Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте!

Имам странен, за мен, проблем с флашка(за по-кратко ще използвам това име).

Описвам ситуацията:

Флашка, която ползвам от 2-3 години с размер 16ГБ(14,9ГБ реални). Никога не е създавала каквито и да били проблеми. На флашката имаше инсталационни файлове на firefox, chrome, flash player, shockwave player, adobe air, KMplayer, 7zip и други подобни. Преди около месец един познат ме помоли за кача някакви снимки на флашката, защото щял да носи компютъра за преинсталиране и го били страх да не изгуби въпросните снимки. Съгласих се. Прехвърлих снимките на флашката. След като му върнаха компютъра, вече преинсталиран с Уин ХП, отидох да прехвърлим снимките обратно на компютъра. Слагам флашката, отварям да видя какво има на нея, копирам снимките прехвърлих ги на твърдия диск и реших инсталирам 7zip. Излезе съобщение, че инсталационния файл е повреден и инсталирането не може да се осъществи.

Това, което ми дойде на ум е, че явно има някакъв вирус, който е заразил файловете когато съм прехвърлял снимките на флашката. Проверих какви видими, скрити и системни файлове има на флашката и се оказа, че има два .exe файла с имена подобни наaew34r34adw4wrq4f4qasdaedqead.exe

Рещих да не се занимавам с антивирусни програми и директно да форматирам флашката обаче 2-3 секунди след като натиснах Format бутона излезе съобщение, че флашката е защитена срещу запис и форматирането не може да се извърши. Опитах се да изтрия двата подозрителни файла. Единия се изтри, другият - не. Прибрах се и използвах едно WinXP Live CD за да се опитам да изтрия файловете и да форматирам флашката - същият проблем: единия файл не се трие, а флашката е защитена срещу запис. Използвах Ubuntu Live CD - формат пак не можа да се извърши в нито една от възможните файлови системи. Обаче изтрих всички налични на флашката файлове. Порових се из интернет - решения много, но.... Разни приложения просто не виждат флашката като такава. Единствено промяна в регистрите ми позволи да форматирам флашката в exFAT, след което вече можех да записвам файлове. Изваждам флашката, поставям я отново и проблема се появява - Диска е защитен срещу запис. Ако, докато флашката работи нормално и в форматирана в exFAT се опитам да я форматирам в FAT или NTFS форматирането стига до някъде и излиза съобщението, че диска е защитен срещу запис.

Diskpart.exe и всички описани(в интернет теми) след това операции не помагат.

Attrib -h -r -s /s /d също не помага.

Това е метода, който работи:

Regedit ---> HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\StorageDevicePolicies. Change the value for the key "WriteProtect" to 0

И трябва всеки път да отварям този ключ и просто да потвърждавам, че стойността е "0".

В инернет има доста подобни теми с този проблем, но нито една на български. И универсално решение също няма. Та затова реших да питам тук.

Някой да се е сблъсквал с подобен проблем и да има решение за него.

Флашката е китайски производство.

Редактирано от A.com (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Просто си прехвърли информацията на друга флашка и тази я махай. Нормално е след 2-3 години работа да се повреди. Особено пък ако се записва постоянно върху нея.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Просто си прехвърли информацията на друга флашка и тази я махай. Нормално е след 2-3 години работа да се повреди. Особено пък ако се записва постоянно върху нея.

Два-три дни след като се появи описания проблем пенсионирах въпросната флашка. Просто ми е интересно каква е причината и дали има подходящо решение. Флашката се ползваше 90% за четене на записани на нея файлове.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Два-три дни след като се появи описания проблем пенсионирах въпросната флашка. Просто ми е интересно каква е причината и дали има подходящо решение. Флашката се ползваше 90% за четене на записани на нея файлове.

На мен ми се случи при ползване на флашката за LiveCD и понеже се заинатих, след няколко дена търсене попаднах на този форум http://flashboot.ru/iflash/ и оттам с един от многото инструменти се оправих.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

flashboot.ru е един от основните ресурси за ремонт на USB флаш устройства. И 99% от инструментите са от китайски източници, но с китайския съм малко на Вие. :)

A.com пробвай да форматираш флашката с инструмента за форматиране на ниско ниво(или от производителя на флашката или с HDD LLF Low Level Format Tool)

Редактирано от belivakov (преглед на промените)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Виж пост #11 на Димитър 59 !

На мен ми помогна !

За каква ситуация? Със заключена флашка?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря ви за отговорите.

Пробвах с HP USB - никакво подобрение.

Пробвах и  HDD LLF - форнатирането започва с това: Format Error occurred at offset 0:   1117 - Device I/O error

И така до края. :) Явно флашката си е за боклука.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

http://flashboot.ru/files/file/131/#comment8118

Марка, модел на флаша?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

http://flashboot.ru/files/file/131/#comment8118

Марка, модел на флаша?

Последното изречение в първия ми коментар - китайска безименна флашка. Ето я.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сори, пропуснал съм

http://flashboot.ru/flash_recovery/2012/11/03/get-vid-pid.htmlтеглиш инструмента, пусаш със закачена флашка да ти покаже VID&PID

които поставяш тук:

http://flashboot.ru/iflash/

В лявата коона има линкове към инструменти за съответните флашки. Молиш се да се уцели познат контролер. Иначе пада сериозно ровене. Не, че няма - има за всичко, но...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сори, пропуснал съм

http://flashboot.ru/flash_recovery/2012/11/03/get-vid-pid.htmlтеглиш инструмента, пусаш със закачена флашка да ти покаже VID&PID

които поставяш тук:

http://flashboot.ru/iflash/

В лявата коона има линкове към инструменти за съответните флашки. Молиш се да се уцели познат контролер. Иначе пада сериозно ровене. Не, че няма - има за всичко, но...

USB flash drive could not be found.

Въпреки, че флашката се вижда във WinExplorer и мога да влизам в нея.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Щом я има флашата в Win влез в devmgmt.msc, в менюто View -> Devices by Connection разгръщай до USB ...contr.->някъде ще се появи и flash drive, щракни с десен бутон по него, избери Properties, щракни на раздел Details и от падащото меню Property избери Hardware Ids. Щрани на най-горния ред в карето Value и избери Copy. Плесни копираното в един notepad. Ще изглежда примерно така:
HID\VID_09DA &PID_C10A&REV_1030&Col01
Използваш твоите низове, съответстващи на червените
. Сега можеш да търсиш инструмент по VID & PID тук.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Щом я има флашата в Win влез в devmgmt.msc, в менюто View -> Devices by Connection разгръщай до USB ...contr.->някъде ще се появи и flash drive, щракни с десен бутон по него, избери Properties, щракни на раздел Details и от падащото меню Property избери Hardware Ids. Щрани на най-горния ред в карето Value и избери Copy. Плесни копираното в един notepad. Ще изглежда примерно така:

HID\VID_09DA &PID_C10A&REV_1030&Col01

Използваш твоите низове, съответстващи на червените

. Сега можеш да търсиш инструмент по VID & PID тук.

Hardware Ids липсва в списъка. Ползвам Уин8.1.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Погледни това.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Погледни това.

На Уин8 не работи. Трябва да се иснталират допълнителни приложения. Утре ще пробвам на компютър с Уин ХП.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е, то на никой Win не работи. Сваля се от линка в линка, който съм дал по-горе.

Директен линк - изтегляш devcon.exe. Разархивираш саморазархивиращия се файл със 7zip и използваш нужната разреднот - X86/X64. За по-лесно можеш да копираш разархивирания devcon.exe в %windir%\system32 или в %windir%\SysWOW64\. Така винаги ще ти е под ръка в конзолата(cmd) без да задаваш път до devcon.exe

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е, то на никой Win не работи. Сваля се от линка в линка, който съм дал по-горе.

Директен линк - изтегляш devcon.exe. Разархивираш саморазархивиращия се файл със 7zip и използваш нужната разреднот - X86/X64. За по-лесно можеш да копираш разархивирания devcon.exe в %windir%\system32 или в %windir%\SysWOW64\. Така винаги ще ти е под ръка в конзолата(cmd) без да задаваш път до devcon.exe

Разархивирах и ползвах съответното exe за 64 битовата ми ОС, но не стана.

За уин8 се рових, и се оказа, че:

Here are steps to install it, along with useful prerequisites.

1. Install Windows 8.1 WDK.

2. Install Visual Studio Express 2013 for Windows Desktop (or a full version of Visual Studio, if available).

3. Install the Windows SDK for Windows 8.1.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тествах на Уин ХП - никакви VID и PID не се показват каквото и да правих. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пробвай с този инструмент.

Info

Или с този инструмент

ChipGenius

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пробвай с този инструмент.

Info

Или с този инструмент

ChipGenius

Благодаря ти за всички опити да ми помогнеш, но вече изхвърлих флашката.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.