Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

публикувано (редактирано)

Четох, гледах и се обърках. Въпроса е за двупроводна дефектнотокова защита!  Та относно начина на свързване ясно, но нали е двупроводна т.е предполага се че е предвидена да работи на старите инсталации т.е. фаза, 0 и стандартно зануляване. Гледам клипчета и материали където се демонстрира работостпособност и лии неработоспособност. Объркан съм! Ако тази двупроводната е равностойна на тази - трипроводната, то за чиф е произведена въпросната двупроводна или е просто техничско различно изпълнена!???

Редактирано от Кумчо вълчооо (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

не ,трябва да е 3 проводна   ако се свърже  зануляване към земно  се задейства .

поне  така беше преди доста години  като се сбълсках за първи и последен път с  тази защита .

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 минути, Кумчо вълчооо написа:

Четох, гледах и се обърках. Въпроса е за двупроводна дефектнотокова защита!  Та относно начина на свързване ясно, но нали е двупроводна т.е предполага се че е предвидена да работи на старите инсталации т.е. фаза, 0 и стандартно зануляване. Гледам клипчета и материали където се демонстрира работостпособност и лии неработоспособност. Объркан съм! Ако тази двупроводната е равностойна на тази - трипроводната, то за чиф е произведена въпросната двупроводна или е просто техничско различно изпълнена!???

Слагай я и не се товари излишно.
Работи !

Редактирано от BMW Маниак (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, Yvan Sergeev написа:

не ,трябва да е 3 проводна   ако се свърже  зануляване към земно  се задейства .

Абсолютно така е, но нали при двупроводните няма земно т.е имаме фаза, нула и обикновенно зануляване!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дефектнотоковата защита постоянно ще изключва ако земята е включена преди дефектнотоковата. (т.е. известното зануляване, което нулата и земята в контакта са на едно вързани). Примерно ако само захранващия кабел към апартаментното табло е двупроводен (L и N), то тогава земния проводник можеш спокойно да вържеш на общата нула. (тогава ще е след дефектнотоковата) Надявам се си ме разбрал.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

в  по ранна точка е свързана двупроводната към три проводна това че ти си нямал кабел  не значи че в трафа са нямали кабел за трипроводна .

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, Yvan Sergeev написа:

:wink12: Аве не е баш така ама да не го обръщаме на училище. Хората де разбират и това им е работата са го измислили.

Сравнява се тока на входа и на изхода и при разлика повече от 30mA значи има пробив и се задейства.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 минути, BMW Маниак написа:

Слагай я и не се товари излишно.
Работи !

Бе, за товва отворих темата - да съм сигурен де!

преди 11 минути, Здравко Павлов написа:

Дефектнотоковата защита постоянно ще изключва ако земята е включена преди дефектнотоковата. (т.е. известното зануляване, което нулата и земята в контакта са на едно вързани). Примерно ако само захранващия кабел към апартаментното табло е двупроводен (L и N), то тогава земния проводник можеш спокойно да вържеш на общата нула. (тогава ще е след дефектнотоковата) Надявам се си ме разбрал.

А, ха. И аз така си го  мислех / обяснявах!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

както и да е аз така съм запомнил че зануляване не трябва да има  щото  се задейства защитата .  а с 3 проводника си работи коректно .

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, Кумчо вълчооо написа:

А, ха. И аз така си го  мислех / обяснявах!

Не сте в крак с времето!
Тази защита не си мисли че може да те спаси. Все пак докато сработи 30mA са сериозен ток за човешкия организъм.
Ако те тресне тока може и да минеш метър ама може и да не минеш. Много много не и се доверявай и гледай всичко да ти е изправно а не да разчиташ на нея. Тя ще сработи без засечка ама за теб може и да е късно.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, BMW Маниак написа:

Не сте в крак с времето!
Тази защита не си мисли че може да те спаси. Все пак докато сработи 30mA са сериозен ток за човешкия организъм.
Ако те тресне тока може и да минеш метър ама може и да не минеш. Много много не и се доверявай и гледай всичко да ти е изправно а не да разчиташ на нея. Тя ще сработи без засечка ама за теб може и да е късно.

Повярвай ми, ще сработи и то както се вика преди да си усетил тока. Едно е теорията, друго е практиката. Забравих да спомена че съм Електротехник и дефектнотоковата защита е задължителна навсякъде в новите сгради. Тя не е измислена да пази толкова уредите колкото човека. Важно е да сме живи и здрави и да нямаме срещи с господин Ток :D

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 минути, BMW Маниак написа:

А, не! Далеч съм от мисълта за някаква супер защита. Просто още един коз! 

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, Здравко Павлов написа:

Повярвай ми, ще сработи и то както се вика преди да си усетил тока. Едно е теорията, друго е практиката. Забравих да спомена че съм Електротехник и дефектнотоковата защита е задължителна навсякъде в новите сгради. Тя не е измислена да пази толкова уредите колкото човека. Важно е да сме живи и здрави и да нямаме срещи с господин Ток :D

Здравко повече не споменавайте че сте електротехник. Аз например не съм. Учил съм ел. техникум но не съм ел.техник.
Ако тока мине през тялото 30мА няма как да не го усетиш и не само че ще го усетиш ами и звезди ще видиш и всичко ще ти притъмнее.
Това че защита сработва и ти не усещаш тока е защото тока е минал от някъде другаде но не и през тялото ти. Все пак основния голям ток минава през най малкото съпротивление кое е по пътя му.

А аз никъде не споменах че не е задължителна макар че вкъщи нямам.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 22 минути, BMW Маниак написа:

Здравко повече не споменавайте че сте електротехник. Аз например не съм. Учил съм ел. техникум но не съм ел.техник.
Ако тока мине през тялото 30мА няма как да не го усетиш и не само че ще го усетиш ами и звезди ще видиш и всичко ще ти притъмнее.
Това че защита сработва и ти не усещаш тока е защото тока е минал от някъде другаде но не и през тялото ти. Все пак основния голям ток минава през най малкото съпротивление кое е по пътя му.

А аз никъде не споменах че не е задължителна макар че вкъщи нямам.

прав си и не си прав, както казва Реджепа

https://bg.wikipedia.org/wiki/Диференциалнотокова_защита

а сега ми кажи, колко ще е тока преминал през човек, ако утечката на електроуреда е 30мА

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

BMW Маниак Не се заяждам ама имали ли сте директен допир та знаете? Нали се сещате че ДТЗ-то няма да чака докато целият ток премине през тялото? ДТЗ-то по принцип изключва за под 0,4 секунди.
Ще цитирам малко уроци че ми омръзна да обяснявам:

Цитат

Ако човек неволно се докосне до части от електрическата инсталация, които нормално се намират под напрежение (директен допир), през неговото тяло протича ток. Този ток е от порядъка на десетки милиампери, което означава, че автоматичният прекъсвач или предпазителят няма да изключат (те сработват при токове от порядъка на десетки ампери) и следователно не могат да защитят човека в такъв случай. Единственото средство, което би могло да се ползва за защита (намаляване на риска, а не сигурна защита) в случая е диференциалнотоковата защита.
Праговата стойност, приета за защитата на човека от вредното действие на електрическия ток, е 30 mA. Следователно диференциалнотокова защита с чувствителност 30 mA е сигурно средство за защита на хората от поражение от електрически ток.

Сила на тока   | Физиологично действие на тока

0.5 mA             - усещания
10 mA              - свиване на мускулите
30 mA              - спиране на дихателната дейност
75 mA              - разстройване на сърдечния ритъм
100 mA            - спиране на сърдечната дейност

п.с Виждам че са ме изпреварили...

Редактирано от Здравко Павлов (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, дръндю написа:

а сега ми кажи, колко ще е тока преминал през човек, ако утечката на електроуреда е 30мА

Задаваш ми въпроси за врачки. Хайде да не вземаме уйкито за 100% истина.
Ако утечката на ел.уреда е 30мА в идеалния случай тока за човека ще е 0 за да сработи ама ти недей да лежиш на тази глава.

преди 8 минути, Здравко Павлов написа:

Нали се сещате че ДТЗ-то няма да чака докато целият ток премине през тялото?

А как се отчита ток дето още не е минал ?
Здравко престани да пишеш в темата поне преди да си се разсънил че като знам какъв какви ел. техници има и ме е страх да ида на доктор.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 5 минути, BMW Маниак написа:

Задаваш ми въпроси за врачки. Хайде да не вземаме уйкито за 100% истина.
Ако утечката на ел.уреда е 30мА в идеалния случай тока за човека ще е 0 за да сработи ама ти недей да лежиш на тази глава.

стандартното съпротивление на заземление е до 2 ома, което значи 60mV пад на напрежението въздействащо върху човек
как аджеба, при 60mV, през мен ще протече ток 30mA ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сега - Благодаря за отговорите

Аз получих своите отговори. Темата е интересна, но ако продължи така ще се изпокарате за нищо. Иначе няма как да се предовери човек на на техниката защото може един път да не сработи и това да е фатално за някого! За това, както някой по - горе каза, че е важно всичко да се държи изправно. ДТЗ е просто още един "коз към тестето" от мерки за безопасност, но не и панацея.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, дръндю написа:

стандартното съпротивление на заземление е до 2 ома, което значи 60mV пад на напрежението въздействащо върху човек
как аджеба, при 60mV, през мен ще протече ток 30mA ?

Сега се оказа че имаш трети проводник земя! Случая в темата не е такъв.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 4 минути, BMW Маниак написа:

Сега се оказа че имаш трети проводник земя! Случая в темата не е такъв.

винаги има трети проводник, друг е въпроса, че в темата "PE" и "N"  се свързват
Fault_current_protection_diagram.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 17 минути, дръндю написа:

винаги има трети проводник, друг е въпроса, че в темата "PE" и "N"  се свързват
Fault_current_protection_diagram.gif

В този случай защита как е на схемата е свързана точно да пази електроуреда а твоята застраховка е заземителния проводник.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 9 минути, BMW Маниак написа:

В този случай защита как е на схемата е свързана точно да пази електроуреда а твоята застраховка е заземителния проводник.

в грешка си
тази защита служи да пази човека, а не електроуреда

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, дръндю написа:

в грешка си
тази защита служи да пази човека, а не електроуреда

Това кое виждам на схемата в съчетания с беглите ми познания от къде минава тока виждам че човека го пази заземителния проводник а не защитата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 9 минути, BMW Маниак написа:

Това кое виждам на схемата в съчетания с беглите ми познания от къде минава тока виждам че човека го пази заземителния проводник а не защитата.

именно, бегли познания
аве, ти като шофьор-състезател, думата "диференциално", не те ли подсеща за каква защита става въпрос?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

BMW Маниак Ако има заземителен проводник, без дефектнотокова, а само прекъсвач тогава вече ще ти светнат очите. Затова е съответната защита. 
Викам да спрем. В момента само си чешем пръстите...
С две думи към Кумчо вълчооо - Без заземителния проводник дефектнотоковата защита не сработва. Ако в таблото няма PE, то тогава PE проводника се връзва към общата N в таблото. (ако ел. инсталацията е трипроводна)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.