Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

sanyo22

Софтуерни техн. и дизайн или Софтуерно инженерство в ПУ

Препоръчан отговор

Здравейте! Предсто и ми кандидатсване и се колебая коя специалност да запиша на първо място - Софтуерни технологии и дизайн или Софтуерно инженерство (става въпрос за Пловдидвския университет). Наясно съм, че университета няма да ме направи програмист, но все пак мисля, че има някакво значение коя специалност се изучава. От една страна Софтуерните техн. и дизайн ме привличат, защото е по-лесно за завършване, но Софтуерното инженерство ми звучи по-добре като име и мисля, че има по-висока тежест за дипломата. По принцип аз искам да се занимавам с изработка и дизайн на сайтове, тоест ми трябва Дизайна, но от друга страна дизайна мога да си го науча и сам вкъщи, тъй като там се иска работа с Photoshop, Corel Draw и подобни програми, а в YouTube - курсове бол. Докато да се научиш да измисляш алгоритми, което в основата на програмирането, си трябва човек, който да ти обяснява и да ти показва. Трудно е сам. Не е невъзможно, но е трудно. Наистина се колебая коя специалност да запиша.

Ще съм благодарен, ако ме посъветвате. А ще съм още по-благодарен, ако някой, който има опит с тези специалности, ми сподели малко за тях. 

Благодаря предварително!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ориентирай се към селското стопанство -  био земеделие

в програмирането навлиза изкуствения интелект и  програмистите докато завършиш ще станат излишни

инсталираш една програмка на пс-то и  ти прави програмки каквито искаш и алгоритми каквито искаш.  и дизайни каквито искаш

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

Е нали тази "програмка" някой трябва да я направи преди да си я инсталираш на "пс-то". Още е твърде рано да се мисли за толкова напреднала технология, особено пък в България. Ако това се случи, то ще е след 15-20г. минимум, а в България след 150-200. Не искам да се заяждам, но не не виждам в заглавието на темата ми да пише "Не знам какво да уча". Аз съм си избрал в коя област искам да се специализирам и това със сигурност не е земеделието. Благодаря за отделеното време все пак!  :)

Редактирано от sanyo22 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

и аз не искам, но може да бъдеш поредната жертва на меркантилността .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря за загрижеността, но земеделието не ме привлича особено. А аз мога кажа за себе си, че изобщо не съм меркантилен и ако мислиш, че записвам IT специалност само заради парите, то много грешиш. От малък си ме влече IT-то и не смятам да сменям насоката си. Та въпроса остава - Софтуерни технологии и дизайн или Софтуерно инженерство. Ако имаш да кажеш нещо по темата, ще се радвам да чуя мнението ти.

Редактирано от sanyo22 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Софтуерни технологии ми звучи прекалено общо. Имам наблюдения върху софтуерното инжинерство в СУ и там е доста яка специалност. Изучава се едно много добро количество програмиране, но има и доста предмети свързани с менажиране на процеса на създаването на софтуерен продукт. Доста гъвкава специалност изглежда.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Като цяло и в ПУ-то е така при софтуерното инженерство. И там също има предмети като "Управление на софтуерни проекти" и "Киберсигурност и устойчив бизнес". Има и доста програмиране също. Може би ще сеи пиша инженерството. Някакси ми изглежда по-надеждно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами дава възможност за доста гъвкавост и ако програмата е добра - доста стабилни знания и после можеш вече да специализираш каквото искаш - като видиш кое от сферата те влече най-много.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Защо не се насочиш към ТУ-София, филиал Пловдив? Там, според мен, се изучава доста сериозно програмирането. Преподавах неотдавна на първокурсници от КСТ (Компютърни системи и технологии) дисциплина, която не е пряко свързана с тяхната специалност. Забелазах, че им бяха възложили доволно сложни задачи за съставяне на алгоритми, особено за първокурсници. Не коментирам крайното качество на обучението в двете ВУЗ, но е обществена тайна, че ПУ е "печатница за дипломи". За ТУ пък се твърди, че ученето е много трудно и малко встрани от практиката. Но, поне ще получиш инженерна титла, което може да ти е от полза. Все пак, ти си знаеш. А, може да започнеш на едно от двете места и после да се прехвърлиш (когато си създадеш по-ясни впечатления), ще ти признаят част от изпитите.

Редактирано от Sargon III (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...