Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте, много съм бос по темата, трябва ми инфо, искам да си прекарам ток на лозето, но ми предлагат само варианта за ток за помпа за кладенец, май някви 16 ампера казаха, та въпроса ми е, с толкова ако са наложи една ел.печка да пусна за вечерта например ще стане ли, или ще пада предпазителя непрекъснато , и ако някой знае как го поставят въпросния,  дали ще имам достъп да го вдигам като падне, или ще си вися без ток докато дойдат да го оправят, ако е в заключено табло...Извинявам се за тъпите въпроси, ама от тия от ЕОН инф. никаква не можеш да получиш като хората, пък има приказка: "С питане и до Цариград...".

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

16 aмпера стигат за една печка.Предпазител се слага задължително,преди обекта който ще използваш.Достъп до него  ще имаш.

Редактирано от Димитър 59 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

16А е смешно. Не стига за нищо друго, освен Раховец и телевизор. Искай партида минимум 6kW. Под нея няма и не знам как по дяволите са ти предложили 16А, като трябва да са 40А.
Нещо те пързалят. Кажи и колко пари ти искат. Защото 6kW партида беше нещо като 400лв.

Редактирано от simtech (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами около 450 лв. и регистрация в дирекция "водни басейни", с някава жена говорих, фронт офис ли им  е, не знам какво точно се води...да не би пък аз нещо да съм объркал ...а с тези 6kW  горе-долу какво може да се поддържа, да не е само помпата, че то толкова пари за това само...?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Както е казал народа-По-добре ти да прекараш тока,не тока да прекара тебе.И си вземи шнайдерска апаратура.Не е реклама.Рекламациите са по-малко от тази фирма.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 28 минути, Toni Sens написа:

Ами около 450 лв. и регистрация в дирекция "водни басейни", с някава жена говорих, фронт офис ли им  е, не знам какво точно се води...да не би пък аз нещо да съм объркал ...а с тези 6kW  горе-долу какво може да се поддържа, да не е само помпата, че то толкова пари за това само...?

Моля? Ква регистрация? До 10 кубични метра за битови нужди не подлежат на регулиране.
450лв са 6kW партида. Нещо се опитват да те прецакат. Няма партида 3.5kW.
Я вземи намери някой по-компетентен и то на живо! Опитват се да те минат, според мен!

преди 19 минути, _nib_ написа:

Както е казал народа-По-добре ти да прекараш тока,не тока да прекара тебе.И си вземи шнайдерска апаратура.Не е реклама.Рекламациите са по-малко от тази фирма.

От кои бе, чиляк? ABB, Siemens, General Electric, Chint, Eaton(Moeller)?

Редактирано от simtech (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами така казаха - или разрешително за строеж /ама от общината не го дават, не можело...пък всичко там застроено/, или документ от "водни басейни", за да имали основание за прекарване...на луд ще ме направят, хем си плащаш, хем с половин уста казват какво искат, накрая пак ще изникнат един куп документи още...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Момчета прави сте, ама имате и пропуски:

1. E-on ги няма от бая време - на тяхно място са Енерго про.
  2. Напрежението в България (и целия ЕС) като стандарт още по-отдавна е 230 V.
  3. Таксата за откриване на партида е 444 лева. Но - когато става дума за "... до 25 метра от последния стълб." Ако разстоянието до лозето е по-голямо - ще си доплатите за кабела.

Предпазител 16 А пак  е добре, виждал съм - за подобен спомагателен имот - в касетата бяха сложили 6 А.
При заявена по-висока мощност (и платена по-голяма такса) - ще сложат и по-голям предпазител.

Цитат

ЦЕНИ ЗА ПРИСЪЕДИНЯВАНЕ

Цени за присъединяване на обекти на потребители към електропреносната и електроразпределителната мрежа
Група потребители Присъединявана мощност (кВт) Цена
За дължина на захранващото трасе до 25 м (лв.) За един допълнителен метър дължина на захранващото трасе над 25 м (лв./м)
1 до 6 444 не се дължи
2 от 7 до 15 696 не се дължи
3 от 16 до 50 2 316 26
4 от 51 до 100 5 880 40
5 от 101 до 200 9 600 40
6 от 201 до 400 21 360 59
7 над 400 индивидуален проект
Редактирано от jhoro (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имам опит с EVN може да се прекара "времянка" искат само документ за собственост на парцела.

В удобно за тях табло ти монтират електромер слагат предпазител (шалтер/бушон) обикновено голям за да не ги разкарваш ако "падне" има и втори на вратата на таблото до който имаш достъп и от там нататък се спасяваш сам, копаеш вдигаш стълбове ако е нужно полагаш си кабела и т.н 

Хич не им пука дори да си на километър от таблото.... удоволствието излиза към 800лв. без цената на кабелите и труда след таблото.

Когато е времянка няма нощна тарифа.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 26 минути, Toni Sens написа:

Ами така казаха - или разрешително за строеж /ама от общината не го дават, не можело...пък всичко там застроено/, или документ от "водни басейни", за да имали основание за прекарване...на луд ще ме направят, хем си плащаш, хем с половин уста казват какво искат, накрая пак ще изникнат един куп документи още...

А как да ти дадат - вероятно въпросния полигон не е в регулация.
Отиваш при главния архитект на Общината и ще искаш да си изградиш второстепенна постройка от допълващото застрояване (тип барака) - съгласно чл. 41, ал.2 и следващите от ЗУТ.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, не е в регулация, за съжаление от общината отказаха разрешително дори и за барака /аз за такава и исках/, в момента били "замразили" всичко, докога-не се знае, затова и се навих на варианта с ток за помпа, в енергото ми го предложиха, само дето  нищо не казаха за по-висока мощност ( благодаря за таблицата), ще се опитам да ги "изврънкам" за максималната, която дадат, така и така ще се плаща...иначе кутия имат на самата ми ограда, като ми продаваха мястото, продавачите казваха: "Ето я кутията, нямаш проблеми с енергото, за нула бройки прекарват...", да, ама не...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Второстепенна постройка без разрешителни може да се построи само ако има основна сграда, узаконена.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, lupis написа:

Второстепенна постройка без разрешителни може да се построи само ако има основна сграда, узаконена.

Каквато и да е постройка без разрешение за строеж се нарича ... незаконно строителство. Същото е забранено - изцяло, даже си има отделна глава в ЗУТ - "Глава двадесет и първа. НЕДОПУСКАНЕ И ОТСТРАНЯВАНЕ НА НЕЗАКОННО СТРОИТЕЛСТВО"

Незаконно строитерство не се узаконява, а се премахва.

@Toni Sens - при теб има ситуацията на Чл. 12, ал. 3

Цитат

Чл. 12. (1) Застрояване по смисъла на този закон е разполагането и изграждането на сгради, постройки, мрежи и съоръжения в поземлени имоти.

(3) Без промяна на предназначението в поземлените имоти по чл. 8, т. 2, 3 и 4 се допуска застрояване на обекти, чиито функции са съвместими с предназначението на имотите, при спазване на действащата нормативна уредба и въз основа на подробен устройствен план или виза за проектиране, издадена от главния архитект на общината.
Чл. 8. Конкретното предназначение на поземлените имоти се определя с подробния устройствен план и може да бъде:
2. в земеделски територии - за обработваеми земи (ниви, овощни и зеленчукови градини, лозя, ливади и други) и необработваеми земи (пасища, скатове, дерета, оврази и други);
Вероятно за този територия няма изготвен ПУП и от общината затова стопират всичко.

Чета им изискванията на тия, от Енерго про - изобщо не се коментира варианта за присъединяване на земеделска територия (лозе). Искат или "скица-виза за проектиране" или "скица-виза за смяна на предназначението".
Ти им обясни, че нито ще сменяш предназначение, нито ще строиш (в момента) - просто искаш захранване в имота.
Едва ли ще откажат ... да ти вземат парите.
Редактирано от jhoro (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мда, не бях точен. Имах предвид, че за второстепенни постройки не се изискват проекти, а само разрешение за строеж, като такова може да бъде издадено само ако има основна постройка. След като няма основна постройка,  няма как да му издадат разрешение за второстепенна постройка. Вариант е да иска разрешение за поставяне на временна постройка от типа на фургон- за енергото и това е достатъчно основание да му пуснат ток.

Редактирано от lupis (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма такива строежи, за които не се изисква проект.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами това как го разбираш:  

Цитат
Чл. 147. (1) (Доп. - ДВ, бр. 65 от 2003 г.) Не се изисква одобряване на инвестиционни проекти за издаване на разрешение за строеж за:
1. (изм. - ДВ, бр. 65 от 2003 г.) стопански постройки със селскостопанско предназначение и строежите от допълващото застрояване по чл. 44 и по чл. 46, ал. 1, освен ако с решение на общинския съвет е предвидено друго;
Цитат

Чл. 153. (1) (Изм. - ДВ, бр. 65 от 2003 г.) В случаите, когато не се изисква одобряване на инвестиционен проект, разрешение за строеж се издава само въз основа на искането за разрешение и документ за собственост, за учредено право на строеж или за право да се строи в чужд имот по силата на специален закон. В разрешението за строеж се вписват видовете строителни и монтажни работи, които ще бъдат изпълнени. За постройки и съоръжения по чл. 147, ал. 1 към разрешението за строеж се прилага ситуационна скица с обозначени линии на застрояване, разстояния и височини.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, lupis написа:

Ами това как го разбираш: ...

Щом пише "Не се изисква одобряване на инвестиционни проекти ..." - това означава, че проектната документация не се носи в Общината за одобряване, а не че не се изготвя.

Това ти го казвам, като проектант с Пълна проектантска правоспособност.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз не съм казал, че не се изготвя, а че не се изисква. Мисля, че има разлика между двете. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И кой по-точно не го "изисква" - възложителя, изпълнителя (строителя), авторския надзор, ДНСК - кой ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 13 Март 2016 г. at 13:48, jhoro написа:

Отиваш при главния архитект на Общината и ще искаш да си изградиш второстепенна постройка от допълващото застрояване (тип барака) - съгласно чл. 41, ал.2 и следващите от ЗУТ.

Аз не съм проектант, но това, което пишеш тук мисля, че не може да стане, защото както писах вече няма построена основна постройка. Може да иска само разрешение за поставяне на преместваем обект.

преди 8 минути, jhoro написа:

И кой по-точно не го "изисква" - възложителя, изпълнителя (строителя), авторския надзор, ДНСК - кой ?

Въпросът е да се получи разрешение за строеж- В случаите, когато не се изисква одобряване на инвестиционен проект, разрешение за строеж се издава само въз основа на искането за разрешение и документ за собственост, за учредено право на строеж или за право да се строи в чужд имот по силата на специален закон. В разрешението за строеж се вписват видовете строителни и монтажни работи, които ще бъдат изпълнени.  След получаване на разрешението човекът го представя на енергото, за да му прекарат ток. Точка . Не му трябва проект, изпълните, подизпълнител и т.н. Но в случая няма как да стане, както установих по- горе.

ПП. Доколкото знам, за 5 категория няма строителен контрол задължително.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Много се бъркаш от думите "основно" и "застрояване", особенно когато са една до друга. Чети:

Цитат

Чл. 7. (1) Според основното им предназначение, определено с концепциите и схемите за пространствено развитие и общите устройствени планове, териториите в страната са: урбанизирани територии (населени места и селищни образувания), земеделски територии, горски територии, защитени територии, нарушени територии за възстановяване, територии, заети от води и водни обекти, и територии на транспорта.

В случая има земеделска територия (лозе), която (предполагам) не е урбанизирана и вкарана в регулация, за която най-вероятно няма ПУП и е ПИ, а не УПИ.

Цитат

Чл. 20. (1) Застрояването в урегулираните поземлени имоти е основно и допълващо.
(2) Основното застрояване съответства на конкретното предназначение на имотите съгласно чл. 8, определено с подробния устройствен план.
(3) Застрояването със спомагателни, стопански, обслужващи и второстепенни постройки допълва основното застрояване в урегулираните поземлени имоти.

В случая - макар, че изобщо не е постройка - основното са лозовите насаждения. Кое точно определение от изброените в ал.3 ще си избереш - но едно постройка ще допълва и изграждането става съгласно

Цитат

Чл. 12. (3) Без промяна на предназначението в поземлените имоти по чл. 8, т. 2, 3 и 4 се допуска застрояване на обекти, чиито функции са съвместими с предназначението на имотите, при спазване на действащата нормативна уредба и въз основа на подробен устройствен план или виза за проектиране, издадена от главния архитект на общината.

И трябва да се има предвид и

Цитат

Застрояване в неурегулирани територии

Чл. 60. (2) Застрояването се разрешава, когато за обектите са осигурени водоснабдяване и електрозахранване, както и транспортен достъп.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Възможно и да е така, но..

Цитат

Чл. 20. (1) Застрояването в урегулираните поземлени имоти е основно и допълващо. 
(2) Основното застрояване съответства на конкретното предназначение на имотите съгласно чл. 8, определено с подробния устройствен план. 
(3) Застрояването със спомагателни, стопански, обслужващи и второстепенни постройки допълва основното застрояване в урегулираните поземлени имоти

Цитираш член, който се отнася за УПИ, а доколкото знам , не може да се строи върху земеделска земя, без да се промени предназначението и поне на част от нея. А лозите да ги приравняваш към постройките... си е за бисерите.

А и дори да може да се строи, пътят е дълъг и сложен, ако още на авторът му актуално питането, най- лесно става с временен преместваем обект.. всичко друго го вкарва в дълга борба с бюрокрацията, която при всяка община си има разновидностите.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, lupis написа:

Цитираш член, който се отнася за УПИ, а доколкото знам , не може да се строи върху земеделска земя, без да се промени предназначението и поне на част от нея. А лозите да ги приравняваш към постройките... си е за бисерите.

Затова съм ти сложил Чл. 12. (3) и Чл. 59 (2). Пак ти казвам - застрояване не е само сгради

Цитат

Чл. 12. (1) Застрояване по смисъла на този закон е разполагането и изграждането на сгради, постройки, мрежи и съоръжения в поземлени имоти.

вкл. и дълготрайни насаждения.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.