Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте фенове.

Ще ми трябва съвет от по-опитните,  за избор на компоненти ( процесор, видео, дъно и РАМ ).

Кутия ще се избира по-късно.

Захранване - ще ми трябва помощ относно мошността.

1. Игрите които ще се играят са:

Project Cars

Dirt Rally

Assetto Corsa

iRacing

2. Монитора 1080 или 2560 ...още не купен.

3. Бюджета ....без излишни разточителства. Просто компонентите да могат да докарат към 60 fps.

4. Настройки на high или ultra.

5. Клок няма да има

6. Ще се пазарува от USA или Канада, така че не нека наличността в този или онзи магазин да не е определящ фактор при избора ви.

Аз проведох едно бързо проучване из нета.

На прима виста според google + sys rec най-взискателната откъм видео карта е AC  ( GTX970 - R9 290х )

най-взискателната откъм процесор е PC ( i7-3770s - FX-8350 ) ,  DR ( i5-4670k )

Направих тука една чернова ..... поправяйте или добавете ако трябва.

i5-4690  - заради по високата честота 3.5 GHz

евентуално i7-4790k, ако си заслужава 140-те $ горница.

GTX-970 или GTX-980 естествено ако производителността оправдава 240-те $ отгоре.

Благодаря предварително, всеки съвет е добре дошъл.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Заслужава ли си 180-те лева отгоре i7 .
Питам понеже гледам, че в едно нишкоите i5 е по-бърз.

Може ли някакъв линк или обяснение потвърждаващо, че твоят избор си заслужава смяната за горепосочените от мен игри.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами ще е доста по-добър понеже е с 400mhz по-висока честота а и е с повече нишки. I7-цата е по-добра така и при едноядрени, така и при многоядрени процеси. Като разликата в еднонишковите процеси е по-малка защото там ядрата не играят никаква роля. Да попитам ти какви играеш?

Редактирано от Ultimate Computers (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

I5 си е идеален но отключен с добър охладител. Между другото пак излиза по-евтино от заключен I7. И гледай за новите на с. 1151.

А каквото остане го буташ във видеокарта. Захранването ако картата ще е Nvidia е достатъчно да има 350W на 12V линия.

Разбирай че всяко читаво 500W е предостатъчно за всяка Nvidia виж кое е най-оферта е друг въпрос та е желателно да дадеш линк към магазина. 

Просто и цените и наличностите несъмнено ще са различни от тукашните за това е безсмислено да се дават линкове.

пс. За АМД процесори забрави както и за енергоспестяващи на Интел като тоя с буквата S дето гледаш.

Редактирано от Roujin Z (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ето и моето мнение за тия игри, понеже аз играя същите и то много. Без iracing, че там не ми харесва схемата на плащане за месец. Понеже не мога да търпя игрите да ми вървят с под 60 фпс, съм се и нашил така да се каже със сегашната си конфигурация, включваща i7 6700K и GTX970. Project Cars вървеше по-добре с интелски процесори и карти на NVIDIA, но доколкото разбрах от Tommygun, вече върви добре и с видеокарти на АМД. Не знам колко е това "добре", питай него. Но накратко за тая игра. Ползва PhisX  и то не изчисляван от видеокартата, а от процесора. от там и проблемите на АМД. Играта при мен върви с вертикална синхронизация  при ултра настройки, но с DS2X, съчетано с MFAA от драйверите на NVIDIA  и texture filtering  на very high. Пускам адаптивната вертикална синхронизация, защото при дъжд играта върви с по-малко кадри и е възможен спад под 60 fps. За да  играеш с много противници, ти трябва и доста як процесор на висока честота като i7 6700K. Играх я с Xeon E3-1230V2, но там максимумът без спад на кадрите под 60, са 4 автомобила. При 24 автомобила приомерно, кадрите спадат дори до 40 и то заради процесора. С i7 6700K  играя с максимален брой автомобили и с кадри много над 60. Някъде около 80 е ограничението на  процесора, но това е предостатъчно за 60  fps. При Assetto Corsa  се осраха с последните пачове. Играта е направена за АМД и вероятно за това прехвърлиха натоварването на процесора, който отговаряше за обновяване на отраженията, към видеокартата. Така изведнъж се оказа, че максималната резолюция с клокната GTX970  е 1920х1080  и то с 2xAA. Може да вдигнеш кадрите ( и аз го правя), като поставиш обновяване отраженията на medium. Това е една компромисна настройка, която не се забелязва по време на движение. Вече на low и superlow  се забелязват насечени отражения от околната среда. Имам предвид отраженията по гладки повърхности на  автомобила. Не изглежда добре, защото е насечено. Но с тая настройка на medium  отраженията не са накъсани и не дразнят. Кадрите са в повечето случаи над 60. Единствено ако караш  рано сутрин в 8 часа или в 18 часа вечер, кадрите може да паднат малко, ако караш с много автомобили около теб. Затова караш в 12 чса и нямаш проблеми с нищо. Дори още малко може да си поиграеш с качеството на графиката. Аз оня ден го загубих да разучавам как влияят настройките и условията при тая игра. Интересни неща се появиха. като цяло е добре да се вземе карта като GTX980Ti  или поне GTX980, която да се клокне. Хубаво е да се пусне и 4xAA,  но с клокната gTX970  това  няма как да стане, без кадрите да паднат под 50. Все пак играта има и настройки за вертикална синхронизация на 50 Hz, та ако не те дразни това, може да се играе и така. DIRT Rally   върви и на 2560х1080 с вертикална синхронизация, но при едно условие, важащо и за карти на АМД. Трябва настройката advanced blending  да е off. Тогава кадрите скачат почти двойно и няма проблем да играеш и на по-високи резолюция с максимални настройки и добра АА. Обаче включиш ли Advanced blending,  кадрите се сриват и трудно би играл добре дори на 1920х1080, макар че е възможно на някои трасета, особено ако свалиш синхронизацията на 50 Hz. 

Относно чарколяците, с които ще играеш отлично и трите игри, то това са i7 6700K  и GTX980Ti. От там надолу правиш компромиси, каквито описах. Бих ти препоръчал да наблегнеш на процесор. Бягай от IB  надалече, дори от i7 3770. Както казах,  бях с такъв във вид на Xeon  и там нещата са много зле при Project Cars. Ако може да вземеш процесор с отключен множител който да клокнеш, заедно с клокната GTX980, ще си ОК. 

Заслужава ли си 180-те лева отгоре i7 .
Питам понеже гледам, че в едно нишкоите i5 е по-бърз.

Може ли някакъв линк или обяснение потвърждаващо, че твоят избор си заслужава смяната за горепосочените от мен игри.

Intel при LGA1151  подредиха нещата интересно, за да не се изкушават някои хора с малко пари да постигат много. Та те степенуваха и цените и честотите. Общо взето според честотата и цената на процесорите. А висока честота ти трябва и за LGA1151. Процесорите с K накрая работят на по-висока честота от съименниците си без K. Затова е добре отключен процесор, дори и да не го клокнеш. Например разликата между i7 6700 и i7 6700K  е 300 MHz  при 4 работещи ядра. А това е доста за Project cars, където ограничението ти идва от процесора. При i5 честотите са още по-ниски. Единствено си заслужава i5 6600K, но клокнат. 

Ами ще е доста по-добър понеже е с 400mhz по-висока честота а и е с повече нишки. I7-цата е по-добра така и при едноядрени, така и при многоядрени процеси. Като разликата в еднонишковите процеси е по-малка защото там ядрата не играят никаква роля. Да попитам ти какви играеш?

Тоя i7 6700 не работи на 4 GHz както го пишат, а на 3.7 GHz.  Ето ти малко информация от уикипедиа, където  са дадени всички множители на процесорите:

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Intel_Core_i5_microprocessors

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Intel_Core_i7_microprocessors

Така, че ако няма да се клоква, решението е i7 6700K + евтино дъно за икономия на пари, които да се дадат за видеокарта.

Редактирано от Кико (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз съм написал честотата с турбото. i5-6500 с турбо бууст достика 3.6 гигахерца а i6-6700 4 гигахерца. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз съм написал честотата с турбото. i5-6500 с турбо бууст достика 3.6 гигахерца а i6-6700 4 гигахерца. 

Я пак си провери информацията. Аз не говоря напразно.

За да те улесня ще кажа, че I5 6500 има турбомножител +1 при 4 работещи ядра, което означава честота от 3.3 GHz. i7 6700 има турбомножител +3 при 4 работещи ядра, което означава 3.7 GHz. i7 6700K има турбомножител 0, което означава, че си остава на базовите 4 GHz  при 4 работещи ядра. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами ще е доста по-добър понеже е с 400mhz по-висока честота 

Това 400 къде го видя.... в спесификациите i7 е 3.4 GHz    а i5 е 3.5 GHz.

а и е с повече нишки.

Повечето ( 8 )нишки ще ми помогнат ли при игрите ?

Питам понеже доколкото знам малко са игрите които използват повече от две ядра.

Като разликата в еднонишковите процеси е по-малка защото там ядрата не играят никаква роля. 

Ако ядрата в еднонишковите не играят никаква роля, то тогава кое играе ?

Да попитам ти какви играеш?

Заглавията съм ги написал още в първото мнение.

Просто и цените и наличностите несъмнено ще са различни от тукашните за това е безсмислено да се дават линкове.

пс. За АМД процесори забрави както и за енергоспестяващи на Интел като тоя с буквата S дето гледаш.

Благодаря за включването и за обясненията за захранването..
Линкове не съм искал. Просто исках съвет за компонентите, а пък после ще видим откъде ще се пазарува.

Тоя i7 със буквата S, просто го дадох като резултат от google - sys requirements. 

Относно чарколяците, с които ще играеш отлично и трите игри, то това са i7 6700K  и GTX980Ti. От там надолу правиш компромиси, каквито описах. Така, че ако няма да се клоква, решението е i7 6700K + евтино дъно за икономия на пари, които да се дадат за видеокарта.

Благодаря за подробните разяснения.
Явно ще се трябва да се бърка малко по-надълбоко.
При проца разликата в цената не е чак толкова фрапираща, ам при видеото отива някъде на 900 U$
Еми така е. Както беше написал един колега: - Мерак се гаси с пари.

Редактирано от julienalexandrov (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз съм написал честотата с турбото. i5-6500 с турбо бууст достика 3.6 гигахерца . 

Тоя i5-6500 откъде го взе бе човек. Аз съм написал i5-4690

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

4690 е стар, работи с ddr3 памет. След 2 години това ще е една стара щайга, а с 6500 ще е съвременна машина. Работи с ddr4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това 400 къде го видя.... в спесификациите i7 е 3.4 GHz    а i5 е 3.5 GHz.

Повечето ( 8 )нишки ще ми помогнат ли при игрите ?

Питам понеже доколкото знам малко са игрите които използват повече от две ядра.

Ако ядрата в еднонишковите не играят никаква роля, то тогава кое играе ?

Заглавията съм ги написал още в първото мнение.

Благодаря за включването и за обясненията за захранването..Линкове не съм искал. Просто исках съвет за компонентите, а пък после ще видим откъде ще се пазарува.

Тоя i7 със буквата S, просто го дадох като резултат от google - sys requirements. 

Благодаря за подробните разяснения.Явно ще се трябва да се бърка малко по-надълбоко.
При проца разликата в цената не е чак толкова фрапираща, ам при видеото отива някъде на 900 U$
Еми така е. Както беше написал един колега: - Мерак се гаси с пари.

Кофтито е, че трите игри ( нямам мнение за iRacing)  са с различни изисквания дори към производителите на хардуер. Нещо като Crysis 3  събран на едно. Едната иска яка видеокарта, другата як процесор.  Но общото и при трите е, че искат много добра видеокарта, а GTX970 ( клопкната, което е равно на неклокната GTX980) стига само за 1920х1080 и то с намалена АА и някои детайли. И при трите игри се намалят детайли, за да се хванат 60  fps. При Project Cars  като че ли положението е най-добро, защото там се минава само с намаляването на АА. При другитъе две игри трябва и намаляване на неща, които влияят на възприемането на картината. При DIRT Rally  особено ми хареса опцията Advanced blanding  във Финландия. Качих снощи едно клипче, като се пуснах с вклщчена и изклщчена advanced blanding. Забележи как се променя натоварването на видеокартата - второто показание в проценти на първия ред.  Вклщчена е и ВС, за да се види как падат кадрите под 60. По принцип на който не му пречи, може да играе и така. Но ако иска и по-гладка картина с АА, кадрите падат доста. 

Тук положението с AB  е сравнително добре, но има трасета, където кадрите се сриват. Например в Уелс.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 часа, Ultimate Computers написа:

4690 е стар, работи с ddr3 памет. След 2 години това ще е една стара щайга, а с 6500 ще е съвременна машина. Работи с ddr4

Има логика, ще го взема предвид, благодаря.
Mакар че аз направих едно по-обстойно проучване из нета .......Haswell vs Skylake, .1150 vs 1151.....DDR3 vs DDR4 и се получава противно на очакванията ми, едно 5 - мах 7% прираст което въобще не оправдава разликата в крайната сума.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 часа, Кико написа:

общото и при трите е, че искат много добра видеокарта,  И при трите игри се намалят детайли, за да се хванат 60  fps.  Качих снощи едно клипче, 

Благодаря още веднъж за отделеното за подробни обяснения време както и за клипчето.

Както писах по-горе остават  i7 6700K  и GTX980

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, julienalexandrov написа:

Има логика, ще го взема предвид, благодаря.
Mакар че аз направих едно по-обстойно проучване из нета .......Haswell vs Skylake, .1150 vs 1151.....DDR3 vs DDR4 и се получава противно на очакванията ми, едно 5 - мах 7% прираст което въобще не оправдава разликата в крайната сума.

Никой не ти пречи да вземеш  и старата платформа. А за DDR3  не си много прав. Специално игрите на Codemasters, винаги са се влияели най-много в сравнение с други игри, от бързината на паметта. В други теми бях пуснал едни клипчета за сравнение на новите процесори спрямо по-стари. Сигурно си ги гледал. Хората са тествали и какво е влиянието на паметта. Не е голямо, ама 2-3 fps  от паметта, 2-3 fps  от честотата на  процесора, 1-2 fps  от архитектурата и накрая  се събират доста. Не знам какви тестове си гледал, но ти вече минаваш към върховия клас системи, където всичко влияе на кадрите. Не е като да спорим като в другите теми, дали i3  ще стигне примерно за  r9 380  или по-добре i5. Пък нагоре смисъла се  губи.  Поне  едно нещо със сигурност е вярно при сравнението йна нови със стари архитектури. Старата архитектура бавно, но безславно отстъпва на новите игри. Няма случай, дето нещо старо да изтрае повече от 5 години, без да се появят някои недостатъци. Вземи например старите i7. Ами то вече един i3  дава  повече кадри с Титаня. Или вземи i5 2500K. i3 6100  пак го бие в половината игри с Титаня. Трябва му клок на тоя процесор, че да се изравни. А ако си с i5 2500  какво правиш? Утешаваш се, че разлиакта не е  голяма, нали? Да, да, тук подскочила картината, там не тръгнала добре играта...абе става. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, julienalexandrov написа:

Haswell vs Skylake, .1150 vs 1151.....DDR3 vs DDR4 и се получава противно на очакванията ми, едно 5 - мах 7% прираст което въобще не оправдава разликата в крайната сума.

I7-6700K е по-евтин от I7-4790K с 26 лв.

8GB DDR4 е по-скъпа с около 10 лв. от 8GB DDR3.

Поне в България цената излиза същата с незначителни разлики. По-скъпо може да излезе нисък клас машина не и такава каквато ти ще взимаш.

Да има неизгодно скъпа DDR4 но веднага мога да ти покажа 8GB обикновена DDR3 на 1600MHz за 180 лв. вместо за 80 лв. та дали ще се набуташ си зависи от теб.

пс. Какво по-дяволите му става на тоя форум? Всеки ден някви проблеми? Това с големите букви не е по-моя вина.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Кико написа:

за DDR3  не си много прав. Специално игрите на Codemasters, винаги са се влияели най-много в сравнение с други игри, от бързината на паметта. В други теми бях пуснал едни клипчета за сравнение на новите процесори спрямо по-стари. Сигурно си ги гледал. влиянието на паметта. Не е голямо, ама 2-3 fps  от паметта, 2-3 fps  от честотата на  процесора, 1-2 fps  от архитектурата и накрая  се събират доста. Не знам какви тестове си гледал,

Ами гледах клипчета подобни на тия

Assetto Corsa - Nvidia GTX 970 - Max Graphics Settings
https://www.youtube.com/watch?v=bNw_0y7xNZk 

Core i5 6600K Skylake Benchmarks vs i5 4690K/ 3770K/ 2500K/ FX-8350
https://www.youtube.com/watch?v=WZ_5p9wd2dk 

http://cpuboss.com/cpus/Intel-Core-i5-6600K-vs-Intel-Core-i5-4690 

http://www.tomshardware.com/answers/id-2762706/4690k-6600k.html 

Haswell vs. Skylake-S: i7 4790K vs i7 6700K
https://www.pugetsystems.com/labs/articles/Haswell-vs-Skylake-S-i7-4790K-vs-i7-6700K-641/ 

Intel Core i7-6700K, i5-6600K et Z170 : Skylake en test

http://www.hardware.fr/articles/940-15/cpu-jeux-3d-crysis-3-arma-iii.html 
на страница 19  
19 - CPU Jeux 3D : Crysis 3 et Arma III

преди 1 час, Roujin Z написа:

I7-6700K е по-евтин от I7-4790K с 26 лв.
8GB DDR4 е по-скъпа с около 10 лв. от 8GB DDR3.
Поне в България цената излиза същата с незначителни разлики. 

Може и така да е не оспорвам , но в моя случай ставаше въпрос за i5-4690, а не за i7-4790к  

а тука при мен разликата между i5-4690 (286$) и i7-6700К (450$) е 164$

Получава се един вид за 50% повече пари, получавам 5% повече кадри (продуктивност)

за РАМ-а съм съгласен че разликата не чак толкова стряскаща.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не може да сравняваш заключен с отключен I7 а ти дори го сравняваш с I5.

В случай не става въпрос Haswell vs Skylake а разликата между шкода и ферари. 

Като сравняваш  i5-4690 го прави с друг заключен I5 като i5-6600 и разликата е под 5 лв.

Иначе Интел ги дава на една цена та и тия под 5 лв. се дължат на други неща.

Между другото SSD-то няма да ти даде повече кадри но ще имаш по-плавна игра

та и с i7-6700К на 4.6GHz (сравнението с клокнат процесор ли е било?) разликата няма да е само в повече кадри.

Иначе да плаща се скъпо и прескъпо за по-висока честота и това е открай време та нищо ново под слънцето.

Между другото и при видеокартите в един момент се оказва че плащаш стотици лева за малко приръст.

Но с нормален монитор няма нужда от тия приключения...

пс. 2017 г. като излезнат новите ще са за същия сокет (само Z170 чипсет ще ги поддържа) и едва ли ще има съществен приръст.

Всъщност ще се водят подобрена версия та ще караш доста годинки с тоя процесор.

Разбира се може сега да спестиш пари и вземеш I5-6600K а 2017 г. да минеш на отключен I7 от следващите.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Относно SSD  ще кажа, че специално за тия рейсъри няма абсолютно никакво значение. Правих си  експерименти, инсталирах=йки игрите на нормален хард диск и на SSD. При DIRT Rally  само на едно място при зареждането на  играта има може би някаква печалба от 2-3 секунди, но на фона  на голямото бавене по принцип  и  от необходимостта от поредица натискания на enter, то играта преспокойно може да се махне от SSD. А при игра и дума не може да става, че хард диска влияе. Защото това са  рейсъри, които си зареждат още в началото пистата/трасетата и автомобилите в паметта и от там насетне хард диска си почива. Това не са игри с отворен свят, където SSD може да влияе. При Assetto Corsa има някаква малка печалба при зареждането на   повече автомобили, защото преди началото на всяко състезание всичко се зарежда в паметта и ако е на HDD, зареждането става по-бавно, но тук говорим да кажем за 4-5 до 10 секунди. Това е добре за мен, дето ползвам  тая игра доста често за тестове, та се дразня от бавенето при зареждането, но при нормална игра е без значение. Виж, плавността при тая игра зависи май от съвсем други неща, защото при мен Window 10   показа  по-добри резултати откъм плавност на картината. Но пък Assetto Corsa  постоянно се променя, има нови версии на играта, които променят какво ли не и човек не е сигурен, че ако сега напише нещо,  след един ден то ще е вярно. Такава странна метаморфоза претърпя и Project Cars. Там също зареждането на играта  не е  толкова дълго и SSD  няма смисъл. За вървежа същата работа. Там много по-важен е процесора и видеокартата. Направо си е едно към едно с Crysis 3  като вървеж, където трябва и як процесор и яка видеокарта. Няма междинна възможност и който иска да играе идеално, ще трябва  да се бръкне яко. Между другото това, че споменавам за необходимостта за бърз процесор не означава, че той непременно трябва да е i7 6700K.  Същата работа би свършил и i5  6600K, който е по-евтин. 

Между другото, в един  от линковете които даваш, се сравняват i5 6600K  на 3.6 GHz  с i5 4690K  на 3.5 GHz. Въпреки по-ниската честота на новия процесор се  вижда, че има предимство. Примерно погледни GTA 5.  Но нека да се уточним с теб. Ти искаш конфигурация за тия 4 игри и аз ти казвам какво трябва да вземеш за три от тях. Остави ги  тия  клипчета, дето се сравняват съвсем  различни игри.  За Project Cars  ти трябва як процесор, ако искаш да играеш с повече автомобили около теб и ако все пак искаш всичко да  е на максимум, а не да  се чудиш кой детайл от графиката да намалиш, че процесора да влияе по-малко.  Ето ти  реалността:

Xeon E3-1230V2@3.65 GHz:

i7 6700K@4.6 GHz:

А сега махни 25% от кадрите и ще разбереш как би се представил i5 6600K  без  клок на честота 3.6 GHz. 25% при 80 fps са 20  fps. Абстрахирам се от броя на ядрата  и допускам, че е все едно дали 4 или 8 нишки. И сега сложи по-бавния i5 4690.  Всичко това при ясно време. При дъжд нещата се усложняват, кадрите падат още. Но там вее е главно заради видеокартата. Тая GTX980  ще даде 40-50 fps  при дъжд и то  при 1920х1080. 

Да, преспокойно може да вземеш I5 4690  с  DDR3 и да играеш под Win7. Но какъв ще е резултатът...лично аз не бих рискувал. Не съм толкова богат, че да купувам евтини неща. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 11/1/2015, 5:38:43, Roujin Z написа:

Не може да сравняваш заключен с отключен I7 а ти дори го сравняваш с I5.

Здравей . Не писах два дена, че от работа не ми остава време.
Ами за сравнението, търсех резултати от тестове с по-скъпите процесори, просто да видя дали си заслужава повечето пари и просто тях намерих.

на 11/1/2015, 5:38:43, Roujin Z написа:

2017 г. като излезнат новите ще са за същия сокет (само Z170 чипсет ще ги поддържа).

Всъщност ще се водят подобрена версия та ще караш доста годинки с тоя процесор.

Е те това най-много натежава на везните при вземането на решение, така че вече окончателно съм решил  i7 и сокет 1151

на 11/2/2015, 1:52:58, Кико написа:

Остави ги  тия  клипчета, дето се сравняват съвсем  различни игри

сега сложи по-бавния i5 4690.  При дъжд нещата се усложняват, кадрите падат още. 

при мен Window 10   показа  по-добри резултати

За клипчетата търсех из тубата просто да видя толкова ли е фрапираща разликата в кадрите. В смисъл дали има някаква вероятност да се мине по-ниско, ама като чета май няма да стане с икономии.

А и това за ОС.
Понеже чета тука че геймърите играели под Steam. Тя по-подходяща ли е за игри, 

че не са ми много ясни нещата или да си стоя на Win.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Кико, видях последните два клипа и задавам въпрос. На първия клип е Xeon E3-1230V, който се товари на 70%. Виждам, че и видеото се товари на около 65-70%, но кадрите си стоят около 45FPS. Какво спира картата и процесора да се товарят над 90% и да покаже повече кадри?

Редактирано от nikolela (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

м не се товари процесора на 70% товарят се 2 ядра като гледам. Зависи от оптимизацията на играта и настройките за да се товари видеокартата на 100%

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 часа, nikolela написа:

Кико, видях последните два клипа и задавам въпрос. На първия клип е Xeon E3-1230V, който се товари на 70%. Виждам, че и видеото се товари на около 65-70%, но кадрите си стоят около 45FPS. Какво спира картата и процесора да се товарят над 90% и да покаже повече кадри?

По принцип Xeon-a  рядко може да се натовари на 100% ядро. Дори при Crysis 3, където ограничението може да бъде тотално, натоварването варира 80-90% на ядро.  Преди време и аз си зададох защо е така. Но тук случаят е  такъв, че две логически ядра се равняват на едно физическо. Тоест, за да се натовари на 100% всяко логическо ядро, ще трябва доста оптимизации и добро спъване от страна на процесора. Все пак тук данните се опресняват за една секунда, а за тая секунда ставад доста неща, свързани със взаимодействието между видеокарта и процесор. Ако си само с 4 физически ядра, там лесно се достигат стойности от 98-100% на ядро. С логическите не е така и на практика при 80% натоварване на едно ядро, може да се  говори за ограничение от страна на процесора. Все пак зависи и от играта, защото примерно Crysis 3  е много добре оптимизирана  за осемте нишки, макар че когато излезе трая игра четох, че всъщност е оптимизирана за 7.  Та и затова  подобни натоварвания водят до спъване на видеокартата. Отделно може да има влияние и на паметта, която в случая е DDR 3 на 1700 MHz  при CL9. да добавя и оптимизацията на самата игра от страна на разработчиците. Аз не случайно споменах,  че според един колега тук, тая игра върви много добре вече и на АМД карти. Тоест, когато съм правил теста с Ксеона, версията на играта е била малко по-стара. Не съм се занимавал да сравнявам как е положението при последната версия на играта, а и Xeon-а вече не е при мен. Подобни изъзици имаше и при Race Room , но там натоварванията бяха фрапиращо по-малки. Видеото под 50%, еднмо от  ядрата на процесора 70-80, другите 3 наникъде. С последната версия на играта, излязла преди 10 дена ( а самата игра е поне на 3 години вече), видеото почна да се товари два пъти повече, като кадрите скочиха два пъти. Само че оптимизацията вече е за повече ядра, та от там и повечето кадри и по-малкото спъване. НО пак казвам, 80% натоварване на ядро при процесор с HT  може да се смята, че вече ограничението от  процесора е започнаяло. Направих си експеримент и как е с две ядра на Xeon  с включен HT. Там натоварването на едно от ядрата е още по-голямо и  дори минава 90%, като кадрите в същото време са много по-малко. Правил съм тестове и с проимяна на честотата на процесора, въпреки че той се товари както правилно забеляза, на 70-80%. Честотата на процесора влияе и кадрите се увеличават или намаляват пропорционално, в зависимост  дали се клоква или даунклоква. Разбира се, ако разработчика оптимизира играта още повече, тия приказки за  процесора може да отпаднат.  Всъщност, в момента почвам един проект, в който ще засегна всички рейсъри, а след това и други игри. Когато е готов, ще го покажа. Стига все още да съм в тоя  форум, че тук нищо не се знае до последната секунда. 

преди 14 часа, julienalexandrov написа:

Здравей . Не писах два дена, че от работа не ми остава време.
Ами за сравнението, търсех резултати от тестове с по-скъпите процесори, просто да видя дали си заслужава повечето пари и просто тях намерих.

Е те това най-много натежава на везните при вземането на решение, така че вече окончателно съм решил  i7 и сокет 1151

За клипчетата търсех из тубата просто да видя толкова ли е фрапираща разликата в кадрите. В смисъл дали има някаква вероятност да се мине по-ниско, ама като чета май няма да стане с икономии.

А и това за ОС.
Понеже чета тука че геймърите играели под Steam. Тя по-подходяща ли е за игри, 

че не са ми много ясни нещата или да си стоя на Win.

Една добра новина за теб. И за мен също де. DIRT Rally си пооптимизираха играта и сега вече включването на advanced  blending  не води до голям спад в кадрите. Всъщност води, но като цяло кадрите са повече. Не знам как са го постигнали, може просто да са орязали графичните настройки, както това направиха при Dying Light  за да не се товари много процесора. Там просто за 100% далечина на видимост поставиха 60% и я преименуваха на 100%. Така картината стана по-гадна ( като за 60%), но пък кадрите скочиха :)

Иначе добре си се насочил към i7. Ако не те  затруднява, вземай направо i7 6700K. Съвсем малко по-скъп е от i7 6700, Но с 4 ядра работи на 4 gHz  вместо на 3.7 GHz. Това са 7-8%. Дори да не клокваш, си на далавера.

ПП: Относно ОС си нямам на идея, дали Steam  върши добра работа. Все пак аз съм доволен от Win 10, Поне докато тръгне  нормално играта. А те при мен не тръгваха нормално , защото имаха проблеми с MSI Afterburner. Вчера обаче пуснаха ъпдейт на Riva Tuner  и всичко заспа. Вече няма крашове заради MSI Afterburner  при старт на игрите. Някои от тях просто крашваха, ако е включен Riva Tuner  с неподходящи настройки.  А ако питаш, какво толкова съм се хванал за тоя Riva Tuner...ще кажа, че го ползвам първо за мониторинг и второ, което е по-важно, да ограничавам кадрите при някои игри. Това понякога води до по-гладка вертикална синхронизация. Затова примерно настройвам ограничение от 60, 61 или 62  fps  за дадена игра, включвам вертикалната синхронизация и ако преди това е имало микронасичания, то сегта изчезват. Не важи за всички игри, но при доста върши работа. 

ПП2: И още нещо за натоварванията на процесора при двата клипа. Виждате, че и двата  процесора всъщност спъват видеокартата. I7 6700K  също достига натоварване на едно от ядрата малко над 70%, а видеокартата в същото време не е натоварена максимално. само че кадрите са много повеече. Голяма е разликата и в честотите на процесорите - 1 GHz, както и в архитектурата. А тук имаме и DDR4  на 2700 MHz. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване