Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте !

Макар и питането ми да е елементарно, темата ми да е по-скоро за енергетичен раздел, който в този форум няма, затова ще я пиша тук, надявам се да нямате нищо против.

Има ли някаква причина стопяемите бушони които се слагат в блок да са по-малки  от автоматичните ?

Малките жилищни блокове в моя град са с 250А автоматични предпазители, като преди тях има 100А стопяеми бавнодействащи ? Каква е причината за това ? Не трябва ли по-скоро да е обратното ? Какъв е смисъла да изгорят стопяемите и трудносменящите се преди да падне автоматичния ? Аз принципно си знам че стопяемите се слагат за допълнителна сигурност, ако автоматичният не падне или ако токът на късо съединение е огромен или твърде голям, и автоматичният не го  хване.

На един друг блок също има 150А стопяеми и след тях два автоматични 250А един след друг.

Каква е целта на това нещо ? Има ли нещо което да не знам, и да е причината да сложат 100А стопяеми преди 250А автоматичен ?

Благодаря предварително ! Съвсем от интерес питам, не че ще пипам или сменям нещо. Ама съм хвърлил поглед на таблата, не си измислям нищо, така е, нито съм трол.

Редактирано от Tanaz_we (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

преди 1 час, Tanaz_we написа:

Здравейте !

Макар и питането ми да е елементарно, темата ми да е по-скоро за енергетичен раздел, който в този форум няма, затова ще я пиша тук, надявам се да нямате нищо против.

Има ли някаква причина стопяемите бушони които се слагат в блок да са по-малки  от автоматичните ?

Малките жилищни блокове в моя град са с 250А автоматични предпазители, като преди тях има 100А стопяеми бавнодействащи ? Каква е причината за това ? Не трябва ли по-скоро да е обратното ? Какъв е смисъла да изгорят стопяемите и трудносменящите се преди да падне автоматичния ? Аз принципно си знам че стопяемите се слагат за допълнителна сигурност, ако автоматичният не падне или ако токът на късо съединение е огромен или твърде голям, и автоматичният не го  хване.

На един друг блок също има 150А стопяеми и след тях два автоматични 250А един след друг.

Каква е целта на това нещо ? Има ли нещо което да не знам, и да е причината да сложат 100А стопяеми преди 250А автоматичен ?

Благодаря предварително ! Съвсем от интерес питам, не че ще пипам или сменям нещо. Ама съм хвърлил поглед на таблата, не си измислям нищо, така е, нито съм трол.

Причината е много проста и не е до бързодействие, а до начин на работа на и със съответния компонент.

Автомата в случая играе роля на прекъсвач - защото в него има дъгогасящи камери и може да комутира ток до посочената стойност.

Стопяеми предпазители нямаш право да махаш / слагаш под товар. Когато изгори някой - първо изключваш от автомата, подменяш изгорялата вложка и възстановяваш захранването от автомата.

Затова и апартаментните табла се правят със стопяеми за кръговете и автоматичен - главен.

Редактирано от jhoro (преглед на промените)
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 43 минути, jhoro написа:

Причината е много проста и не е до бързодействие, а до начин на работа на и със съответния компонент.

Автомата в случая играе роля на прекъсвач - защото в него има дъгогасящи камери и може да комутира ток до посочената стойност.

Стопяеми предпазители нямаш право да махаш / слагаш под товар. Когато изгори някой - първо изключваш от автомата, подменяш изгорялата вложка и възстановяваш захранването от автомата.

Затова и апартаментните табла се правят със стопяеми за кръговете и автоматичен - главен.

Това къде, че нещо не си много в час!!!!! Глупости, та глупости!

Масово в старите сгради, така нареченият "Главен бушон / предпазител" е стопяем! При апартаментните табла почити никой вече не използва стопяеми предпазители, а автоматични такива! При новото строителство се поставят изцяло автоматични предпазители и допълнителни защити! И да не е редно да сваляш и слагаш стопяем предпазител под товар, но когато се налага изолирането на даден абонат пр. прекъсване на ел. енергия за неплатени сметки, то и това се прави защото не може да изключиш тока на цял блок с главният прекъсвач! Защо този пример? Защото някога съм  работил към едно от ЕРП-тата!

За какви 2 последователни предпазителя говориш, то не разбирам! В главното табло понякога се поставят 2 т.е. преди електромер и след електромер! При модерното строителство предпазителя е само . Това ли е или говориш за съвсем друго! Не съм виждал подобно нещо! Да не говориш за силовите предпазители, които можеш да видиш най вече в общите табал на блока но не и по етажните табла! 

Защо разлика във стойностите! Ми, защото гамата от автоматични предпазители е по - тясна от към стойности и някой е решил да презапаси абонатите! Факт е и че има много автоматични предпазители уж на реномирани фирми, които създават проблеми. По - голям запас и няма проблеми, но това съвсем не е редно и професионално!

Редактирано от Black Power (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 15 минути, Black Power написа:

Това къде, че нещо не си много в час!!!!! Глупости, та глупости!

Глупости де - ама твоите.

Първо - ако си квалифициран и си работил нещо подобно - никога няма да кажеш "бушон"

Второ - стопяем предпазител (особено при по-големите стойности на тока) не се маха и срага под товар, защото на третото махане ще трябва да махаш и основата. Просто контактните пластини ще са се стопили. Освен това - ти говориш за винтови предпазители, макс 63 А - в случая става дума за ножови 100 А и 150 А

Трето - не може да нямаш предпазители преди и след мерене. Ако сменяш електромер - пак ли изключваш цялата сграда?

Четвърто - това че в момента новите ап. табла са изцяло с автомати е едно. Аз казах, че ако са със стопяеми предпазители - горния трябва да е автомат.

Една глупост повторена / направена 1000 пъти ... си остава глупост.

PS. За допълнителните (ДТЗ) защити не говорим в момента. Те пък изобщо не се съвместяват със стопяемите.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пичаги, говоря за предпазител на целия блок. Цялото електрозахранване на блок. Ще бъда по-ясен :

Първо фазовите жила влизат в ето такива предпазители :

product_large_52421.jpg

след това - в ето такъв автоматичен :

75337020_1_585x461_avtomatichen-prekasva

Снимките са само примерни ! Реално тия които видях бяха по-различни. Ама пак подобни.

Въпросите ми са

100А предпазители не е ли малко дори за такъв малък блок ? Блока за който говоря е 5 етажен, 3 апартамента на етаж, 6 квадрата от етажно табло до апартаментно. Подчертавам, етажно. Това което гледам е на партерния етаж. 5 апартамента да карат на 100А предпазител от главното не е ли твърде малко ? Ами ако всичките карат с 63/50А главни на апартаментните табла и се натоварят ? Тогава няма ли твърде често да сменят главни предпазители ?

Има ли някаква причина която да не знам ?

Защо автоматичният след него е по-голям от стопяемия ? Не трябва ли да е обратното ? И защо толкова разлика ? Какъв е смисъла да замине 100А ножов преди въобще да трепне автоматичния ? И все да сменят ножови ? Не трябва ли поне да бъде 100А ножов --> 100А автоматичен ? Или 250А ножов --> 100А автоматичен ?

Ако се използва само за комутиращ елемент, защо просто не сложат един силов Шалтер Искра, които съм ги виждал на много стари табла. 150А шалтер на същите съм на 100% сигурен че има. За повече не знам. Но в случея без проблем е можело да сложат подобен. Чия идея е да сложат автоматичен и да го ползват само за комутиране, а дори не го "нагодят" да върши ролята и на предпазител, примерно да го сложат на една стойност със стопяемите.

Стопяемите стоят преди автоматичните !!! Не се бъркайте !

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Точно за бързодействие си е. Стопяемите (особено мощните) имат доста по-голям ток на изгаряне от номиналния им. Колко по-голям зависи от предпазителя.

Автоматичните винаги са доста по-бързи. Максимум 5 до 10 пъти номиналния ток (като може и по малко да е).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За мен няма причина на видимо поне 35 квадрата фазови проводници да сложат само 100А бушон. Нито блока "ще му дойде в повече" ако сложат по-голям, нито нищо. Не мога да си представя 5 апартамента да се държат от 100А предпазител. И след него 250А безполезен автоматичен. Който  единствено може да свърши работата на шалтер, когато се налага.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 минути, Tanaz_we написа:

100А предпазители не е ли малко дори за такъв малък блок ? Блока за който говоря е 5 етажен, 3 апартамента на етаж, 6 квадрата от етажно табло до апартаментно. Подчертавам, етажно. Това което гледам е на партерния етаж. 5 апартамента да карат на 100А предпазител от главното не е ли твърде малко ? Ами ако всичките карат с 63/50А главни на апартаментните табла и се натоварят ? Тогава няма ли твърде често да сменят главни предпазители ?

Не - не са малко. Не забравяй коефициента на едновременност.

Ти казваш - 3 ап. на етаж. 3 х 10 = 30 kW, но при КЕ = 0,7 става 21 kW в етажното табло.
После - 5 етажа 5 х 21 = 105 kW х 0,7 = 73,5 kW. 73,5 / 230 = 319,6 А.  Пак са много, А.
А защо забравяш, че захранването в жилищата е монофазно, а на сградата е трифазно ? Значи тока в една фаза ще ти е 105 - 106 А, и то макс.

Тия апартаментни предпазители (63/50) бяха едно време - след 93 год ЕРП-тата слагат в етажните табла предпазител според предоставената мощност. Ако са ти отпуснали (и платил за) 6 kW - ще ти сложат 25/25, ако си та 10 kW - 63/32 или 63/40.

преди 24 минути, Tanaz_we написа:

Стопяемите стоят преди автоматичните !!! Не се бъркайте !

Какво значи преди? Откъде накъде гледаш, че да е "преди". Казва се - от вътрешната страна.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Какво се обяснявате? Главните са за да се предпази инфраструктурата на ЕРП. И да не се стопи таблото. Пред всеки електромер има автоматичен 32A. който съответствана масово разрешената за битови и малки фирмени консуматори 6KVA. (6KW). До електромера е собственост на ЕРП и отговорността е тяхна. След него си е абонатен проблем.

По принцип таблото е пломбирано, не е твоя собственост и не можеш да пипаш в него. Това, в което са електромерите.

Редактирано от Филипов (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Jhoro, не ме разбра правилно. Аз самият си писах "5 апартамента да се държат на 100А от главното". Блока има 15 апартамента, по 5 на фаза. Правилно съм се изразил !

Доста някак странно ми изглежда при положение че къщата ми е с 6 квадрата трифазен кабел от стълба и 63А трифазен бушон в таблото и в къщата, факта, че цял блок може да се държи на 100А трифазен предпазител.

Трябваше да снимам таблото, но съм на 100% сигурен че проводника е повече от 25 квадрата ! Виждал съм 25 кв.мм. сечение проводник, и този на блока който гледам е поне 35 на външен поглед. Може просто изолацията му да е дебела, не знам. Но не е имало никакъв проблем да сложат поне 150А, защо само с 100А са се задоволили ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А

Пичаги, говоря за предпазител на целия блок. Цялото електрозахранване на блок. 

Ахааа! Това вече е друго! Силовите предпазители! Друг съфорумник Филипов тук и малко по - горе описа за какво служат! 

Та, в по - старите сгради обекновенно второто устройство не е автоматичен предпазител, а обикновен прекъсвач (Шалтер), а в по тновите сгради се монтират мощни автоматични предпазители игрраещи и ролята на шалтер!  Предполагам си видял това -http://elsviat.ivel81.com/product_info.php?products_id=806

Ето и снимка 

https://www.google.bg/search?q=снимки+на+ел+табло+на+блок&client=aff-maxthon-maxthon4&hs=Pt9&affdom=maxthon.com&channel=t26&tbm=isch&imgil=8OddBJJzHe0jfM%3A%3BCwebwMXekKvEsM%3Bhttp%253A%252F%252Fgradski.org%252F64710%252Fel-tablo-edva-ne-izpepeli-blok%252F&source=iu&pf=m&fir=8OddBJJzHe0jfM%3A%2CCwebwMXekKvEsM%2C_&usg=__xfuAwh1EGAU0Y4P6m-PDf7c7yK4%3D&biw=1282&bih=888&ved=0ahUKEwij74DWkoTLAhXEECwKHV48AsUQyjcIOA&ei=JjXHVqPEFMShsAHe-IioDA#imgrc=R8VK-vXCcVyIoM%3A на стандартна подредба на ел. табло! Импровизации могат да се видят много и то в зависимост от способноста на техника, желанието му за работа и пр€ Новите табла присъщи за новите сгради са вече друга работа!

Редактирано от Black Power (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Цъ, в таблото което видях, беше точно обратното. Стопяемите преди автоматичния. Абсолютно на 100% сигурен съм. И проводника беше много по-дебел, между другото. Не знам тоя блок дето е от твоята снимка на колко години е и колко е голям като квадратура, жилища и т.н.

Значи, доколкото разбирам от Вас, автоматичния след стопяемите, е просто за да комутация.

А колкото до двата автоматични един след друг - така беше. В един друг блок, пак с разбит ключ на главното табло, го видях. Първо подземния проводник минава през ножовидните предпазители, след това през автоматичен...и след него пак в автоматичен !

Само един последен въпрос : Къде се заземява неутралния проводник ? Щото тия блокове които видях, нямат външни табла, а техните табла нулевия проводник е свързан директно към обща нула на таблото. Чак в трафопоста ли е заземена ? Няма начин. Къде тогава ? В разпределителната кутия ли ? Не се смейте, не знам !

Както и да е, радвам се все пак за участието Ви в темата Ви !

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

при мен е 63 ампера - долу в таблото

в нас има с стопяема влошка (главен) 50 ампера - и вече токовете кръгове са с автоматични от по 25 ампера

изключва ли са в таблото 63 амперовия и на токовите кръгове 25 анперовите - вече 11 годони стопяемия не се е стапял вече 6 пъти пропуска до 63 амперовия

Редактирано от Без умствен капацитет (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Само един последен въпрос : Къде се заземява неутралния проводник ? Щото тия блокове които видях, нямат външни табла, а техните табла нулевия проводник е свързан директно към обща нула на таблото. Чак в трафопоста ли е заземена ? Няма начин. Къде тогава ? В разпределителната кутия ли ?

Ти сега за кой проводник питаш - за нулевия N или за неутралния PE? или за PEN

Ето ти малко картинки. На руски са, но не са сложни - ще ти разбереш

Схема TN-C                                     Cхема системы TN-C

Cхема TN-S                                    Схема системы TN-S

Схема TN-C-S                                Схема системы TN-C-S

Схема ТТ                                        Cхема системы ТТ

Схема IT                                          схема система IT

Последните две вече почти не се използват, а при вас най-вероятно е първата - Схема TN-C

преди 2 часа, Tanaz_we написа:

Jhoro, не ме разбра правилно. Аз самият си писах "5 апартамента да се държат на 100А от главното". Блока има 15 апартамента, по 5 на фаза. Правилно съм се изразил !

Доста някак странно ми изглежда при положение че къщата ми е с 6 квадрата трифазен кабел от стълба и 63А трифазен бушон в таблото и в къщата, факта, че цял блок може да се държи на 100А трифазен предпазител.

И на мен ми се виждаш странно

Ремонтирана къща, отклоненията от разкл.кутии до контактите 2,5 кв.мм, магистралите до разкл.кутии - 4 кв.мм, от таблото навън - 6 кв.мм. А рекордомана - от стълба до къщата - 2,5 кв.мм. Ама си държеше. А в къщата имаше бая консуматори, вкл. работилница в приземния етаж (струг, фреза, ...)

Редактирано от jhoro (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Само един последен въпрос : Къде се заземява неутралния проводник ? 

В България се използват така наречените двупроводни схеми, където няма заземяване, а зануляване! Тази схема е стара и опасна в определени ситуации, но и най масова! В новите постройки се използват трипроводни схеми със заземяване! Заземяването се прави в специфични точки!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е, не де, имах предвид  нулевия проводник ! Нулевия проводник трябва задължително да е заземен в таблото на сградата или някъде в максимална близост до нея. В противен случей не ми се мисли колко потенциал ще има в нулата при натоварване, падове на напрежение и т.н.

Въпросът е че аз не виждам къде е заземен. Върви си директно към етажните табла. А в близост до блока никъде няма табло на EVN. Тогава къде остава ? В разклонителната кутия ли ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не, нулевият проводник не е заземен! Той е част от системата! За това и двупроводната система е опасна и са ставали бели т.е. когато отпадне 0  а контактите ви са занулени! Нека не се бърка зануляването със заземяването! Що се касае до фактическото изпълнение, то схемно 0 та може да бъде изведена като отделен проводник или шина представрляваща и кафеза на таблото!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добре, къде максимално близо е заземен ?

Май не се сещаш за какво говоря. Ако jhoro още има намерение да следи темата, нека ми отговори.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, Tanaz_we написа:

Добре, къде максимално близо е заземен ?

Ти си го казал - в трафопоста. Трансформатора е със заземен звезден център на страна ниско напрежение.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами ако трафопоста е далече, кво правим ?

Правя аналогия с наземните НН мрежи, където през два-три стълба нулата е пусната към земно. За да няма потенциал в нулата при натоварване или при асиметричен товар. Щеше ми се и на подземните инсталации да имаше такава благинка. А и от една страна ми се вижда крайно необходимо в близост или в нейното табло на сградата да се заземи нулата. Дори да е наблизо трафопоста, все пак това са излишни съпротивления на един много важен проводник и си представям при натоварване, особено асиметричен какво ще стане.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, Tanaz_we написа:

Ами ако трафопоста е далече, кво правим ?

Правя аналогия с наземните НН мрежи, където през два-три стълба нулата е пусната към земно. За да няма потенциал в нулата при натоварване или при асиметричен товар. Щеше ми се и на подземните инсталации да имаше такава благинка. А и от една страна ми се вижда крайно необходимо в близост или в нейното табло на сградата да се заземи нулата. Дори да е наблизо трафопоста, все пак това са излишни съпротивления на един много важен проводник и си представям при натоварване, особено асиметричен какво ще стане.

Първо - говориш не за "наземните мрежи НН", а за въздушни.

И второ - това може да стане, ако са на отделни жила трите фази и нулата. Напоследък обаче на много места се слага един четирижилен кабел с обан и за заземяване изобщо не може да става дума.

Виж на този стълб

56c76cec2f65b_Screenshot-19.02.2016-1927

как идва кабела и му е направена разделката.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е, не, смисъл, положеният проводник до един малък блок, примерно ако е с 35 кв.мм. сечение на фазовите проводници, ще бъде някъде с 16 кв.мм. на нулевия, но нулевия задължително си го има !  Няма как да го няма. И именно понеже в близост до блока ще се заземи нулевия, затова икономисват малко и от сечението му. Само колкото да има връзка с "истинската нула" от средната точка на трафа, а земното само за да се "намали" високото съпротивление по пътя ? Предполагам ? Или съм знаел глупости ?

Оф, ще се принудя да разпръсна цялото главно табло на етажа и хората от входа ще ме пребият. Ако не намеря отговор на въпросите си ! :D

Да, виждам вече много въздушни мрежи, вместо с алуминиевите въжета, да се правят с обикновен четирижилен кабел с изолация СВТ. Ама не разбирам какъв е проблема да го заземяват и какво по-различно е спрямо с "въжетата". Има ли някаква причина, която ги възпрепятства ?

Иначе много ти благодаря за инфото, приятел !

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако обърнеш внимание автоматичния предпазител е регулируем,тоест може да настроиш величината на тока.За стопяемия са нужни 8пъти по-голям ток за да изгори за 2секунди,ако е клас ТТ.Така,че нещата са долу-горе на кантар в настройките.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това го пропуснах, но не съм го забравил

преди 7 часа, ice_lion__01 написа:

Автоматичните винаги са доста по-бързи. Максимум 5 до 10 пъти номиналния ток (като може и по малко да е).

Казваш - "Автоматичните" - това за всички ли се отнася? С криви на изключване B, C, D ?

И да ви напомня - в техническата литература и документация се говори за Автоматични прекъсвачи, не за предпазители.

И след всичко казано, да погледна и от друга гледна точка

преди 10 часа, Tanaz_we написа:

Макар и питането ми да е елементарно ...
Каква е целта на това нещо ?

В България - понякога - истината е ... накъде там и отговора е също толкова елементарен. Просто това са имали в момента - не е по-лошо, по добро е - и това са сложили.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.