Премини към съдържанието
Black Power

Въпрос за LED осветителни тела - ватове, лумени!

Препоръчан отговор

Реших да започна поетапно заместване на класическите крушки с LED, но както и при енергоспестяващите, то и тук ударих на куп несъответствия в описанието на продукта.

За уточнение, лампите са купувани на промоция произведени от различни производители на приемлива цена (това за да не кажете - толкова за тия пари).

Ето за какво иде реч:

Купувам LED, която като ватове, отговаряла пр на 60W класическа крушка или на пр. N лумена.

Мотирайки обаче,то светлината субективно не отговаря на 60W и N лумена - видимо доста по слаба е!

Питам се тогава съпоставено с 60W, колко лумена трябва да са за да има съпоставимост!

П.П. Определено съм разочаровн, както някога бях разочарован от енергоспестяващите крушки!

П.П Сега се сетих ,че май имаше отваряна подобна тема, но вече публикувах прибързано! Нека модераторите я преместят в съответната тема!!!

Редактирано от Black Power (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Точно днес купих от Кауфланд една LED лампа 7W съответстваща на 40W за 10лв.

Бях изненадан от яркостта и. Според мен не само отговаря, но и надвишава 40W.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нещо и друго ми намекнаха, но дали е така???

Важното било разположението на елементите т.е. плоско или обемно! Моите лампи май са с плоско разположение. Сякаш голяма луничка покрита с полусферичен  похлупак!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За такава лампа говоря.

bg-package.jpg

Само параметрите са други - 7W  = 40W  -  470 lm

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Интересно - сигурен ли сте, че лампата е именно LED? На опаковката не виждам да е ясно отбелязано, а и тези лумени ми се виждат малко за ватовете. Аз имам вече три LED лампи. Едната е с марка Realux 5 W 650 lm 3200/3600 K, другата - Vivalux 10 W 810 lm 3000K, а третата - 9,5 W - 60 W 806 lm 2700 K. Не съм сигурен все пак доколко са верни тези данни и предполагам, че така или иначе всички идват от Китай(и повечето кой знае защо завършват на lux :)).

Редактирано от sten90 (преглед на промените)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сигурен съм, че моята е LED. Параметрите, които съм посочил са от опаковката.

Само на тази снимка попаднах в мрежата, докато търсех нещо за продуктите на Attralux.

На опаковката пише, че е произведена в Холандия - предполагам нещо свързано с Филипс.

P.S.  Произведена е в Китай.

Заблудих се от надписите Айндхофен, Холандия.

Редактирано от Ken (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

. Аз имам вече три LED лампи. Едната е с марка Realux 5 W 650 lm 3200/3600 K, другата - Vivalux 10 W 810 lm 3000K, а третата - 9,5 W - 60 W 806 lm 2700 K. Не съм сигурен все пак доколко са верни тези данни и предполагам, че така или иначе всички идват от Китай(и повечето кой знае защо завършват на lux :)).

Доколко са верни тези данни туй е въпроса!  Как да направим съпоставка?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За мен лампата свети достатъчно силно. Доста повече от предишна LED лампа, която беше съвсем китайска - от тези с непокритите LED разположени в плоскост.

Има уреди за измерване на светлинен поток, но аз не разполагам с такъв.

Цифров луксомер 1010B

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Моите светят така:

Все пак при добрите стари крушки си беше ясно кое колко свети. Сега иди и разбери?

post-336007-0-01022200-1421513815_thumb.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Трябва да се има предвид, че ако се сравнява със старите лампи - там гледаш към тънка жичка, нагрята до около 3000 градуса. Тоест докато някой не прежали 45 лева за показания по-горе уред, това сравняване си остава субективно. :)

Преди във всекидневната имахме луминисцентна Филипс 20 W - не пазя опаковката, но след известно търсене стигнах до предположението, че е била малко над 1000 lm и затова сегашната от малко над 800 lm правилно ми се струва малко по-слаба. Обмислям да сменя абажура с по-отворен или по-прозрачен - сегашният е кремав на цвят и има едни гънки и чупка в долния край.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Някъде четох, че 100W лампа с нажежаема жичка произвежда около 1200 lm.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И все пак не каза за колко пари са , щото това е мнооого по важен фактор , отколкото мощността  :D

Енергоспестяващи ползвам скъпи , отговарят на описанието , а имам и такива от магазина за левче , по 1,60 лева - свети колкото да не е тъмно а иначе е 20 W  - използвам ги навън , колкото да не се спъна . 

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Енергоспестяващи ползвам скъпи 

Енергоспестяващите отдавна ги изхвърлих. Сега пробвам LED, но види ми се, че и тия няма да ги бъде!

Иначе, 6- 8 лв.

Това на промоция! Цените все пак са с тенденция да падат!

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз и двата вида - луминисцентни и светодиодни ги броя за енергоспестяващи - в сравнение с жичковите. Ако взимаш LED за 6-8 лв. - или е някаква супер оферта, или просто получаваш това, за което плащаш. Вадиш лист и молив, събираш първоначалният разход с разхода на ток, сравняваш и виждаш за колко време ще се изплати. По моите сметки луминисцентните се изплащаха за около 6 месеца.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз си направих това - парчета LED-ленти и вградено вътре импулсно захранване на 12V.

Хоби!

post-24051-0-68076000-1421516935_thumb.j

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз и двата вида - луминисцентни и светодиодни ги броя за енергоспестяващи - в сравнение с жичковите. Ако взимаш LED за 6-8 лв. - или е някаква супер оферта, или просто получаваш това, за което плащаш. Вадиш лист и молив, събираш първоначалният разход с разхода на ток, сравняваш и виждаш за колко време ще се изплати. По моите сметки луминисцентните се изплащаха за около 6 месеца.

Луминисцентите са температурно зависими. Не обичат често включване и изключване! Енергоспестяващият ефект е доста спорен, а цените относително високи!

Залагах на LED

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имаше в промоция на марката Realux само че студена, и като светна лампата в началото ме заболяват очите.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нали не гледаш направо към лампата? Аз понякога се замислях дали да не пробвам със "студена" - лумените са малко повече, а мисля че бих могъл да свикна с по-различният цвят. В смисъл че не обръщам много внимание какво са открили учените(които като цяло ги уважавам) по този въпрос. :)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Когато купих моите, то бяха маркирани, като "бяла светлина" - оказа се студена. 

Отвратителна светлина, че по лоша дори от някогашните евтини луминисцентни енергоспестяващи лампи.

Както каза колегата по - горе, то усеща дразнене в очите в първите секунди след включване!

Май за сега най добър - вариант си остава класическата крушка!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нали не гледаш направо към лампата? Аз понякога се замислях дали да не пробвам със "студена" - лумените са малко повече, а мисля че бих могъл да свикна с по-различният цвят. В смисъл че не обръщам много внимание какво са открили учените(които като цяло ги уважавам) по този въпрос. :)

Не, не гледам към лампата ! Имаше една статия за тези лампи, и там пишеше, че по-хубаво било "топла светлина" и аз малко съжалявам, че не съм си взел такава. 

Когато купих моите, то бяха маркирани, като "бяла светлина" - оказа се студена. 

Отвратителна светлина, че по лоша дори от някогашните евтини луминисцентни енергоспестяващи лампи.

Както каза колегата по - горе се усеща дразнене в очите в първите секунди след включване!

Май за сега най добър - вариант си остава класическата крушка!

Направи ми впечатление, че ако стаята е малко по-топла, и като светнеш, това дразнене на очите не се осеща.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Топла в смисъл като температура ли?

Иначе по-горе споменах, че се замислях дали да не взема "студена" лампа, защото като боядисвахме стаята ми си бъркахме боите в домашни условия и накрая се получи един особен цвят - нещо между синьо и зелено(светло). :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не мисля, че ще ти допадне оная лилаво-синя блудкава светлина. Вбесяваща е!!!!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами не купувайте тия боклуци бе , тип електрожен  :) да не съм на луната или в пустинята та да светя със скапаните светодиоди ....божеее , да ми свети диод и да чета вестник примирно  :no-no:

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.