Премини към съдържанието
kalansuv

За Българският ГУЛАГ или за концлагера на остров “Персин”

Препоръчан отговор

За Българският ГУЛАГ  или за концлагера на остров “Персин”

http://store3.data.bg/ekodunav/lageryt.htm

Как бе създаден концлагера на остров "Персин" или за  "Българския ГУЛАГ*?"

През 1945 г. в Държавен вестник бр. 15 от 20 януари 1945 г. са публикувани наредби-закони за създаване на трудово възпитателни общежития (ТВО) за криминални престъпници и ТВО за политически опасни лица. Изпълнението им е възложено на министъра на вътрешните работи.

С непубликувано постановление на Министерския съвет № 1 от 227 април 1949 г. се определят островите между гр. Свищов и с. Белене (Беленския дунавски архипелаг) за организиране на ТВО. На основание на постановлението тогавашният министър на вътрешните работи издава Заповед № 373-П от 30.05.1949 г. за откриване на ТВО в с. Белене на остров Персин (о. Белене), в което се въдворяват противниците на новата комунистическа власт. Затворниците се занимават със земеделие и горско–залесителни дейности (изкореняват върби и засаждат канадска топола). Работят в добива на инертни материали от р. Дунав, в строителството на пътища и в друга тежка физическа работа.

Подобни ТВО по различно време и с различна продължителност има и на други места в страната, като: “Слънчев бряг” край Ловеч; “Свети врач” край гр. Сандански; край гр. Станке Димитров; край язовир “Ал. Стамболийски” (тогава “Росица”); мина “Куциян”, край Перник; с. Богданов дол, Пернишко; с. Николаево, Казанлъшко; с. Ножарево, Силистренско; с. Бошуля, Пазарджишко; женски лагер край Петропавловския манастир при гр. Лясковец; с. Босна, Силистренско и други.

През 1951 г. са арестувани и въдворени в лагера на о. Персин земеделците Петковисти от с. Деков Петко Ангелов Петков, Апостол Димитров, Апостол Ангелов със синът му Илия Апостолов Ангелов и Петраки Лазаров. Там заварват въдворените вече земеделци (дружбаши) от Белене: Никола Алексиев, Йосиф Систов Бонов, Петър Михайлов.

На 21 септември 1952 г. пресата в България на първа страница публикува обвинението срещу арестуваните католически свещеници, сред които е и роденият в с. Белене епископ на Никополска католическа епархия–монсеньор Евгений Босилков.

През 1960 г. към ТВО Белене на о. Персин се създава ДЗС Белене под ръководството на Министерството на земеделието. Директор е Николай Пашов, а по–късно Иван Радулов. Основни силскостопански производства са царевица, зеленчуци, дини, ечемик, коноп, животновъдство, риболов. Свързването на о. Персин с Белене се осъществява по понтонен мост.

На 28 април 1990 г. на Втори обект на о. Персин за първи път се събират хиляди политзатворници и репресирани на общонационален възпоменателен събор, организиран от Клуба на репресираните и БЗНС “Никола Петков”. Оратори са бивши лагеристи–Иван Неврокопски, Петко Огойски, Христо Кърчев и др. Свещеници–бивши лагеристи отслужват панихида.

Въпросът за лагера и затвора в Белене е поставен на заседанията на “Къглата маса” след падането на тоталитарния режим в България. В Затвора-Белене изтърпяват наказанието “лишаване от свобода” само лица, съдени за първи път. Предлага се затворът да бъде закрит. Изпълнението на това решение изисква време, защото фондовете на затвора, който до неотдавна беше и Държавно земеделско стопанство (ДЗС) възлизат на повече от 10 млн лв.

Освен това на остров Персин, в поддържания резерват “Персински блата” непрекъснато се бракониерства от висши “сановници” от министерствата на: правосъдието, вътрешните работи, отбраната, земеделието и храните и Национално управление на горите (НУГ), сега Изпълнителна агенция по горите. Това е основната причина за протакане закриването на Затвора-Белене и предоставяне остров Персин на беленчани.

* ГУЛАК - Главнуе управление лагерей (в бившия СССР)

Какво се пее в марша на лагерниците?

Част от текста на марша на лагерниците е следният:

“Сгрешили пред народа

тук дойдохме в ТВО*

духа да обновим.

Със устрема на новата епоха,

Социализъм дметъл да строим.”

* ТВО – Трудово - възпитателно общежитие. Така официално са наричани лагерите за политически противници на тоталитарната комунистическа власт в България.

Какъв е текста на шлагерната песен за легера-Белене на остров Персин?

Този шлaгер се пееше в България в началото на шейсетте години на 20-век в различни варианти, един от които е следният:

Слава на нашите лагери, слава!

Джипси,- джипси, Белене

курортен пансион!

Три години бачкане

По новия закон!

ПРИПЕВ:

Е-ех, по новия закон (два пъти)

Пак съм си във лагера

роден дом за мен!

Пак ще чукам камъни

По сто и осми член!

ПРИПЕВ:

Е-ех, по сто и осми член! (два пъти)

Работата е поравно

Те бдят, ний – строим!

Значи, с общи напъни,

Нов свят ще изградим!

ПРИПЕВ:

Е-ех, нов свят ще изградим! (два пъти)

https://www.blitz.bg/article/14671

“Тошо комуниста забрани туиста”… на 26 март 1963 г. Цял полк от КГБ пази през 50-те години Вълко Червенков

Прочети повече в Blitz.bg: https://www.blitz.bg/article/14671

Редактирано от kalansuv (преглед на промените)
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е признах те. Ти си неспирна машина. Ти си истинско олицетворение на думата пропаганда. Ако си живял по времето на Хитлер и Сталин щеше да те има в историята.

Според теб как се поддържа една власт. Случайно да ти е известно понятието " ТЪМНИТЕ ВЕКОВЕ". В продължение на над 500 години в Европа са правени зверства и убийства за да се държи църквата и самата държава.

Та и комунистическия строй не прави разлика. Да не мислиш, че в САЩ в момента няма подобни затвори или институции.

Редактирано от Емил Костов (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

иска ми се Тодор Живков да беше жив и Белене да работи!

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 42 минути, Емил Костов написа:

...

Та и комунистическия строй не прави разлика. Да не мислиш, че в САЩ в момента няма подобни затвори или институции.

ФАЩ си имат Гуантанамо. Освен това, в тази държава затворите са много печеливш бизнес и най-евтината работна ръка...

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, djagi написа:

ФАЩ си имат Гуантанамо. Освен това, в тази държава затворите са много печеливш бизнес и най-евтината работна ръка...

Естествено! Съгласен на 150% с теб!

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

" За Българският ГУЛАГ или за концлагера на остров “Персин”

Не бих си правил гаргара с тази тема защото дядо ми е лежал в Белене!

Но как искам сега да работи ,че да те хвърля там!

Редактирано от Кумчо вълчооо (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, Кумчо вълчооо написа:

Не бих си правил гаргара с тази тема защото дядо ми е лежал в Белене!

Но как искам сега да работи ,че да те хвърля там!

Никой не си прави гаргара. Прадядо ми е пък е лежал в затвор преди 45 година и това, което ми е разказвал е просто без думи.Не отричам, че е имало такъв лагер и че там не са правени извращения със затворниците. Казвам, че така е в целия свят. Ситуацията в момента е подобна в затвори в Турция, Бирма, Мароко и прочие. Така наречените демократични страни също имат подобни институции. Какво според теб означава затвор със строг тъмничен режим. Същото.

Редактирано от Емил Костов (преглед на промените)
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@kalansuv  Охх ... на никой не му пука ...  Отаваряш теми за щяло и нещяло .... На мястото на твойте теми ... можеше да има човек на когото му трябва помощ...  Като цяло твойте теми са такива безмислени... последните 4 теми са твой и то за глупости ... Вярно е че казваш и истини... но според мен е ненужно да ги пишеш тук :) !  Просто е неуместно да ги пишеш в този форум ... :) 

Untitled.png

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, kalansuv написа:

...

А теб кой най-накрая ще те прати в ГУЛАГ-а???

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И в блестящата и красива и свободна Америка си имат Гуантанамо ;) . 

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 часа, Емил Костов написа:

Е признах те. Ти си неспирна машина. Ти си истинско олицетворение на думата пропаганда. Ако си живял по времето на Хитлер и Сталин щеше да те има в историята.

Според теб как се поддържа една власт. Случайно да ти е известно понятието " ТЪМНИТЕ ВЕКОВЕ". В продължение на над 500 години в Европа са правени зверства и убийства за да се държи църквата и самата държава.

Емо, сериозен ли си? Каква пропаганда?

Цитат

Често вместо безпристрастни и доказани факти, пропагандата може да представи съзнателно манипулирана информация с цел заблуда на обществото. Когато посланието, което трябва да се втълпи на хората, има опасност да не се хареса на обществеността, то трябва да бъде предложено по такъв начин, че да въздейства и да бъде прието. Макар че в началото думата има неутрален характер, с течение на времето добива негативен смисъл.

https://bg.wikipedia.org/wiki/Пропаганда

Народе???

Друг е въпроса, че като тема... не виждам изразено мнение или опит за начало на дискусия. Копи-пейст, пляс. Това не противоречи ли на правилата?

Цитат

И в блестящата и красива и свободна Америка си имат Гуантанамо

Когато прочетеш мнение като това, разбираш защо такива теми трябва да има. Но и да са дискусии. Младите днес не знаят, защото БКП (ГРОБ) НЕ ИСКАТ ИСТИНАТА ДА СЕ ЗНАЕ. Други пък ще задръстят подобни теми с траш-мнения. Гнусни комунисти, неизвестно как получили достъп до Интернет.

Редактирано от Мальчик Бананан (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Никак не се шегувам с постващия. Наистина олицетворява думата промаганда. Живял съм през този строй и много добре го познавам. Пишат се порай истините и мегауникални глупости. Не ни е виновен комунистическия строй за положението в момента. Ние сами си го правим и то с пълно съзнание.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 6/4/2017 в 12:22, Емил Костов написа:

Никак не се шегувам с постващия. Наистина олицетворява думата промаганда. Живял съм през този строй и много добре го познавам. Пишат се порай истините и мегауникални глупости. Не ни е виновен комунистическия строй за положението в момента. Ние сами си го правим и то с пълно съзнание.

Ти, наистина ли мислиш това, което пишеш или някой друг го мисли и ти само го пишеш, да кажем от симпатия или от мъничко, ама съвсем малко интерес

Човек, хората не пасат трева, това е несериозно

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 минути, vivilon написа:

Ти, наистина ли мислиш това, което пишеш или някой друг го мисли и ти само го пишеш, да кажем от симпатия или от мъничко, ама съвсем малко интерес

Човек, хората не пасат трева, това е несериозно

Не разбирам кое е несериозно и за каква трева говорим. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нямам намерение да чета манипултивните, демагогски глупости на бденков/калансув, или който тролски ник си е активирал последно. За Белене съм чел доста, особено разкази на лежали. Там разбира се, ще прочетете страшни неща, но в никакъв случай няма да прочетете цялата истина, само нечия, гледна точка. Точно разминаването между нечии, лични преживявания и реалността ме е карало да се поровя повече. Та в интервю с един от бившите затворници, не помня името, накрая си призна, че повечето зверства, които той и някои други описват, са вършени не от охраната и началството на лагера, а от други затворници, назначени като отговорници. Най вече цигани. Това не омаловажава фактът, че тези цигани все пак са избрани от началството, както и прилагането на макаренковската система в действие. Но поставя под съмнение обвиненията към системата като цяло. Друго, което не се споменава много-много е, че това е бил не политически лагер, а затвор за престъпници, лежащи за тежки престъпления. Полит-затворниците са били много малка част от всички лежащи, а от тях доста са и турски сепаратисти, включително такива подготвяли атентати и подривни дейности. Много от днешните еничари и национални предатеи се пръкнаха покрай контактите си с такива, истински врагове на народът, по разните лагери и затвори. Една много малка част, чиито покъртителни и действително трагични истории четем днес, са незаслужилите престой там. Най вече натопени, покрай уреждане на лични спорове с разни силни на денят тогава, дали за присвояване на имущество, дали за разчистване на конкуренти в политиката, а още по-малка част е случайно попаднала там, за назидание, като наказанието е било точно това, че ще попаднат в среда с истински престъпници и най долната част на обществото. Интересен е обаче фактът, че тези малко българи, лежали незаслужено там и оцелели, те не попаднаха нито в СДС, нито застанаха на управленски постове, а уж най дисиденти от всички. Да не споменавам имена. Тези хора не са удобни и за новите управляващи и повечето са в най добрият случай, забравени.

А лагерът изобщо не е закрит. Там е затвор сега, със същото предназначение. За рецидивисти и най тежки случаи, не бих се учудил ако и сега там пращат и разни "случайни", по-политическа линия. И пак има извращения и пак самите затворници, най вече си ги правят. Имаше и репортаж наскоро, макар и по босфор-тв:

Та ми е много интересно какво ще измъдри психичоболният трол и за сегашното положение, как ли ще го свърже с комунисти и прочее? Вярвам, че може, де. Има едно нещо, което се нарича обективизъм и други, което се нарича демагогия и никога няма само черно и само бяло. Всеки си избира по какъв път да тръгне, но винаги е важен крайният резултат.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 22 часа, RagnerBG написа:

Нямам намерение да чета манипултивните, демагогски глупости на бденков/калансув, или който тролски ник си е активирал последно. За Белене съм чел доста, особено разкази на лежали. Там разбира се, ще прочетете страшни неща, но в никакъв случай няма да прочетете цялата истина, само нечия, гледна точка. Точно разминаването между нечии, лични преживявания и реалността ме е карало да се поровя повече. Та в интервю с един от бившите затворници, не помня името, накрая си призна, че повечето зверства, които той и някои други описват, са вършени не от охраната и началството на лагера, а от други затворници, назначени като отговорници. Най вече цигани. Това не омаловажава фактът, че тези цигани все пак са избрани от началството, както и прилагането на макаренковската система в действие. Но поставя под съмнение обвиненията към системата като цяло. Друго, което не се споменава много-много е, че това е бил не политически лагер, а затвор за престъпници, лежащи за тежки престъпления. Полит-затворниците са били много малка част от всички лежащи, а от тях доста са и турски сепаратисти, включително такива подготвяли атентати и подривни дейности. Много от днешните еничари и национални предатеи се пръкнаха покрай контактите си с такива, истински врагове на народът, по разните лагери и затвори. Една много малка част, чиито покъртителни и действително трагични истории четем днес, са незаслужилите престой там. Най вече натопени, покрай уреждане на лични спорове с разни силни на денят тогава, дали за присвояване на имущество, дали за разчистване на конкуренти в политиката, а още по-малка част е случайно попаднала там, за назидание, като наказанието е било точно това, че ще попаднат в среда с истински престъпници и най долната част на обществото. Интересен е обаче фактът, че тези малко българи, лежали незаслужено там и оцелели, те не попаднаха нито в СДС, нито застанаха на управленски постове, а уж най дисиденти от всички. Да не споменавам имена. Тези хора не са удобни и за новите управляващи и повечето са в най добрият случай, забравени.

А лагерът изобщо не е закрит. Там е затвор сега, със същото предназначение. За рецидивисти и най тежки случаи, не бих се учудил ако и сега там пращат и разни "случайни", по-политическа линия. И пак има извращения и пак самите затворници, най вече си ги правят. Имаше и репортаж наскоро, макар и по босфор-тв:

Та ми е много интересно какво ще измъдри психичоболният трол и за сегашното положение, как ли ще го свърже с комунисти и прочее? Вярвам, че може, де. Има едно нещо, което се нарича обективизъм и други, което се нарича демагогия и никога няма само черно и само бяло. Всеки си избира по какъв път да тръгне, но винаги е важен крайният резултат.

Предполагам, че си чел "Архипелаг Лулаг". Тогава трябва да ти е ясна схемата на действие и не занимавай по-интелегентната аудитория с дребнотемие  и простотии

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Не съм го чел. Предпочитам приключенски романи.  :)   И най-вече пиратски.;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Виждам, че тук има хора и със западняшки и с руски разбирания, но истината е, че и Хитлер, и Сталин и сега американците избиват хората, които не са им удобни по един или друг начин. Това е факт. Горе ме репликираха за Гуантанамо - еми да, има го този затвор и то не е защото руснаците или комунистите така са казали, а защото дори и американски агенти на едни от най-добрите им служби са си признавали - ФБР, ЦРУ и тн. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Лагерът е закрит още по соца, а затвора доколкото знам никога не е бил закриван - това са две различни сгради и институции. Да не се четат темите на някой трол е едно - да не се запознае човек с фактите е съвсем друго. Та разминавания м/у разказите на концлагеристи - няма!!! 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
safe_image.php?d=AQDAz_TFpZqmkF6i&w=476&
Демотиваторы: НОВАЯ ВАЛЮТА - в россии
demotivation.me

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Преди 42 години.

No automatic alt text available.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.