Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте !

Проблема е следния: Смених фърмуера на домашния ми рутер TP-Link TL 841N със софтуер на dd-wrt. Версията на оригиналния софт на рутера беше 9, намерих версия на dd-wrt за версия 9 на TP-Link, която е r26405 от 03.01.2015г.

Софта се смени без проблем, рутера работи на 6, както се казва. Но се яви следния проблем: Спрях да виждам останалите устройства в домашната мрежа, през моя комп виждам само моeто PC, а най-странното е, че през лаптопа, който е свързан в мрежата през WIFI се виждат всички устройства. Когато е включен лаптопа обаче мога да го видя. Излиза, че всички устройства свързани през LAN не се виждат, а тези през WIFI се виждат. С оригиналния софт на TP-Link домашната мрежа работеше, всички устройства се виждаха независимо как са свързани. Да уточня в домашната мрежа са свързани: моят и на сина ми компютри свързани през LAN, HDD dock Kimax също свързан през LAN и на жена ми лаптопа, който се свързва обикновено през WIFI. Може би има някаква настройка в новия софт която не знам как да я направя или нещо пропускам.

ПП. Да допълня, че след като спрях да виждам останалите устройства в домашната мрежа я развалих  и създадох на ново, но пак същото. В нетуорк енд шаринг център пише, че съм присъединен но групата не се вижда.

Редактирано от dushi (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ровейки из нета и в домашните машини в търсене на отговор виждам, че когато вляза през лаптопа в network на network infrastructure се вижда втория рутер TP-Link 720N, които е свързан като повторител на децата в стаята. А от флашвания 841 няма и помен!

Така стоят нещата на жената в   лаптопа и моя комп.

Clipboard01.jpg

Clipboard02.jpg

Clipboard03.jpg

Clipboard04.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Вторият рутър като да не е конфигуриран като повторител.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 24 минути, dushi написа:

се вижда втория рутер TP-Link 720N, които е свързан като повторител на децата в стаята

То е ясно вече, къде е заровено кучето! Между другото, кое налага ползването на repeater? Ако става дума за "слаб" wifi сигнал в детската стая, не може ли да се пусне кабелче от главния рутер до този в детската и втория да си едно "просто" ар?

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Преди флашването всички беше ок. Втория рутер е свързан по следния начин: От LAN на първия рутер в LAN на втория, DHCP на втория е изключен, WAN на втория рутер нямаше опция за  изключване  и не съм го пипал, а на LAN на втория смених IPто с различно за да мога да го достъпвам. SSID на WIFI то на втория е същото като на първия както и паролата и двата рутера са WPA2 PSK. Ако мислите, че нещо не съм направил както трябва ще го поправя ама така и преди това си работеше и всички устройства се виждаха.

преди 36 минути, street racer написа:

То е ясно вече, къде е заровено кучето! Между другото, кое налага ползването на repeater? Ако става дума за "слаб" wifi сигнал в детската стая, не може ли да се пусне кабелче от главния рутер до този в детската и втория да си едно "просто" ар?

Точно слаб сигнал, но от 2 години ползвам втория и сигнал има перфектен в целия апартамент, както и сега но с изключение на видимостта на устройствата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 40 минути, dushi написа:

на LAN на втория смених IPто с различно за да мога да го достъпвам

с какво? От обхвата на първия?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

OK! Може ли да погледнеш на "втория" рутер IP-то дали случайно не в в друг събнет от основния?

Или казано по друг начин - ако основния раздава (примерно) по DHCP в 192.168.1.100 - 192.168.1.200 (т.е 99 хоста, ако си на /24 маска), то втория (повторителя) с какво IP e? Забий го на (според примера) на 192.168.1.50 - или изобщо адрес от същата мрежа, НО ИЗВЪН рейнджа на DHCP сървъра!

Ретсартирай всички устройства!

PS: Не е добра практика (от гледна точка на сигурността) подобно изпълнение - всеки да комумникира с всеки в LAN  сегмента 

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Този проблем ми е доста познат, аз също го имам (имах) на моят рутер с OpenWrt, който обаче не е точно рутер, но това няма голямо значение. Проблемът е, че евтините рутери на Tp-Link нямат 2 отделни, физически интерфейса WAN и LAN, а всичко е общ суич с 5 порта, който логически се дели на по-горно ниво на 2 отделни интерфейса, единият с един физически порт за WAN, другият с останалите портове за LAN. В оригиналният фърмуер не ги виждаш тези неща, там просто имаш два интерфейса, но в DD-WRT-то се е появил този бъг защото в LAN интерфейсът са бриджнати портове на ниско ниво, където не могат да комуникират. Там реално трябва да има само един, физически порт, както е на WAN. Wifi интерфейсът си е отделен, с негов си tag и той за това вижда и се вижда от всички.

Мога да кажа как много лесно се оправя на OpenWrt, но на DD-WRT не съм сигурен за точните стъпки, за това само теория. Вместо един vlan, който да съдържа физическите портове за LAN интерфейсът, се правят 4 отделни vlan-а, всеки с по-един физически порт. После се бриджват vlan-ите, не портовете, заедно в LAN интерфейсът. И така ще има нормална комуникация между портовете.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 27 минути, RagnerBG написа:

Този проблем ми е доста познат, аз също го имам (имах) на моят рутер с OpenWrt, който обаче не е точно рутер, но това няма голямо значение. Проблемът е, че евтините рутери на Tp-Link нямат 2 отделни, физически интерфейса WAN и LAN, а всичко е общ суич с 5 порта, който логически се дели на по-горно ниво на 2 отделни интерфейса, единият с един физически порт за WAN, другият с останалите портове за LAN. В оригиналният фърмуер не ги виждаш тези неща, там просто имаш два интерфейса, но в DD-WRT-то се е появил този бъг защото в LAN интерфейсът са бриджнати портове на ниско ниво, където не могат да комуникират. Там реално трябва да има само един, физически порт, както е на WAN. Wifi интерфейсът си е отделен, с негов си tag и той за това вижда и се вижда от всички.

Мога да кажа как много лесно се оправя на OpenWrt, но на DD-WRT не съм сигурен за точните стъпки, за това само теория. Вместо един vlan, който да съдържа физическите портове за LAN интерфейсът, се правят 4 отделни vlan-а, всеки с по-един физически порт. После се бриджват vlan-ите, не портовете, заедно в LAN интерфейсът. И така ще има нормална комуникация между портовете.

Чакай малко - принципно си прав (на 50%, защото има разлика при различните чипсети, НО:

Класическия рутер (не сапунерката за 50 лв) всъщност е хардуер с ДВА физически мрежови интерфейса и ОС, която прави връзката между тях, по определени правила!

Сега по същество: Каква точно комуникация търси колегата между устройствата? По кои протоколи и т,н

При истинските router OS- и - идеята е проста - всичко е забранено, ако искаш нещо - напиши правило

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Значи DHCP на първия раздава адреси от 192.168.1.100 до 149 на втория рутер съм му задал 192.168.1.114 сега като се замисля не помна точно какво IP му бях задал кагато първия беше с оригинален софт, но го имам записан в къщи.

Утре сутрин ще го погледна защото довечера като се прибера няма да мога да ръчкам в компа. Така или иначе трябва да го променя IPто защото явно съм го осрал, но утре сутрин. 

Мислех да върна първия рутер с оригиналния софт и после пак с този на dd-wrt обаче да няма нищо включено в него освен моя комп, с цел да не би нещо да се е преебало от включените устройства. 

RangerBG това което си написал  трябва да го проумея защото все пак не съм професионалист в това отношение, но ще питам ако имам въпроси.

Благодаря на всички за подкрепата.  

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 минути, dushi написа:

Значи DHCP на първия раздава адреси от 192.168.1.100 до 149 на втория рутер съм му задал 192.168.1.114 сега като се замисля

Като първи вариант, пробвай, това 114 да го смениш с нещо друго (по малко от 99 или по-голямо от 149

Съмнявам се това да реши проблема, нооо.... Каква е цялата идея - някакви рестрикции на децата, фейса на жената или друдо

wrt- то има много "идеи", но потрбителя, трябва да му каже ТОЧНО какво да прави

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Извинявам се, че пиша на пресекулки ама съм на работа. Идеята на нещата с dd-wrt е следната: Никакви ограничения за семейството, като цяло домашната мрежа беше създадена доста одавна с цел двамата ми сина да ползват дисково пристранство от моя комп, който по това време беше с повече място. Времето си мина компютрите на децата еволюираха в много по стабилни машини от моята, да не говорим, че големият се изнесе на квартира с приятелката си заедно с компа. Остана само малкия та идеята беше и е да може синът ми да достъпва устройството Kimax от телефона си където и да е. С оригиналния софт на ТПЛинк мрежата работеше но достъпът от вън нещо не ми се получаваше. Та реших да флашна рутера и да създам VPN мрежа с новия софт, поне това което съм прочел е, че става. Преди това пробвах да направя VPN с Уиндолс ама не е получи, пробвах да достъпвам устройството извън мрежата защото в неговата програма може да се нагласи порт21 да е отворен точна с такава цел но нещо не стана и от там сегашната ситуация.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Днес смених LAN на втория рутер с 192.168.1.90 но ефекта е нула. Има ли някой някаква идея какво да правя или да ввръщам стария софт и да се мъча с него. Четох днес за някакви тунели се гласяли свързани с мостове ама го оставих за друг ден, че нямам много време. Горе доло в тази посока ли трябва да се образовам?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Я чакай, че тук се намесиха VPN, тунели..... 

Какво е това "Kimax" устройство и за какво се бори! NAS или нещо подобно?

VPN с този линксис се подкарва за 20 минути, но и толкова държи - бахти от преди повече от 5 г. е!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Kimax е HDD докстанция комбинирана с рутер, може да се ползва като WIFI рутер има и WAN и LAN, а можеш да го свържеш с компа и през USB. Устройство предвидено да го свържеш в домашната мрежа и да го ползваш за сторидж. За тази цел вършеше работа за парите си, но нашата идея беше да го достъпваме извън домашната мрежа. Единствения недостатак му е,че ако го свържеш през USB през мрежата не можеш да видиш сториджа. И един въпрос какво е линксис?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 минути, dushi написа:

Единствения недостатак му е,че ако го свържеш през USB през мрежата не можеш да видиш сториджа

USB на KingMAX-а ли? Няма ли уеб интерфейс за достъп до настройките на USB? Трябва да има.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Може да виждаш съдържанието на хард диска или през УСБ или през ЛАН

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

1. Виждам win7 базирани машини -  от това следва, че всяка промяна в мрежата и раздаване на нови IP, Windows има склонността да променя местоположението на мрежата от домашна на публична, когато не  изрично указана. При публична мрежа настройките за споделяне се затягат, за това виж отново настройките.
2. Аз вярно, че прехвърлих темата набързо, но все пак не видях да си написал как точно са направени настройките за споделяне и дали е ползвана автоматичната homegroup, защото лично според мен не работи както трябва.
3. Интересно би било да се види в dd-wrt
       a) Setup > Advanced Routing > Operating Mode
4. Не изключвам и възможността за бъг във билда. Карам по спомени, но мисля имаше на времето някой билдове  с подобен проблем.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Настройките за споделяне бяха автоматични на хоумгруп плюс добавени да не иска парола. Проблема е, че след флашването с новия софт показваше, че съм присъединен към домашната мрежа но не се виждат потребителите. Относно  Setup > Advanced Routing > Operating Mode мога да го видя чак утре вечерта, не съм си вкъщи просто ще го видя и ще пиша.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, dushi написа:

Настройките за споделяне бяха автоматични на хоумгруп плюс добавени да не иска парола. Проблема е, че след флашването с новия софт показваше, че съм присъединен към домашната мрежа но не се виждат потребителите. Относно  Setup > Advanced Routing > Operating Mode мога да го видя чак утре вечерта, не съм си вкъщи просто ще го видя и ще пиша.

Homegroup за мен лично си е чиста проба експерименти, но това си е мое мнение и не ангажирам никого с него. Според мен нещата трябва да се направят както си му е реда. Така без допълнителни права и превенциии за потребителите пък си е игра на руска ролетка. Представям си ако ви налази някой крипто червей от типа на WannaCry какво ще се случи с всичките ви файлове по машините, дано имате бекъпи на сигурно място. Относно dd-wrt виж как е зададено, защото не помня как е по подразбиране. Но може да се опита смяна на режима от Gateway на Router или обратното. Като цяло си има принцип и ако е единствен рутер се ползва Gateway, но не пречи да се пробва с промяна.

Редактирано от exwol (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, dushi написа:

Днес смених LAN на втория рутер с 192.168.1.90 но ефекта е нула. Има ли някой някаква идея какво да правя или да ввръщам стария софт и да се мъча с него. Четох днес за някакви тунели се гласяли свързани с мостове ама го оставих за друг ден, че нямам много време. Горе доло в тази посока ли трябва да се образовам?

Никакви тунели не ти трябват за вторият рутер. Него го ползваш като обикновен суич с изключено DHCP, доколкото чета. Има някои рутери, които не могат да работят лесно в такъв режим, но щом преди това не си имал проблем, този не е от тях.

Писах вече какъв ти е проблемът. DD-WRT по принцип не е много подходящ за евтините Tp-Link рутери, точно защото им липсват два физически интерфейса, а разчитат на vlan-и. Обикновенно стават на обикновен суич след флашването и няма изобщо WAN, или като в твоят случай, липсва комуникация на LAN клиентите. Дори се учудвам, че изобщо ти е направило два интерфейса. На OpenWrt се прави елементарно. На dd-wrt сигурно също не е трудно, но там не съм се занимавал. Образовай се в посока, как се правят vlan-и на dd-wrt и как им се присъединяват физически портове. После бриджваш vlan-ите в един LAN интерфейс, вместо самите портове. WAN няма нужда да го пипаш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря за съдействието. Пробвах да сменя настройката от Gateway на Router но ефекта беше, че няма интернет много странно защото на иконката до часовника даваше интернет аксес но реално нямаше. Колкото да образоването ще почета малко и ако имам въпроси ще ви питам.

Редактирано от dushi (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 22 часа, exwol написа:

Homegroup за мен лично си е чиста проба експерименти, но това си е мое мнение

Не само твое. Освен източник на проблеми друга полза ъъ.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 21 часа, RagnerBG написа:

Никакви тунели не ти трябват за вторият рутер. Него го ползваш като обикновен суич с изключено DHCP, доколкото чета. Има някои рутери, които не могат да работят лесно в такъв режим, но щом преди това не си имал проблем, този не е от тях.

Писах вече какъв ти е проблемът. DD-WRT по принцип не е много подходящ за евтините Tp-Link рутери, точно защото им липсват два физически интерфейса, а разчитат на vlan-и. Обикновенно стават на обикновен суич след флашването и няма изобщо WAN, или като в твоят случай, липсва комуникация на LAN клиентите. Дори се учудвам, че изобщо ти е направило два интерфейса. На OpenWrt се прави елементарно. На dd-wrt сигурно също не е трудно, но там не съм се занимавал. Образовай се в посока, как се правят vlan-и на dd-wrt и как им се присъединяват физически портове. После бриджваш vlan-ите в един LAN интерфейс, вместо самите портове. WAN няма нужда да го пипаш.

Да оставим останалото на страна - може би не е редно да правиш генерални заключения за евтини и скъпи модели на рутери, защото всичко може да работи както се очаква и с евтините модели. В противен случай ще ми обясниш ли с прости думи как при мен в една мрежа в момента с най-евтиния модел TP-Link 740N флашнат с dd-wrt и (при същата схема описана в темата) с още един рутер TP-Link 740N работещ без DHCP закчен LAN>LAN, който се ползва за безжични клиенти - има 8 устройства и всичките до едно комуникират по-между си без никакъв проблем по какъвто се сетиш начин + още няколко отговорности, с които е натоварен. Нищо извън стандартната конфигурация не съм правил. Та мисля, че не е коректно да подвеждаме човека.

преди 2 часа, dushi написа:

Благодаря за съдействието. Пробвах да сменя настройката от Gateway на Router но ефекта беше, че няма интернет много странно защото на иконката до часовника даваше интернет аксес но реално нямаше. Колкото да образоването ще почета малко и ако имам въпроси ще ви питам.

Нека поне проверим PING в локалната мрежа до и от всяка машина има ли? Направи теста пък после ще го мислим. Обаче силно те съветвам да помислиш в/у това което написах за homegroup и как да го разкараш и да си направиш стандартна конфигурация за споделяне.

преди 2 часа, ExaFlop написа:

Не само твое. Освен източник на проблеми друга полза ъъ.

Да прав си и аз имам такива спомени и точно за това го казах. Инак ако се направи както трябва шеровете работят безпроблемно и мисля, че такива проблеми с това да не се виждат машините нямаше.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, exwol написа:

Инак ако се направи както трябва шеровете работят безпроблемно и мисля, че такива проблеми с това да не се виждат машините нямаше.

В Workgroup  нещата просто веднага тръгват. Без значение ipv4 или ipv6 се ползва. Докато Homegroup изисква задължително ipv6. Вярно, че Homegroup има повече медийно насочени "екстри".

Spoiler

Имал съм главоболия от него и го заобикалям, когато може. :) 

Редактирано от ExaFlop (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.