Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте,

Имам няколко въпроса, свързани с българските торент сайтове и по-точно защо не ги закриват, както стана с kickass преди време и един друг огромен такъв сайт. Не, че искам да ги закрият, а просто ме интересува дали в България имаме някакво по-различно законодателство и не може да се вкара човек в затвора, заради такива сайтове ? :)

Предполагам, че звучи налудничаво, но просто се интересувах от чисто любопитство..

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Защото не искаме! Защото мнозина ги заклеймяват, но и всъщото време използват доста активно, та ако щеш дори и тези които пишат законите за авторските права! Не сме доживели още стандарта за да можем да си купуваме всичко! Закриването няма да е решение защото на мига ще се появи нова алтернатива!

• Харесва ми 5

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    току-що, Кумчо вълчооо написа:

Защото не искаме! Защото мнозина ги заклеймяват, но и всъщото време използват доста активно, та ако щеш дори и тези които пишат законите за авторските права! Не сме доживели още стандарта за да можем да си купуваме всичко! Закриването няма да е решение защото на мига ще се появи нова алтернатива!

Това е ясно, интересува ме дали например от САЩ могат да направят нещо на собствениците в България, тъй като знам, че от чужбина замундата не е достъпна... 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Здрасти. Това свободията кво не прави. Човек без работа - започва да мисли за глупости.

Ти сега да не се обидиш - това е принципно. Колкото до торент-сайтовете - нещата са горе-долу ясни и според много обстоятелства.

Самото съществуване не е нито незаконно, нито нарушаващо каквито и да е права и правила. Може да споделяш информация, която си е твоя.

В различните държави нещата са решени по различен начин - в Германия самото влизане в такъв сайт е лошо, във Великобритания - просто определени сайтове са блокирани, други не са.

преди 4 минути, Iskous написа:

Това е ясно, интересува ме дали например от САЩ могат да направят нещо на собствениците в България, тъй като знам, че от чужбина замундата не е достъпна... 

Какво да направят и на кого? Замунда (например) не се хоства в България. Още преди години - заедно с Арена, ги бяха преместили на щатски сървъри.

Торент сайта е място, където има инфо - как се намира основното инфо.

Редактирано от jhoro (преглед на промените)
    • Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 1 минута, Iskous написа:

Разбира се, че могат и естествено, че не бързат за никъде с тенденция никога да не направят! Защото комбинацията от мързел и небивала алчност на една доста малка група капиталисти не се харесва на никой друг. Първо трябва да си оправят вижданията, техническите възможности, отношението към клиентите и да поставят разумни цени. Пък тогава нека имат претенции.

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 7 минути, Кумчо вълчооо написа:

В България - не, но във САЩ някой може да бере ядове!

Да бе, да. И как?

Откакто въведоха и "магнитните линкове" - даже не е нужно да има координиращ сървър.

Ето един цитат по въпроса (за който се чуди). Цитата е от този блог.

Цитат

Какво е хеш сума? Всеки файл, може да бъде копиран, но е нужно някакво средство, за да се провери дали копието е идентично с оригинала. Тоест, дали не са възникнали дефекти в самият процес на копиране. За да се осъществи това е създаена процедура, пресмятаща определени стойности по файла(размер, име, офсет, n-20 bytes и т.н.), която генерира краен резултат – хеш сума. Тази хеш сума е уникален идентификатор за файла – оргинал ... Ето как изглежда една хеш сума:
    YNCKHTQCWBTRNJIV4WNAE52SJUQCZO5C
    Как ли изглежда магнитният линк? Ето:
    magnet:?xt=urn:sha1:YNCKHTQCWBTRNJIV4WNAE52SJUQCZO5C
    Както разбирате, самият протокол magnet е изключително простичък и зависи от вече съществуващите хеш суми за файловете.
    А как се използва това в протокола magnet? Лесно. Когато използвате протокола magnet, вие търсите определена хеш сума измежду другите потребители в мрежата. Когато намерите тази хеш сума, знаете, че сте намерили оригинал или правилно копие, на файла, който ви интересува. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Нека да ви обясня как стават нещата . Първо трябва да затворят торент сайтовете с ПОКАНИ . С какво са толкова специални а ? има ли платено съдържание НЕ . И там всичко е безплатно . С целия ми опит с торентите през годините съм разбрал , че всички торенти от замунда и арена идват от именно тези сайтове с покани . Няма да дойдат директно от студиото . Значи закона важи за музикални и тв сайтове а за торентите не важат така ли ? Не останаха вече бг музикални сайтове за споделяне аз тегля всичко от руски сайтове и бг музика качват там . Таа значи за тях важи закона а за замунда НЕ добреее  така да бъде . Аз вече рядко я използвам само да дръпна поредния турнир от кеча и това е . Вече по бТВ каналите и по диемите дават по нови филми и по хубави класики .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 2 минути, adersa написа:

Нека да ви обясня как стават нещата ...

Ти хубаво рече, че ще обясняваш - пък нищо (ново) не обясни.

При положение, че самите Майкрософт разчитат на p2p технологията при сваляне на Windows 10 ... Хем всички да имат достъп, хем да не си хабят сървърите.

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 1 час, jhoro написа:

Какво да направят и на кого? Замунда (например) не се хоства в България. Още преди години - заедно с Арена, ги бяха преместили на щатски сървъри.

Всъщност сървърите бяха релокирани в Холандия, точно защото холандското законодателство все още позволява на хостерите да не носят отговорност за хостнатите от тях сайтове, но да не изпадаме в подробности...

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Торент сайтовете защитават потребителя като му позволяват да опита предварително съдържанието, което иска да купи. Защото подмолните практики на умишлено манипулираните трейлъри и рекламирането на албум с 1-2 хубави песни е редова практика. Рецензиите се купуват и те. С цел да се подведе потребителят, а после да се разочарова. Вместо потребителят да получи котка в торба, той получава възможност да разбере струва ли си съдържанието и харесва ли му.
    По този начин се разделя плявата и посредственото от качествените интелектуални продукти. Компаниите, които произвеждат такива не искат такова нещо и за това се правиха опити да се прокарат редица цензуриращи и ограничаващи закони.
    Не на последно място - доказано е, че т.нар "пиратство" всъщност увеличава популярността на качествените продукти и техните продажби.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 58 минути, simtech написа:

Торент сайтовете защитават потребителя като му позволяват да опита предварително съдържанието, което иска да купи. Защото подмолните практики на умишлено манипулираните трейлъри и рекламирането на албум с 1-2 хубави песни е редова практика. Рецензиите се купуват и те. С цел да се подведе потребителят, а после да се разочарова. Вместо потребителят да получи котка в торба, той получава възможност да разбере струва ли си съдържанието и харесва ли му.
    По този начин се разделя плявата и посредственото от качествените интелектуални продукти. Компаниите, които произвеждат такива не искат такова нещо и за това се правиха опити да се прокарат редица цензуриращи и ограничаващи закони.
    Не на последно място - доказано е, че т.нар "пиратство" всъщност увеличава популярността на качествените продукти и техните продажби.

Това са просто оправдания - за самоуспокояване.

Има една много размита граница между притежаване за лично ползване и споделяне с такава идея и масово разпространяване за избягване на плащания. Нали затова не минаха нито ACTA, нито SOPA, нито PIPA. Основните противници на тези закони са фирмите, които уж са защитени.

Цитат

Сред противниците на лобисткия законопроект са Google, Facebook, Twitter, Фондация Уикимедия и много други - това за PIPA

Защо да тегля някакъв албум, че да го пробвам - нали има Youtube и още една камара сайтове.

Защо да тегля софтуер от торент сайт - като мога да си го изтегля от официалния сайт. Много производители на софтуер даже предлагат официално безплатна онлайн функционалност.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

При българските потребители не може и дума да се каже за кражба на интелектуална собственост по една много проста причина-всичко , което се сваля от такива сайтове на другия пазар струва толкова, че никой не би го купил. Кой би дал 79долара за програмка? След като не бихме купили, това ,което сваляме не е загуба за производителите.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 1 минута, jhoro написа:

Това са просто оправдания - за самоуспокояване.

Не са оправдания, а доказана и потвърдена информация. Мога да дам връзки и статистики, както дадох статии в другата тема, където коментира мой отговор - за британските шафрантии и негротата, наводнили Великобригания.
    В Youtube не можеш да намериш всякакво съдържание. Ако музика е възможно, то филми - няма начин.
    Защо да теглиш софтуер от торент? За да видиш дали ти върши работа. Защото производителите ограничават пробните версии до степен на неизползваемост, а безплатна онлайн функционалност - Хайде бе!
    Знаеш ли, че в последно време поне 3 филма, които щях да гледам на кино ги прегледах от торенти и разбрах, че са бози. А трейлърите им бяха "велики." Спестих близо 40лв от билети за бози, които нямаше да изгледам докрай, защото трейлърите яха умишлено поидвеждащи.
    Няма как да не добавя и че не всякакво съдържание го има налично навсякъде по света, което си е ограничаване на свободата на информацията. А има и съдържание, което е толкова старо, че не може да бъде намерено "легално", освен в архивите на някой, който го е качил от магнитната лента в Интернет.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 21 минути, B3M2W0 написа:

При българските потребители не може и дума да се каже за кражба на интелектуална собственост по една много проста причина-всичко , което се сваля от такива сайтове на другия пазар струва толкова, че никой не би го купил. Кой би дал 79 долара за програмка? След като не бихме купили - това, което сваляме - не е загуба за производителите.

79 долара били много - а как се дават по 3-4 хиляди ? А ?

Пример - новия AutoCAD 2017 -

Цитат

1 YEAR Enjoy a full year of access - the most cost-effective choice for longer-term projects - 2 420,00 €
    2 YEAR Ideal for businesses that want consistent long-term pricing. - 4 598,00 €
    3 YEAR Ideal for businesses that want consistent long-term pricing. - 6 534,00 €

Казваш "не е загуба" - но във финансовото право освен директни загуби (губиш нещо, което си имал) има и понянието "пропуснати ползи" - губиш възможността, да имаш нещо.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 2 часа, Iskous написа:

Здравейте,

Имам няколко въпроса, свързани с българските торент сайтове и по-точно защо не ги закриват, както стана с kickass преди време и един друг огромен такъв сайт. Не, че искам да ги закрият, а просто ме интересува дали в България имаме някакво по-различно законодателство и не може да се вкара човек в затвора, заради такива сайтове ? :)

Предполагам, че звучи налудничаво, но просто се интересувах от чисто любопитство..

Щото Господарите не са заповядали. В момента, в който се случи и няма да ги има.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 25 минути, jhoro написа:

Казваш "не е загуба" - но във финансовото право освен директни загуби (губиш нещо, което си имал) има и понянието "пропуснати ползи" - губиш възможността, да имаш нещо.

Като се замислиш кой ползва такива програми и предположиш какви заплати имат и с какво пари разполагат , би трябвало да се досетиш защо е такава цената .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 1 час, jhoro написа:

79 долара били много - а как се дават по 3-4 хиляди ? А ? Пример - новия AutoCAD 2017 - Казваш "не е загуба" - но във финансовото право освен директни загуби (губиш нещо, което си имал) има и понянието "пропуснати ползи" - губиш възможността, да имаш нещо.

Дай ми решение на проблема - В университета имах техническо чертане и документиране. Чертахме на Autocad. Проектните работи трябваше да бъдат на Autocad. Никой не предостави безплатно Autocad. С какво би трябвало например студентите и другите обучаващи се да направят проектите си? В цитираната от теб държава посочената цена на програмата е да речем половин месечна заплата. А тук е половин годишна заплата на човек със средна работна заплата.
    Технически погледнато, хората от компанията, създала Autocad печелят от пиратството по следният начин - Аз у дома на компютъра мога да имам каквото си искам, но ако искам да правя бизнес, трябва да съм легален. Ако не се науча, никога няма да правя бизнес, никога няма да съм легален, никога няма да им дам пари.
    Видя се с 10лв в джоба в Англия и стана важен.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Чудя се дали може да се намери решение на този конфликт. Продуцентските компании(държащи "авторските" права) искат да имат максимален контрол върху заглавията - ако може - върху всяко едно копие. Потребителите пък се дразнят от неща като DRM, триковете на Sony и Apple, заплашителните надписи в началото и края някои видеофайлове - това понякога има обратен ефект... От трета страна артистите, които фактически създават това съдържание също заслужават справедливо възнаграждение - според това доколко хората са харесали филма/музиката. Чел съм за групи, които си пускат албумите за свободно изтегляне и разчитат да се намерят достатъчно хора със съвест. Според мен това може да работи в отделни случаи - с т.нар. нишови групи. Тези, които излизат с аргумента, че така можеш да провериш качеството на игра/филм/албум преди да си го купиш - нека се замислят и поне пред себе си да признаят :) колко е вероятно средностатистическият Джо след като е изтеглил един албум/филм/игра и му е харесал - да хукне да го търси и да си го купи на физически носител. Дори и да има първоначално желание - ако е нещо, което го няма в близките молове(било защото е старо заглавие, или пък пазарът за страната е малък)? В САЩ и Западна европа освен много физически магазини, имат и онлайн-услуги. Чел съм, че и в Австралия в това отношение са доста зле нещата - филми, които излизат в куп страни на определена дата, там ако изобщо се появят е доста по-късно. Макар че при наличието на интернет това не би трябвало да се случва така...

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 45 минути, simtech написа:

Дай ми решение на проблема - В университета имах техническо чертане и документиране. Чертахме на Autocad. Проектните работи трябваше да бъдат на Autocad. Никой не предостави безплатно Autocad. С какво би трябвало например студентите и другите обучаващи се да направят проектите си? В цитираната от теб държава посочената цена на програмата е да речем половин месечна заплата. А тук е половин годишна заплата на човек със средна работна заплата.
    Технически погледнато, хората от компанията, създала Autocad печелят от пиратството по следният начин - Аз у дома на компютъра мога да имам каквото си искам, но ако искам да правя бизнес, трябва да съм легален. Ако не се науча, никога няма да правя бизнес, никога няма да съм легален, никога няма да им дам пари.

не си търсил

Education Community  GET FREE SOFTWARE

Цитат

Безплатeн Autodesk софтуер и/или базирани в облака услуги са обект на приемане и спазване на сроковете и условията на споразумението за лиценз на софтуер или условията за ползване , които съпътстват този софтуер или базирани в облака услуги. Софтуера и базираните в облака услуги, предмет на образователен лиценз, могат да се използват единствено за образователни цели.

Студентския безплатен лиценз важи 3 години.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 2 часа, jhoro написа:

не си търсил Education Community  GET FREE SOFTWARE Студентския безплатен лиценз важи 3 години.

Да, с 1000 ограничения и само ако от университета някой се е постарал да те впише, така че да можеш да го получиш.
    Какво не съм търсил, много ти се моля, хвана 10-те лева в джоба в Англия и се правиш вече на голям правист и велик мъж.
    Представи си, че дам 2000долара за софтуера, а той се оказва, че не ми върши работа. Ей са!
    Аман от дървени филоофи, които не знаят като че ли много добре как подвеждат компаниите да си купиш нещо и те лъжат, че върши работа.

Редактирано от simtech (преглед на промените)
    • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Има и още нещо. Купил си си диск с Уиндоус 8.1 за 200лв и на втория ден ти се развали компютъра. След ремонта вече нямаш Уиндоус, какво, пак ли да дам 200лв? Сайтове като Замунда помагат за справедливостта на сиромаха доста често. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

"Справедливост не съществува, съществувам само Аз." Смърт, Тери Пратчет

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 18 часа, jhoro написа:

Пропуснати ползи - ами то ако не можеш да си купиш за 79 долара, вероятността да си купиш за 2000 евро е къде по-малка.
     Към това да добавим и машина за 1500 евро и една камара умения. Между другото точно Аутодеск виеха по Блумбург, че не могли да си вдигнат печалбите /по-вероятно да са били на загуба/, но въпреки това се чудят как още да вдигнат цените.

преди 16 часа, sten90 написа:

Чудя се дали може да се намери решение на този конфликт. Продуцентските компании(държащи "авторските" права) искат да имат максимален контрол върху заглавията - ако може - върху всяко едно копие. Потребителите пък се дразнят от неща като DRM, триковете на Sony и Apple, заплашителните надписи в началото и края някои видеофайлове - това понякога има обратен ефект... От трета страна артистите, които фактически създават това съдържание също заслужават справедливо възнаграждение - според това доколко хората са харесали филма/музиката. Чел съм за групи, които си пускат албумите за свободно изтегляне и разчитат да се намерят достатъчно хора със съвест. Според мен това може да работи в отделни случаи - с т.нар. нишови групи. Тези, които излизат с аргумента, че така можеш да провериш качеството на игра/филм/албум преди да си го купиш - нека се замислят и поне пред себе си да признаят :) колко е вероятно средностатистическият Джо след като е изтеглил един албум/филм/игра и му е харесал - да хукне да го търси и да си го купи на физически носител. Дори и да има първоначално желание - ако е нещо, което го няма в близките молове(било защото е старо заглавие, или пък пазарът за страната е малък)? В САЩ и Западна европа освен много физически магазини, имат и онлайн-услуги. Чел съм, че и в Австралия в това отношение са доста зле нещата - филми, които излизат в куп страни на определена дата, там ако изобщо се появят е доста по-късно. Макар че при наличието на интернет това не би трябвало да се случва така...

Разбира се, може.
     И сега има сайтове, които продават без DRM и тяхното съдържание се пиратства, но въпреки това, смятам имат добри доходи. Виждал съм и такива за музика.

Просто, ако цената е нормална си губи смисъла да търсиш пиратско копие, което после да се чудиш колко е качествено. А дори може да пазят съдържанието за теб, така че няма много смисъл да го архивираш.

DRM не е нещо, което е вредно само по себе си. Проблемът е че се злоупотребява. Просто трябва на съдържание, което е по-старо от няколко години DRM да се премахва. Но те не го правят и това е сериозна пречка откъм използваемост.

Физическият носител трябва да е опционален, но не и основен. Иначе няма да се получи.

преди 48 минути, B3M2W0 написа:

Има и още нещо. Купил си си диск с Уиндоус 8.1 за 200лв и на втория ден ти се развали компютъра. След ремонта вече нямаш Уиндоус, какво, пак ли да дам 200лв? Сайтове като Замунда помагат за справедливостта на сиромаха доста често. 

Така е. За мен това е нелоялна търговска практика, която ЕС трябваше да забрани. Но не го правят заради големия брат.

Същото е със зарядните, където не е ясно кой е позволил съвместима техника да не се сработва, просто защото фирмите са в конкуренция. Би трябвало подобни продукти да са забранени за продаване в ЕС.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 5 часа, Melmak ® написа:

Пропуснати ползи - ами то ако не можеш да си купиш за 79 долара, вероятността да си купиш за 2000 евро е къде по-малка.
    Към това да добавим и машина за 1500 евро и една камара умения. Между другото точно Аутодеск виеха по Блумбург, че не могли да си вдигнат печалбите /по-вероятно да са били на загуба/, но въпреки това се чудят как още да вдигнат цените.

Ти ако им вярваш на всичко ... Не притесняйся - няма да останат гладни и без тези пари.

преди 6 часа, B3M2W0 написа:

Има и още нещо. Купил си си диск с Уиндоус 8.1 за 200 лв и на втория ден ти се развали компютъра. След ремонта вече нямаш Уиндоус, какво, пак ли да дам 200 лв? Сайтове като Замунда помагат за справедливостта на сиромаха доста често. 

Какво като ти се е повредила машината - нали продуктовия ключ си остава?

Сега направиха 10-ката да се активира въз основа на данните ти от акаунта.

Търсите си оправдания ...  май?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.