ви звучи обидно, но прочетохте ли по-горният ми пост? Казах, че явно има проблем със самият хард диск след като не ще дори да преинсталира. Не съм пробвал с Линукс от флашка, но ме съмнява да стане. Самият компютър като го пусна и зарежда много повече отколкото му е нужно. После десктопа е чисто черен и няма икони/бар лента, само мишката може да се движи, но за какво ми е...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не, не е обидно. Прочел съм поста. Единственият шанс развалящ се хард диск да се разчете в домашни условия (без да давате луди пари за възстановяване на информация) е точно този. Зареждате някаква ОС през диск или флашка и след като зареди пробвате да отворите хард диска по познатия начин My Computer>> или Линукс еквивалента. Ако това не се получи, тогава със сигурност ще трябва да го носите на фирма, която се занимава със спасяване на данни.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не, не е обидно. Прочел съм поста. Единственият шанс развалящ се хард диск да се разчете в домашни условия (без да давате луди пари за възстановяване на информация) е точно този. Зареждате някаква ОС през диск или флашка и след като зареди пробвате да отворите хард диска по познатия начин My Computer>> или Линукс еквивалента. Ако това не се получи, тогава със сигурност ще трябва да го носите на фирма, която се занимава със спасяване на данни.

Добре, ще го имам в предвид

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване