Премини към съдържанието
От 1-ви септември 2021 г., вход във форумите ще е възможен само с имейл адрес вместо потребителско име. Ако не помните имейла с който сте се регистрирали, вижте го в настройките на профила си. ×
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Покупка на дъно,процесор и рам

Препоръчан отговор

Здравейте!Понеже ми се слапа лаптопа съм намислиг до коледа някъде да си купувам настолен.Трябва ми само дъно,рам и процесор,имам кутия,хард и захранване.Искам дъното да има вградена видео карта да карам за сега с нея,после като събера малко пара и видео може да си взема.Бюджета е до 400 лева.Може ли да ми препоръчате нещо ?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Отговори 52
  • Създадено
  • Последен отговор

Важно е да знаем какви точно са кутията (снимки вършат работа), захранването (пак снимки) и харда(снимки?). Също така вече вграденото видео не се намира в дъното, а в процесора. Така е от около 5 години. След като споделите тази информация, ще се включим с предложения.

ПП: Хубаво е да кажете и за какво ще ползвате компютъра.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ами компютъра ще се използа за интернет скайп,фейсбук и някоя не кой знае колко нова игра (рядко).Захранването е Forton ATX-400PNF (за сега по-късно ще взимам ново по-мощно).Харда е този от подписа ми (за лаптоп е,не мисля че му пречи сложил съм го в кутията на последния слот за cd-rom)+още един seagate (модел ще дам малко по-късно).Кутията е безименна,запазена пълен размер без възможност за cable manegment, спокойно ще си влезе дъното със стоковия боксов охладител на CPU-то

Другия хард е ST316082AS 160 GB 7200 rpm

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

GB GA-B85N Phoenix - 143 лв.

Pentium G3258 - 122 лв.

A-DATA G серията 2X2G DDR3 1600MHz - 73 лв.

Количка

пс. Малко нестандартно предложение за дъно но пък е качествено с всички видове изходи за вградената графика,

отлично аудио и може да го завреш и в мини кутия. Процесора е отключен а паметта с добри тайминги.

Процесора може да се замени с по-добрия I3-4160 тъй като остават пари.

Захранването е достатъчно за карта като GTX 750TI та ако ще купуваш подобна вземи I3 а не Пентиума. 

За интернет, скайп, фейсбук и ХД филми тия неща не те бъркат но си споменал и игри та ти си прецени кой процесор да вземеш. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

GB GA-B85N Phoenix - 143 лв.

Pentium G3258 - 122 лв.

A-DATA G серията 2X2G DDR3 1600MHz - 73 лв.

Количка

Не може ли да орежем леко от дъно и рам с цел взимане на по хубав процесор,щото тоя pentium-и хич не ми харесват/може ли да е AMD?

Изпреварил си ме, не ти видях редакцията.I3-ката повече ме устройва

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Дъното спокойно го режи на нещо евтино аз просто съм на вълна "мини" в момента.  :)

Пентиума с вградената си графика принципно е достатъчен за всичко с изключение на игрите.

Всъщност за кой точно игри говорим?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Охоо, значи имаме доста време.

Сега трябва да хубаво да помислиш каква платформа да си вземеш.

За РАМ, можеш да си сложиш каквато си искаш на каквото и да е дъно, нея я пропускаме. Но като и тя е включена в бюджета, махаме 70 лева за РАМ. Остават 230 лева за дъно и процесор. И точно тук трябва да помислиш каква платформа искаш.

AM3+ :

Дъно: http://nikem-bg.net/computer-components/GB-970A-DS3P-AM3

Процесор : нямаме пари за нов AM3 процесор. Трябва да купуваш втора ръка някой стар Phenom II X6 или 6350.

Дъното изяжда много бюджета, но ти трябва задължително нещо с 970 чипсет, с поддръжка на SATA 3 и USB 3.0 Всяко по-евтино дъно с 760G чипсет дори да има SATA III портове, те са осъществени с бавен PCIe x1 външен контролер, а не с чипсета. То остави, че са по-бавни, ами тези външни контролери правят страшно много проблеми. BIOS-а може да има проблеми с разпознаването на тоя контролер по PCIe шината и изобщо да не "виждаш" никакви харддискове, харддиска ти да изчезва по някое време и компютъра ти да замръзва и т.н.

На дъната на Asrock с 760G чипсет и SATA III, имат Asmedia чип за SATA 3 портовете, от който много се оплакват, нестабилностти, изчезващи харддискове, сини екрани и неразпознаване на драйвера за този контролер и какво ли не. И дори да му инсталираш кадърно драйвера, тоя чип пак прави проблеми и изчезва когато си поиска. Поразрови се из форумите и ще разбереш за какво иде реч за тия боклучави дъна, не си измислям нищо.

Това дъно ще става за някакъв клок. Чипсетите на AMD не ограничават по никакъв начин овърклока и настройките на процесора - шини, напрежение, множители и т.н.

Друг е въпросът, че производителите нарочно режат кода и настройките на биоса, за да можеш да си купиш по-скъпото им дъно.

Не съм виждал БИОСА на този гигабайт, но би трябвало да е с кода на Award. Ако наистина биоса е Award базиран, без никаква преработка, ще си умреш от кеф. Ще имаш достъп до абсолютно всичко до границите на науката - абсолютно всички шини, всички множители за всички шини, всички напрежения на всеки компонент, PLL волтаж на всяка шина и т.н. Който е виждал Award-ски биос, знае за какво става дума. Дървено-син интерфейс има, не е като American Megatrends по дизайн, но е много по-добър от него.

VRM-а е с 4 фази, с охлаждане. С тези 4 фази можеш да имаш по-голям спад на напрежението при по-голяма консумация от процесора и при овърклок.

Но някои дъна имат допълнителна настройка за подобрено LLC управление на фазите от биоса, а не от контролиращият чип.

Ако са сложили хубави крайни кондензатори на VRM-а, не би трябвало да имаш много пулсации. Това е дъно от 120 лева, с 970 чипсет, поне е сигурно, че кондензаторите няма да са от най-скапаните.

970 чипсета няма вградено видео, което е хубаво, защото чипсетите им с вградено видео греят брутално.

Ако искаш да икономисаш от дъно, взимаш най-евтиния шит с 760G чипсет. Няма смисъл да взимаш някакво от 90 лева със същият чипсет и  SATA 3, защото няма да работи както трябва, а е излишно по-скъп.

Ще ти трябва по-хубаво захранване също.

Боксовото охлаждане на всички AM3+ процесори е една отвратителна фуражомелачка. Като лошото при нея е, че освен биоса, тя се контролира сама чрез един терморезистор в нея, който стърчи леко. Махаш го с клещи, даваш го на късо и няма да вдига повече от 3000 оборота и ще е тишина, за сметка на 6-7 градуса по-висока температура. Но с ъндърклокнат процесор, ще е перфе.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

LGA 1155 сокет на интел е стар, няма смисъл да взимаш. Взимай нещо с LGA1150. Това като за начало !

Всичко с H чипсет не можеш да правиш клок, освен по-скъпите дъна на Asus с този чипсет, ако те устройва само клок по множител.

С нещо такова :

ASROCK H81M-VG4 /1150

G3420 3.2GHZ/3M/BOX/1150

Няма да правиш никакъв клок с него. Можеш да издупиш reference clock-а (PCIe) на 105 Mhz, но надали ще можеш да правиш по-голям клок от това.

Ако пуснеш повече бюджет, можеш да вземеш H81-PRO на Асус и G3258, но дънцето на Асус е доста по-скъпичко от VG4-ката на Асрок.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Охоо, значи имаме доста време.

Сега трябва да хубаво да помислиш каква платформа да си вземеш.

За РАМ, можеш да си сложиш каквато си искаш на каквото и да е дъно, нея я пропускаме. Но като и тя е включена в бюджета, махаме 70 лева за РАМ. Остават 230 лева за дъно и процесор. И точно тук трябва да помислиш каква платформа искаш.

Ако категорично няма да правиш клок :

AM3+ :

Дъно: http://nikem-bg.net/computer-components/GB-970A-DS3P-AM3

Процесор : нямаме пари за нов AM3 процесор. Трябва да купуваш втора ръка някой стар Phenom II X6 или 6350.

Дъното изяжда много бюджета, но ти трябва задължително нещо с 970 чипсет, с поддръжка на SATA 3 и USB 3.0 Всяко по-евтино дъно с 760G чипсет дори да има SATA III портове, те са осъществени с бавен PCIe x1 външен контролер, а не с чипсета. То остави, че са по-бавни, ами тези външни контролери правят страшно много проблеми. BIOS-а може да има проблеми с разпознаването на тоя контролер по PCIe шината и изобщо да не "виждаш" никакви харддискове, харддиска ти да изчезва по някое време и компютъра ти да замръзва и т.н.

На дъната на Asrock с 760G чипсет и SATA III, имат Asmedia чип за SATA 3 портовете, от който много се оплакват, нестабилностти, изчезващи харддискове, сини екрани и неразпознаване на драйвера за този контролер и какво ли не. И дори да му инсталираш кадърно драйвера, тоя чип пак прави проблеми и изчезва когато си поиска. Поразрови се из форумите и ще разбереш за какво иде реч за тия боклучави дъна, не си измислям нищо.

Това дъно ще става за някакъв клок. Чипсетите на AMD не ограничават по никакъв начин овърклока и настройките на процесора - шини, напрежение, множители и т.н.

Друг е въпросът, че производителите нарочно режат кода и настройките на биоса, за да можеш да си купиш по-скъпото им дъно.

Не съм виждал БИОСА на този гигабайт, но би трябвало да е с кода на Award. Ако наистина биоса е Award базиран, без никаква преработка, ще си умреш от кеф. Ще имаш достъп до абсолютно всичко до границите на науката - абсолютно всички шини, всички множители за всички шини, всички напрежения на всеки компонент, PLL волтаж на всяка шина и т.н. Който е виждал Award-ски биос, знае за какво става дума. Дървено-син интерфейс има, не е като American Megatrends по дизайн, но е много по-добър от него.

VRM-а е с 4 фази, с охлаждане. С тези 4 фази можеш да имаш по-голям спад на напрежението при по-голяма консумация от процесора и при овърклок.

Но някои дъна имат допълнителна настройка за подобрено LLC управление на фазите от биоса, а не от контролиращият чип.

Ако са сложили хубави крайни кондензатори на VRM-а, не би трябвало да имаш много пулсации. Това е дъно от 120 лева, с 970 чипсет, поне е сигурно, че кондензаторите няма да са от най-скапаните.

Ако искаш да икономисаш от дъно, взимаш най-евтиния шит с 760G чипсет. Няма смисъл да взимаш някакъв от 90 лева с SATA 3, защото няма да работи както трябва, а е излишно по-скъп.

Ще ти трябва по-хубаво захранване също.

Боксовото охлаждане на всички AM3+ процесори е една отвратителна фуражомелачка. Като лошото при нея е, че освен биоса, тя се контролира сама чрез един терморезистор в нея, който стърчи леко. Махаш го с клещи, даваш го на късо и няма да вдига повече от 3000 оборота и ще е тишина, за сметка на 6-7 градуса по-висока температура. Но с ъндърклокнат процесор, ще е перфе.

400-70=330 лева за дъно и процесор,не 230.Клок може и да правя но не кой знае какво (не 60% овърклок :D ).Не коментира нищо за интел платформите, sata 3 надали ще ми потрябва ,може би при сдд ако си взема,но то е далечна работа.Е не е лошо да има шанс за ъпгрейд след време де.USB3.0 задължително трябва да има.
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Всъщност монитора какъв вход има и ще се включва ли и телевизор за филмите?

АМД ако взимаш може да няма вградена графика. Например варианта предложен по-горе няма такава.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

АМД ако взимаш може да няма вградена графика. Например варианта предложен по-горе няма такава.

Монитора е Philips 170P 17" с DVI.И не аз филмите си ги гледам от флашка на телевизора

Монитора е Philips 170P 17" с DVI.И не аз филмите си ги гледам от флашка на телевизора
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

А какво ще кажете за тази конфигурация

http://nikem-bg.net/cart/52259p1r50745p1r43061p1rf.html

За сега 4 GB ram,като събера пари още една такава плочка за dual channel.Явно е, че с това дъно овърклок няма да правя ама и 3.9GHz си ми стигат де,щом сега карам с athon 3000+ 1.8 едноядрен клокнат на 2.4 GHz с 512 мб рам :D

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

А какво ще кажете за тази конфигурация

http://nikem-bg.net/cart/52259p1r50745p1r43061p1rf.html

За сега 4 GB ram,като събера пари още една такава плочка за dual channel.Явно е, че с това дъно овърклок няма да правя ама и 3.9GHz си ми стигат де,щом сега карам с athon 3000+ 1.8 едноядрен клокнат на 2.4 GHz с 512 мб рам :D

http://nikem-bg.net/cart/49905p1r49676p1r45925p1rf.html

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Извинявай, но какво да прави с твойто дъно с един d-sub порт при условие че ще ползва вграденото видео на първо време. Моничо ли къв си там, за теб става въпрос.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Извинявай, но какво да прави с твойто дъно с един d-sub порт при условие че ще ползва вграденото видео на първо време. Моничо ли къв си там, за теб става въпрос.

Ей го моя грешка

http://nikem-bg.net/cart/49676p1r45925p1r50682p1rf.html

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

http://nikem-bg.net/cart/43061p1r52135p1r47067p1rf.htmlИзглежда,че амд процесорите имат по-добро съотношение цена/възможности и се спрях на амд + евтино дъно

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Кофти процесор с лоши възможности за ъпгрейд.  Демек си на много погрешен път.

Искаш ли да добавиш видеокарта духаш супата понеже процесора ще я спъва.

Искаш да смениш процесора за да не спъва видеокартата отново духаш супата понеже няма такива. 

пс. За същите пари се взима рам на 1600MHz та и тя е лош избор.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Кофти процесор с лоши възможности за ъпгрейд.  Демек си на много погрешен път.

Искаш ли да добавиш видеокарта духаш супата понеже процесора ще я спъва.

Искаш да смениш процесора за да не спъва видеокартата отново духаш супата понеже няма такива. 

пс. За същите пари се взима рам на 1600MHz та и тя е лош избор.

http://nikem-bg.net/cart/46268p1r47524p1r45925p1rf.html, а така?

П.С знам,че няма вградено видео 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Така е друга бира но пак е по-слаба ракия от I3-4160 а парите не са по-малко а повече. А и защо да се лишаваш от видео? 

http://nikem-bg.net/cart/45925p1r50682p1r52259p1rf.html

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Така е друга бира но пак е по-слаба ракия от I3-4160 а парите не са по-малко.Е,

Е,и това го има ама за какво ми е толкоз пък силен процесор,ще кажеш , че правя нещо кой знае какво на тоя компютър.В сравнение със сегашния ми процесор,който си ми върши работа е около 4 пъти по-силен.Да не говорим ,че едното е десктоп другото лаптоп.И ето и снимките на кутията дето искахте 

P1020115.jpg
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не ти схващам логиката? Ще дадеш повече пари за по-слаб и горещ процесор и ще се лишиш от видео защото хъм може и така?

Ами вземи си един Пентиум като не ти трябва толкова добър процесор и спести още повече пари.

А може и да ми ги дадеш на мен щом не ти трябват.  :D

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не ти схващам логиката? Ще дадеш повече пари за по-слаб и горещ процесор и ще се лишиш от видео защото хъм може и така?

Ами вземи си един Пентиум като не ти трябва толкова добър процесор и спести още повече пари.

А може и да ми ги дадеш на мен щом не ти трябват.  :D

Е хубаво,явно ще сме на интел :D

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване