Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

публикувано (редактирано)

Здравейте, компютъра ми е купен 2014г. чисто нов, само видеокартата е купена отделно (2016г.)  и тази година стана изведнъж бавен. Чакам около 3-4сек. да отвори браузъра, във Battlefield 3 FPS-a падна изведнъж на около 50fps и не се променя, дори като променя настройките. Пускам му Дефрагментация, CCleaner, Clean Master и никаква ''файда'' от тях, всичко си остава така... Някакви решения на проблема? Благодаря предварително!

Редактирано от wASSabi (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Възможности:

1/ Проблем с прозиводителността заради прегряване. Това може да се провери с програма AIDA 64 и стрес тест. В Гугъл има достатъчно инфо как да го ползвате. Ако е това просто се почиства.

2/ Хардуерен проблем. Може би хард диска. Това е по-малко вероятно, но възможно все пак. С програмата HD Tune може да се направи елементарна проверка от неспециалист. Също в Гугъл може да видите всички тестове. Трябва ви най-вече този от таб-а Health с премахната отметка Quick Scan. Ще отнеме 2-3 часа. Може и по-дълго, ако е проблемен хард-а.

3/ Най-вероятно системата ви е инфектирана. Има доста гадинки, които заобикалят антивирусните програми. Във форумите на Kaldata има раздел Софтуер, където има под форум за Антивирусна защита. Там има една тема, която дава базови инструкции как да се действа. Казва се "Системата ми е инфектирана, какво да правя?". Или нещо в този дух. Ако написаното в тази тема не ви помогне. Може да потърсите помощ каато пуснете своя тема в антивирусния раздел. Съответно ви съветвам да започнете от точка 3. Проверете за вируси и ако проблема продължава се върнете в тази част на форума, където заедно със съфорумниците ще ви помогнем, ако проблема е хардуерен.

Успех :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

От тези които Алф изброи най-вероятно е 1/... сигурно не си го чистил от сумати време и поради тази причина CPU-то не се охлажда добре примерно и самия процесор си има дадени граници, примерно 100 градуса. Стигнеш ли 100 градуса се получава така наречения "thermal throttling" - автоматично се забавя работата на процесора и от 3.6 ghz отиваш на 0.8 :D преди седмица го имах същият проблем изчистиха ми го и после си работеше нормално.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Абе не е така. Настолните компютри Tjunction им е около 70 градуса. Та директно ще го изхвърля със сини екрани. Рядко настолен компютър със сравнително модерен процесор ще се държи чак толкова бавно при обикновено прегряване. Това не е лаптоп. ;)

За това смятам, че е точно вирус. Още повече - "стана изведнъж бавен". Ако е прегряване постепенно ще почнат да се проявават проблемите. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Компютъра беше почистен преди месец от праха, температурите ги наблюдавам с HWMonitor и те са (в момента) min - 65 C max - 85 C, отворил съм само браузър (2 таба). Обмилсмям да си купя Arctic Cooling Freezer Pro 7 rev 2.0, но ще проверя и другите предполагания.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Трябва да са не повече от 35 при нормална работа. Под товар около 50 градуса е нормално. Не знам фабричните охладители на АМД да са толкова лоши. 

Не знам защо първият път не забелязах, какво ви е захранването. Оставам на мнение, че трябва да проверите за вируси, но след като следите температурите и са между 65 и 85, това говори за:

1/ Дефект в захранването или в дъното причинен от захранването.

2/ Вирус, който товари страшно много процесора (това пак не обяснява защо температурите минават 60 градуса).

При това положение, не мога да ви помогна повече. Най-добре изчакайте друг съфорумник, който се занимава професионално с отремонтиране на компютри, а още по-добре директно отивайте в сервиз.

Само за справка. Това е качествено захранване (или поне в сравнение с вашето). Тия 20-30 левови бомбички много често причиняват страшни главоболия. Захранването на практика е една от най-важните части на компютъра, тъй като неизправност в него, може да доведе до счупени твърд дискове, изгорели дъна, прегрявания, сини екрани без видима причина. Ето една статия по въпроса.

П.С. Хубавите захранвания имат повече реални ватове. Например 430 ватово захранване, може да даде 400 вата на системата, докато безименните обикновено са максимум 60-70% КПД, а често и под 50%. Примерно на лепенката пише 600, а реално е 250-300. 

Вашата система има консумация до 250 вата максимум, та не ви трябва захранване с повече от 400-450, освен ако не планирате ъпгрейди. Ама то с тая платформа, която имате и ъпгрейд не можете да направите хубав. 

Успех желая :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Игнатов написа:

Вашата система има консумация до 250 вата максимум, та не ви трябва захранване с повече от 400-450, освен ако не планирате ъпгрейди. Ама то с тая платформа, която имате и ъпгрейд не можете да направите хубав. 

Единственият ъпгрейд който ще бъде е да се добави една плочка рам същата като моята.

През нощта ще пусна Malwarebytes.

h,g.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мда, така като гледам няма товар върху процесора, така че проблема с компютъра е от хардуерно естество.Сам ли сте извършвал почистването от прах? Възможно е охладителя да не е закрепен добре. Захранването остава възможност да е проблемно.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Почистването сам го направих, със компресор за въздух. Не съм вадил или отключвал охлаждането на процесора.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 34 минути, Игнатов написа:

Сам ли сте извършвал почистването от прах? Възможно е охладителя да не е закрепен добре.

Възможно е също радиатора да не е почистен добре. Сменяна ли е пастата?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Щом не е разкачван охладителя, остава термопастата. Може да е някаква евтина и да се е спекла съвсем.

Имам въпрос. Когато температурата на процесора е висока според програмата, пипнете внимателно охладителя на процесора и вижте дали и колко е топъл. Ако температурата на процесора е наистина толкова висока, охладителя трябва да пари.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Игнатов написа:

Захранването остава възможност да е проблемно.

Захранването със сигурност е проблемно ако е това от подписа му но няма да направи машината по-бавна (за рестарти не е ставало дума).

Но с времето се появяват надути кондензатори по-дъното а и харда се скапва та проблема ще е другаде въпреки че причинителя ще е захранването.

Дъното трябва да се огледа на око а харда може да се провери с HDTune (да се обърне специално внимание на Speed Map).

Редактирано от Roujin Z (преглед на промените)
  • Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Спомних си за един случай тук във форума, при който процесор прегряваше и уж се установи, че проблема е захранването. Такъв ми е спомена.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не се чисти само с компресор за въздух.

Не е сменяна термо паста ми направи впечатление.

Имам 11 годишна десктоп система без смяна на термо паста до момента и все още функционира и не прегрява.

Не знам каква са сложили но не е мръднала термопастата.

Почиствал съм го но никога не съм сменял термопаста.

На десетата година му изгоря захранването. Просто го смених.

Не знам какви са тенденциите при новите поколения десктопи.

Понеже не съм докосвал реален и не съм трабълшутвал.

Но прави впечатление че при новите поколения се иска сериозно изправно и надеждно охлаждане, съответно това без смяна на термопаста при новите поколения ми се струва че не може, понеже товарът и производителността тук е много по голяма а високите температури са тенденция под товар.

Хардиск с HDD Tune не знам колко добре се тества. Най добре е софтуер от производителя на твърдият диск. За всеки случай аз съветвам да се пуснат няколко теста с различни тулове.

HDD Regenerator Бут версията.

По принцип тези забавяния са характерни при проблем с хард диска.

Да се тестват и рам паметите.

По някога се оказва проблема на много кофти място.

Редактирано от Tanner Foost Foust (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това показва HDD Tune като го пусна Бенчмарк-а ще го пусна през нощта ако е дълъг. 

jhrkdki.png

szdh.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Теста за проверка на секторите се пуска от Health, маха се отметка на quick.
Желателно е дисковото пространство да не е празно а да е запълнено.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това показва след пълен тест... Не виждам проблем.Добре, а ако сменя термопастата с Arctic MX-2 4g и проблема си остане? Тогава захранването ще е проблема? сткй.png.e4254c3b08096853dea9b13d62c8c5b8.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сега пусни отново пълния тест и като свърши цъкни на Speed Map и дай шот.

Първо обаче си изтегли HD Tune Pro 5.60.

пс. Ей това се търси - ayU7XVc.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз получих това

test2.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добре, то се е видяло, че термо пастата ще се сменя, но захранването ако трябва, то кое да избера Corsair VS450 или EVGA 430W 80PLUS?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Seasonic или EVGA с Корсар не се занимавай. 

SEASONIC SSR-430ST 

EVGA 430W 

пс. Всичко дето мяза на червено не е на добре. За харда ми е мисълта.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Има ли някакъв начин тези сектори да се поправят или не ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Такааа, компютъра се изключи по време на сърфиране. Пуснах го и докато зареди ОС и пак се изключи. Пускам го отново, зареди ОС и вентилатора като завъртя....пуснах веднага HWMonitor и какво видях - 120°-125°. Веднага изключих компютъра, махнах едната стена на кутията, пипнах радиатора на процесора...ОГЪН... Охладих всичко с малък обикновен стаен вентилатор докато радиатора не захладня. Стартирах компютъра, веднага погледнах температурите min - 59° max-80° current-70°. Мисля компютъра да не го включвам докато не взема ново захранване и термопаста или охлаждане за CPU.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 часа, wASSabi написа:

пипнах радиатора на процесора...ОГЪН

Това означава, че не е виновна пастата. Направи една снимка на охлаждането на процесора.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На картинката се вижда че имаш забаяне на твърдияг диск към края, там сякаш пада производителността.

Преди смяна на захранване има две неща които трябва да се направят, бих сложил само термо паста и бих проверил как са температурите, ако няма промяна бих сменил самото охлаждане радиатор и вентилатор. 

Това би трябвало окончателно да реши проблема с температурите.

Аз не мисля че има проблем в захранването, системата угасва заради високите температури.

А бавната работа на операционната система се дължи най вероятно заради твърдият диск. Файлова система, вируси и т.н.

Може да се преинсталира ОС-а и да се види как е.Трябва да се провери диска с друг софтуер. Трябва да се провери и рамът. ;)

Редактирано от Tanner Foost Foust (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.