Премини към съдържанието
От 1-ви септември 2021 г., вход във форумите ще е възможен само с имейл адрес вместо потребителско име. Ако не помните имейла с който сте се регистрирали, вижте го в настройките на профила си. ×
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Моля за съвет за две видеокарти.

Препоръчан отговор

И двете са за игрички, но бюджетите са различни. На едната бюджета е 100-тина лева, а на другата бюджета е 220-240 лева. За втората предпочитанията са към Asus, а и за двете предпочитанията са да са с големи вентилатори, и доколкото е възможно - с DDR5.

Може би е трябвало в предишни теми, в които сте ми препоръчвали неща, да пиша какво е станало, но не съм го правил от мързел. За тези, които са си направили труда да изберат неща - благодаря им, и ще се постарая да не ме мързи толкова за в бъдеще.

пп. Ако има нещо, което наистина ви харесва, но прехвърля бюджетите, ако става въпрос за 10-15% отгоре - пишете го, моля ви. Ако наистина си заслужава ще бутам бюджетите нагоре, за да сложа нещо по-прилично.

ппп. Захранването на първата, до 100-тина лева, е Фортрон, 400 или 450 вата (ако е нужно довечера ще питам да ми кажат каква мощност е, но не е под 400), а на втората захранването е Термалтек 550 вата модулно бронз.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Кажи характеристиките на двата компютъра или постави снимка от AIDA64 или Speccy

Защото може да се окаже че процесора ще спъва видеокартата 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

За по-евтината за момента процесора е AMD ATHLON 64 X2 5600+, а за по-скъпата процесорът е 4670. На евтината обаче е предвидено да се прави ъпгрейд и на дъното и процесора някъде през януари навярно.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ако говорим за i5 вкарай още 20-30 лева за 750ti,за да си струва.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

monicho - 750 TI я има в няколко варианта. Каква е разликата между тази:

GTX750TI-PH-2GD5

и тази:

STRIX-GTX750TI-OC-2GD5

OC оверклок ли означава? Поне това пишеше в сайта на производителя - OC edition, а това ме навежда на мисълта за оверклок. Разликата между двете е няколко лева, а макар да не съм клокър, при няколко лева разлика, бих взел това, което има възможността да бъде клокнато, без значение, че изобщо не се мисли да се клоква.

Правилно ли разбирам OC в името на картата?

Познат ми предложи и това:

GT640-2GD3

С остатъчна гаранция от 11 месеца. Какви пари е разумно да дам за това последното и струва ли си? Според сайта при максимално натоварване ще дърпа до 75W, което поне е някаква информация, докато за тази:

ASUS R7 260X DC2OC 1GD5

За тази не можах да намеря каква консумирана мощност дава производителя. Горните две 750-ки също ги дава по 75W консумация.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

750 е равна на 260х,а това oc е автоматичен клок,мисля.Palit StormX Dual мисля,че е е най-разумното предложение,strix-а предполагам,че е добър,но не си струва.За тези пари се взима нещо от типа на r9 270x,ако искаш наистина хубава карта прегледай в ema*.bg има промоция на 760-ки по 350 лева някъде,ако ти се вкарват толкова пари за хубава видео карта.За другото PC една 6670 втора ръка ще е достатъчна.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

От интернет магазините не пазарувам. Предпочитам да взема лично. r9 270x би довела до и смяна на захранване а няма готовност за толкова пари.

Да попитам пак - какви пари е разумно да дам за GT640-2GD3 с остатъчна гаранция от 1 година?

А как стои въпроса с някоя NVIDIA с памет DDR5,  1G или 2G? Предпочитат се 2, но нямам идея колко мога да вярвам на 2-ра ръка без остатъчна гаранция.

И да попитам пак - разликата между GTX750TI-PH-2GD5 и STRIX-GTX750TI-OC-2GD5 каква е? Втората фабрично клокната на макс ли е, или е отворена за клок?

Захранването е 550 вата, ако марката е от значение - Термалтек, два диска, 4 памети DDR3, ДВД записвачка, 4 вентилатора, в проект да се добави и едно SSD - каква видеокарта може да поеме това захранване?

пп. Прочетох във форума някой да пише, че ако се купува 2-ра ръка да се вземе тази, която е копала по-малко. Има ли начин да се видят навъртените работни часове на една видеокарта? На дисковете има, но на видеокартите?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

От интернет магазините не пазарувам. Предпочитам да взема лично. r9 270x би довела до и смяна на захранване а няма готовност за толкова пари.

Да попитам пак - какви пари е разумно да дам за GT640-2GD3 с остатъчна гаранция от 1 година?

А как стои въпроса с някоя NVIDIA с памет DDR5,  1G или 2G? Предпочитат се 2, но нямам идея колко мога да вярвам на 2-ра ръка без остатъчна гаранция.

И да попитам пак - разликата между GTX750TI-PH-2GD5 и STRIX-GTX750TI-OC-2GD5 каква е? Втората фабрично клокната на макс ли е, или е отворена за клок?

Захранването е 550 вата, ако марката е от значение - Термалтек, два диска, 4 памети DDR3, ДВД записвачка, 4 вентилатора, в проект да се добави и едно SSD - каква видеокарта може да поеме това захранване?

пп. Прочетох във форума някой да пише, че ако се купува 2-ра ръка да се вземе тази, която е копала по-малко. Има ли начин да се видят навъртените работни часове на една видеокарта? На дисковете има, но на видеокартите?

GT640 - нова струва 130лв. всичко над 100лв е прекалено. А в случая при положение че я взимаш от непознат, бих казал не повече от 80лв..

Копането е релевантно за видеокарти на АМД. Никой нормален не копае с видеокарти на NVIDIA.

OC (overclocked) означава, че производителя на картата я е клокнал вместо вас в разумни граници и ако не сте много навътре в нещата е чудесно решение, стига да не е прекалено по-скъпа от нормалната версия.

550В захранване си мисля че може да понесе и R9-ката, но не се ангажирам на 100% с това твърдение, защото трябва да смятам всеки един компонент колко ток харчи, а никъде не е споменато с какъв процесор си. Все пак основните консуматори при една балансирана система са именно процесора и видеото.

ПП: Препоръчвам Ви да преосмислите закупуването през онлайн магазини. Много доказани фирми имат и онлайн магазини или само онлайн магазини, които сме препоръчвали многократно, а аз поне не се сещам за някакви сериозни оплаквания, които да заслужават внимание. Освен това често има разни онлайн промоции, от които можете да спестите допълнително някой лев.

Също така е добре да се уточни - втора ръка или нова?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

За GTX 750Ti... Тук писах нещо за клока, да не се повтарям пак. Моята препоръка ако няма да се клоква, да се вземе възможно най-клокнатата GTX750 Ti  или аналогичната като производителност R7 265, която пък от своя страна може да се клокне повече. А възможно най-клокнатата GTX750 Ti  е тая на Palit StormX Dual. Asus не си заслужава парите при тия карти. Първо, че клокът е малък, второ, че има допълнително захранване, което само пречи, защото ти трябва да свързваш към картата и допълнителен кабел и трето, че всички GTX750Ti  са тихи и дори най-калпавото охлаждане е достатъчно за тишина. За клока съм написал в линка който дадох, а там обяснявам защо няма никаква нужда от допълнително захранване за тия карти.  R7 265  е с бързината на Palit GTX 750Ti StormX duall,  като едната карта има предимство при едни игри, другата при други. Palit може да се клокне още малко, защото тя е достатъчно клокната фабрично. R7 265  позволява по-голям клок, защото по принцип е по-бърза от стандартна GTX750Ti. Между другото, Palit GTX750Ti StormX Dual  2G  е по-бърза от референтната GTX750Ti  с 20%, което не е малко. Има и друго. Ограничението за клок при тия карти е само 135 MHz, което автоматично означава, че картите работещи на ниски честоти, няма как да настигнат Palit по обикновения начин.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

GT640 - нова струва 130лв. всичко над 100лв е прекалено. А в случая при положение че я взимаш от непознат, бих казал не повече от 80лв..

Копането е релевантно за видеокарти на АМД. Никой нормален не копае с видеокарти на NVIDIA.

OC (overclocked) означава, че производителя на картата я е клокнал вместо вас в разумни граници и ако не сте много навътре в нещата е чудесно решение, стига да не е прекалено по-скъпа от нормалната версия.

550В захранване си мисля че може да понесе и R9-ката, но не се ангажирам на 100% с това твърдение, защото трябва да смятам всеки един компонент колко ток харчи, а никъде не е споменато с какъв процесор си. Все пак основните консуматори при една балансирана система са именно процесора и видеото.

ПП: Препоръчвам Ви да преосмислите закупуването през онлайн магазини. Много доказани фирми имат и онлайн магазини или само онлайн магазини, които сме препоръчвали многократно, а аз поне не се сещам за някакви сериозни оплаквания, които да заслужават внимание. Освен това често има разни онлайн промоции, от които можете да спестите допълнително някой лев.

Също така е добре да се уточни - втора ръка или нова?

GT640 я взимам от познат. Познавам историята и и аз съм я купувал навремето за човека. Дават ми я на 90, не е пържена, никой в къщата и не мисли за клокове, а в последната една година една трета от времето отсъстват, така че и много часове навъртяни няма тази карта. Имам пълно доверие, че не е тормозена. Щом си струва, ще я взема, и въпроса за по-евтината отпада.

По отношение на клокването аз съм пълна нула, но за разлика от едни други нули, които не знаят, че са нули, и заради такива съм сменял дъна и процесори - аз си го зная, и не се и опитвам да пипам. Целта е карта на Nvidia, за да е тиха и хладна, и честно казано - при достатъчно остатъчна гаранция, бих взел и втора ръка.

Процесора съм го написал по-горе. 4670 или 4670К. Мисля, че и двата гълтат еднаква мощност. Според един от калкулаторите на Асус, нещата без видеокартата искат 350 вата. Един приятел, който ремонтира хардуер казва, че ако на една видеокарта и пишат, че гълта 75 вата (примерно), трябва да предвидя в захранването двойно. Калкулаторите на Асус, когато в сайта им за някоя карта пише 75 вата, и когато я добавя в конфигурация, добавят 100 вата. Тези разлики в мощностите ме объркват.

По отношение на онлайн магазините - от някои от тези магазини, които имат офиси в София, съм пазарувал и от офисите им (често съм в постоянно движение, и куриер не би могъл да ме намери), и нямам проблеми с това, но преди да почна с някоя такава фирма, гледам какви са отзивите, и ако има доста кофти отзиви - избягвам ги.

За GTX 750Ti... Тук писах нещо за клока, да не се повтарям пак. Моята препоръка ако няма да се клоква, да се вземе възможно най-клокнатата GTX750 Ti  или аналогичната като производителност R7 265, която пък от своя страна може да се клокне повече. А възможно най-клокнатата GTX750 Ti  е тая на Palit StormX Dual. Asus не си заслужава парите при тия карти. Първо, че клокът е малък, второ, че има допълнително захранване, което само пречи, защото ти трябва да свързваш към картата и допълнителен кабел и трето, че всички GTX750Ti  са тихи и дори най-калпавото охлаждане е достатъчно за тишина. За клока съм написал в линка който дадох, а там обяснявам защо няма никаква нужда от допълнително захранване за тия карти.  R7 265  е с бързината на Palit GTX 750Ti StormX duall,  като едната карта има предимство при едни игри, другата при други. Palit може да се клокне още малко, защото тя е достатъчно клокната фабрично. R7 265  позволява по-голям клок, защото по принцип е по-бърза от стандартна GTX750Ti. Между другото, Palit GTX750Ti StormX Dual  2G  е по-бърза от референтната GTX750Ti  с 20%, което не е малко. Има и друго. Ограничението за клок при тия карти е само 135 MHz, което автоматично означава, че картите работещи на ниски честоти, няма как да настигнат Palit по обикновения начин.

Линка за клока ще изчета след малко много внимателно. Това, че не разбирам, и това, че не съм се занимавал, не означава, че не се интересувам от клок. Дали ще посегна е отделна тема, но искам да науча.

Гледам, че R7 265 са 256 битови, а GTX 750 TI са 128 битови. От няколко места ми беше казано да си търся 256 битова, ако искам да имам нещо сериозно. До момента съм се доверявал на тези източници - да им вярвам ли и сега?

Ако ще им вярвам, пак отивам на 256 битова карта, AMD, а не NVIDIA, което отива около 300 лева за нова, а след малко ще разровя в Продавалника, да видя какви предложения за втора ръка карти има там.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

GT640 я взимам от познат. Познавам историята и и аз съм я купувал навремето за човека. Дават ми я на 90, не е пържена, никой в къщата и не мисли за клокове, а в последната една година една трета от времето отсъстват, така че и много часове навъртяни няма тази карта. Имам пълно доверие, че не е тормозена. Щом си струва, ще я взема, и въпроса за по-евтината отпада.

По отношение на клокването аз съм пълна нула, но за разлика от едни други нули, които не знаят, че са нули, и заради такива съм сменял дъна и процесори - аз си го зная, и не се и опитвам да пипам. Целта е карта на Nvidia, за да е тиха и хладна, и честно казано - при достатъчно остатъчна гаранция, бих взел и втора ръка.

Процесора съм го написал по-горе. 4670 или 4670К. Мисля, че и двата гълтат еднаква мощност. Според един от калкулаторите на Асус, нещата без видеокартата искат 350 вата. Един приятел, който ремонтира хардуер казва, че ако на една видеокарта и пишат, че гълта 75 вата (примерно), трябва да предвидя в захранването двойно. Калкулаторите на Асус, когато в сайта им за някоя карта пише 75 вата, и когато я добавя в конфигурация, добавят 100 вата. Тези разлики в мощностите ме объркват.

По отношение на онлайн магазините - от някои от тези магазини, които имат офиси в София, съм пазарувал и от офисите им (често съм в постоянно движение, и куриер не би могъл да ме намери), и нямам проблеми с това, но преди да почна с някоя такава фирма, гледам какви са отзивите, и ако има доста кофти отзиви - избягвам ги.

Линка за клока ще изчета след малко много внимателно. Това, че не разбирам, и това, че не съм се занимавал, не означава, че не се интересувам от клок. Дали ще посегна е отделна тема, но искам да науча.

Гледам, че R7 265 са 256 битови, а GTX 750 TI са 128 битови. От няколко места ми беше казано да си търся 256 битова, ако искам да имам нещо сериозно. До момента съм се доверявал на тези източници - да им вярвам ли и сега?

Ако ще им вярвам, пак отивам на 256 битова карта, AMD, а не NVIDIA, което отива около 300 лева за нова, а след малко ще разровя в Продавалника, да видя какви предложения за втора ръка карти има там.

Ами най-бързата едночипова карта в момента е 256 битова, при положение че има и 384 и 512 битови. Например R9 290 e 512 битова, но е по-бавна и от GTX980  и от GTX 970, които са 256 битови. Това в миналото важеше, защото пропускателната способност на шината към паметта се определяше от честотата и от ширината на шината (битове) . Днес не е точно така, защото псвен тия стойности, се вземат под внимание и други. Първото ново нещо, което намалява използването на видеопаметта, е увеличеният кеш на новите видеокарти с архитектура Maxwell. Освен това данните се компресират, като по тоя начин се увеличава преноса на данни за единица време. Ето две схеми, какво точно означава това:

memorycmp2.jpg

memorycmp.jpg

На втората графика е показано, как точно влияе компресията на данни спрямо по-старо поколение видеокарта. 

А увеличения кеш на тия карти до 2 MB ( преди беше 256 до 512 KB), дава възможност за по-малък достъп до паметта, понеже най-често използваните данни се запазват в L2 кеша, като по тоя начин достъпът през тясната шина до паметта се намалява допълнително. Това означава, че на картата вече и трябва по-малко видеопамет, за да работи със същата ефективност. 

Освен това, понеже говорим за GTX750Ti,  тая карта е снабдена с по-бързи памет, за разлика от конкуренцията от AMD. Тоест, при Palit GTX 750 Ti StormX Dual 2G  се използва памет на Samsung  с честота 6000 mHz,  която може да се клокне до 6300-6400MHz  в зависимост от бройката.Това допълнително дава по-висока пропускателна способност на шината, макар че 128 битовата шина ограничава повече. Макар че след клок R7 265  се изравнява. Но като се вземат предвид горните оптимизации, то се оказва, че двете карти са равностойни.  Освен това ядрото на GTX 750Ti гони и дори минава понякога 1400MHz,  което е далече от възможностите на  R7 265 като честота. И тук вече влияят различните архитектури. На пазара на видеокарти се гледа производителността, а не теоретичната производителност, която дадена карта е способна да постигне. И когато две карти се окажат с изравнени възможности при игри, то те са и с подобни цени. Нали не си мислиш, че NVIDIA  прави нещо, без да се сравнява с АМД или обратното? Не. картите се настройват така, че да имат определена производителност на определена цена. Иначе просто тая карта няма да се продава на тая цена. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Да се доверявам ли на обява за ASUS R9 270 Oc 2GB, със 16 месеца остатъчна гаранция (от 24, което ме изненадва - навсякъде на Асус дават 36), продава я човек от София (и аз съм от София), и цена 200 лева за подобна не е ли ниска?

Ако нещата с гаранцията са читави, 16 месеца остатъчна си е повече от достатъчно, за да се изчистят, ако има някакви проблеми. Задавам си въпроса обаче защо я продава. Някакви предположения, били те и изстрел в тъмното?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Да се доверявам ли на обява за ASUS R9 270 Oc 2GB, със 16 месеца остатъчна гаранция (от 24, което ме изненадва - навсякъде на Асус дават 36), продава я човек от София (и аз съм от София), и цена 200 лева за подобна не е ли ниска?

Ако нещата с гаранцията са читави, 16 месеца остатъчна си е повече от достатъчно, за да се изчистят, ако има някакви проблеми. Задавам си въпроса обаче защо я продава. Някакви предположения, били те и изстрел в тъмното?

Ами като мен си е купил я R9 290  за 600 лева, я някоя GTX970.  И моята е с 18 месеца гаранция, но това не пречи да я продам. R9 270  макар да изглежда бърза, то тя е средна работа за игри на FullHD  с много високи до високи детайли с малко антиалайзинг. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

След яко ровене изпадна още една обява за същата, на 150 лева, с 26 месеца остатъчна, и утре ще ги прозвъня и двете обяви. Само ми е малко под съмнение ще издържи ли захранването. Според още един калкулатор на Асус, би трябвало захранването да не създава проблеми. Калкулатора ми дава 363 вата минимум, 413 вата препоръчително, а аз съм с 550 вата на Термалтек.

Стискайте ми палци остатъчната гаранция да е към софийска фирма, та ако не дай боже нещо се оплеска, да не се разправям с куриери.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Сега като погледнах обявата за 200 лева и двете предлагани карти + цяла компютърна конфигурация със Celeron,  нещо ме усъмни. Да продаваш две карти с почти еднакви параметри, може да говори само за едно - копане. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Едната е от София, другата е от провинцията. Тази от София наистина има още една подобна карта, плюс компютърна конфигурация на един профил, но другата, дето я дават за 150, с 26 месеца остатъчна гаранция, е единствената обява на профила.

По отношение на копаенето - може ли една видеокарта да бъде трайно увредена от копаене и то така, че да и отпадне гаранцията?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не знам дали може да бъде увредена,но знам,че копането съсипва картите..

Нека не изпадаме в крайности. Всичко опира до късмет и техническата грамотност на собственика.

Ако не е клоквана, за да вади повече валута и ако не е претоварвана, т.е. работила е при нормални температури, въпреки че е копано с дадена карта, тя ще е в изрядно състояние. (разбира се добавям почиствана, сменяне на термопаста и т.н.)

Ако собственикът ѝ е бил обаче някой неграмотен душманин...нещата стоят по друг начин.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Засега съм се спрял на един Sapphire, R9 270, втора ръка с оставаща повече от година гаранция, но изчаквам да се продаде сегашната видеокарта, или поне да имам потвърждение, че ще я платят.

Може и да го броите като празно любопитство, но защо намирам обявени за продажба R9 270 на ASUS на по-ниска цена от същите на Sapphire?

Ако говорим за един и същи модел карта, и за еднаква производителност - защо едната е по-евтина от другата? Наистина искам да прочета мненията ви за тези два производителя.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Това не е разпродажба на АМД, а Продавалник ;) Всеки продава както си иска и в съответствие на това, в какво състояние смята че е картата му. Освен това някой слага по-висока цена, за да дава отстъпки, а друг си кара без отстъпки. Можеш ли да влезеш в главата на хората? Щото аз не мога. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване