Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте. Искам да си купя втори вентилатор за охлаждане. Дънното ми има конектори за -

1 x Chassis Fan connector (4-pin)
- 1 x Power Fan connector (3-pin)

Въпросът е към кой конектор се включва? Вентилатора смятам да седи тук (снимка)

IMG_0107.JPG

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

преди 19 минути, sofiatraffic написа:

Здравейте. Искам да си купя втори вентилатор за охлаждане. Дънното ми има конектори за -

Въпросът е към кой конектор се включва? Вентилатора смятам да седи тук (снимка)

Това зависи от вентилатора който ще купите. Ако е с 4pin кабел, тогава в 4pin на дъното. Ако с 3, в тоя с 3.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, Julius Decimus написа:

Това зависи от вентилатора който ще купите. Ако е с 4pin кабел, тогава в 4pin на дъното. Ако с 3, в тоя с 3.

Благодаря. А как да разбера дали е 80mm или 120mm?

преди 10 минути, Julius Decimus написа:

И кое е по добре да е 4pin или 3pin?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, sofiatraffic написа:

Благодаря. А как да разбера дали е 80mm или 120mm?

Еми....трябва се премери. С линия например може измерите. Ако е 8 сантиметра, значи е 80 милиметра. Ако 12 e 120мм.

А пък вентилаторите като се купуват пише колко са големи, както и с какъв конектор са, дали 3 или 4 пинов.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, Julius Decimus написа:

Еми....трябва се премери. С линия например може измерите. Ако е 8 сантиметра, значи е 80 милиметра. Ако 12 e 120мм.

А пък вентилаторите като се купуват пише колко са големи, както и с какъв конектор са, дали 3 или 4 пинов.

Аха, а след като го свържа и тръгне да се върти. Нещо трябва да ли да донагласям в bios, скорост на вентилатора нещо и т.н?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На 4-пиновите може да им се контролират оборотите през компютъра.Биос и програми за фен спийд.Оборотите на 3-пиновия се контролират от волтажа.За размера си мериш с линийка, в BIOS можеш да им настройваш оборотите, при положение, че са 4-пинови и са вързани към дъното.

Редактирано от Pamlea (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, Pamlea написа:

На 4 пиновите може да им се контролират оборотите през компютъра.Оборотите на 3 пиновия се контролират от волтажа.За размера си мериш с линийка, в BIOS можеш да им настройваш оборотите, при положение, че 4пинови и са вързани към дъното.

Значи, ако е 3 пинов го включвам в PWR_FAN, а, ако е 4 пинов в CHA_FAN?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Включваш според пиновете.Дори и да включиш 3 пинов в 4пинов слот, ще се върти, но няма да можеш да си контролираш оборотите.

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, sofiatraffic написа:

Значи, ако е 3 пинов го включвам в PWR_FAN, а, ако е 4 пинов в CHA_FAN?

Преброй колко "зъбчета" излизат от всеки. Ако видиш 4, значи е за 4 пинов вентилатор. Ако са 3, значи за 3.

Може и модела на дъното да напишеш, за да се вижда.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Стига глупости. Имаш възможност да включиш вентилатора за дъното или директно към ел. захранването. Има си и необходимите преходници, които се продават с него.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 27 минути, Julius Decimus написа:

Преброй колко "зъбчета" излизат от всеки. Ако видиш 4, значи е за 4 пинов вентилатор. Ако са 3, значи за 3.

Може и модела на дъното да напишеш, за да се вижда.

А какво означава PWR_FAN, и CHA_FAN?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, sofiatraffic написа:

PWR_FAN = Power Supply Fan
CHA_FAN = Chassis Fan

CHA_FAN трябва да имаш опция в BIOS за контрол на оборотите.

Кажи, това дето виждаш, PWR FAN с колко зъба е ? И CHA_FAN с колко е ? Единия има 3, другия 4, ама кой кажи точно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 36 минути, Julius Decimus написа:

PWR_FAN = Power Supply Fan
CHA_FAN = Chassis Fan

CHA_FAN трябва да имаш опция в BIOS за контрол на оборотите.

Кажи, това дето виждаш, PWR FAN с колко зъба е ? И CHA_FAN с колко е ? Единия има 3, другия 4, ама кой кажи точно.

PWR е с 3 а CHA с 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, sofiatraffic написа:

PWR е с 3 а CHA с 4

Добре. Най-добре ще е да си влезеш в BIOS и да видиш дали имаш опция за контрол на оборотите. Те са написани с ей това: Chassis Fan или CHA_FAN и другия и той така. Ако и за двата имаш опция за контрол, тогава си избирай вентилатор. Ако няма....пак може ги пуснеш, ама на каква скорост ще въртят не се знае.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, sofiatraffic написа:

Вземи си един вентилатор без значение какъв. Ето ти и преходниците, които се продават и може да го закачиш където си поискаш

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

IMG_0107.JPG.21953e69f520ec3ecfb0953243e6fad0.jpg

Измери си разстоянията между центровете на отворите (виж снимката). Това ще ти даде размерите на венитилаторите, които могат да се монтират.

преди 11 часа, sofiatraffic написа:

Дънното ми има конектори за -

Дай модел на дънната платка, за да се види кой кой е.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да ви имам СЕРИОЗНАТА  тема.....

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Никой не се е родил научен.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 минути, ExaFlop написа:

Никой не се е родил научен.

Да, ама мене ме добавят в бисерите темичката като искам да помогна ;). Не че пречи, ама нали....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 15 часа, Julius Decimus написа:

Добре. Най-добре ще е да си влезеш в BIOS и да видиш дали имаш опция за контрол на оборотите. Те са написани с ей това: Chassis Fan или CHA_FAN и другия и той така. Ако и за двата имаш опция за контрол, тогава си избирай вентилатор. Ако няма....пак може ги пуснеш, ама на каква скорост ще въртят не се знае.

Намерих в biosa chassis fan  само на коя опция да е сложен вентилатора (втория) на:

Full On, Manual или Automatic mode?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 52 минути, sofiatraffic написа:

Намерих в biosa chassis fan  само на коя опция да е сложен вентилатора (втория) на:

Full On, Manual или Automatic mode?

Full On ще върти на максимални обороти. Те зависят от вентилатора като купуваш - трябва пише колко са му максималните. Обикновено колкото са повече, толкова повече "духа".

Manual трябва да е ти да си избереш на колко. Обикновенно го дава в проценти. Зависимост от максималните обороти на вентилатора. Например на такъв с 1400 максимум, 50% в manual са 700. И така нататък. Повече проценти - повече върти. По-малко - по-бавно върти. Това се показва само като вържеш вентилатор там обаче мисля.

Automatic е то само да пуска на колкото реши. Тогава ако е студен компютъра върти бавно, а като загрее "духа" повече за да го охлади.

Ако питаш закакво ти е това и защо да не вътри на максимум винаги, ами защото ще го чуваш ако е бърз. Бучи.

С оглед на това, че си намерил контрол само за CHA_FAN и той е с 4 пина (така писа ти), моя съвет е да търсиш вентилатор с 4 пина.

Редактирано от Julius Decimus (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 32 минути, Julius Decimus написа:

Full On ще върти на максимални обороти. Те зависят от вентилатора като купуваш - трябва пише колко са му максималните. Обикновено колкото са повече, толкова повече "духа".

Manual трябва да е ти да си избереш на колко. Обикновенно го дава в проценти. Зависимост от максималните обороти на вентилатора. Например на такъв с 1400 максимум, 50% в manual са 700. И така нататък. Повече проценти - повече върти. По-малко - по-бавно върти. Това се показва само като вържеш вентилатор там обаче мисля.

Automatic е то само да пуска на колкото реши. Тогава ако е студен компютъра върти бавно, а като загрее "духа" повече за да го охлади.

Ако питаш закакво ти е това и защо да не вътри на максимум винаги, ами защото ще го чуваш ако е бърз. Бучи.

С оглед на това, че си намерил контрол само за CHA_FAN и той е с 4 пина (така писа ти), моя съвет е да търсиш вентилатор с 4 пина.

Много ти благодаря за всичко. Този вентилатор е с 4 пинов как мислиш става ли? (снимка)

IMG_0117.JPG

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По цвят ли трябва да го хареса? Дай малко данни за него - размери, обороти, брой пинове (линии) на конектора, ниво на шум, тип на окачване...

Редактирано от ExaFlop (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 минути, sofiatraffic написа:

Много ти благодаря за всичко. Този вентилатор е с 4 пинов как мислиш става ли? (снимка)

Чакай да почнем с най-важното - ти измери ли колко е милиметра отвора отзад ? Иначе как да знаеш колко голям вентилатор да поръчаш.

ExaFlop е написал и по-точно от мене даже с картинка къде да измериш:

преди 6 часа, ExaFlop написа:

IMG_0107.JPG.21953e69f520ec3ecfb0953243e6fad0.jpg

Измери си разстоянията между центровете на отворите (виж снимката). Това ще ти даде размерите на венитилаторите, които могат да се монтират.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.