Премини към съдържанието
От 1-ви септември 2021 г., вход във форумите ще е възможен само с имейл адрес вместо потребителско име. Ако не помните имейла с който сте се регистрирали, вижте го в настройките на профила си. ×
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Windows 8.1 - лиценз?

No Pain, No Gain

Препоръчан отговор

Тия дни ще си купувам Windows 8.1 и искам да ви попитам какъв лиценз трябва да има операционната система, както и след закупуването само на един лаптоп ли ще мога да я инсталирам? Лиценза вечен ли е? Също може и да ми препоръчате откъде да го взема. И ако има нещо друго което трябва да знам за Windows 8.1 ще е хубаво да ми кажете.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

В:Какъв лиценз трябва да имам за него?

О:Със закупуването на задната част на инсталационния диск или по имейл който показва ,че си го купил ще имаш изпратен ключ който на по-късен етап ще трябва да въведеш.

В:След закупуването на един лаптоп ли мога да го инсталирам?

О:Можеш да го инсталираш на колко искаш компютри ,но лиценза важи само за един.

В:Лиценза вечен ли е?

О:Не разбрах много,много какво имаш предвид под това ,но законен лиценз ,който не е от активатор важи завинаги на един компютър.

В:Може ли да ми препоръчате от къде да го взема

О:Как от къде...От Microsoft в официалния сайт на Windows ще намериш от къде точно да го закупиш...От там обаче след плащане ще получиш мейл  и исо файл...ако искаш диска и ключа "физически" можеш да си го купиш от някой магазин...Техно Марект например

В:Има ли нещо друго да ми кажете за Windows 8.1?

О:Ами може много да се говори на тази тема....Първото хубаво за което се сещам отсно тази OC  е ,че е много по-оптимизирана за компютъра от колкото Windows 7

Надявам се да си разбрал отговорите ми и те да са ти напълно изчерпателни.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря на колегата 

belivakov

За забележката която ми направи на лично съобщение...Исках да кажа на задната част на кутията в която е инсталационния диск ще откриете ключа...Писах рано сутринта и за това допуснах грешка в описанието.Моля да ме извините!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

...

В:Лиценза вечен ли е?

О:Не разбрах много,много какво имаш предвид под това ,но законен лиценз ,който не е от активатор важи завинаги на един компютър...

Това не е точно така - можеш да си изгубиш лиценза без да се усетиш дори: смяната на доставчика ликвидира възможността за повторна инсталация. Казвам това от личен опит - миналото лято си смених доставчика, а 1-2 месеца след това реших да преинсталирам компютъра си с абсолютно легитимен Windows 7 Professional (имам 3 такива). Всичко си мина гладко, активира се с въведения сериен номер, а след минути ми изписа, че ОС не е активирана, защото ключът е вече използван за друг компютър.

Звъннах, разговарях, пак звъннах, пак разговарях, изгубих си времето и лиценза...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Това не е точно така - можеш да си изгубиш лиценза без да се усетиш дори: смяната на доставчика ликвидира възможността за повторна инсталация. Казвам това от личен опит - миналото лято си смених доставчика, а 1-2 месеца след това реших да преинсталирам компютъра си с абсолютно легитимен Windows 7 Professional (имам 3 такива). Всичко си мина гладко, активира се с въведения сериен номер, а след минути ми изписа, че ОС не е активирана, защото ключът е вече използван за друг компютър.

Звъннах, разговарях, пак звъннах, пак разговарях, изгубих си времето и лиценза...

Е как така, копието не се свежда до MAC адрес или доставчик. По-скоро към хардуера, особено OEM изданията и лицензиите.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не знам как така, но лицензът ми изгоря от тая смяна - поне такъв отговор получих. Разбирам, инсталирането на различен компютър е ясно, че е опит за измама, независимо, че първият може да си го захвърлил в контейнера. Но и аз не очаквах, че смяната на адреса ще се окаже фатален. Вярно е, че предишният ми доставчик няколко дни преди да прекратя договора смени IP-адреса ми няколко пъти (обясниха го като технически проблем) в рамките на 1-2 дни, сменяха рутери и прочие, но компютърът не е пипан. А при последващата преинсталация бях сюрпризиран. 

Всеки би казал, че не е болка за умиране и наистина е така, но споделям действителен случай от миналото лято.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

В:Какъв лиценз трябва да имам за него?

О:Със закупуването на задната част на инсталационния диск или по имейл който показва ,че си го купил ще имаш изпратен ключ който на по-късен етап ще трябва да въведеш.

Тук имах друго на предвид. виждал съм да пишат за някакви OEM и Retail лицензи. Кой ми трябва на мен и каква е разликата? Относно това от къде да го купя, искам диска да е при мен, а не д ами го изпращат по виртуален път. Мисълта ми е да не би да го купя от някъде и да ме измамят, да ми дадат не лицензиран Windows. Примерно от Jar Computers? За останалите въпроси всичко ми стана ясно. И още един въпрос - с този диск който ще ми дадат мога ли да го използвам за преинсталиране на ОС. Даже да не пускам нова тема ще задам още един въпрос - в момента съм с някакъв Wndows 7 от zamunda и не е активиран, въпроса ми е как да го изтрия напълно и да върна лаптопа до заводски настройки?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Тук имах друго на предвид. виждал съм да пишат за някакви OEM и Retail лицензи. Кой ми трябва на мен и каква е разликата? Относно това от къде да го купя, искам диска да е при мен, а не д ами го изпращат по виртуален път. Мисълта ми е да не би да го купя от някъде и да ме измамят, да ми дадат не лицензиран Windows. Примерно от Jar Computers? За останалите въпроси всичко ми стана ясно. И още един въпрос - с този диск който ще ми дадат мога ли да го използвам за преинсталиране на ОС. Даже да не пускам нова тема ще задам още един въпрос - в момента съм с някакъв Wndows 7 от zamunda и не е активиран, въпроса ми е как да го изтрия напълно и да върна лаптопа до заводски настройки?

В:Кой лиценз ми трябва OEM или Retail 

О:И аз не знам каква точно е разликата ,но oem до колкото знам означава лиценз за компютри със специален фърмуер така ,че аз мисля ,че той е правилния избор нека и колегите си кажат мнението.

В:Как да изтиря напълно стария Windows 7

О:Започни инсталация на новия Windows от инсталационния диск след като е закупен....В инсталатора ще имаш инструмент с който можеш да форматираш дяволете си и да ги изтриеш в зависимост в какъв тип са сегашните дялове...ако нямаш опцията за изтриване форматирай и инсталирай Windows 8 и толкова ,няма да има помен от Windows 7...Ако имаш опцията за изтриване изтрий всички дялове и направи един нов това е възможно най-добрия вариант според мен...Windows след това ще направи още един дял резервиран за системата...

В:От къде да го купя и да не ме излъжат ,че е оригинален

О:Ами ако те излъжат (много малко вероятно) можеш по законов ред да си търсиш правата ,но като знаем какви са нашите закони....Едвали според мен да те излъжат ако го купиш от някой надежден сайт...Дай от Техно Полис или Техно Маркет доставят до цяла България и цената е съвсем символична

Да си продължа дискусията...ЛИЦЕНЗА Е ВЕЧЕН ,за един компютър и една инсталация...НИКОГА не съм чувал след смяна на оператора за Интернет да се случи загуба на лиценза....Може просто да си извадиш LAN кабела и толкова ако човек иска пълна сигурност

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Хлевоуст, направо ме разби с това инфо...Къде звъня? В МС България? Би трябвало да могат да помогнат, поне на мен много пъти са помагали при преинсталации, доста са отзивчиви...

ОЕМ е лиценз, който важи само и единствено за 1 машина. Ако ти изгори дъното примерно, и го смениш, следват забавления с МС България и т.н. Идеята е, че при самото активиране на Уиндоуса, той си праща до активационните сървъри, да кажем, серийния номер на дъното, процесора, диска...И лиценза важи само и единствено за тази комбинация хардуер.

Ритейл лиценза е без ограничения. Да, можеш да го имаш инсталиран само на 1 машина, но няма ограничения да е физически само тази конкретно машина. Тоест, лиценза си ти остава вечен, без значение колко компютъра ще смениш. Той за това е и по-скъп като лиценз, и мисля е задължително с физически диск в кутията.

Колкото до заводските настройки - взимаш си 8-ца, диска в цд-то и направо атака. Копирай си твоите си файлове някъде другаде - флашка, външен диск, и направо всичко наново - партишъни, инсталация... Най-добре така :D

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Аз последния път си активирах Windows 8 Pro през skype и връзка с UK Support, причината беше смяна на харда.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Направо си дръпнете от маймунда един активиран windows  и готово.. Аз използвам един и същ windows 7 активиран и до сега съм нямал проблеми пише ми , че Windows е активирана ..

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не знам как така, но лицензът ми изгоря от тая смяна - поне такъв отговор получих.

Несериозно звучи - ако лицензът е на лаптоп и е активиран в UK, примерно, и се наложи да се реактивира в Хонконг? Нещо някой набързо се е оттървал от вас

Направо си дръпнете от маймунда един активиран windows и готово.. Аз използвам един и същ windows 7 активиран и до сега съм нямал проблеми пише ми , че Windows е активирана ..

adersa, иде реч за ВиндоЛЗ 8.1

Колкото до заводските настройки - взимаш си 8-ца, диска в цд-то и направо атака.

Ако може да зареди Windows средата - от нея може да стартира setup от Windows 8 DVD и да направи на място ъпгрейд. Без да се налага да пипа инсталираните програми и драйвъри. Трябва само да осигури около 15GB свободни на системния дял и около 2 часа.
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Хлевоуст, направо ме разби с това инфо...Къде звъня? В МС България? Би трябвало ...

... Нещо някой набързо се е оттървал от вас

Предполагам, че това е отговорът.

Инсталацията не бе върху лаптоп, а върху настолен, който имам от 2008-2009 г, там някъде. Не е и ъпгрейдван, само му е добавен втори хард диск. Ключовете не са ОЕМ, нямам лаптопи със заводски инсталиран Уиндоус, освен един, който си работи още с оригиналния Home Premium.

Може би не бях настоятелен, а и ситуацията е малко по-особена, защото ключовете формално са собственост на жена ми, та не е толкова лесно да водя преговори, диктувайки какво да се каже и слушайки от смартфона с включен високоговорител. Повтарям, не ми е проблем, защото имам и неразпечатан диск, а има и ...

Само споделям, отричайки едно твърдение на база на реална случка. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Предполагам, че това е отговорът.

Инсталацията не бе върху лаптоп, а върху настолен, който имам от 2008-2009 г, там някъде. Не е и ъпгрейдван, само му е добавен втори хард диск. Ключовете не са ОЕМ, нямам лаптопи със заводски инсталиран Уиндоус, освен един, който си работи още с оригиналния Home Premium.

Може би не бях настоятелен, а и ситуацията е малко по-особена, защото ключовете формално са собственост на жена ми, та не е толкова лесно да водя преговори, диктувайки какво да се каже и слушайки от смартфона с включен високоговорител. Повтарям, не ми е проблем, защото имам и неразпечатан диск, а има и ...

Само споделям, отричайки едно твърдение на база на реална случка. 

Кофти случка колега. Звъните и настоявате да разговаряте с представително лице, за друг вариант не се сещам. Осбяснявате им какъв е случая, и не вярвам да не прояват разбиране.

Към тези които съветват колегата да си свали ос от маймуните - то ако беше така той въобще нямаше да си закупува копието

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Да, вината е и моя, че не проявих настойчивост, но тогава ситуацията бе доста изнервяща по отношение на хронични проблеми с нета, довели до предсрочно прекратяване на договора с доставчика (по взаимно съгласие и без каквито и да са плащания от моя страна, а във фирмата дори не знаеха, че в договора има и такава клауза!), а и наличието на резерви не ме мотивираха за спорове. След ден-два трябваше и да пътувам в чужбина, та така и си остана...

Та в тоя смисъл репликата ми по-горе бе с цел да се има едно наум, че не всичко сигурно е такова.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Да, вината е и моя, че не проявих настойчивост, но тогава ситуацията бе доста изнервяща по отношение на хронични проблеми с нета, довели до предсрочно прекратяване на договора с доставчика (по взаимно съгласие и без каквито и да са плащания от моя страна, а във фирмата дори не знаеха, че в договора има и такава клауза!), а и наличието на резерви не ме мотивираха за спорове. След ден-два трябваше и да пътувам в чужбина, та така и си остана...

Та в тоя смисъл репликата ми по-горе бе с цел да се има едно наум, че не всичко сигурно е такова.

Такова нещо не бях чувал или чел до сега, ще е добре да се знае. Обаче все още правото си е ваше да поискате да ви сменят ключа, тъй като вие нямате никаква вина в случая.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ако си закупя Windows 8.1 ще имам ли възможност за безплатен ъпгрейд към Windows 10 когато излезе? Какви други лицензи има освен OEM? Ако си закупя OEM лиценз и примерно твърдия диска на лаптопа ми изгори, това означава ли че ще си загубя лиценза?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 3 седмици по-късно...

Препоръчвам Линукс Убунту  или някакъв друг безплатен Линукс с добра поддръжка. Изхвърлих Windows 8.1 Enterprise, Prof.- x64 , Windows 8 Pro - x64, Windows XP x86-32bit, x64 и ги замених с Линукс Убунту 14.04.01 LTS. Последното означава с Дългогодишна поддръжка. Линукс Убунту е безплатен със всички възможности на 8, дори е по- добър и с повече възможности от Windows 8.1 Enterprise и забравих, какво е това Вирус и Антивирусна. Антивирусните дори и в маймунда замунда не можеш да ги активираш и не са безплатни. Голяма част от Линукс Софтуера е безплатен и се тегли от хранилища. Линукс е свободен и безплатен софтуер идващ с безплатен офис пакет и още и още програми. На размер е около 900МБ заедно с офис пакета. Прочети и питай в Линукс форума на Калдата за начин на инсталация т.н. коренова система - там инсталираш Линукса- бележи се с / около 50ГБ го- правиш, суап дял-виртуална памет - 5ГБ и Хоум- останалата част еквивалент на дял Д. За около 15-20 минути всичко се инсталира заедно с офис пакета и др. програми. Всякаква езикова поддръжка на Софтуера и на клавиатурата. За повече въпроси Линукс форума на Калдата или други Линукс форуми- дал Господ. Предполагам, че си младеж и мама и татко ще дадат около 500 лв. за Windows 8.1 Enterprise, около 1000-2000лв. за Microsoft Oficce 2013 Pro, плюс платена антивирусна - Avira AntiVir и Baidu са Adware - Шпионски програми. Най- шпионската програма е Windows 8 - 8.1 - забранена е с закон в Китай, защото те следи непрекъснато какво натискаш и правиш и изпраща информация на специални служби и на фирми и после в пощата си намираш това, за което си търсил в търсачката - спам. Щом ти се смени търсачката на браузера, то има вирус- шпионин и Бог знае, колко хора те наблюдават. Сини екрани на смъртта има само при Windows. При Линукс такова нещо няма. Не харчи парите на родителите си да купуваш Операционна система, която те следи, шпионира и докладва. Знаеш ли за над 1500 - толкова, колкото ще дадеш за софтуер, колко компютъра или какъв компютър може да се купи. Линукс и Windows 8.1 Enterprise са графични. Windows 8.1 Enterprise има магазин с платени програми, а Линукс хранилище с безплатни програми. Иначе няма разлика. Не харчи парите на родителите си за глупости. Не препоръчвам и от замунда заради вирусите и шпионските възможности на софтуера в този сайт.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване